Południowa Hiszpania - najlepsze miejsca na wakacje

Niezależnie do tego, czy szukasz ucieczki na łono przyrody, planujesz krótki wypad na plażę, czy też zamierzasz wybrać się na rodzinną eskapadę, a może ruszyć szlakiem śladów historii poznając inne kultury, z nami odkryjesz najlepsze miejsca na pobyt w południowej Hiszpanii. To ziemia przesiąknięta bogactwem kultury, sztuki, z niesamowitą historią, wciąż żywym duchem dawnych czasów... zdecydowanie, południe Hiszpanii to nie tylko piaszczyste plaże.  Przywita Was tu błękit nieba i słońce, które świeci praktycznie cały rok.  Każde z proponowanych przez nas miejsc oferuje coś wyjątkowego, niepowtarzalnego, magicznego. Dowiedz się dlaczego wakacje na południu Hiszpanii cieszą się niesłabnącą popularnością!

Wakacje na plaży w południowej Hiszpanii

plaża, Playa de El Monsul, Almeria

Ciepły klimat na południu Hiszpanii powoduje, że można spędzić wakacje na plaży praktycznie przez cały rok. Wzdłuż wybrzeża południowej Hiszpanii znajdziesz wszystko; od zatłoczonych, miejskich plaż ze wszystkimi udogodnieniami, po małe, skaliste zatoczki i ciągnące się kilometrami połacie miękkiego, złotego piasku. 

Wiele z najlepszych plaż południowej Hiszpanii możecie znaleźć na wybrzeżu Costa de la Luz. To mniej znany kawałek hiszpańskiego wybrzeża, z wieloma odcinkami o dużym walorze przyrodniczym objętych ochroną. To powoduje, że okolice plaż nie są tak zurbanizowane jak ma to miejsce w innych częściach nabrzeża, nie ma tak zmasowanych kompleksów hotelowych i tłumów.  

Punta Paloma, Tarifa

Playa Bolonia to plaża na Tarifie, której nie możecie pominąć podczas wakacji. Została uznana za najpiękniejszą naturalną plażę Hiszpanii. 4 kilometry drobnego, białego piasku i oszałamiający turkus morza kontrastują z bujną, zieloną roślinnością. System wydm stale się przemieszcza z powodu często wiejących tu silnych wiatrów. Warto sprawdzić prognozę pogody i siłę wiatru przed odwiedzeniem plaży, ponieważ często bywa zbyt silny, aby kąpać się w morzu. 

Znajdź  wakacyjne zakwaterowanie w Conil de La Frontera , aby mieć zaledwie kilka kroków do dziewiczych, naturalnych plaż na wybrzeżu Costa de la Luz. Ta urocza wioska rybacka położona w Kadyksie jest niezwykle malowniczo zlokalizowana. Słynie z wyśmienitej kuchni opartej w dużej mierze na produktach, które uzyskuje się z połowów, czyli rybach i owocach morza. Czekają Was wakacje wypełnione kąpielami w Oceanie Atlantyckim, spacerami po białych, piaszczystych plażach i zwiedzaniu skalistych zatoczek z krystalicznymi wodami. 

Plaża, Playa La Fontanilla, Conil

Playa La Fontanilla to najpopularniejsza plaża w Conil. To ponad kilometr złotego piasku ciągnącego się w pobliżu miasta. Nawet latem nie ma tu tak dużych tłumów jak na innych plażach. Playa La Fontanilla jest popularna wśród rodzin, ponieważ ma wszystkie udogodnienia, woda jest tu dość płytka, a fale niezbyt wysokie. 

Dla miłośników bardziej kameralnych plażyczek otoczonych przyrodą, idealne będą Calas del Quinto i Camacho składające się z trzech małych zatoczek; Cala Pitones, Cala Sudario and Cala Merchor. Doceniane prze naturystów ze względu na zaciszną lokalizację i wspaniałą grę kolorów - czerwonawą ziemię, soczystą zieleń roślinności i akwamarynowe wody.

Plaża, Playa de los Muertos, Cabo de Gata

Niewiele osób słyszało o Costa Almería. To prawdopodobnie najbardziej niedoceniona linia brzegowa w Hiszpanii i kryje jedne z piękniejszych naturalnych plaż. Wiele z tych wspaniałych zatoczek i kąpielisk znajduje się w rezerwacie przyrody Cabo de Gata. Ten chroniony obszar to ponad 60 kilometrów linii brzegowej charakteryzującej się majestatycznymi klifami i bogatym życiem morskim. Cabo de Gata to rezerwat zachowujący unikalne ekosystemy, w których znajduje się imponująca różnorodność flory i fauny, a także solniska, laguny i formacje skalne pochodzenia wulkanicznego.

Jeśli wynajmujesz dom wakacyjny w Almería, spędź dzień na Playa de Los Muertos. Ta naturalna plaża jest urzekająca. Szumiące u stóp klifów fale morskie mają kolor akwamarynowy i są krystalicznie czyste. Na plażę można dojść jedynie pieszo, z powodu trudnego dostępu nie znajdziecie tu też żadnych udogodnień i infrastruktury. Jednym słowem, to idealna plaża dla szukających intymności i bliskiego kontaktu z naturą. 

Plaża, Playa de Monsul, Cabo de Gata

Playa de Mónsul również znajduje się w Cabo de Gata. Ta niezwykle fotogeniczna plaża podzielona jest na dwie małe, przytulne zatoczki, leży u stóp dużej wydmy. Przejrzystość wody przyciąga w to miejsce amatorów nurkowania. Warto pamiętać, że latem w Amleria panują bardzo wysokie temperatury, a plaża chociaż ma piękną naturalną scenerię, nie posiada jednak żadnej infrastruktury i barów. Warto zaopatrzyć się w prowiant i niezbędne rzeczy, aby spędzić relaksujący dzień zażywając kąpieli morskich i słonecznych. 

Najlepsze miejsca na południu Hiszpanii, aby spędzić czas blisko natury

Ryś Iberyjski, Park Narodowy Doñana

Na południu Hiszpanii znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc krajobrazowych w kraju. Malownicze pagórki, pasma górskie i rajskie plaże - tak wygląda ta zachwycająca kraina. Rozciąga się od ośnieżonych szczytów Sierra Nevada po dziewicze plaże Costa de la Luz. 

Park Narodowy Doñana znajduje się w prowincji Huelva, a część rozciąga się aż na prowincję Kadyks. Złożony, fascynujący labirynt bagien, plaż, jezior i lasów sosnowych tworzy ten skarb narodowy jakim jest park Doñana. Mokradła należą do największych siedlisk ptasich w Europie. Do dyspozycji gości jest bogata sieć szlaków pieszych i rowerowych po parku, a jednym z najlepszych sposobów zwiedzania tego wyjątkowe miejsca jest wycieczka na grzbiecie konia. Trzeba pamiętać, że niektóre trasy parku narodowego są dostępne  tylko z przewodnikiem, aby zredukować do minimum ingerencję człowieka w ekosystem obszaru chronionego. Wycieczka po parku to prawdziwa przygoda dla miłośników przyrody, bogata flora i fauna i możliwość zobaczenia rysia iberyjskiego, który pochodzi z południowo-zachodniej Europy i obecnie jest gatunkiem zagrożonym. Tego wspaniałego drapieżnika można spotkać tylko w tej części Hiszpanii

La Manga, Murcja

Jeśli zatrzymasz się w Cáceres, wybierz się na wycieczkę do Parku Narodowego Montfragüe. Ten obszar słynie z tego, że jest najlepszym miejscem do obserwacji ptaków i podziwiania wspaniałej scenerii wokół.  Wybierz jeden ze szlaków i ciesz się czystym powietrzem, bujną przyrodą, ciszą; to wspaniała okazja do relaksu. W parku znajdują się prehistoryczne malowidła z epoki miedzi, brązu i żelaza. Również w Estremadurze, w Cáceres, zobaczysz rzekę Tag - najdłuższą rzekę na Półwyspie Iberyjskim. 

Murcja ma największą morską lagunę (ze słoną wodą) w Europe - Mar Menor. Oddzielona jest od Morza Śródziemnego mierzeją La Manga - pasem ziemi o długości 22 km. Bogaty ekosystem laguny objęty jest szczególnym nadzorem, uważa się, że to najbardziej chroniona część hiszpańskiego wybrzeża. Baseny błotne i wypełnione gliną w La Puntica słyną z właściwości leczniczych, a łagodny klimat pozwala na kąpiele praktycznie przez cały rok.

Aktywne wakacje w południowej Hiszpanii

Jazda na rowerze, Sierra Nevada

Jeśli przygoda i adrenalina są tym, czego szukasz podczas wakacji, nie będziesz zawiedziony planując urlop na południu Hiszpanii.  Tu spędzisz fantastyczne chwile planując włóczęgę po górach, odwiedzając parki przyrody, spacerując po długich, piaszczystych plażach, zdobywając kaniony i klify. Tu każdy znajdzie coś dla siebie - od kanioningu w Maladze po kitesurfing na Costa de la Luz. 

Pico de la Veleta znajduje się w paśmie górskim Sierra Nevada. To tutaj znajdziesz najdłuższą drogę w Europie, która stała się bardzo popularna wśród zapalonych rowerzystów górskich. To trasa dla  wprawionych w bojach, z 40-kilometrowym podejściem, szczyt ma 3395 metrów, a całkowita wysokość podczas wspinaczki ma 2700 metrów. Najlepsze miesiące na podjęcie tego wyzwania to maj, początek czerwca, koniec września i październik; ruch jest mniejszy, a drogi nie są ośnieżone. W lipcu i sierpniu temperatury są zbyt wysokie, a jazda będzie nieprzyjemna. Na terenie Parku Sierra Nevada znajduje się najbardziej wysunięty na południe kurort narciarski w Europie i oferuje jeden z najdłuższych sezonów narciarskich  w Europie. Zazwyczaj zaczyna się pod koniec listopada i trwa aż do początku maja. 

Caminito del Rey, Málaga

Istnieje wiele możliwości uprawiania turystyki pieszej na południu Hiszpanii. Jeśli wynajmiesz dom wakacyjny w Maladze, podejmij wyzwanie i wybierz się szlakiem Caminito del Rey, który w przeszłości był jedną z najbardziej niebezpiecznych tras na świecie. Obecnie na szlaku zamontowano poręcze, mosty, i schody zapewniające spektakularne, wywołujące gęsią skórkę, ale bezpieczne doświadczenie. Przejście przez cały szlak zajmuje około 4 godzin, trzeba wcześniej dokonać rezerwacji. Pamiętajcie, że latem ta wędrówka może być szczególnie trudna z powodu upałów. Warto mieć to na uwadze. 

Kitesurfing, Tarifa

Kadyks to najlepsze miejsce w południowej Hiszpanii dla surferów i kitesurferów. Lokalizacja, długie plaże i sprzyjające wiatry powodują, że to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. El Palmar w Vejer de la Frontera jest znany jako stolica surfingu w Andaluzji. Miejsce jest popularne także ze względu na relaksującą atmosferę i piękne, dziewicze krajobrazy. Długa, smagana wiatrem plaża otoczona jest barami i restauracjami. El Palmar oferuje latem tętniące życiem kluby nocne, a w ciągu dnia surferzy spędzają czas na fali.  Ten odcinek jest polecany dla początkujących, na plaży znajduje się wiele szkół surfingu. 

Plaża Los Lances de Tarifa to kolejny świetny wybór dla miłośników sportów wodnych. Usytuowana jest pomiędzy Morzem Śródziemnym, a Oceanem Atlantyckim. Silne wiatry tworzą wysokie fale i przyciągają surferów z całego świata wykorzystujących świetne warunki jakie daje im przyroda. Plaża Bateles jest świetnym miejscem dla początkujących surferów. W pobliżu znajduje się kilka szkół surfingu, takich jak Ocean Surf, gdzie zawsze można poszukać dobrego instruktora i ruszyć na zdobywanie fal. 

Plaża, Playa de la Hierbabuena, Barbate

Playa de la Hierbabuena, która znajduje się też w Kadyksie, znana jest głównie wśród profesjonalnych surferów i tutaj odbywa się wiele zawodów surfingowych. Jednak, zanim się wybierzecie na Playa de la Hierbabuena warto sprawdzić prognozę pogody i siłę wiatru, ponieważ zdarza się, że fale nie są wystarczająco duże, aby można było poszaleć na desce. Jeśli warunki sprzyjają, plaża natychmiast zapełnia się amatorami sportów, każdy jej zakątek tętni życiem. Tutaj poczujecie prawdziwy żywioł wybrzeża Costa de La Luz.

Playa Valdevaqueros w Tarifa to kolejne miejsce idealne do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Lokalizacja plaży, która jest zupełnie odsłonięta, sprawia, iż wieją tu dość silne wiatry. Latem niebo zapełnia się niezliczoną ilością kolorowych latawców. Kąpiąc się w morzu praktycznie co chwilę zauważysz przelatujące na niebie latawce, które napędzają deskę i stojącego na niego amatora kitesurfingu. Jeśli szukasz nieco spokojniejszego miejsca kieruj się w stronę rozległej wydmy Punta Paloma i wybierz się na zachodnią część plaży, aby zanurzyć się w leczniczym błocie.  

Tarifa, Costa de la Luz

Oddalając się od Costa de La Luz i Costa Tropical - ukryta pomiędzy Salobreña i Motril - znajduje się Playa de Punta del Río. Fale sprzyjają tutaj surfowaniu niemal przez cały rok i rzadko przekraczają półtorej metra wysokości. Co powoduje, że to idealne miejsce na wakacje na południu Hiszpanii dla początkujących i średnio zaawansowanych amatorów surfingu.

Andaluzja stała się popularnym miejscem dla miłośników kanioningu ze względu na idealne warunki przyrodnicze: liczne,wysokie, górskie rzeki i  wąwozy. Sceneria wprost wymarzona dla poszukiwaczy przygód. Najsłynniejszym miejscem jest rzeka Rio Verde w prowincji Malaga. Oszałamiające widoki ze szmaragdowo-zielonymi basenami z wodą i krystalicznie czystymi rzekami płynącymi przez Park Narodowy Sierra de Tejeda, Almijara i Alhama. Warto wybrać się na spotkanie przygody w towarzystwie surowych krajobrazów pełnych stromych zboczy, kanionów, wodospadów i potoków tworzących naturalne zjeżdżalnie. Kanioning to nie jest sport dla osób o słabych nerwach i problemach z sercem. Wyprawa może trwać cały dzień i wymaga sporego wysiłku fizycznego. Chociaż dostępne są krótsze i łatwiejsze trasy. Ze względu na bezpieczeństwo warto skorzystać z usług jednej z firm zajmujących się organizacją tego typu wypraw. 

Kanioning, Andaluzja

Atrakcją dla całej rodziny, którą oferuje południowa Hiszpania są  spływy kajakowe w Nerja. Spokojne wody Costa del Sol zapewniają idealne warunki, aby ruszyć kajakiem na spotkanie przygody i odkrywanie dzikiego i nietkniętego krajobrazu. Płynąc kajakiem miniecie wodospady, zaciszne zatoczki i plaże, do których można dotrzeć jedynie drogą wodną i tajnymi jaskiniami. Zaleca się skorzystanie z usług przewodnika, który zadba o Wasze bezpieczeństwo i pokaże ukryte skarby natury. 

Najlepsze miejsca na pobyt rodzinny na południu Hiszpanii

Plaża, Nerja

Południowa Hiszpania jest idealnym miejscem na rodzinne wakacje z ogromnym wachlarzem atrakcji dla najmłodszych, z bezpiecznymi, czystymi plażami. Zdecydowanie spędzisz niezapomniany urlop wynajmując dom na wybrzeżu Costa del Sol

Nerja była kiedyś sennym miasteczkiem rybackim, ale dziś stała się jednym z najbardziej poszukiwanych miejsc wypoczynkowych w prowincji Malaga. Miasto słynie z dziewiczych plaż, malowniczych zatoczek i fantastycznych krajobrazów. Oczywiście można spędzić dzień na plaży, ale dla rodzin, które uwielbiają wycieczki, aktywny wypoczynek warta polecenia jest wędrówka rzeką Rio Chillar. Dzieci będą zachwycone pluskaniem się w płytki  strumieniach, skakaniem w naturalnych, skalnych basenach i kąpielami w wodospadach. Odwiedź jaskinie w Nerja i zwiedzaj znaleziska archeologiczne, zobacz obrazy stworzone przez neandertalczyków i wejdź do groty z największą na świecie kolumną utworzoną przez połączenie stalagmitów i stalaktytów. To arcydzieło stworzone ręką natury zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa. 

Rzeka Rio Chillar, Nerja

Kolejnym wspaniałym miejscem dla rodzin na południu Hiszpanii jest Benalmadena znajdująca się na wybrzeżu Costa del Sol. Benalmadena oferuje mnóstwo rozrywek dla dzieci. Strzeżone, czyste plaże powodują, że możesz odpocząć podczas gdy twoje dzieci będą  bezpiecznie bawiły się w piasku i pluskały na płyciznach.

Conil de la Frontera to urzekające, andaluzyjskie, białe miasteczko z mnóstwem czystych i pięknych plaż z możliwością uprawiania sportów wodnych. Do wszystkich kąpielisk można dojść pieszo, wody Oceanu Atlantyckiego są tu spokojne i dość płytkie przy brzegu, dając poczucie bezpieczeństwa najmłodszym amatorom kąpieli. Historyczne centrum miasta to labirynt brukowanych uliczek z restauracjami i barami tapas na każdym rogu, praktycznie każda Wasza zachcianka kulinarna może być spełniona.

Miejskie wakacje w południowej Hiszpanii

Miasto Kordoba

Południowa Hiszpania ma wiele wspaniałych miast o bogatej historii, z imponującymi zabytkami i pyszną kuchnią. Wiele narodowości, które współtworzyły dzieje Półwyspu Iberyjskiego - Rzymianie, Żydzi, Maurowie - odcisnęło piętno na architekturze, zwyczajach i kulturze. Najlepszym sposobem, aby poznać historię Hiszpanii i jej tradycję jest odwiedzenie największych miast. 

Kordoba to idealne miejsce, aby zagłębić się w przeszłości, poznać historię kraju. Wybierzcie się na spacer po mieście pełnym romantycznych dziedzińców, placów i zabytków na każdym rogu ulicy. Najbardziej charakterystycznym monumentem przeszłości jest Mezquita. Budowla oszałamia rozmachem, imponującą strukturą i 850 kolumnami, które zobaczycie w środku. Ten Wielki Meczet to symbol rządów arabskich, a następnie chrześcijańskiej rekonkwisty.

Przemierz miasto spacerkiem tak, abyś nie ominął najpiękniejszych zakątków. Poznaj koloryt uliczek i barwnej historii Kordoby. Odwiedź takie miejsca tak Puente Romano, Stare Miasto, które zostało wpisane na listę UNESCO, otoczone starożytnymi murami z czasów rzymskich, zajrzyj do starej dzielnicy żydowskiej - labiryntu wąskich, brukowanych uliczek i bielonych domów. Najlepszą porą na zwiedzanie Kordoby jest maj kiedy to odbywa się słynne święto Fiesta de Los Patios. Miasto jest pełne kolorów, a mieszkańcy otwierają swoje podwórza, aby turyści mogli zobaczyć przepięknie zdobione patia, pełne kwiatów i roślinnych zdobień. 

Mezquita, Kordoba

Sewilla to jedno z częściej odwiedzanych miasta w Hiszpanii w ostatnich latach, znana jest przede wszystkim ze swojej kultury flamenco. To tutaj odbywa się jedno z ważniejszych wydarzeń w hiszpańskim kalendarzu - Feria de Abril. Turyści przyjeżdżają z całego świata, aby zatrzymać się w Sewilli i poczuć smak hiszpańskiej kultury, tradycji w najlepszym wydaniu. Sewilla ma imponującą architekturę będącą mieszanką trzech kultur: chrześcijańskiej, arabskiej i żydowskiej. Koniecznie odwiedźcie te najważniejsze perły historii, takie jak ulice starej dzielnicy żydowskiej w Barrio de Santa Cruz. Spacerując po Sewilli, musisz koniecznie zatrzymać się przy Plaza de España skąd rozciąga się kultowy widok na miasto. 

Feria, Sewilla

Jaén jest często niesłusznie pomijane w trakcie podróży na południe Hiszpanii. A warto zwiedzić to piękne miasto, które jest kwintesencją Andaluzji. Tu zaspokoicie swój głód wiedzy o historii i kulturze Hiszpanii; jest wiele miejsc, zabytków i muzeów do zwiedzenia. Jaén jest również znane z gastronomii, słynie z tego, że jest "kolebką oliwy z oliwek". Gaje oliwne zapewniają ponad połowę całkowitej produkcji oliwy z oliwek w Hiszpanii i 20% zapotrzebowania na świecie. Koniecznie musicie odwiedzić w tym historycznym mieście łaźnie mauretańskie, jedne  z ostatnich, które przetrwały w Hiszpanii. Wybierzcie się na spacer po krętych uliczkach, podziwiając renesansową architekturę imponującej katedry i zahaczając o okoliczne bary, które oferują często darmowe tapas. 

Kolejnym miejscem gdzie powinniście się zatrzymać na południu Hiszpanii jeśli lubicie szlaki gastronomiczne jest Jerez de la Frontera. Miasto to słynie z tabancos (tradycjonalnych barów sherry) i z koni. To jedno z najważniejszych miast Andaluzji związanych z kulturą flamenco. Ci, którzy szukają bogatej oferty kulturalnej na południu Hiszpanii powinni poszukać wakacyjnego zakwaterowania w Jerez de la Frontera.

Poznaj romantyczne place, uliczki i zaułki, takie jak Plaza de la Yebra. Zauroczy was wspaniała architektura i zaskoczy niezliczona ilość barów, pubów i restauracji. Spróbuj sherry w miejscowych bodegach, skosztuj wyjątkowych i niepowtarzalnych smaków jasnych i wytrawnych win "finos" oraz słodkich i ciemnych "olorosos". Dwie lokalizacje z najlepszą atmosferą to  'Tabanco El Pasaje' i 'Tabanco San Pablo'. Nie możecie wyjechać z Jerez bez odwiedzenia cygańskiej-flamenco dzielnicy Santiago, charakteryzującej się surowymi, bielonymi domkami i urokliwymi uliczkami. 

Alhambra, Granada

Granada to jedno z najpopularniejszych miast Andaluzji, położone u stóp gór Sierra Nevada. Nikt nie wyjedzie stąd rozczarowany. Wielki urok Granady wynika z połączenia wspaniałej architektury, dziedzictwa kulturowego, bogatego życia nocnego i ducha andaluzyjskiej tradycji.  Bez wątpienia najbardziej charakterystycznym zabytkiem miasta jest Pałac Alhambra pochodzący z czasów panowania Arabów na półwyspie. Spacer po mieście ujawni Wam niesamowitą różnorodność każdej z dzielnic co wynika z burzliwej i ciekawej historii Granady i wpływów kulturowych różnych narodowości; od Realejo - dzielnicy żydowskiej do wąskich uliczek Albaycin pełnej rynków i kawiarni.

Jednym z najlepszych okresów na pobyt w Granadzie jest Wielki Tydzień (Semana Santa). Emocje, które towarzyszą tej uroczystości są wyjątkowe. To prawdziwy religijny spektakl, wzrusza i fascynuje, przyciąga co roku tysiące turystów przyjeżdżających specjalnie, aby zobaczyć obchody Wielkiego Tygodnia i słynne procesje. Nie możesz pominąć pokazów flamenco w dzielnicy Sacromente, gdzie Cyganie prezentują prawdziwe show w jaskiniach.

Gdzie kwitnie nocne życie w południowej Hiszpanii

La Sala nad morzem

Niezależnie od tego czy szukasz elektryzującej atmosfery w najlepszych klubach plażowych Marbelli czy w tętniących życiem klubach nocnych w Granadzie, podczas wakacji w południowej Hiszpanii znajdziesz wiele okazji do imprezowania. 

Scena imprezowa w Marbelli jest znana wśród turystów, którzy szukają dobrej zabawy. Dlatego też miasto uchodzi za najpopularniejsze miejsce w Europie na organizowanie wieczorów panieńskich i kawalerskich. Ten nadmorski kurort oferuje rozrywkę dla każdego, bez względu na to czy chcesz wypić szampana w jednym z ekskluzywnych nadmorskich barów, skosztować tapas w tradycyjnej winiarni, czy bawić się wśród bogatych i sławnych w Puerto Banus. 

Ocean Beach, Marbella

Imprezy zaczynają się już w ciągu dnia, znane jako słynne basenowe party w Marbelli. Niektóre z najlepszych miejsc to Nikki beach, Funky Buddha Beach i La Sala by the Sea, wszystkie zlokalizowane są na plaży w Marbella. To idealne miejsce, aby wygrzewając się na słońcu, słuchać muzyki, relaksować się przy dźwiękach najpopularniejszych kawałków, które proponuje nam DJ. To miejsca, w których przez całe lato odbywają się imprezy, warto jednak wcześniej, jeszcze przed wyjazdem sprawdzić w kalendarzu, bo często te wydarzenia są biletowane. 

W Marbelli znajdują się najbardziej ekskluzywne i najdroższe bary na świecie. Jeśli zatrzymasz się w Puerto Banús  znajdziesz się w pobliżu najbardziej luksusowych miejsc, takich jak Seven, który gości najbogatszych gości i najbardziej znanych celebrytów. La Sala uchodzi za miejsce, które ma najbardziej poszukiwane stoliki w Marbelli, oferuje panoramiczne widoki na Puerto Banus. Jeśli ten rodzaj barów to nie Wasz klimat, to Marbella ma do zaoferowania miejsca imprezowe, które zaspokoją każde gusta. Aby wysączysz drinka udaj się do baru koktajlowego Astral na Puerto Banus lub Barrocco Cafe Cocktail Bar na Paseo Maritimo; a jeśli szukasz głośnej imprezy to dołącz do 'craic' w The Hogans Stand lub The Claddagh Irish.

El Patio de Mariscal, Marbella

Stare Miasto w Marbelli często zostaje przyćmione blaskiem Puerto Banus, ale właśnie tutaj, na Starówce można poczuć klimat i tradycję Andaluzji.  Z malowniczymi placami, tradycyjnymi winiarniami i barami tapas, można doświadczyć prawdziwego hiszpańskiego życia nocnego. Jeśli wynajmujesz dom wakacyjny na Starym Mieście w Marbelli, zarezerwuj stolik w El Patio de Mariscal, miejsce to liczy ponad 200 lat, lub w Bodegas La Venecia-La Fontanilla - pełne andaluzyjskiego uroku, z doskonałym menu tradycyjnych tapas. 

Najbardziej fascynujące życie nocne w południowej Hiszpanii toczy się w najgorętszych klubach Marbelli. Kluby te słyną z obecności największych gwiazd, mają ścisły kodeks ubioru i wysokie opłaty za wstęp oraz za napoje. Jednak zawsze spotkacie tu najlepszych DJ-ów, którzy tworzą wibrującą energię gwarantującą najlepszą imprezę. Wśród najlepszych z tych klubów to Olivia Valère, Pangea i Aqwa Mist.

La Diosa, Tarifa

Jeśli zatrzymasz się w Tarifie czeka Cię niesamowity urlop na plażach miasta bohemy, tętniącego życiem i pozytywna energią. To miejsce kwitnie w sezonie letnim, a atmosfera sprzyja wakacyjnemu relaksowi. Centrum miasta jest labiryntem bielonych domków pełnym butików sprzedających wyroby robione ręcznie. Nocą na pewno trafisz na świetną imprezę. Rozpocznijcie wieczór od degustacji pysznych tapas takich jak ‘czerwony tuńczyk almadraba’ w El Lola. A następnie wybierzcie się na drinka w jednym z najlepszych barów w Tarifie, takich jak La Diosa, a potem przetańczcie całą noc w w klubie na tarasie, na przykład w La Ruina.

Granada to miasto znane ze swojej kultury i tradycji, ale także tutaj macie bogaty wachlarz jeśli chodzi o wybór lokali i klubów na nocną imprezę. Przy głównych ulicach miasta rozsiane są bary tapas i knajpki.  Bogate życie nocne jest tutaj wpisane w klimat miasta. Spotkania towarzyskie w Granadzie opierają się na wieczornych spotkaniach z przyjaciółmi na tapas i cañas (małe piwo). Jest to jedno z niewielu miejsc w Hiszpanii gdzie zamawiając drinka, dostaniesz darmowe tapas. 

Lemon Rock, Granada

Jeśli oddalicie się nieco od centrum miasta, traficie na ulicę Calle Pedro Antonio de Alarcón. Ceny w barach są niższe, i podają tu świetne tapas, niektóre z nich to małe dzieła sztuki. To rejon popularny wśród miejscowych, a także ulubiony przez środowisko studenckie. W odległości krótkiego spaceru od hotelu znajduje się Lemon Rock na ulicy Calle Montalbán - kolejne miejsce z pysznymi tapas i muzyką na żywo, lokal znajduje się w XVII-wiecznym budynku.

Nocne życie w południowej Hiszpanii zaczyna się znacznie później. Atmosferę fiesty poczujecie grupo po godzinie 10 wieczorem, a często dopiero około północy. Po tapas i kilku piwach kontynuuj wieczór kierując się na ulicę Calle Ángel Ganivet. Supersonic to idealne miejsca, aby sącząc koktajl posłuchać fajnej muzyki w relaksującej atmosferze. Pub Ganivet 13 jest bardziej klubem niż barem, ale nie mogłeś trafić lepiej jeśli lubisz potańczyć przy starych hiszpańskich przebojach, lub dawnych angielskich kawałkach. Także na ulicy Calle San Matías znajdziesz wiele fajnych barów, polecamy Check-In i Loop Bar & Records.

Mae West, Granada

Jeśli macie ochotę potańczyć, to warto wybrać jedne z najlepszych klubów w Granadzie - Mae West w Centro Comercial Neptuno lub Discoteca Aliatar na ulicy Calle Recogidas. To lokale, które rządzą się swoimi prawami jeśli chodzi o ubiór, musisz ściśle przestrzegać tutejszych norm. Te miejsce zaczynają się zapełniać dopiero przed godziną drugą nad ranem. 

Od wydm w Kadyksie po pagórki i góry Sierra Nevada, południowa Hiszpania ma do zaproponowania wakacje na każdy gust i każdą kieszeń. Jedź na imprezę na Costa del Sol, odkryj spektakularną przyrodę, i zanurz się w autentycznej kulturze Andaluzji. Jakie miejsce wybierzesz na początek?