Spacery po Kordobie

Kordoba jest idealnym miastem do zwiedzania pieszo ponieważ nie jest dużą aglomeracją i ma wiele atrakcji, które oddalone są od siebie zaledwie o kilka kroków. Ta andaluzyjska perła ma wiele do zaoferowania jeśli chodzi o historię, sztukę i kulturę. Pozwólcie zabrać się na wycieczkę pieszo z naszym przewodnikiem po Kordobie po wytyczonych przez nas trzech szlakach tematycznych!

Trasa wycieczkowa 1: Historia

Kordoba, świątynia rzymska


Jeśli chodzi o historię, to niewiele miast ma do zaoferowania więcej niż Kordoba. Rzymianie, Żydzi, Muzułmanie i Chrześcijanie, wszystkie te nacje, wyznawcy tych religii tworzyli historię Kordoby i pozostawili po sobie ślady. Niezwykle bogata i burzliwa przeszłość stworzyła niezwykłą panoramę kulturową miasta. Przygotuj się na niesamowicie ciekawą podróż po zabytkowej Kordobie!

Trasa

Kościół San Nicolas - Cristo de los Faroles - Pałac Palacio de la Merced - Wieża, La Torre de Malmuerta - Kościół Santa Marina - Pałac, Palacio Viana - Kościół San Lorenzo - Kościół San Pablo - Świątynia rzymska - Kościół San Francisco  - Wieża, Torre de la Calahorra - most rzymski - brama mostu - meczet - Alcazar, Twierdza Chrześcijańskich Monarchów - Stajnie Królewskie - Pomnik Maimonidesa - Synagoga - Rynek Zoco - Kaplica San Bartolome - Szpital Cardinal Salazar - Brama Almodovara - Minaret San Juan

Czas przebycia trasy: 3-5 godzin

Szacowany czas przejścia szlaku zależy od  tego czy zdecydujesz się zatrzymać na dłużej wewnątrz kościołów, pałaców i innych mijanych atrakcji. Musisz wziąć pod uwagę ograniczony czas otwarcia miejsc, które mogą cię interesować i które chciałbyś zwiedzić. Najlepiej sprawdzić w jakich godzinach otwarte są najważniejsze zabytki Kordoby.

Najlepszy czas na zwiedzanie

Trudno znaleźć wspanialszy punkt widokowy na panoramę Kordoby jak z mostu rzymskiego, a już najlepiej przy świetle zachodzącego słońca. Mając to na uwadze polecamy rozpoczęcie szlaku późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, gdy słońce zbliża się powoli ku zachodowi. Najlepiej na rekonesans miasta wybrać się wiosną lub jesienią. Jeśli chcemy zwiedzić Kordobę latem to najlepiej we wczesnych godzinach porannych, aby uniknąć panujących tu ekstremalnych upałów.

Co zobaczysz...

Pozostałości różnych kultur tworzących historię Kordoby; takich jak most rzymski, meczet, synagoga. Prawdziwe perły pozostawiliśmy na koniec trasy, wtedy zobaczysz wszystkie najważniejsze zabytki Kordoby.  

Czy wiedziełeś, że...?

  • Zawsze Meczet w Kordobie był ważnym symbolem i odgrywał kluczową rolę w rywalizacji pomiędzy Maurami a Chrześcijanami. Kiedy Arabowie podbili Santiago de Compostela ówczesny ich wódz Al-Mansur wydał rozkaz zabrania dzwonów i wrót z katedry, aby przewieźć je do Andaluzji, a następnie przetopić na lampy do meczetu w Kordobie. Nie trzeba było długo czekać, aby król Ferdynand III po odzyskaniu Kordoby nakazał przetopienie z powrotem zdobyczy z meczetu na dzwony i przewiezienie ich do chrześcijańskiej katedry.

Łuki z Meczecie w Kordobie

Trasa wycieczkowa 2: Kultura

W Kordobie znajdziesz wiele zabytków i atrakcji, które mają wielką wartość historyczną i kulturową. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie trasy o zwiedzanie muzeów i ciekawych miejsc, zajrzenie na ukwiecone dziedzińce (patia), z których słynie Kordoba, dzięki czemu możesz poznać dawne tradycje i ducha miasta. Po wizycie w meczecie, spektakularnych ogrodach Alcazar, nie ma nic lepszego niż wyjście na ulicę, wmieszanie się w tłum, poczucie atmosfery i rytmu miasta. Można zamówić kieliszek wina i kontemplować widoki, obserwując zmieniające się kolory rzeki wraz z zachodem słońca.  Koniecznie trzeba spróbować salmorejo (kordobańska wersja słynnego gazpacho), możecie też zrelaksować się odwiedzając jedną z łaźni arabskich.


Trasa

Kościół Santa Marina - Dzielnica Barrio de San Basilio - Plaza de Corredera - Judería - Okolice Meczetu - zwiedzanie Alcazar - Spróbuj salmorejo w Salmoreteca (rynek Mercado de la Victoria) - Napij się kawy nad rzeką (Ribera) - Zobacz zachód słońca z dachów Ribera, niedaleko Guadalquivir - Zrelaksuj się zażywając kąpieli przy filiżance herbaty w łaźniach arabskich Hamman - Rzymski most - Zwiedź Palacio de Viana oraz Patios de Córdoba

Przybliżony czas zwiedzania: 5-6 godzin

Jeśli chcesz spędzić więcej czasu na robienie zdjęć, delektować się atmosferą historycznego centrum podczas trasy wycieczkowej i oddać się degustacji pysznych tapas przy kieliszku wina, wskazane jest podzielenie trasy na kilka dni. 

Najlepszy sezon na zwiedzanie 

Podążając tą trasą prawdopodobnie większość część czasu spędzisz spacerując po centrum miasta, dlatego też najlepszy okres na zwiedzanie to wiosna i jesień. Niektóre z proponowanych atrakcji i przystanków na trasie (Alcazar, Mezquita, Palacio de Viana...) mają różne godziny otwarcia w zależności od pory roku i od dni tygodnia. Najlepiej sprawdzić wcześniej klikając pierwszy z linków w naszym przewodniku.

Na trasie zobaczysz...

Podczas tego szlaku zobaczysz najważniejsze zabytki i odkryjesz miejsca, których zwiedzenie jest niezbędne, aby poznać i zrozumieć stare korzenie i unikalną historię miasta. Od wieków Kordoba była domem dla trzech kultur, trzech nacji, wyznawców trzech religii: chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej (sefardyjskiej). Z tego współistnienia powstało, uformowało się unikatowe środowisko kulturowe, którego dziedzictwo wciąż można śledzić w lokalnych tradycjach oraz zabytkach miasta.

Widok na Plaza de la Corredera, Kordoba

Czy wiedziałeś, że...?

  • Plaza de Corredera - najbardziej centralnie położony i najszerszy plac z mieście. Pod arkadami znajdują się bary, sklepy z antykami, pamiątkami, a także ryneczek z żywnością, idealne miejsca, aby kupić produkty lokalne, typowe dla miasta. Plac jest często wykorzystywany jako scena koncertowa, do lokalnych wydarzeń, spektakli teatralnych, pokazów sztuki ulicznej. W przeszłości Plaza de la Corredera była używana jako plaza de toros, czyli do korridy z bykami, a także była miejscem wykonywania publicznych egzekucji.

Kordoba, Dzielnica Żydowska

  • Judería - jedna z najstarszych i najbardziej fascynujących dzielnic w Kordobie. Juderia została zbudowana za czasów rzymskich, następnie rozbudowana pod panowaniem muzułmanów (od 711 roku ). Dzielnica była zajmowana w średniowieczu przez społeczność żydowską aż do jej wygnania z miasta. Dekret o wydaleniu Żydów z Kordoby wydali Królowie Katoliccy po rekonkwiście. Aby zapoznać się z atmosferą tej niesamowitej dzielnicy zwiedzając liczne muzea oraz historyczne budynki, nie zapomnij wstąpić na kieliszek lokalnego wina do Taberna Guzman, znanego lokalu znajdującego się w pobliżu. 

Trasa wycieczkowa 3: Place, skwery

Widok na Plaza del Socorro, Kordoba


Trasa “Placów i skwerów” prowadzi przez fascynujące plazas miasta. Wiele z nich ma ogromną wartość historyczną i kulturową. Jeśli chcesz odkryć malownicze zakątki, pooddychać atmosferą klimatycznych skwerów historycznego centrum Kordoby, nie zastanawiaj się! Podążaj za nami!


Trasa

Plaza de la Corredera - Plaza Tendillas - Plaza de la Compañia - Plaza de San Juan - Plaza de la Trinidad - Plaza Angel de Torres - Plaza del Cardenal Salzar - Plaza de Maimónides - Plaza Agrupacion de Cofradias - Plaza del Triunfo de San Rafael/Canonigo Torres Molina - Plaza de Abades - Plaza del Potro - Plaza San Francisco - Plaza de San Pedro - Plaza de Aguayos - Plaza Vizconde de Miranda - Plaza de San Bartolomé - Plaza de las Tazas - Plaza de Orive - Plaza San Andres - Plaza San Lorenzo - Plaza San Rafael - Plaza de San Augustin - Plaza don Gome - Plaza de Santa Marina - Plaza de Capuchinos - Plaza del Socorro

Kościół San Francicso, Kordoba


Czas przejścia trasy: 6-7 godzin, wszystkie etapy

Musicie pamiętać, że szlak ma kształt okręgu, więc można go zacząć od któregokolwiek z miejsc, jak będzie wam wygodnie. Na przykład, jeśli przyjechaliście pociągiem, to idąc ze stacji kolejowej najlepiej byłoby rozpocząć trasę od placu Plaza de la Tendillas lub od Plaza de Capuchinos (spójrz na mapę powyżej).

Najlepszy czas na zwiedzanie

Wiosna i jesień to zdecydowanie najlepsze pory roku na piesze wycieczki po Kordobie. Latem, zwłaszcza w godzinach południowych może być za gorąco na taką wyprawę. Jeśli chcesz poczuć prawdziwą atmosferę miasta i marzy ci się zrobienie świetnych zdjęć uchwycić ducha miasta, lepiej nie wyruszaj w trasę we wczesnych godzinach porannych, ani w południe. Wtedy ulice są wymarłe, a bary puste. Miasto w porze sjesty zamiera. Aby zrobić spektakularne zdjęcia z pobytu w Kordobie najlepiej korzystaj z ostatnich promieni zachodzącego słońca. 

Widok na plac Plaza de Abades, Kordoba


Zobaczysz na szlaku..

Prawdziwe skarby historii i architektury. Historyczne centrum miasta jest pełne przepięknych, przesiąkniętych lokalną atmosferą placów i skwerów. Niektóre z nich są naprawdę bardzo małe i łatwo je przeoczyć. Każdy taki zakątek ma swoją historię i skrywa tajemnicę, pielęgnuje legendę związana z bogatą tradycją Kordoby.

Widok na Plaza del Portro, Kordoba

Czy wiedziałeś, że...?

  • Plaza del Potro - swoją nazwę zawdzięcza rzeźbie dekorującej fontannę, która przedstawia młodego konia czyli źrebaka ("potro", po hiszpańsku). W przeszłości plac był centrum działalności rzemieślnicznej w mieście, a także miejscem gdzie sprzedawano zwierzęta gospodarcze, o czym świadczy XV-wieczna karczma  Posada del Potro, której budynek istnieje do dziś, wyposażona w stajnie. Jest o niej nawet wzmianka w słynnej powieści o Don Kichote. Dzisiaj w Posadzie znajduje się Centrum Flamenco. Skarby i niespodzianki skrywane przez ten plac nie kończą się na tym, znajduje się tu muzeum Museo de Bellas Artes a także muzeum poświęcone znanemu malarzowi Julio Romero de Torres.

Widok na  Plaza Maimónides, Kordoba

  • Plaza Maimónides - Położona w samym centrum Dzielnicy Żydowskiej (Juderia), znana również jako Plaza de Teberiades. Ten mały plac jest poświęcony jednej z najbardziej znanych osobowości, mających ogromny wpływ na lokalną kulturę średniowiecznej Kordoby. Mowa o Moshe ben Maimon, znanym jako "Maimónides", ważnym filozofie i astronomie, który żył w XII wieku.