Na narty do Sierra Nevada, Granada

Sierra Nevada to najbardziej wysunięty na południe ośrodek narciarski w Europie, znajduje się na tej samej szerokości geograficznej co Cypr. Oferuje jeden z najdłuższych sezonów narciarskich na Starym Kontynencie, zwykle zaczyna się na przełomie listopada i trwa aż do początku maja. 

Jeśli najbliższy urlop chcecie spędzić na nartach a do tego mieć gwarantowane słońce, Sierra Nevada powinna być wysoko na Waszej liście. 

Esquiar en Sierra Nevada

Ośrodek znany jest jako najbardziej słoneczny w całej Europie ciesząc się niebagatelną liczbą ponad 80% dni pełnego słońca w sezonie. Znajduje się nieco ponad godzinę drogi od pięknych plaż Costa Tropical, natomiast tylko trzydziesci minut drogi dzieli go od centrum Granady i Alhambry. Nie można wymarzyć sobie lepszego położenia!

Odwieczne powiedzenie, że rano wybieramy się na narty a po południu pluskamy w morzu w Sierra Nevada staje się faktem...

Narty w Sierra Nevada - Film

 

Kilka faktów w pigułce

- Wieś, w której znajduje się ośrodek nazywa się Pradollano (2100m).

- Większość terenu narciarskiego znajduje się na północnych stokach Velety, trzeciego najwyższego szczytu w kontynentalnej części Hiszpanii.

- Ośrodek usytuowany jest w paśmie górskim Penibético, w Parku Narodowym Sierra Nevada, zaledwie 27 km od centrum Granady.

- Najniższy punkt ośrodka znajduje się na wysokości 2100 metrów a najwyższy na 3300 metrów nad poziomem morza.

- Sierra Nevada oferuje łącznie 115 km przystosowanych dla narciarzy z 115 trasami, w tym: 40 niebieskimi, 9 czarnymi, 50 czerwonymi i 16 zielonymi. Ponadto dostępne są trasy dla narciarzy biegowych i miłośników rakiet śnieżnych.

- Wyciągi narciarskie transportują do 45.555 narciarzy na godzinę.

- Korzysta się tu z nowoczesnego systemu sztucznego ośnieżania, na który składa się 353 działek śnieżnych i który obejmuje 35 km tras narciarskich.

- Jeśli pogoda dopisuje, w sobotnie wieczory możliwe jest szusowanie w nocy.

- W Sierra Nevada znajduje się największy w Europie park snobordowy (freestyle) znany jako Sulayr.

- W 1996 w Sierra Nevada odbywały się Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim, w 2015 odbędzie się tu Zimowa Uniwersjada.

Pradollano i Borreguiles

Chairlift skiing Sierra Nevada

Ośrodek narciarski Sierra Nevada położony jest w samym sercu Parku Narodowego Sierra Nevada.

Dwa główne obszary stacji obejmują miejscowości: Pradollano i Borreguiles.

W Pradollano znajdują się hotele, restauracje i apartamenty do wynajęcia. Istnieje również wiele miejsc, gdzie można wypożyczyć sprzęt narciarski. Miejscowość podzielona jest na trzy części: niski, średni i wysoki, w zależności od odległości od centrum miasta.

Sierra Nevada - Pradollano

Ceny zależne są od odległości od stoków i centrum, te położone blisko zwykle są sporo droższe.

Tylko 15-20 minut drogi kolejką dzieli Pradollano od położonego nieco niżej Borreguiles. W Borreguiles znajdziecie główne wyciągi narciarskie, szkoły narciarskie i kilka restauracji. Działa tam też kilka wypożyczalni sprzętu. Pomimo, że Borreguiles to głównie ośrodek dla narciarzy, można wybrać się tam bez jazdy na nartach, wjazd i zjazd przy zakupie specjalnego karnetu kosztuje około 17€.

Jazda na nartach w Sierra Nevada nie jest tania. Dzienny karnet kosztuje około 45€, w zależności od pory roku, jest bezpłatny dla dzieci do 6 lat (należy opłacić kaucję zwrotną - 3€). Cena dla dzieci do lat 16 wynosi 30€ za dzień. Więcej informacji o cenach znajdziecie na oficjalnej stronie.

W Sierra Nevada istnieje 15 oficjalnych szkół najciarskich z około 400 nauczycielami. Wiele z nich oferuje pakiety obejmujące wypożyczenie sprzętu oraz prywatne lekcje.

Snowboardowy raj

Nie wszyscy wiedzą, że Sierra Nevada ma ogromny snowprk  - Sulayr, idealny do uprawiana freestyle.

Sierra Nevada - Pradollano

Sulayr może liczyć na najdluższy halfpipe w całej Europie o długości aż 2.5 km. Jeśli dopiero stawiacie pierwsze kroki na desce to wraz z doskonałą pogodą znajdziecie tu ponad 70 przeszkód tylko czekających na Wasze skoki! Jako że ten park jest doskonale znany na snowboardowej mapie, możecie być pewni, że spotkacie tu tych najlepszych i będziecie mogli podziwiać niesamowite popisy mistrzów.

Dawniej Sulayr znajdował się w obszarze Borreguiles, ale w pewnym momencie postanowiono oddzielić miejsce dla narciarzy od tego dla snowboardzistów i snowpark przeniesiono do Loma Dilar. W tym samym miejscu otwarty został inny park: dla początkujących i dzieci. 

Jak dojechać do Sierra Nevada?

Jeśli chcecie jak najlepiej wykorzystać dzień na nartach to powinniście wyruszyć z samego rana. Podczas weekendów i dni świątecznych liczcie się z dosyć dużym natężeniem ruchu, dlatego w pobliżu ośrodka znajduje się kilka parkingów, znalezienie miejsca na ulicy to łut szczęścia! Ceny oscylują w granicach 20€/dzień.

Jeśli chcecie spędzić intensywny weekend i jeden dzień zostać w Granadzie a drugi szusując po stokach to najlepiej na noc zostać w mieście a do Pradollano wybrać się autobusem. Odjeżdza ze stacji autobusowej w Granadzie a koszt biletu powrotnego to około 9€. Pierwszy autobus wyjeżdża z samego rana, około 8.00, natomiast ostatni wyjeżdża z resortu o 18.30. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie autobusów Alsa.

Interesujące linki

Domy i mieszkania do wynajęcia w Sierra Nevada i Granadzie

Oficjalna strona Sierra Nevada