Wakacyjne atrakcje w miejscowości Nerja

Pomimo silnej konkurencji, miasto Nerja pozostaje jednym z bardziej popularnych celów turystycznych na wybrzeżu Costa del Sol.

Ta dawna wioska rybacka jest jednym z niewielu miejsc, które zachowało swój tradycyjny urok: białe domy, wąskie uliczki, a jednocześnie wszystkie usługi, aby móc spędzić komfortowe wakacje w tym przepięknym nadmorskim kurorcie.

Z geograficznego punktu widzenia trudno o lepszą lokalizację. Nadmorski kurort Nerja położony jest u ujścia rzeki Chillar, pomiędzy Morzem Śródziemnym a górami Sierra de Tejeda.

Nazwa "Nerja" pochodzi od słowa "Narixa", które w języku arabskim oznacza "wiosna w pełni". Obfitość wody na tym obszarze, bujna roślinność powodują, że poczujecie się jak w tropikach. Egzotyczne miejsce, idealne na wakacje. Warunki klimatyczne sprzyjały uprawie na tych terenach trzciny cukrowej na początku XX wieku.

Oto nasze propozycje na atrakcyjne spędzenie czasu w Nerja i jej najbliższych okolicach.

Jaskinie w Nerja

Jaskinie w Nerja, Malaga - Costa del Sol (Hiszpania)

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w prowincji Malaga jest zdecydowanie Jasknia w Nerja (Cueva de Nerja). Natrafili na nią w 1959 roku młodzi mieszkańcy okolicznej wioski Maro. Przez przypadek dokonano jednego z najważniejszych odkryć geologicznych naszych czasów. 

W jaskini Nerja znajduje się jedna z największych kolumn stalagmitowych na świecie. W 1989 roku to imponujące dzieło natury znalazło się w Księdze Rekordów Guinnessa. W tej grocie można też zobaczyć najstarsze na świecie neandertalskie malowidła naskalne (niedawno ustalono, że są o 10 tysięcy lat starsze od poprzednich posiadaczy rekordu).

W jaskini odkryto także rzymską ceramikę i monety z czasów Maurów. Naukowców i przyrodników zachwyca ogromna bioróżnorodność groty i wciąż zaskakują nowe ciekawostki i ewenementy, na które trafiają. To pokazuje, że jaskinia w Nerja jest niekończącym się źródłem niespodzianek i na pewno jeszcze czymś zaskoczy. 

Grota liczy około pięciu kilometrów długości i kilka odcinków jest dostępnych dla zwiedzających. Fascynująca wizyta dla całej rodziny. 

Wspinaczka na szczyt El Cielo, Nerja

El Cielo, Nerja - Costa del Sol (Hiszpania)

Na granicy miasteczka Nerja znajdują się dwa obszary chronione: La Sierra de Tejeda i Parc Naturel Almijara, z jednej strony, oraz Acantilados de Maro-Cerro Gordo, z drugiej strony. Zapewniają wspaniałe szlaki do wędrówek pieszych i spektakularne widoki. 

El Cielo, co oznacza po prostu "Niebo", jest najwyższą górą w regionie i ma 1508 metrów wysokości. Wycieczka na szczyt to uczta dla zmysłów z powodu niesamowitych pejzaży i kontaktu z naturą. Góra ma bardzo dobrze przygotowane szlaki, więc wejście nie powinno nastręczać większych problemów dla piechurów. W pogodny dzień ze szczytu widać całą panoramę wybrzeża Costa del Sol, od Almuñecar do Malagi, a także szczyty Sierra de Tejeda i północnoafrykańskie wybrzeże.

Warto poćwiczyć nad kondycją przed zdobyciem szczytu El Cielo, jednak możecie być pewni, że warto. To doświadczenie, które zapamiętacie na długo. 

Idziemy na plażę

Widok z Balkonu Europy w Nerja, Malaga - Costa del Sol (Hiszpania)

Wakacje na Costa del Sol to obowiązkowo przynajmniej jeden dzień (jeśli nie więcej) spędzony na plaży w Nerja.

Nerja ma jedne z najpiękniejszych plaż Costa del Sol, jeśli nie najpiękniejsze w całej Andaluzji. Między Burriana a El Playazo znajdziecie długie odcinki piasku, a także ukryte zatoczki jak Acantilados de Maro-Cerro Gordo. Jeśli chodzi o naturystów, także dla nich Nerja ma coś do zaproponowania, miłośnicy opalania nago powinni odwiedzić plażę Calas del Pino. Jak widzicie Nerja ma ofertę dla każdego.

W Nerja znajduje się aż dwanaście plaż, a kilka innych nieco dalej, w najbliższym sąsiedztwie miasta.

El Balcón de Europa

Balcon de Europa w Nerja, Malaga - Costa del Sol (Hiszpania)

Jeśli spędzasz wakacje w Nerja, to musisz zaplanować obowiązkowy spacer na Balcón de Europa czyli na Balkon Europy. To punkt widokowy, najbardziej znane miejsce turystyczne w Nerja i wizytówka miasta.

Spacer wzdłuż Balcón de Europa gwarantuje wspaniałe widoki na całe wybrzeże, niezapomniane doświadczenie dla każdego turysty. 

W kajaku lub w canoe w Nerja

Spływ kajakowy z  Burriana do Maro, Malaga - Costa del Sol

Jedną z najlepszych form spędzenia czasu na świeżym powietrzu w Nerja (a być może i na całym andaluzyjskim wybrzeżu) jest spływ kajakowy z plaży Burriana na pobliską plażę Maro.

To niezapomniana przygoda, będziecie mijać wzdłuż wybrzeża piękne krajobrazy, podziwiać fantastyczną przyrodę; od ukrytych plaż,  jaskini skąpanych w turkusowych wodach, aż po wielkie, spektakularne wodospady.

Raj istnieje. Znajduje się właśnie w Andaluzji.

Odwiedź Frigiliana

Ulica Frigiliana, Malaga - Andaluzja (Hiszpania)

Biała wioseczka Frigiliana znajduje się zaledwie 6 kilometrów od Nerja. Warto tam się wybrać. To będzie wspaniała wycieczka do magicznego miejsca.

Frigiliana jest regularnie wymieniana jako najpiękniejsza wioska w Andaluzji i jedna z piękniejszych w Hiszpanii. Z tego też powodu otrzymała specjalne wyróżnienie od hiszpańskiego biura turystyki, a także prestiżową nagrodę Księcia Asturii.

Labirynt brukowanych uliczek, pieczołowicie pielęgnowane bielone domki i wszechobecne kwiaty w doniczkach, dosłownie kolorowy dywan;  lawendy, jaśminu, buganwilli... Jeśli szukacie pięknych obrazków jak z pocztówki i słodkich widoków to koniecznie musicie odwiedzić Frigiliana.

Plaża Maro

Nurkowanie na plaży de la Caleta de Maro, Malaga - Costa del Sol (Hiszpania)

Plaża Maro znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum Nerja. Miejsce zasługuje na specjalną wzmiankę i miejsce na liście najpiękniejszych plaż.

Uczestnicy ankiety przeprowadzonej w 2013 roku przez kanał telewizyjny Antena 3 wskazali plażę Maro jako najpiękniejszą plażę Andaluzji i drugą pod względem urody w całej Hiszpanii. Krystalicznie czyste wody, niesamowita sceneria, łatwy dojazd powodują, że Playa Maro to idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek.

Dla tych, którzy szukają bardziej zacisznych miejsc, pobliska plaża La Caleta de Maro będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Odkryj Acebuchal

Achebuchal, Malaga - Andaluzja (Hiszpania)

Wioseczka Acebuchal to śliczne pueblo położone w samym sercu Sierras de Tejeda, Almijara oraz Parku Przyrody Alhama. Wizyta w Acebuchal to kolejna rekomendowana wycieczka jeśli będziecie spędzali wakacje w Nerja.

Tylko dwanaście kilometrów dzieli Acebuchal od Frigiliana. Więc świetną opcją będzie odwiedzenie tych dwóch wiosek tego samego dnia, szczególnie jeśli chcecie uciec od zgiełku wybrzeża. 

Wędrówki piesze wzdłuż Rio Chillar

Rzeka Rio Chillar w Nerja, Malaga - Costa del Sol (Hiszpania)

Wycieczka w górę rzeki Chillar to bardzo popularna forma aktywności, szczególnie dla rodzin, które chcą zrobić sobie odpoczynek od tradycyjnego pobytu na plaży. Skalne przejścia, zmieniający się nurt, piękne widoki to wszystko powoduje, że będziecie świetnie się bawić spędzając czas aktywnie. 

Warto pamiętać, że opcja wyprawy wzdłuż rzeki zalecana jest wiosną lub latem.

Zobacz Akwedukt Águila

Akwedukt Águila w Nerja, Malaga - Andaluzja (Hiszpania)

Acueducto del Aguila, czyli Akwedukt Orła znajduje się na obrzeżach Nerja. Zbudowany w XIX wieku, jest użytkowany do dziś. Miejsce z niesamowitą historią, warte odwiedzenia.

Historyczne znaczenie tej budowli zostało potwierdzone przez władze Andaluzji, które określiły obiekt jako miejsce szczególnej wagi i wartości kulturalnej dla regionu (Bien de Interés Cultural).

Słynna paella del Ayo, na plaży Burriana

Paella na plaży Burriana, Nerja - Costa del Sol (Hiszpania)

W Nerja jest wiele miejsc gdzie można zjeść paellę, ale ta w Ayo jest naprawdę wyjątkowa, można jej skosztować na plaży Burriana. Wspaniała lokalizacja i doskonała kuchnia tworzą idealną kombinację, która sprawia, że to najlepszy adres, aby spróbować autentycznej hiszpańskiej kuchni śródziemnomorskiej.

Lokal, który funkcjonuje od 1969 roku, otwarty jest każdego dnia. Jeśli marzysz, aby spróbować prawdziwej paelli, to znajdziesz ją w Ayo! Przygotowanie dania na ogniu płonących drew nadaje paelli szczególnego charakteru, który sprawi, że będziesz chciał tu powrócić, aby znów poczuć ten wyjątkowy smak.

Najlepsze restauracje w Nerja

Restauracja Maria Bonita w Nerja, Andaluzja - Costa del Sol (Hiszpania)

W Nerja jest ponad trzysta restauracji. Oferują prawdziwe rarytasy dla podniebienia kochających kuchnię śródziemnomorską i nie tylko. Na pewno znajdziesz swój ulubiony lokal!

Po dniu spędzonym na plaży, wycieczkach po okolicy Nerja nie ma nic przyjemniejszego niż delektowanie się specjałami kuchni Costa del Sol, wybierając coś z bogatej oferty w karcie w jednej z licznych miejskich restauracji.

Mapa miejsc, które warto odwiedzić podczas wakacji w Nerja