Spacery po Sewilli

Jeśli chodzi o piesze wycieczki i zwiedzanie, mało jest miast, które mogą dorównać położonej w sercu Andaluzji Sewilli. Centrum miasta jest praktycznie strefą wolną od ruchu samochodowego, dzięki czemu świetnie nadaje się do spacerów i pieszego odkrywania wszystkich pięknych zakątków. Zebraliśmy najlepsze miejsca, które obowiązkowo trzeba zobaczyć w Sewilli, a dla ułatwienia połączyliśmy je w tematyczne trasy spacerowe. Szlaki te z pewnością będą pomocne podczas poznawania tak dużego miasta!

Szlak 1: Śladem Sztuki

Katedra w Sewilli - widok

Z tak bogatą ofertą muzeów i galerii, w Sewilli każdy miłośnik sztuki znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy interesujecie się sztuką nowożyną czy preferujecie klasykę, Sewilla Was nie zawiedzie. Może nie ma tu tak ogromnych i sławnych muzeów jak np. Prado w Madrycie, jednak i w stolicy Andaluzji czeka na Was wiele ukrytych klejnotów. 


Trasa

Metropol Parasol - Centro Cultural Flamenco - El Divino Salvador - Muzeum Tańca Flamenco- Katedra- Pałac Królewski Alcázar - Fabryka cygar w Sewilli - Plaza de España - Muzeum Archeologiczne

Czas zwiedzania: 3 godziny

Czas, który musicie zarezerwować na tę trasę, zależy głównie od czasu spędzonego w każdym miejscu. Niektórzy miłośnicy sztuki mają zwyczaj dokładnego zwiedzania, by nie pominąć żadnego szczegółu ani żadnego dzieła, podczas gdy innym wystarczy rzut okiem i udają się w kolejne miejsce.  

Najlepszy moment na zwiedzanie

Ponieważ zdecydowaną większość punktów na tej trasie tematycznej stanowią muzea i galerie, pora roku nie odgrywa tu tak dużej roli, jak w przypadku innych tras. Wciąż musicie jednak przejść z jednego miejsca do drugiego, co w porze letniej, przy bardzo wysokich temperaturach, może nie być zalecane. Naszym zdaniem, najlepiej wybrać się na wycieczkę od marca do maja, a także w październiku lub listopadzie. Aby zobaczyć Katedrę i Real Alcázar zazwyczaj trzeba czekać w kolejce, dlatego zaplanujcie zwiedzanie tych obiektów rano (bądźcie tam już przed otwarciem) lub w porze obiadowej, kiedy ruch także się zmniejsza. 

Co zobaczycie... 

Podczas tego szlaku dotrzecie do wszystkich atrakcji miasta związanych ze sztuką. W Sewilli znajdziecie wszystko, od sztuki klasycznej po współczesną. Zobaczycie ogromny wpływ flamenko, a także wszystkie piękne, autentyczne budynki, dzięki którym miasto to jest tak wyjątkowe. 

Czy wiesz, że...?

Muzeum sztuk pięknych, Sewilla

  • Museo de Bellas Artes (Muzeum Sztuk Pięknych) ma specjalną sekcję skierowaną do osób z upośledzeniem wzroku. W tej części muzeum kilka słynnych dzieł sztuki, takich jak Mona Lisa Leonarda Da Vinci, jest wyświetlanych w wersji 3D. Daje to szansę na doświadczenie dzieł przez osoby, które nie mogą zobaczyć sztuki w sposób tradycyjny. 
  • W Sewilli można odnaleźć początki tańca flamenko. W związku z tym w całym mieście zobaczycie wiele wpływów tego tańca, od koncertów na żywo po muzeum poświęcone tej sztuce. 
  • Piękne ceramiczne ławki na Plaza de España reprezentują hiszpańskie prowincje (jest ich łącznie 48) i rozmieszczone są w porządku alfabetycznym.

 

Szlak 2: Śladem Kultury

Centro Cultural Flamenco w Sewilli

Jest tylko kilka miast, które zachowują swoje tradycje równie starannie jak Sewilla. Najważniejszym miesiącem dla wszystkich mieszkańców jest kwiecień, kiedy ma miejsce kolorowa Feria de Abril. Podczas tych obchodów ulice miasta wypełniają się pięknymi andaluzyjskimi kobietami ubranymi w niesamowite suknie flamenco, a na każdym rogu można spotkać radosnych ludzi, powozy i konie, tradycyjną muzykę oraz stragany serwujące lokalne potrawy. Zupełnie inny nastrój i atmosfera towarzyszą obchodom Semana Santa, Wielkiego Tygodnia Wielkanocnego (kto z nas nie słyszał choć raz o uroczystych procesjach?). Natomiast we wrześniu Sewilla przyciąga miłośników flamenko, będąc gospodarzem największego festiwalu flamenko na świecie: Bienal Flamenco

 
Trasa

Basilica de la Macarena - Plaza los Terceros - Centrum Kultury Tańca Flamenco "Casa de la Memoria" - Calle Sierpes - Plaza de San Francisco - Łaźnie Arabskie (Aire de Sevilla) - Katedra- Mercado del Arenal - Ceramiczne Centrum w Triana - Kaplica Los Marineros (Capilla de los Marineros) - Kościół św. Anny

Czas zwiedzania: 3-5 godzin

Najlepszy moment na zwiedzanie

Zalecamy rozpoczęcie trasy po południu, ponieważ temperatura w ciągu dnia może być naprawdę wysoka, zwłaszcza w miesiącach letnich. Jeżeli będziecie trzymać się trasy, zwiedzanie zakończycie w dzielnicy Triana, gdzie możecie zjeść kolację w jednej z restauracji z widokiem na rzekę. Może nawet uda Wam się obejrzeć jeden z organizowanych tutaj pokazów flamenko. 


Co zobaczycie... 

Aby naprawdę poznać kulturę Sewilli nie wystarczy jej widzieć, trzeba ją poczć! Podczas tej trasy wycieczkowej będziecie mieli okazję zobaczyć, z czego składa się dusza tego miasta: mieszanka arabskiego dziedzictwa, gorących rytmów flamenko i religijnych tradycji dzielnicy Triana. Usiądźcie przy stoliku restauracji na jednym z licznych placów, spróbujcie lokalnego, słodkiego wina pomarańczowego i obserwujcie życie lokalnych mieszkańców, sevillanos.

Czy wiedzieliście, że...?

  • Ulica Sierpes jest główną ulicą miasta i przez nią przechodzi większość procesji podczas uroczystości Semana Santa. Jeżeli macie balkon wychodzący na tą ulicę, bez wątpienia wzbudzacie zazdrość miłośników wielkanocnych obchodów.

 Calle Betis, Triana, Seville

  • Centrum Ceramiki w Trianie- prawie wszystkie zakłady garncarskie zlokalizowane są w Trianie; wieki temu była to najlepsza lokalizacja, położona niedaleko od centrum miasta. Miejsce to wybrano z dwóch powodów: garncarze mieli łatwy dostęp do potrzebnych im materiałów: gliny i wody z rzeki, a poza tym produkcja ceramiki wytwarzała toksyczne opary.
  • Triana to jeden z niewielu rynków na świecie, gdzie w jednym miejscu można kupić owoce, jeść sushi i uczestniczyć w teatralnych występach w Casa La Teatro - i to bez konieczności przemieszczania się!

Plaza de España, Sewilla

 

Sewilla jest pełna historycznych skarbów i miejsc, w których można się zakochać.  To miasto, w którym możesz zagubić się i wędrować po wąskich ulicach, zwiedzać ukryte place i na każdym kroku czuć bogate dziedzictwo historyczne. Sewilla jest idealną destynacją dla miłośników historii, a podążając naszą trasą na pewno nie pominiecie żadnego z obowiązkowych punktów miasta.

 

 

Trasa

Plaza de España - Złota Wieża (Torre del Oro) - Srebrna Wieża (Torre de la Plata) - Torre Abdel Aziz - Główne Archiwum Indii (Archivo de Indias) - Postigo del Aceite - Katedra (La Giralda, Grób Krzysztofa Kolumba) - Szpital Hospital de los Venerables -Pałac Królewski Alcazar

Czas zwiedzania: 3-5 godzin

Najlepszy moment na zwiedzanie

Jeżeli należycie do osób aktywnych rano, zdecydowanie powinniście odbyć tą trasę zaraz po śniadaniu.  Spokojna wędrówka, podczas której zwiedzicie najważniejsze zabytki Sewilli, może zakończyć się piknikiem w parku Maria Luisa. Przedtem jednak upewnijcie się, że nie pominęliście spaceru po przepięknym placu Plaza de España.

Z drugiej strony, ci, którzy wolą wczesną kolację w jednym z najlepszych barów tapas w Sewilli, mogą rozpocząć spacer od centrum. W czasie posiłków restauracje i bary są wypełnione, natomiast popularne miejsca, takie jak Giralda czy Pałac Alcazar, odwiedza dużo mniej osób. Warto wykorzystać ten moment i zrobić wspaniałe zdjęcia.

Co zobaczycie... 

Podczas tej pieszej wycieczki zobaczycie najciekawsze oblicze Sewilli: fascynującą mieszankę dziedzictwa Królów Katolickich, niesamowite zamki z czasów Maurów i tajemnicze uliczki starej dzielnicy żydowskiej (obecnie dzielnica Santa Cruz). Kolejnym ważnym punktem na naszej mapie jest grób Krzysztofa Kolumba znajdujący się w Katedrze. Obok świątyni znajdziecie Główne Archiwum Indii, przypominające nam o kolonialnej przeszłości Hiszpanii.

Czy wiesz, że...?

  • Według legendy, założycielem Sewilli był sam Herkules!
  • Pałac Królewski Alcazar pojawił się kilka razy w serialowym fenomenie "Gra o tron" jako Wodne Ogrody Królestwa Dorne.
  • Katedra w Sewilli jest największą gotycką katedrą na świecie, a zarazem trzecią pod względem wielkości katedrą na świecie, po katedrze św. Piotra w Watykanie i św. Pawła w Londynie.

 

La Giralda, Sewilla