Zwiedzamy Mezquitę w Kordobie

Jeżeli odwiedzacie Kordobę, nie możecie pominąć jej najważniejszego zabytku: Mezquity. Żaden inny budynek ani pomnik nie jest bardziej emblematyczny dla eklektycznej kultury i religijnej ewolucji Hiszpanii. Ten dawny meczet, położony w niewielkiej odległości od Dzielnicy Żydowskiej, mieści obecnie katedrę, której architektura zachwyca odwiedzających.

Mezquita

Trochę historii

Miejsce, w którym obecnie wznosi się Mezquita, w odległych czasach mieściło rzymską świątynię, a następnie kościół Wizygotów. Kiedy Maurowie przybyli do Kordoby, kościół został podzielony, by służyć zarówno jako kościół katolicki, jak i meczet, ale w VIII wieku Maurowie nabyli go i zaczęli budować meczet. Pierwotny budynek był bardzo prosty, ale z biegiem lat różne reformy Kordoby rozszerzyły budynek do jego obecnej wielkości.

W 1236 roku katolicy odzyskali panowanie w Kordobie. Na początku pozostawiono meczet w swoim nienaruszonym stanie, jednak w XVI wieku król Carlos zezwolił na budowę katedry w samym sercu budynku. Kiedy jednak odwiedził ukończoną katedrę, rzekomo powiedział: "Wzięli coś wyjątkowego na całym świecie i zniszczyli to, aby zbudować coś, co można znaleźć w każdym mieście". Niezależnie od tego, nikt nie może zaprzeczyć, że Meczet w Kordobie jest niezwykłym budynkiem, który w spektakularny sposób łączy mauretańską i zachodnią architekturę.

Sanktuarium w Wielkim Meczecie w Kordobie

Co warto zobaczyć?

W idealnym świecie mielibyśmy nieskończony czas na podziwianie i odkrywanie Meczetu-Katedry, ale mając na uwadze fakt, że Kordoba posiada mnóstwo innych atrakcji i ciekawych miejsc do odwiedzenia, zrobiliśmy listę wszystkiego, co wiąże się z Mezquitą i czego nie można przegapić.

Mezquita położona jest w samym sercu zabytkowego centrum Kordoby, zaledwie kilka kroków od Alcazar de los Reyes Cristianos, pięknej ulicy w dzielnicy San Basilio, znanej z niesamowitych patios i doskonale zachowanego rzymskiego mostu.

Kiedy zbliżacie się do Mezquity, pierwszą rzeczą, która zwróci Waszą uwagę, są bogato zdobione drzwi i dzwonnica. Dzwonnica była kiedyś minaretem, ale po zniszczeniu przez burzę została częściowo przebudowana w stylu barokowym. Można zwiedzić ją w wyznaczonych godzinach w ciągu dnia. 

Ciekawostka: prawo uchwalone w 1958 r. ogranicza maksymalną wysokość budynków w Kordobie. Dzięki temu linia horyzontu Kordoby zawsze pozostanie zdominowana przez wieże Mezquity i innych kościołów.

Dzwonnica Mezquity


Dziedziniec Mezquity, z drzewami pomarańczowymi i fontannami, zapewnia cień, tak bardzo potrzebny w upalne dni. Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku na chwilę przed lub po wizycie we wnętrzu budynku. 

Pierwszym elementem dekoracji Mezquity, który przyciągnie naszą uwagę, jest las czerwono- białych łuków wykańczających kolumny. To właśnie one dały sławę i międzynarodową renomę meczetu. Jednolitość łuków daje ciekawe wrażenie wizualne;  wydaje się, że budynek nie ma końca.

Arcos de la Mezquita


Główna część katedry znajduje się w centrum meczetu, z licznymi kaplicami wzdłuż zewnętrznych ścian (kaplice są zamknięte dla odwiedzających, ale można je zobaczyć przez bramy). Wyróżniają się rzeźbione drewniane ławy i sanktuarium.

Jednak najciekawszą częścią Mezquity jest miejsce połączenia katedry i meczetu. Subtelna elegancja mauretańskich stylów obok architektury gotyckiej i barokowej jest w pewnym sensie surrealistycznym widokiem. 

Sztuka katolicka w Mezquicie


Na drugim końcu budynku możesz odwiedzić wystawę artefaktów i płaskorzeźb odzyskanych podczas wykopalisk. Prezentowane są również skarby zdobyte przez katedrę na przestrzeni lat.

Meczet jest ikoną hiszpańskiej kultury i religii, począwszy od Rzymian, przez Maurów, aż po współczesnych chrześcijan i muzułmanów. Każdy, kto odwiedza Kordobę, nie może przegapić tego wyjątkowego budynku!

Przydatne informacje

Na dziedzińcu można kupić bilety wstępu do Mezquity oraz dzwonnicy. Jeśli chcecie zwiedzić meczet z przewodnikiem, możecie kupić bilety na miejscu lub nabyć je online (wizyta obejmuje także inne ważne miejsca w Kordobie).

Bilety wstępu

Mezquita

Dorośli: 10€

Dzieci (10-14 lat): 5€

Dzieci (poniżej 10 lat): gratis

Dzwonnica: 2€

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia zmieniają się w sezonie. Tutaj znajdziecie aktualny harmonogram.

Ważne: ponieważ Mezquita jest nadal w użyciu, wstęp może być ograniczony podczas niektórych wydarzeń religijnych (na przykład podczas Wielkanocy).