Festiwal Patios w Kordobie - Fiesta de los Patios

Fiesta de los Patios - film

La Fiesta de los Patios - co to takiego? 

La Fiesta de los Patios de Córdoba to dla wielu najbardziej wyczekiwana impreza tej wiosny. Każdego roku przez 12 dni w maju mieszkańcy Kordoby otwierają swoje patia, często prywatne, ujawniając sekrety kryjące się w ich wnętrzach: dywany kwiatów, ręcznie wykonane arabskie mozaiki, orzeźwiające fontanny i przepiękne tarasy. Sięgające kilku wieków wstecz patia są niczym małe sanktuaria.

Cordoba Patios Festival

Przez większość czasu ukryte pośród wąskich uliczek Kordoby, w tym szczególnym momencie w roku są otwierane dla publiczności, uwalniając egzotyczne aromaty jaśminu, geranium, goździków i kwiatów pomarańczy. 

Cordoba Patios Festival

La Fiesta de los Patios to wydarzenie, którego nie wolno przegapić. Godziny otwarcia patios podczas festiwalu pozostają takie same co roku. Ogrody otwiera się od 10.00 do 14.00 i od 17.00 do 22.00. Wejście jest darmowe ale pozostawienie napiwku jest wysoce zalecane, zwłaszcza, że aby patio cieszyło oko potrzebne są długie godziny całorocznej pracy.

Jakie są najlepsze trasy Festiwalu Patios w Kordobie?

Najlepszym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania jest Palacio de Viana - XV-wieczna spektakularna rezydencja posiadająca aż 12 ogrodów i patios, położona w malowniczej dzielnicy Santa Marina.

Palacio de Viana, Cordoba

Także dzielnica San Basilio i "Alcazar Viejo" czy stara żydowska dzielnica La Juderia to idealne miejsce aby spędzić kilak godzin na spacerach. Warto też pamiętać, że na wejście do najpiękniejszych patios trzeba zazwyczaj trzeba czekać w dość długiej kolejce.

Palacio de Viana, Cordoba

Liczba patios zmienia się każdego roku, a więc również trasy. Interaktywną mapę zawierającą wszytskie sugerowane trasy można znaleźć na stronie Puerta de los Patios czy też pobrać aplikację na telefon. Witryna jest aktualizowana co roku, dodawane są nowe patia i trasy, warto mieć to na uwadze spacerując po wypełnionymi uliczkami pięknej Kordoby.

Czym jest Festiwal Patios w Kordobie?

"La Fiesta de los Patios Cordobeses" lub krótko "Los Patios de Cordoba" to najbardziej wyczekiwany okres w kordobańskim kalendarzu. 

Cordoba Patios Festival

Patia to kwiatowy raj, każda przestrzeń wypełniona jest kolorowymi doniczkami pełnymi kwiatów we wszystkich kolorach, kształtach i rozmiarach. Bujne zielone liście tworzą eksplozje kontrastu z żywymi różami, czerwieniami, purpurami i wściekłymi pomarańczami. To feria barw i zapachów.

Cordoba Patios Festival

Niektóre patia wypełnione są także eklektycznymi zdobieniami i dekoracjami takimi jak niewielkie fontanny, zabytkowe narzędzia ogrodnicze, tradycyjne wyroby i kapliczki z wizerunkiem Świętego Rafała - patrona patios.

Historia kordobańskich patios 

Rozpoczęcie budowy patios w Kordobie przypisuje się Rzymianom. Warto pamiętać, że w miesiącach letnich 45 stopni Celsjusza na termometrze jest czymś zupełnie normalnym, noce natomiast potrafią zaskoczyć przymrozkami.

Cordoba Patios Festival

Żeby zrekompensować nieco ten surowy klimat, Rzymianie, a później Arabowie, zaczęli budować swoje domy w szczególny sposób. Postanowili w centrum budynku włączać niewielki, przeważnie nieco zacieniony dziedziniec. Te wewnętrzne przestrzenie były miejscem gdzie rodziny gromadziły się w czasie największych letnich upałów. Rzymianie wykorzystywali patia także do zbierania wody deszczowej.

Cordoba Patios Festival

Jednak dopiero Arabowie przenieśli znaczenie patios i wewnętrznych dziedzińców na zupełnie nowy poziom. Poprzez wprowadzenie dużej ilości roślin: miniaturowych drzewek i kwiatów, po wejściu do budynku odczuwa się przyjemny, orzeźwiający chłód, który rozprzestrzenia się na cały dom. Tak niepozorny wynalazek działa zaskakująco dobrze. Na niektórych patios temperatura może być niższa nawet o 10-15 stopni w porównaniu do tej na zewnątrz. W miesiącach letnich nawet kilka stopni robi różnicę.

Patio del Pozo

Muzułmanie pokładali duży nacisk na społeczną stronę patios.Te domowe oazy miały być czymś więcej niż miejscem na popołudniową sjestę, chodziło bardziej o tworzenie więzi między rodziną i przyjaciółmi, poznawanie się i odpoczywanie w przyjemnej atmosferze, spędzanie wspólnie czasu.   

Ten zwyczaj praktykowano przez setki lat a na rezultaty, które dziś mamy możliwość oglądania jest tylko jedno słowo: spektakularne!

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO 

La Fiesta de los Patios de Córdoba została w 2012 roku dodana do Listy reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Ten prestiżowy tytuł trafił do Hiszpanii po raz 13,uznając Festiwal za zjawisko kulturalne, które warto chronić.

Cordoba Patios Festival

Ustanowiona nie tak dawno, bo w 2008 roku lista prowadzona jest przez UNESCO w celu wyróżnienia na arenie światowej wybranych zjawisk z zakresu dziedzictwa niematerialnego i związanych z nim przestrzeni kulturowych. Warto przypomnieć, że aż 44 zabytki znajdujące się w Hiszpanii  zostały uznane za warte umieszczenia wśród zabytków Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Ustępuje ona tylko Włochom, które mają ich aż 48. 

Trzeba przy okazji dodać, że Stare Miasto w Kordobie gości na tej liście jako największy na świecie obszar miejski.

Konkurs 

El Festival de los Patios to także coroczy konkurs, przy którym powiedzieć, że wygrana jest pożądana to trochę mało, to ogromne wyróżnienie. Jak twierdził zmarły niedawno Manuel Garrido Moreno, przewodniczący stowarzyszenia Asociación de Amigos de los Patios: " Festiwal de los Patios  jest dla Kordoby tym, czym fiesta San Fermin dla Pamplony".   

Cordoba Patios Festival

Po raz pierwszy władze Kordoby zdecydowały zorganizować ten nietypowy festiwal w 1918 roku, ale pierwszy konkurs odbył się trzy lata później, w 1921 roku. Zamysł był prosty: aspekt współzawodnictwa miał zachęcić do zachowania tradycji kultywowanej od setek lat. 

El Festival de los Patios zawieszono na trzy lata, na czas hiszpańskiej wojny domowej, od jej zakończenia celebruje się go rokrocznie.Nagrody przyznaje się dla najpiękniejszych i najlepiej zachowanych dziedzińców. Patia rywalizują w następujących kategoriach: tradycyjny, nowoczesny,religijny, muzułmański, w stylu mudéjar, rodzinny, stworzony dzięki społeczności, artystyczne wykorzystanie wody, oświetlenie, zróżnicowanie kwiatów, konserwacja architektoniczna i wiele więcej! 

Cordoba Patios Festival

Nie zapominajmy, że kwiaty to nie wszystko. Większości wizyt  w tych "mini-teatrach" towarzyszy muzyka i pokazy flamenko, odwiedzający mogą napić się miejscowego wina i spróbować tradycyjnych tapas. Kordobański maj przyciąga wiele znanych na scenie flamenko nazwisk, dlatego nie zdziwcie się gdy zobaczycie artystów tańczących spontanicznie w najmniej spodziewanych zakątkach. 

Liczba patios, które biorą udział w konkursie zmienia się z roku na rok. W 2013 władze miasta wybrały łącznie 52 patia otwarte dla publiczności. 

Wizyty z przewodnikiem

Istnieje wiele agencji turystycznych, które oferują zwiedzanie z przewodnikiem poza godzinami otwarcia i poza festiwalem. Zależnie od naszego budżetu i tego co i w jakim czasie chcemy zobaczyć koszty za usługę przewodnika mogą być różne. Większość wycieczek trwa około dwóch godzin i odbywa się w miesiącach od marca do czerwca.

Cordoba Patios Festival

Ceny różnią się nieznacznie w zależności od wybraneagencji organizującej wycieczkę, ale zazwyczaj ceny wahają się między 10 a 20 € dla dorosłych i poniżej 10 € dla dzieci. Są też bezpłatne wycieczki piesze dla tych, którzy mają ściślejszy budżet, które zwykle spotykają się około 10:30 w centralnym punkcie, więc dostępne są opcje dla wszystkich, którzy chcą spędzić swoje wakacje w Kordobie.

Maj w Kordobie 

Maj to dla Kordoby ważny miesiąc. W zasadzie najważniejszy i to nie tylko ze względu na Festiwal Patios. Trwające cały miesiąc uroczystości znane są pod wspólną nazwą Majowego Festiwalu - Festival de Mayo. 

Miesiąc rozpoczyna się od Cruces de Mayo czyli Festiwalem Krzyży (od 29 kwietnia do 3 maja), w którym to mieszkańcy konkurują ze sobą na najlepiej udekorowany krzyż wykonany z kwiatów. Świętu towarzyszy procesja znana jako La Batalla de las Flores - Bitwa Kwiatów. 

Cordoba - Mezquita and roman bridge view

Kolejne święto to wspomniany już Festiwal Patios, które jest najbardziej oczekiwanym wydarzeniem w kalendarzu. Obchody kończą się kordobańską ferią - Feria de Córdoba, ale o niej innym razem. 

Nie ma lepszego miejsca na powitanie wiosny niż majowa Kordoba pełna kwiatów, aromatów i życia!