Rodzinne wakacje: gdzie na wakacje z nastolatkiem w Hiszpanii?

Humorzaści, nieprzewidywalni, nie do zniesienia. Jednego dnia rozpiera ich energia, innego nie chcą na Ciebie patrzeć. Ze wzrokiem wbitym w smartphona jedni uciekają z domu w obłokach kurzu, inni zaszywają się w swoich pokojach z muzyką na cały regulator. Dorastające dzieci to ciężki orzech do zgryzienia zwłaszcza dla rodziców, którzy nie bardzo wiedzą jak poradzić sobie z burzą hormonów, szalejącymi emocjami i generalnym rozdrażnieniem młodego człowieka, który stara się wejść z godnością w dorosłość.

Dla tych, którzy wakacje z młodszymi dziećmi wspominają z łezką w oku przygotowaliśmy listę pomysłów na niezapomniane rodzinne wakacje z dziećmi starszymi i nastolatkami. Chociaż młodzi ludzie nie zawsze uważają rodziców za najlepszych towarzyszy podróży, to jeśli macie fajny pomysł na nietypowe wakacje Wasze dziecko jeszcze długo będzie wrzucać wakacyjne zdjęcia na Instagrama i mimochodem wspominać doświadczenia.

Gdzie wybrać się na wakacje z nastolatkiem w Hiszpanii?

1. Barcelona

Barcelona - miasto Gaudiego, niezliczonych ilości muzeów, modnych kawiarni i knajpek, dizajnerskich sklepów i miliona pomysłów na zajęcie nastolatka. Nie wiesz gdzie zatrzymać się w Barcelonie? Centrum miasta to opcja wręcz idealna, barcelońskie apartamenty z widokiem na port, ruchliwe ulice Eixample czy urokliwe placyki dzielnicy Gracia to bez wątpienia miejsca, które zachwycą wszystkich członków rodziny. W ciepły dzień możecie wybrać się na jedną z plaż Barcelony, a po południu zabrać nastolatki na spacer tętniącą życiem La Ramblą.

Wybierzcie się do Muzeum Picassa, a jeśli macie w domu miłośnika sztuki współczesnej to wizyta w barcelońskim MACBA jest obowiązkowa. Możecie też wypożyczyć rowery i wybrać się na przejażdżkę od portu aż po plażę Barceloneta i tam spędzić popołudnie na przyjemnym nicnierobieniu. Barcelona to miejsce bardzo przyjazne dzieciom, ale jeśli Wasze częściej przypominają o swojej dorosłości możecie zafundować im wieczór na jednym z modnych tarasów na ostatnim piętrze najwyższych budynków miasta. Bezalkoholowy koktajl niekoniecznie zaszumi im w głowie, ale widoki i samo 'bycie' w takim miejscu, na pewno zapadnie im w pamięć.

 

2. Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie

Wyspa wulkanów, czarnych plaży i spektakulrnych widoków. Jeśli Wasze dziecko lubi aktywność fizyczną i próbować nowych rzeczy, to bez wątpienia na część Kanarów jest dla Was. Wasz nastolatek marzy o tym aby nauczyć się surfować? Zatrzymajcie się w miejscowości Caleta de Famara a nie usłyszycie słowa narzekania od Waszego dziecka. Tutejsza plaża jest długa, szeroka i wręcz idealna na poranne lekcje surfingu organizowane przez okoliczne szkółki, to też jedna z najpiękniejszych plaż na Lanzarote. Miejscowość jest niewielka, ale atmosfera pozytywnych wibracji, wszechobecnego luzu i wspaniałe widoki na monumentalne wzgórza górujące nad Famarą sprawiają, że nie potrzebujesz więcej. 

Jako, że Lanzarote to wysepka niewielka, gdybyście znudzili się obserwowaniem surferów możecie wybrać się na przejażdżkę rowerami, albo wypożyczyć samochów i odwiedzić białe miasteczka porozrzucane po całej wyspie. Ci, którym zależy na turystycznych udogodnieniach powinni szukać apartamentów na Lanzarote w miejscowościach takich jak: Playa Blanca, Costa Teguise czy Arrecife.

 

3. Majorka, Baleary

Kto oprze się Majorce? Nawiększa i najbardziej zróżnicowana wyspa Balearów co roku przyciąga miliony rodzin i nie ma się co dziwić. Obłędne, turkusowe plaże? Nie ma problemu. Niesamowite szlaki do turystyki pieszej? Jest ich cała lista. Do tego przepiękne domy i apartamenty z basenem na Majorce, które aż proszą się o rodzinne basenowe imprezy.

Co robić na Majorce z nastolatkiem? Odkrywać, smakować, uprawiać sporty! Koniecznie wypożyczcie samochód i wybierzcie się na Es Trenc, najlepszą plażę wyspy. Odwiedźcie też przynajmniej kilka z dziesiątek ukrytych zatoczek. Możecie zdecydować się na rejs łódką i dotarcie do tych bezludnych plaży, przygoda w czystej postaci.

 

4. Malaga, Costa del Sol

Miasto Malaga przez ostatnie lata stała się ulubionym miejscem nie tylko na długie wakacje ale także na krótkie, kilkudniowe wypady. Nie dość, że leży nad samym morzem i dostęp na najlepsze plaże Malagi jest idealny w zasadzie z każdego punktu miasta. Apartamenty w Maladze mają to do siebie, że leżą w historycznym centrum miasta, więc aby dotrzeć do zabytków, restauracji czy atrakcji turystycznych nie będziecie musieli tracić cennego czasu. Długie spacery po mieście zawiodą Was do najbardziej emblematycznych punktów, możecie zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem albo poznawać Malagę na rowerze, co pewnie przypadnie do gustu dzieciom. W mieście pod dostatkiem darmowych rozrywek, można odwiedzić muzea gratis albo w bardzo dobrej cenie. 

Będąc w Maladze koniecznie wybierzcie się na rodzinną wycieczkę na Costa del Sol, możecie spróbować kajaków w pobliskiej miejscowości Nerja, przejść przez szlak wytyczony przez rzekę Chillar czy zdecydować się na kąpiel w jeziorze Las Bermejales. Malaga to doskonałe miejsce na połączenie miejskiego wypadu z wakacjami na łonie natury.

 

5. Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie

Parki rozrywki, morze i góry, szlaki piesze i sport wodne, spokój i turystyczny szał. Teneryfa ma to wszystko i wiele więcej. Możliwości zakwaterowania jest wiele, od apartamentów nad morzem na Teneryfie, aż po domki położone w górach. Łagodny klimat przez cały rok sprawia, że to świetne miejsce nawet jeśli chcecie zabrać dzieci na wakacje w środku zimy.

Wasze dzieci chciałyby spędzić noc na wulkanie? Na tej wyspie spełnienie tego marzenia wcale nie jest takie trudne. Noc pod gwiazdami będzie prawdziwą przygodą. Istnieje mnóstwo darmowych atrakcji, których możecie spróbować będąc na wyspie: pływajcie razem w skalnych basenach w Garachico albo odkryjcie jak wygląda drzewo, które ma ponad tysiąc lat!

Rodzinne wakacje z nastolatkiem - 10 porad jak przygotować wyjazd z dorastającym dzieckiem

1. Wspólne planowanie. Nastolatek, to nie maluch, za którego musisz podejmować wszystkie decyzje czy spakować walizkę i przekąski. Zamiast głowić się gdzie warto byłoby wybrać się na letni wypad warto zapytać dzieci, gdzie chciałyby pojechać. Może się okazać, że ich znajomi wrócili właśnie z obłędnej podróży, gdzie mieli okazję nurkować z mantami, inni przeszli zamknięty dotąd dla publiki kanion na południu Hiszpanii i Wasze dzieci marzą o takiej przygodzie.

2. Przedwyjazdowe zakupy. O tym, że nastoletnie ciało zmienia się z dnia na dzień pewnie nikogo nie trzeba przekonywać. Trzeba natomiast o tym pomyśleć przed wakacyjnym wyjazdem, bo może się okazać, że Wasza mała córeczka urosła dobrych kilkanaście centymetrów, a sukienka w kwiatki w tym roku może co najwyżej służyć za dłuższą bluzkę.

O tym, jak ważne jest to, że Twoje dzieci dobrze czują się w swoim bikini/sukience/szortach przekonasz się w momencie, kiedy będziecie chcieli wyjść na basen albo idealną plażę a Wasze pociechy stwierdzą, że nigdzie nie idą, bo ulubiony do tej pory strój kąpielowy źle leży!

3. Gdzie się zatrzymać z nastolatkiem. Nastolatki potrzebują przestrzeni, nie chodzi o to, żeby wywieźć je do domu pośrodku lasu, ale już własny pokój na pewno zostanie doceniony. Na rodzinne wyjazdy doskonale sprawdzają się apartamenty albo wille z basenem, gdzie każdy członek rodziny ma swoje miejsce, a poranne spotkania w kuchni  czy wieczory przy basenie to okazja do wspólnego relaksu i planowania kolejnych dni. Spokój to niekoniecznie to czego nastolatki pragną najbardziej, więc zamiast oddalony od miasta dom warto pomyśleć o zakwaterowaniu blisko sklepów, kawiarni i plaży, gdzie Wasze dzieci (zwłaszcza te starsze) będą mogły czasem wyjść same.

4. Wakacje dla wszystkich. W Waszym wyjeździe prawdopodobnie będą brały udział młodsze dzieci i choć w domu zdarza Wam się prosić o pomoc przy maluchach to podczas wyjazdu lepiej zostawić starszaków w spokoju, w końcu to też ich wakacje. Jeśli chcecie spędzić wieczór tylko we dwoje najlepiej zadbać o pomoc wykwalifikowanej niani. Możecie ich szukać na przykład na stronie Miss Baby Sitter.

5. Frytki czy patatas bravas? Wyjeżdżając za granicę na pewno pierwsza rzecz, o której myślicie to zbliżające się  doświadczenia kulinarne. I nawet jeśli macie w planach wizytę w restauracjach z gwiazdką Michelin, to niekoniecznie najlepszy plan dla Waszego nastolatka. Jeśli dziecko lubi próbować nowych smaków na pewno poczuje się jak ryba w wodzie smakując lokalnej kuchni. Gdyby jednak Wasza pociecha stawiała opory i zamawiała pizzę i hamburgery w każdej spotkanej restauracji, nie trzeba robić z tego problemu. Możecie wykorzystać przy tym okazję i zaproponować, żeby dziecko samo zamówiło czy kupiło to co chce, komunikując się z miejscowymi i wykorzystując przy tym wiedzę zdobytą w szkole.

6. Trudne tematy. Dużo wolnego czasu to dużo wolnego czasu aby rozmawiać o szkole, o tym co poszło nie tak i nad czym trzeba popracować. Większość nastolatków ucieka od tych rozmów, dlatego jeśli nie chcecie aby dziecko wypoczynek spędziło w pokoju i nałożyło słuchawki na resztę wyjazdu lepiej odłożyć ciężkie tematy na inny moment. W końcu wakacje to też odpoczynek dla zamyślonej głowy.

7. Mniej planów to dobry plan. Dobrze wiesz jak Twoje dziecko docenia weekendy kiedy nikt nie stoi mu nad głową, a budzik przyjemnie milczy. W planowaniu podróży i codziennych zajęć warto mieć na uwadze godzinę wstawania. Jedzenie i spanie to ulubione zajęcia dorastającyh dzieci, dlatego nieprzeładowany program zajęć zaczynających się koło południa na pewno zostanie przez nie lepiej przyjęty. Trzeba też pomyśleć o zróżnicowaniu, nawet najbardziej cierpliwy nastolatek po wejściu do kolejnego muzeum czy świątyni z rzędu zacznie się buntować.

8. Internet. Bycie w kontakcie ze znajomymi i dzielenie się wrażeniami z podróży to dla nastolatków rzecz ewidentna i obowiązkowa. Prawdopodobnie będziecie chcieli ograniczyć dostęp do mediów społecznościowych zwłaszcza ze względu na koszty (roaming), ale warto się zastanowić czy chcecie całkowicie pozbawić Wasze dzieci kontaktu z przyjaciółmi. Jeśli od początku ustalicie, że korzystanie z Internetu będzie nieograniczone ale tylko w mieszkaniu czy willi, gdzie znajduje się darmowe wi-fi to bez przeszkód będziecie mogli cieszyć się własnym towarzystwem bez wszechobecnych pytań o wi -fi np. w restauracjach.

9. Nowe doświadczenia. Najlepszym sposobem na zdrową komunikację z nastolatkiem to wyjście czasem ze swojej strefy komfortu i zamienienie roli rodzica na towarzysza podróży. Nie chodzi o to, żebyście odłożyli na bok autorytet, raczej o spróbowanie nowych rzeczy i postawienie się przed wyzwaniem jako całkowity amator. Twój syn chce nauczyć się kitesurfingu? Zapisz się z nim na lekcje. Córka marzy o kursie nurka, być może i Ciebe zawsze kręcił podwodny świat. Spróbujcie czegoś wspólnie, bycie kolegami z grupy na pewno będzie frajdą dla obojga, to też najlepsze miejsce do budowania wspólnych wspomnień.

10. Weź ich z zaskoczenia. Jak wiadomo, wszystko co robią mówią i myślą rodzice z reguły nie jest aprobowane przez dorastające dzieci. O wiele większe poważanie mają dla opinii przyjaciół, internetowych celebrytów czy ulubionych vlogerów. Przygotuj się, popytaj, a może uda Ci się wynająć dom wakacyjny, w którym zatrzymali się ulubieni influencerzy. Być może uda Ci się zrobić rezerwację w tej kolorowej kawiarnii, której zdjęcia jedzenia z zapałem komentuje na Instagramie Twoja pociecha. Z pozoru niewielkie rzeczy mogą sprawić, że po powrocie dostanie Ci się kilka komplementów.