Najlepsze darmowe atrakcje w Maladze

Miasto Malaga było często pomijane przez turystów jadących na Costa del Sol. Miliony podróżujących lądują co roku na międzynarodowym lotnisku w Maladze traktując niejednokrotnie tę aglomerację jedynie jako punkt tranzytowy i zmierzają dalej do najbardziej popularnych miejsc na Słonecznym Wybrzeżu.  W ostatnich latach to się zmienia. Miasto przeżywa swoją dobrą passę.

Nastały inne czasy, a turyści zaczynają dostrzegać, że Malaga ma wiele do zaoferowania. Nadmorski kurort  posiada ten andaluzyjski, porywający czar, potrafi uwieść. W dodatku w zwiedzaniu Malagi nie przeszkadza mocno okrojony budżet, można zobaczyć tu wiele ciekawych miejsc i skorzystać z wielu atrakcji zupełnie darmowych. Wystarczy, że podążycie śladami poniższego przewodnika. 

Przygotowaliśmy listę 12 najciekawszych darmowych atrakcji, które oferuje Malaga. 

1. Rynek główny Atarazanas

Rynek w Maladze
 
Hala głównego targu w Maladze pochodzi z  XIV wieku. Pierwotnie został zbudowany jako stocznia przez Arabów panujących ówcześnie na tych terenach.  Nazwę “Atarazanas” można z arabskiego przetłumaczyć jako "miejsce, gdzie budowane są statki".
 
Rynek ma nie tylko niesamowitą historię, ale jego mury kryją także fascynującą atmosferę. To doskonałe miejsca na zakupy świeżych produktów i płodów rolnych: oliwek, ryb, sezonowych owoców, warzyw, przypraw i wielu innych. To miejsce gdzie dostaniesz najlepszej jakości składniki do przygotowania wielu lokalnych dań, a także można tu spróbować najlepsze tapas w Maladze.
 
Targ otwarty jest od poniedziałku do soboty (nieczynny w niedziele) od godziny 8:00 do 14:00. 

2. Muzeum Picassa, Centrum Pompidou, Muzeum Carmen Thyssen 

Muzeum Picassa, Malaga
 
Te trzy muzea są jednymi z największych i najokazalszych w Maladze.
 
Muzeum Picassa jest jednym z najbardziej znanych muzeów w mieście, upamiętnia życie i twórczość najsłynniejszego artysty urodzonego w Maladze. Niedawno placówka wzbogaciła swój zbiór dzieł sztuki i obecnie posiada 233 eksponaty. W niedziele, przez dwie ostatnie godziny otwarcia można do muzeum wejść za darmo.
 
Centrum Pompidou to jednocześnie muzeum jak i galeria sztuki podzielona na trzy części: muzeum, sekcję wystawienniczą oraz dział gdzie organizowane są warsztaty dla dzieci. Kolekcja obejmuje fotografie, projekty architektoniczne, prezentacje sztuki kreatywnej takiej jak taniec, film i słowo mówione. We wszystkie niedziele wejście jest bezpłatne w godzinach popołudniowych, od 16:00 do 20:00. 
 
Natomiast Muzeum Carmen-Thyssen prezentuje 230 dzieł malarzy andaluzyjskich z XIX wieku. Wejście jest bezpłatne w każdą niedzielę w godzinach od 17:00 do 20:00.    

3. Centrum Sztuki Współczesnej w Maladze 

Centrum Sztuki Współczesnej, Malaga
 
Centrum Sztuki Współczesnej w Maladze (znane jako CAC) posiada fantastyczną kolekcję sztuki XX i XXI wieku. Wśród wystawianych tu artystów są takie nazwiska jak Damian Hirst, Louise Bourgeois, Olafur Eliasson czy Marina Abramovic, a także wielu twórców andaluzyjskich. Wizyta w Centrum Sztuki Współczesnej na pewno was nie rozczaruje. Wejście jest bezpłatne.

4. Twierdza Alcazaba oraz zamek Castillo de Gibralfaro 

Twierdza Alcazaba, Malaga
 
Twierdza Alcazaba oraz zamek Gibralfaro to najbardziej spektakularne i przyciągające uwagę budowle w Maladze. Niewątpliwie duża atrakcja dla turystów odwiedzających miasto. 
 
Spacer po alejach eukaliptusowych, wypielęgnowanych starannie ogrodach to naprawdę duża dawka przyjemności i relaksu. Do tego zachwycające widoki z zamku, jedno z najlepszych miejsc do obserwowania Malagi i okolic. 
 
Wejście do twierdzy Alcazaba i zamku Gibralfaro po godzinie 14:00 w każdą niedzielę jest bezpłatne.  

5. Punkty widokowe w Maladze 

Gibralfaro punkt widokowy, Malaga
 
Wzgórze Gibralfaro ma dwa najlepsze w mieście punkty widokowe. Jeden z nich znajduje się pomiędzy ogrodem a zamkiem, drugi zlokalizowany jest na szczycie wzgórza, obok zamku. Jeśli już padacie ze zmęczenia po wielogodzinnym zwiedzaniu można dostać się tam samochodem.  
 
Jeśli zdecydujecie się wybrać na punkt widokowy pieszo, pamiętajcie, że wejście jest dość strome. Wspinaczka może potrwać, w zależności od tempa, od 20 do 45 minut. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą przekąsek i napojów. Gdy dojdziecie na szczyt można odpocząć regenerując siły i rozkoszować się niesamowitymi widokami. 

6. Park przyrody Montes de Malaga 

Park naturalny Montes de Malaga
 
Montes de Malaga to, można zdecydowanie powiedzieć, zielone płuca miasta. Położone są zaledwie kilka kilometrów od centrum Malagi. Są miejscem ucieczki od zgiełku miasta, tutaj czas płynie wolniej i można oddychać pełnymi płucami.
 
Park posiada liczne szlaki turystyczne, miejsca do piknikowania oraz tradycyjne restauracje, w których można spróbować jednego z typowych dań lokalnych, polecamy: "plato de los montes" co można przetłumaczyć "danie górskie". 

7. Parki w Maladze

Park w Maladze
 
Malaga posiada wiele miejsc zielonych, zadrzewionych, które dają latem upragniony cień. To takie małe oazy przyrody, spokoju i przyjemnego odpoczynku od żaru słońca. To idealne miejsca, aby oderwać się na moment od gorączki zakupów, ciągłego pędu i zwiedzania. 
 
Parque de Malaga (nazywany też Parque de la Alameda) oraz Paseo de los Curas to park botaniczny i długi szlak spacerowy, który wiedzie wzdłuż portu i ulicą Alameda Principal. Parki Malagi porośnięte są tropikalnymi roślinami, kwiatami i drzewami, posiadają zadbaną i piękną architekturę ogrodową z imponującymi fontannami.  

8. Plaże 

Plaża Malagueta, Malaga
 
Malaga jest miastem nadmorskim więc na naszej liście miejsc, które musicie zobaczyć bezpłatnie jest tutejsze wybrzeże. Costa del Sol to raj dla plażowiczów, a kąpieliska Malagi uchodzą za jedne z lepszych. Oto niektóre z najpopularniejszych plaż w Maladze; na wschodzie Playa las Acacias, w centrum Playa de la Malagueta, a na zachodzie Playa de la Misericordia. To kąpieliska przyjazne rodzinom z dziećmi z mnóstwem obiektów, w tym placów zabaw, restauracji i barów przy plaży.  
 
Dla tych, którzy chcą wyruszyć dalej polecamy plaże wokół Pedregalejo, na wschodzie. Pedregalejo jest jedną z najstarszych dzielic rybackich Malagi, idealne miejsca, aby poszukać domu lub apartamentu do wynajęcia, znane jest ze wspaniałych zatoczek, plaż oraz mnóstwa propozycji dla całych rodzin. 

9. La Termica 

La Termica, Malaga
 
La Termica to centrum kulturalne, miejsce twórczej przestrzeni. Siedziba La Termica położona jest w zachodniej części Malagi. Regularnie odbywają się tu warsztaty, wystawy, konferencje, wykłady, koncerty muzyki na żywo zarówno artystów lokalnych jak znanych szerszej publiczności. 
 
To najlepsza opcja, aby zanurzyć się w lokalnej kulturze i sztuce, poznać koloryt Malagi za pośrednictwem twórczości tutejszych artystów. Generalnie, wejście jest bezpłatne, jednak wszystko zależy od wydarzenia. 
 
Aby więcej dowiedzieć się o kalendarzu La Termica i planowanych ekspozycjach, wystawach, koncertach warto zajrzeć na stronę La Termica.  

10. Siłownie plażowe

Plażowa siłownia, El Morlaco, Malaga
 
Praktycznie wzdłuż całej linii brzegowej Malagi rozsiane są siłownie na świeżym powietrzu. Są świetnie wyposażone, znajdziecie tu sprzęt do ćwiczeń różnych partii ciała. Jeśli regularnie ćwiczysz w domu i chcesz utrzymać kondycję, nie robiąc przerwy podczas wakacji w Maladze to idealna możliwość bezpłatnego zadbania o formę bez konieczności wydawania pieniędzy na karnet do siłowni. Wystarczy wyjść na plażę i wybrać odpowiadający nam sprzęt do ćwiczeń.
 
To miejsca bardzo popularne zwłaszcza rano i wczesnym wieczorem kiedy nie ma już takich upałów, a temperatura i przyjemna morska bryza pozwalają na intensywniejszy wysiłek fizyczny.

11. Ogrody Botaniczne 

Ogród botaniczny, Malaga
 
Ogród botaniczny w Maladze to 250,000 metrów kwadratowych powierzchni, ponad 2000 gatunków roślin i drzew. To jeden z najbardziej egzotycznych i różnorodnych przyrodniczo ogrodów botanicznych w Europie. Ukwiecona oaza gdzie można spotkać wiele gatunków ptaków, owadów i zwierząt wodnych.
 
W niedziele po południu, po godzinie 15:30 wstęp do ogrodu botanicznego jest bezpłatny. To doskonała okazja do spędzenia spokojnego popołudnia w ciszy, w otoczeniu przyrody. Znajduje się tu też miejsca na piknikowanie, a na całym obszarze parku rozsianych jest masę ławeczek. Jeśli spakujesz przekąski to możesz podczas spaceru zjeść popołudniowy lunch w ogrodzie. 

12. Museo de Malaga 

Museo de Malaga, Malaga
 
To muzeum liczy 18,000 metrów kwadratowych i mieści się w ośmiu salach; pięć z nich poświęconych jest archeologii, z kolekcją liczącą 15,000 eksponatów, a w trzech pozostałych zobaczycie 2,000 dzieł z dziedziny sztuk pięknych. Muzeum zostało ponownie otwarte w grudniu 2016 roku, wstęp jest wolny. 
 
Jeśli planujesz wakacje na wybrzeżu Costa del Sol po prostu musisz wpaść do Malagi chociażby na 24-godzinne zwiedzanie. Tutaj znajdziesz propozycje  jak ciekawie spędzić dzień w Maladze z wieloma pomysłami i propozycjami co warto zobaczyć i czego nie można przegapić.   

Mapa