10 najlepszych wycieczek z dziećmi w okolicach Malagi

Andaluzja jest rajem dla miłośników przyrody. Biorąc pod uwagę, że 30% jej powierzchni zajmują chronione obszary naturalne, wydaje się oczywiste, że musi być tu wiele intresujących miejsc do odkrycia.

Jeśli planujecie pobyt w Maladze, zarezerwujcie trochę wolnego czasu, by wybrać się  na kilka z proponowanych 10 wycieczek poza miasto, idealnych dla rodzin. Wszystkie wybrane eskapady odbyły się w towarzystwie małych dzieci, w obszarach wyróżniających się wyjątkowym pięknem przyrody i które są dostępne dla turystów.   

Należy pamiętać, że w przypadku niektórych z wycieczek konieczne jest wynajęcie odpowiedniego sprzętu (na przykład kajaków czy rowerów) i jedynie wizyta w jaskiniach w Nerja wymaga zakupu biletów wstępu. 

Czas potrzebny na dotracie do każdego z tych miejsc z Malagi nie powinien przekroczyć dwóch godzin. 

Mamy nadzieję, że miejsca te spodobają się Wam tak samo jak nam, i że docienicie, jak ważna i jak delikatna jest przyroda, która nas otacza. Ochrona i dbanie o środowisko jest obowiązkiem nas wszystkich! 

Kajaki na playa de Maro

Kajaki w Burriana a Maro

Zamieńcie dowolny dzień plażowania na coś tak niezapomnianego, jak wyprawa kajakiem do ukrytych i trudno dostępnych miejsc wzdłuż wybrzeża. Przykladowo klify Maro to prawdziwy raj, który można podziwiać tylko od strony morza, z kajaków. Proponowana przez nas trasa zaczyna się na plaży Burriana i kończy na plaży Maro, po drodze mijając klify, wodospady, jaskinie i krystalicznie czyste wody. To jedna z naszych ulubionych propozycji dla osób szukających ciekawych wycieczek w Maladze z dziećmi. Koniecznie spróbujcie; zarówno młodzi jak i dorośli będą zachwyceni!  

Wiszące mosty w Monachil

Wiszące mosty w Monachil, Granada

Mimo, że Monachil jest gminą w prowincji Granada, wpisaliśmy ją na listę naszych polecanych jednodniowych wycieczek z Malagi. Ta escapada w stylu Indiana Jones jest wciąż słabo znana i mało rozreklamowana. Zaniemówicie z wrażenia na widok wiszących mostów, a także wodospadów, naturalnych rzecznych basenów, jaskiń i tuneli, tworzących ten spektakularny krajobraz. Wycieczkę tą można bez problemu odbyć w towarzystwie dzieci, zawsze postępując zgodnie z normami bezpieczeństwa i zdrowym rozsądkiem. Chętni mogą dodatkowo skorzystać z okazji i zanurzyć się w bardzo rześkich wodach rzeki Monachil.

Pływanie w Embalse de los Bermejales

Embalse Bermejales, Granada

Zmęczyła Was morska sól i macie ochotę popływać w słodkiej wodzie? Zbiornik Bermejales znajduje się w pobliżu Alhama de Granada, a na dojazd z miasta Malagi potrzebujecie około półtorej godziny. Warto tu przyjechać w gorące dni, by zanurzyć się w jego czystych i ciepłych wodach czy poćwiczyć skoki z pływającego pontonu. 

Przy zbiorniku znajduje się plaża oraz strefa kempingowa. Jeśli macie ochotę, możecie wypożyczyć kajaki, rowerki wodne lub inny pojazd pływający bez silnika.

Baseny naturalne w La Resinera

Baseny naturalne w La Resinera, Fornes, Granada

Jeśli myślicie o idyllicznym miejscu na piknik, to jest właściwe miejsce. Naturalne baseny leżą na terenie Parku Przyrody Sierra Tejeda, Almijara i Alhama, powstając w pobliżu źródła jednej z najczystszych rzek w Andaluzji: Río Cebollón. Jako obszar do pieszych wędrówek miejsce to nie ma sobie równych! 

Rezerwat Przyrody Nieożywionej Torcal de Antequera 

El Torcal de Antequera

Zaledwie godzinę drogi od Malagi, w gminie Antequera, znajdziecie niepowtarzalny cud natury uformowany przez fascynujący krasowy krajobraz. Około 100 milionów lat temu cały ten obszar był zanurzony w morzu, a utworzone formy skalne ulegały później działaniu czynników zewnętrznych, przede wszystkim wiatru, opadów i zmian temperatur.   

Do wyboru macie trzy oznaczone różnymi kolorami trasy, które możecie przejść na własną rękę albo dołączyć do wycieczki zorganizowanej przez centrum odwiedzających (Centro de Visitantes de El Torcal de Antequera), co gwarantuje Wam dogłębne poznanie tego miejsca.

Pamiętajcie, by zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia, i miło spędzić dzień na odkrywaniu magii Torcal de Antquera. 

Rowerem przez Via Verde de la Sierra

Via Verde de la Sierra, Cádiz

La Vía Verde de la Sierra rozciąga się od miasta Olvera do Puerto Serrano, przekraczając góry na północy prowincji Kadyks i południe prowincji Sewilla. Trasa rowerowa o długości 36 km prowadzi przez różnej długości tunele, mosty, wiadukty, bujne doliny,  a nawet przechodzi przez jeden z najbardziej chronionych pomników przyrody Andaluzji. Warto wiedzieć, że tutaj znajduje się największa kolonia sępów płowych, które gniazdują w Europie. 

Przed zaplanowaniem wycieczki warto sprawdzić obecny stan Vía Verde de la Sierra, ponieważ w okresach silnych deszczy trasa może być zamknięta.

Piesze wędrówki przez Alhama de Granada

Alhama de Granada

Jeśli zdecydujecie się na wakacyjny wynajem w Maladze, to trochę ponad godzinę zajmie Wam dojazd do Alhama de Granada. Z Tajo możecie rozpocząć piesze wędrówki, macie również dostęp do miejsc piknikowych, kąpielisk do pływania w miesiącach letnich i oczywiście uzdrowisko. 

Nazwa Alhama wywodzi się od arabskiego Al-Hammam, co oznacza kąpiele termalne. Woda termalna wypływająca z jaskini utworzyła kompleks naturalnych basenów, z których każdy ma swoją własną temperaturę, stopniowo prowadząc do przepływającej tu rzeki. To fantastyczny sposób na relaks i odpoczynek na zakończenie wędrówki w wąwozie.

Obserwatorium ptaków przy ujściu Guadalhorce

Obserwatorium ptaków przy ujściu Guadalhorce

Ten naturalny park znajduje się zaledwie 15 minut od lotniska w Maladze. Miejsce spokoju, a jednocześnie ważny punkt ornitologiczny i raj dla obserwatorów ptaków, położony na jednym z głównych szlaków migracyjnych z Afryki do Europy. Do dyspozycji mamy kilka tras rowerowych oraz szlaków dla miłośników pieszych wędrówek.

Wizyta w jaskiniach w Nerja 

Jaskinie w Nerja

Prawdopodobnie jest to jeden z najlepiej ukrytych skarbów wybrzeża Costa del Sol i prawdziwy cud natury. W jaskiniach czekają na turystów imponujące stalaktyty i stalagmity. Zabronione jest zwiedzanie jaskiń w klapkach, dlatego upewnijcie się, że macie ze sobą zakryte obuwie z antypoślizgową podeszwą. 

Wycieczkę tą bardzo polecamy rodzinom z dziećmi! Jaskinie znajdują się zaledwie 45 min od Malagi i wymagane jest zakupienie biletów wstępu. 

Wycieczka wzdłuż rzeki Chillar

Rio Chillar, Nerja

Rzeka Chillar (Nerja) to jedna z klasycznych wycieczek po Maladze, której wyjątkowość polega na tym, że przebiega w wodzie! Zasadniczo woda sięga kostek i tylko na niektórych odcinkach może sięgać kolan, dlatego eskapada może być realizowana przez całe rodziny. 

W weekendy i miesiące letnie jest zwykle dość tłoczno, dlatego naszym zdaniem najlepszym momentem na realizację tej wycieczki jest wiosna.