10 najlepszych darmowych rzeczy do zrobienia i zobaczenia na Teneryfie

Wulkaniczna wyspa uwielbiana przez urlopowiczów szukąjacych gwarantowanego całorocznego słońca, zielonej tropikalnej roślinności, pięknych piaszczystych plaży i wesołych imprez. Taki opis często zachęca do wakacji na kanaryjskiej Teneryfie.

Ale ten populistyczny obraz przedstawia jedynie maleńką część prawidziwej osobowości Teneryfy. Wyspa ta oferuje turystom naprawdę wiele, a żeby ją poznać nie trzeba być ani doświadczonym podróżnikiem ani wydać bardzo dużo pieniędzy. Szczególnie, jeśli podążycie naszym przewodnikiem 10 najlepszych darmowych rzeczy do zobaczenia i do zrobienia na Tenerife.

Odwiedzić wulkan

Park Narodowy El Teide, Teneryfa

Pierwszą propozycją na liście jest wyprawa na dach Teneryfy. Teide, najwyższa góra w Hiszpanii, to gigantyczny aktywny wulkan o wysokości 3718 m n.p.m i średnicy 15 km! Jest on trzecim najwyższym wulkanem na świecie.

Teren wokół wulkanu jest równie zdumiewający, z równinami z hebanowego oksydianu, rzekami lawy przytulającymi zbocza wulkanu niczym roztopiony wosk i krajobrazami, które możnaby określić jako mityczne (tutaj nakręcono film “Starcie Tytanów”) albo futurystyczne (ulubione miejsce naukowców do testowania robotów przeznaczonych na wyprawy na Marsa). Aby chronić stożek wulkaniczny i otaczającą go równinę utworzono Park Narodowy Teide, a odwiedzającym udostępniono 21 szlaków turystycznych.

Pływać w skalnych basenach Garachico

Skalne baseny, Garachico, Teneryfa

Wulkaniczna przeszłość Teneryfy przyczyniła się do powstania innej niezwykłej atrakcji: skalnych basenów w Garachico. Niegdyś był to główny port Teneryfy, jednak wszysko zmieniło sie w 1706 r wraz z erupcją wulkanu. Spływajace z gór dwie niszczycielskie rzeki lawy zabrały ze sobą do morza pól miasta i cały port. Lawa w kontakcie z zimną morsą wodą szybko zastygła, tworząc niesamowite wulkaniczne formacje- naturalne baseny. Zdarzenie, które 300 lat temu zmiotło miasto z map, teraz jest także powodem, dla którego ludzie ściągają tłumami na wakacje na Teneryfie.

Baseny mają różne głębokości i kształty; niektóre są odpowiednie dla małych dzieci (o ile nie przeszkadza im kąpiel w towarzystwie subtropikanych ryb), inne wymagają umiejętności pływackich i silnych płuc, aby dosięgnąć dna

Zaszaleć w karnawale

Karnawał, Santa Cruz, Teneryfa

Wielkie, jaskrawe, szokujące, krzykliwe, głośne, kolorowe i przytłaczajace- parady podczas karnawału na Teneryfie i całonocne uliczne imprezy zdecydowanie nie są dla osób o słabych nerwach! Mimo to karnawał to przyjemna, "dobroduszna" zabawa i najważniejsza fiesta w imprezowym kalendarzu. Ma miejsce w lutym lub marcu (data zmienia się co roku) z najbardziej hucznymi paradami w stolicy Teneryfy, Sant Cruz

Jednak każde tradycyjne miasto świętuje swój własny karnawał, a dobrym wstępem niego są obchody w Puerto de la Cruz. Przyciągają one około 30.000 świętujących każdej nocy, w porównaniu do 100.000 w Santa Cruz. Kluczem do dobrej zabawy i niezapomnianych przeżyć jest przebranie się- dużo jaskrawych kolorów, piór, brokatu, cekinów… w karnawale wszystko dozwolone!

Zobaczyć Masca

Masca, Teneryfa

Spojrzenie po raz pierwszy na Masca jest jak odkrycie zagubionego świata. Jest coś niemal prehistorycznego w tym miejscu, schowanym w starożytnych górach Teno.

Wijące sie wzdłuż wąskiej, górskiej drogi zejście dodaje poczucia przygody; przybywamy tam, gdzie świat wydaje się zamrożony w czasie. Jego piękno sprawia, że Masca stała się jedną z największych atrakcji turystycznych wyspy. Przyjedźcie tu pod koniec dnia, by doświadczyć uroku wioski w najlepszym wydaniu.

Uczestniczyć w lokalnych świętach

Romeria, La Orotava, Teneryfa

Każde miasteczko na Teneryfie obchodzi swoje romerie (pielgrzymki) w pewnym dniu w ciągu roku. Zatrzymajcie się w La Orotava, gdzie doświadczycie ciepłego powitania mieszkańców, którzy będą chcieli zaangażować całą Waszą rodzinę w swoje uroczystości.

Podczas świąt każdy przywdziewa tradycyjne stroje i misternie dekoruje wozy ciągnięte przez woly przed wkroczeniem na ulice; potem rozdawane są lokalne smakołyki, a wśród nich gofio amasado (smakowite ciastko z mąki, miodu i migdałów), papas arrugadas (pomarszczone ziemniaki), gotowane jaja, wino oraz soczyste mięso wieprzowe z grilla i filety z wołowiny.

Piknik wśród drzew piniowych

La Orotava, Teneryfa

Każdej niedzieli mieszkańcy Teneryfy udają się na piknik i wspólne śpiewanie w sosnowych lasach, gdzie drzewa oferują cień chroniący przed słońcem, gorącym w lecie i trochę "mniej gorącym" w czasie zimy. Wszystkie zonas recreativas zaopatrzone są w masywne stoły, kamienne grille, świeżą źródlaną wodę i toalety. 

Miejscowi często przejeżdżają obładowani jedzeniem, by spędzić cały dzień na świeżym powietrzu. Piknik w pięknej pioniowej scenerii to przyjemne zajęcie podczas rodzinnych wakacji na Teneryfie.

Zobaczyć Tysiącletnie Smocze Drzewo, El Drago

Tysiącletnie drzewo Drago, Icod de los Vinos, Teneryfa

Nikt nie wie dokładnie, jak stary jest smokowiec w Icod de los Vino, miasteczku na północnym wybrzeżu Teneryfy. Być może stoi tu od 2000 lat, ale może liczyć "zaledwie" 650 lat. Niezależnie od prawdziwego wieku, to kawał drzewa, które według legendy wyrosło z krwi zabitych smoków. Tysiącletnie Smocze Drzewo, dracena smocza, jest królem kanaryjskiej flory, a najlepiej podziwiąc je z Plaza de la Constitución.

Wybrać się na koncert

Robert Cray podczas Santa Blues, Santa Cruz, Tenerife

Istnieje wiele darmowych festiwali muzycznych i koncertów na Teneryfie, zwykle jako część świąt związanych z patronem miasta. Przeważnie promują one lokalne zespoły i mało znane grupy zagraniczne, choć od czasu do czasu można “trafić na żyłę złota" i posłuchać prawdziwych gwiazd. 

Robert Clay, jeden z największych gitarzystów na świecie, inaugurował odbywający się na Teneryfie międzynarodowy festiwal blusa Santa Blues, podczas gdy Echo and the Bunnymen zagrali Killing Moon w San Cristóbal de La Laguna (lub krócej La Laguna), mieście wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ośrodki kultury są dobrym źródłem informacji na temat najlepszych lokalnych koncertów.

Rozbić namiot na łonie natury

Kamping, Vilaflor, Teneryfa

Wyobraź sobie, ze siedzisz na leśnej polanie, z kieliszkiem wina w ręku, pod niebem błyszczącym niczym klejnoty, podziwiając spadające gwiazdy… Tak właśnie wyglądają kempingi na Teneryfie.

Istnieje trzynaście oficjalne kempingów rozsianych po całej wyspie, a rozbicie na nich namiotu nie będzie Was wiele kosztować. Niektóre mogą być pozbawione luksusów i wiekich tłumów, ale będą idealne dla fanów dzikiego biwakowania i tych, którzy chcą czuć się blisko natury. 

Architektoniczny cud Teneryfy

Audiytorium na Teneryfie, Santa Cruz, Teneryfa

Elegncka biel, nowoczesne łuki mogą być tylko dziełem słynnego hiszpańskiego architekta, Santiago Calatrava (jeśli byliście w Walencji, na pewno widzieliście inny jego projekt: Miasteczko Sztuki i Nauki). Jedni uważają, że budowla przypomina kobrę, drudzy że falę, a jeszcze inni widzą tu kask trojańskiego wojownika.

Cokolwiek to miało przypominać, Auditorio de Tenerife Adán Martín jest budynkiem działającym na wyobraźnię i wzbudza podziw i wielkie "WoW!" wśród pasażerów statków wycieczkowych zawijających do Santa Cruz. To inspirujące miejsce, gdzie odbywają się koncerty, pokazy baletu, musicale, na pewno jest warte odwiedzenia.

Jest wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia i zrobienia na Teneryfie, a dodatkową zaletą jest to, że nie trzeba za nie płacić. Podczas wypoczynku na Teneryfie każdy znajdzie coś dla siebie!