Przewodnik po najlepszych plażach Malagi

Miasto Malaga już od dawna cieszy się ogromną popularnością. Oprócz tego, że jest stolicą Costa del Sol i ulubionym miejscem wypoczynku Hiszpanów oraz obcokrajowców, stała się centrum kultury, pełnym dawnych zabytków, znajdziecie tu najlepsze bary serwujące tapas oraz wiele innych możliwości spędzania wolnego czasu

Dla tych, którzy szukają bardziej tradycyjnych atrakcji - najczęściej kojarzonych z Costa del Sol - słońca i plaży, mają je gwarantowane w dużych ilościach. Miasto każdego ranka budzi się w promieniach radosnego słońca, które rozświetla okoliczne plaże.

Krótki filmik przedstawiający miejskie plaże w Maladze

 
Oto przewodnik po najlepszych plażach w Maladze. Wszystkie mają swój szczególny urok. Ochłodzisz się w upalne dni, wybierzesz się na poranny spacer wzdłuż plażowego wybrzeża, na pewno poczujesz się jak w raju. 

Jako nadmorskie miasto, stolica Costa del Sol większość plaż ma na wyciągnięcie ręki. Prawie wszystkie znajdują się w odległości krótkiego spaceru od apartamentów wakacyjnych w Maladze.

Nie są to typowe turystyczne plaże jakich wiele w Hiszpanii, gdzie ustawiają się długie kolejki po leżaki i gdzie trudno usłyszeć język hiszpański w tłumie plażowiczów. To zwiększa ich atrakcyjność w oczach osób szukających lokalnych klimatów. Znajduje się tu wiele niedrogich i dobrych restauracji. 

Według oficjalnej strony internetowej Malagi, w mieście znajduje się 15 plaży. Niektóre z nich w naszym przewodniku opisujemy razem jako jedno miejsce. Przybliżymy Wam te najbardziej popularne, dostępne i warte odwiedzenia.

Widok na wschodnie wybrzeże Malagi

Playa del Campo de Golf - San Julián

Szeroka plaża Playa del Campo de Golf - San Julián, jak sugeruje jej nazwa, położona jest tuż za polem golfowym. To ulubione miejsce spotkań miłośników kitesurfingu, którzy chętnie przychodzą tu przy sprzyjającym wietrze. 
 
Plaża ma długość około 3,5 km i rozciąga się od Los Alamos do rzeki Río Guadalhorce. Zaparkowanie samochodu nie jest problemem, nawet w miesiącach letnich.

Playa de Guadalmar 

Playa de Guadalmar znajduje się poniżej Playa de San Julian, tuż za kompleksem o tej samej nazwie. 

Plaża mierzy około 450 metrów długości i ciągnie się aż do ujścia rzeki Guadalhorce. Bardziej ukryta część plaży przy ujściu rzeki często odwiedzana przez nudystów. Jest to jedyna oficjalna plaża dla nudystów w Maladze. Jeśli będziecie w tej okolicy, nie przegapcie ważnego przyrodniczo obszaru naturalnego rzeki Guadalhorce. 

Na plaży Guadalmar, podobnie jak i na San Julian, znajdziecie prysznice, toalety oraz  plażowe bary. Chiringuito Servando jest prawdopodobnie najlepszym w okolicy. Należy pamiętać, że miejsca te znajdują się w sąsiedztwie lotniska- spodziewajmy się więc sporo hałasu podczas lądowań i odlotów samolotów.

Playa de la Misericordia 

Playa de la Misericordia, Malaga

Kierując się dalej na wschód, w stronę centrum miasta, mijając maleńką plażę Sacaba, dotrzemy na Playa de la Misericordia. Znajdujecie się na jednej z najbardziej znanych i popularnych plaży w Maladze. Mierzy 1,2 km długości oraz 30 m szerokości, pokrywa ją ciemny piasek. Jest zadbana, regularnie czyszczona i oferuje plażowiczom wszelkie udogodnienia. Odnajdziecie ją w połowie drogi między  Guadalhorce i Huelin. 

Jeżeli szukacie lokalu na obiad lub kolację, miejscem godnym polecenia jest  Restaurante Vicen-Playa.

Główną "rozrywką" na Playa de la Misericordia jest tzw. Ola del Melillero. Każdego popołunia, około godz.19:30, zobaczycie dziesiątki dzieci ze swoimi deskami surfingowymi wyczekujące z niecierpliwością na fale, które wydają się pojawiać nagle, jakby za sprawą magii. W rzeczywistości fale te tworzy prom kursujący na trasie Málaga – Melilla, nazywany Melillero, który każdego wieczoru zawija do portu w Maladze. 

Playa de San Andrés

Plaża San Andrés została na zawsze zakorzeniona w historii Malagi jako miejsce egzekucji generałów Torrijos i Boyd'a oraz ich kompanów rewolucjonistów w 1831. Tragiczne wydarzenie zostało upamiętnione obeliskiem ku czci Torrijos znajdującym się na Plaza de Merced.

Poza tą historyczną ciekawostką, plaża San Andrés jest bardzo popularna i licznie odwiedzana, oferując plac zabaw dla dzieci, część ogrodową oraz mnóstwo piasku o ciemnym kolorze.  Ma długość 650 metrów i 50 metrów szerokości. Polecamy Wam plażowy bar chiringuito Restaurante Gutiérrez Playa, prawdopodobnie najlepszy w okolicy.

Playa de la Malagueta 

Playa de la Malagueta

Ta duża, sztuczna plaża znajduje się w sąsiedztwie wakacyjnych apartamentów na Malaguecie dzielnicy Malagi, tuż obok Muelle Uno. Ciężko ją przeoczyć, z daleka prezentuje się pokaźny napis z ogromnych liter. Plaża ma 1,2 km długości i około 45 metrów szerokości. Wzdłuż niej znajdziecie wiele barów i restauracji, gdzie można coś zjeść lub zamówić drinka. Na uwagę zasługuje restauracja La Moraga. Inną propozycją jest bar Chiringuito Tropicana oferujący bardzo przystępne ceny. 

Malagueta jest pierwszą na świecie plażą wyposażoną w nowe urządzenie ratunkowe " Punto Naranja”. To urządzenie posiada silnik elektryczny oraz 400 metrową linę. której jeden z końców przymocowany jest do podstawy, drugi zaś do specjalnej uprzęży. Urządzenie to może być użyte zarówno przez ratownika jak każdego innego plażowicza do ratowania topiącej się osoby. Wystarczy dotrzeć do tonącego, a urządzenie sprowadza na brzeg szybko, bezpiecznie i bez wysiłku.

Playa de la Caleta

Jedną z najbardziej lubianych plaży w Maladze jest Playa de la Caleta, pomiędzy La Malagueta i Banos del Carmen, przy Paseo Maritimo Pablo Picasso. Rozległa plaża o długości 1 kilometra i szerokości 20 metrów jest chętnie odwiedzana, zwłaszcza przez miejscowych.

Można grać w siatkówkę plażową, jeździć na rowerze, biegać oraz ćwiczyć na siłowni plenerowej na urządzeniach rozmieszczonych wzdłuż promenady. Uwaga! może być tłoczno.
 
Plaża jest sprzątana codziennie i należy do najczystszych w okolicy. Dostępne są wszelkiego rodzaju usługi i udogodnienia, plaża dostosowana jest także do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

Baños del Carmen

Banos de Carmen, Malaga

Los Baños del Carmen było swojego czasu prestiżowym uzdrowiskiem Nuestra Señora del Carmen, otwartym w 1918 roku. Przeszło do historii jako pierwsze w Hiszpanii uzdrowisko mieszane, goszczące zarówno mężczyzn jak i kobiety, co w tamtym czasie było rozwiązaniem niemal rewolucyjnym.

Ten zakątek Malagi jest wiernie chroniony przez mieszkańców miasta, a wszelkie próby zajęcia go przez agencje nieruchomości zostają odrzucane. Choć nieco zaniedbane, wciąż stanowi miejsce wybierane na spotkania, spacery lub odpoczynek przy dźwiękach fal morskich.

Ta niewielka zatoczka ma 550 metrów długości i 15 metrów szerokości. Choć mała, plaża ta zazwyczaj pełna jest plażowiczów, a w szczególności młodzieży. Często organizowane są tu imprezy okolicznościowe oraz koncerty. Nie jest najlepszym miejscem dla rodzin z dziećmi, warto natomiast odwiedzić ją w grupie przyjaciół, by zamówić drinka, zrelaksować się i oglądać zachód słońca.

Playa de Pedregalejo - Las Acacias

Playa de Pedregalejo, Malaga

Pedregalejo jest jedną z bardziej popularnych dzielnic Malagi. Czysta, zadbana, przyjazna i pełna tradycji. Tutaj zlokalizowane są jedne z najlepszych chiringuitos w mieście. Plaża ma wymiary 1,2 km długości i 20 m szerokości.

Promenada plaży Pedregal jest również popularna z powodu jej aktywnego życia nocnego. Do wyboru macie wiele plażowych barów, gdzie możecie odpoczywać, patrząc na morze i popijając drinki. W letnie wieczory czasem trudno znaleźć wolne stoliki. 

Dwie z najbardziej cenionych i polecanych restauracji w tej okolicy to El Maricuchi oraz El Caleño

Playa de El Palo

Playa de el Palo, Malaga

El barrio del Palo jest tradycyjną dzielnicą rybaków i marynarzy. Zachowany został jej klimat z maleńkimi rybackimi restauracjami oraz łódkami spoczywającymi na piasku. Ten odcinek plaży, będący kontynuacją Pedregalejo, jest miejscem popularnym wśród lokalnych mieszkańców oraz studentów języków obcych. 

Sama plaża oferuje wszystkie udogodnienia, w tym prysznice, toalety, wynajem parasoli i leżaków. Plaża ma długość 1,2 km i szerokości 25 metrów.

Playa El Dedo

Idąc dalej na wschód od El Palo, kolejną napotkaną plażą będzie El Dedo, która rozciąga się aż do portu żeglarskiego El Candado. Plaża ma długość 550 metrów i szerokość 25 metrów. Nie różni się wiele od poprzednich plaży. Wzdłuż promenady znajduje się wiele restauracji i barów chiringuitos.

Jest jednak restauracja godna wyróżnienia i którą warto odwiedzić: El Tintero. Kelnerzy wychodzą z kuchni niosąc talerze z apetycznymi daniami rybnymi i sałatkami. Klienci mogą wybierać z dań prezentowanych przez kelnerów, na koniec płacąc za potrawy, które znalazły się na ich stole.

Playa El Candado

El Candado to maleńka plaża znajdująca się tuż obok klubu żeglarskiego Club Náutico El Candado i Puerto del Candado. Mierzy zaledwie 200 m długości i 30 m szerokości. 

Tuż przy plaży znajdziecie restaurację El Candado Beach. To nowoczesny lokal, którego duże okna wychodzą na port, zapewniając wspaniałe widoki, zaś drewniany taras zachęca do kolacji w cieple nocne wieczory.

Peñon del Cuervo

Penon del Cuervo, Malaga

El Peñón del Cuervo można uznać za jeden z symboli miasta. Plaża bardzo popularna wśród młodzieży, scena wielu imprez oraz grillowych uczt, głównie w sezonie letnim. Dzięki temu, że jest oddalona od domów mieszkalnych, nikt nie skarży się na hałas. Znajdziecie tu część wydzieloną na grille i pikniki, parking i niewiele więcej. Nie ma restauracji, zaś najbliższe chiringuitos czekają w sąsiedniej La Araña.

Plaża ma wymiary 450 m długości i 25 m szerokości. To piękne miejsce z jednym defektem w tle: fabryką cementu. Mimo to, uważana jest przez wielu za jedną z najlepszych plaży w okolicy. By się tu dostać, musicie przejść wyjściem z fabryki, a następnie pod tunelem, który doprowadzi Was na plażę. Nie wahajcie się zapytać o drogę, bo wszyscy okoliczni mieszkańcy dobrze znają el Peñón del Cuervo.
 
Jeśli chcecie odkryć plaże na obrzeżach Malagi, polecamy tę po sąsiedzku w la Cala del Moral. Aby tam dojechać pozostań na N340, kierując się na wschód obok fabryki cementu i plaży w La Araña. Zjedź następnym zjazdem do La Cala del Moral. Plaża została wyróżniona Błękitną Flagą w 2013 roku i jest doskonałym miejscem, aby spędzić fantastyczny dzień. 

Mapa najlepszych plaż w Maladze