10 najpiękniejszych plaż na Lanzarote

Wiele najurokliwszych plaż na Wyspach Kanaryjskich znajdziecie na Lanzarote. To najbardziej wysunięta na wschód część archipelagu, wyspa najbliżej położona od Afryki.

Plaże oferują drobniutki złoty piasek, łagodny klimat, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, plażowania i cieszenia się słońcem. Są takie, które najlepiej nadają się dla rodzin z dziećmi, na innych spotkacie poszukiwaczy adrenaliny uprawiających ekstremalne sporty wodne. Jeśli wynajmiecie dom wakacyjny na Lanzarote, tylko od Was zależy jaki zakątek wyspy wybierzecie na korzystanie z uroków plaż.

1. Playa Francesa

Playa Francesca

Na północnym-zachodzie Lanzarote położona jest malutka, licząca zaledwie 30 kilometrów kwadratowych wysepka, która nazywa się La Graciosa. To urocze miejsce. Wyspa posiada wybrzeże rozsiane małymi dzikimi plażyczkami, zatoczkami. Wśród nich jest La Francesa - jedna z piękniejszych. Biały piasek i turkus wody przywodzą na myśl błękitne laguny, które widzi się na filmach przyrodniczych. Niegdyś mogli tutaj dobijać do  brzegu piraci ze statkami wyładowanymi po brzegi łupami. Plaża oferuje nam niesamowity widok na przewężenie morza i gigantyczną kamienną ścianę, która tworzy wybrzeże klifowe Famara.

La Francesa jest dziewiczą plażą położoną dwa kilometry od Caleta de Sebo, stolicy wyspy La Graciosa. Można tu dotrzeć swoją łódką, cumując przy plaży i spędzić czas będąc odciętym od reszty świata.

Lokalizacja: Teguise, długość plaży: 435 metrów

2. Playa de Papagayo

Playa de Papagayo

Na południu Lanzarote znajduje się jedna z plaż, którą najczęściej wybierają turyści. Nazywa się Papagayo i liczy 120 metrów długości. Trudno się dziwić, że to jeden z najpopularniejszych zakątków. Plaża ma kształt muszli i przejrzyste, szmaragdowe wody.

Praktycznie zatoka jest jak basen - jej wody są spokojne, osłonięte od wiatru. Dlatego to idealne miejsce do zabaw i pluskania się dla dzieci oraz do penetrowania głębin tzw. snorkelingu.

W pobliżu plaży jest parking oraz kemping.

Najlepiej wybrać się tutaj z własnym prowiantem. Co prawda mieści się w pobliżu budka z napojami i przekąskami jednak ceny tam są dość wysokie.

Papagayo to świetne miejsce, aby stąd obserwować idylliczne zachody słońca.

Lokalizacja: Tias, długość plaży:120 metrów

3. Playa Chica

Playa Chica

Jeśli wynajmiecie dom wakacyjny w Puerto del Carmen na Lanzarote to traficie do jednej z najpiękniejszych i zarazem jedna z najmniejszych plażyczek. Nazywa się Chica i jest popularnym miejscem wśród nurków. Można spotkać tu plażowiczów szukających ciszy i intymności.

Lokalizacja: Tias, długość plaży: 90 metrów

4. Playa de Famara

Playa de Famara

Famara znajduje się w północno-zachodniej części Lanzarote. Jej żółte, drobne piaski ciągną się w nieskończoność. Warto się wybrać aby zobaczyć tutejszy odpływ. Na Famara cofający się ocean ma niepowtarzalny urok. Powstaje szeroka plaża idealna do spacerów i rodzinnych zabaw.

To ulubione miejsce surferów, windsurferów i kitesurferów. Dzięki dużym falom i stałym wiatrom mogą cieszyć się najlepszymi warunkami do uprawiania tych sportów. Plażę Famara lubią też paralotniarze, którzy skaczą ze szczytu skały. Magic Seaweed oferuje bezpłatną 10-dniową prognozę dla uprawiających sporty wodne: siła wiatru i wysokość fal. 

Po dniu plażowania można wybrać się do jednej z restauracji w pobliskiej miejscowości La Caleta de Famara na pyszną rybę i lokalne wino.

Lokalizacja: Teguise, długość plaży: 6 km

5. Playa Flamingo

Playa Flamingo 

Na wygodnym leżaku, w cieniu parasoli i palm, wpatrując się w turkus zatoczki i mając obok maluchy bawiące się w białym piasku - to najczęstszy widok na plaży Flamingo. To miejsce uchodzi za jedno z bardziej gościnnych, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Czysta, przejrzysta woda i biały piasek - daje gwarancję długich godzin spędzonych na bezpiecznych zabawach nad brzegiem oceanu.

Lokalizacja: Yaiza, długość plaży: 200 metrów 

6. Playa de las Conchas

Playa de Las Conchas

Na północy wysepki La Graciosa znajduje się plaża Las Conchas. Zazwyczaj wieją tu dość silne wiatry, a fale tworzą prawdziwy spektakl uderzając o skały. Mówi się, że szybciej natrafimy tu na muszlę, niż na drugiego plażowicza (o czym miałaby świadczyć sama nazwa plaży "Muszle"). Opustoszała plaża jest dobrą lokalizacją dla tych, którzy chcieliby spróbować naturalizmu.

To świetne miejsce na spacery i puszczanie latawców. Można też się kąpać się, jednak ze względu na niespokojne wody trzeba zachować szczególną ostrożność.

Z plaży widać sąsiednie wysepki Montaña Clara, Roque del Oeste i Alegranza. Na Las Conchas dojdziemy w 45 minut ze stolicy La Graciosa.

Lokalizacja: Teguise, długość plaży: 610 metrów

7. Playa Blanca

Playa Blanca

Zatrzymaj się w domu wakacyjnym na Playa Blanca i poczuj urok dawnej wioski rybackiej. Dziś mieści się tu jeden z kurortów turystycznych. Na Playa Blanca, jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy biały piasek oraz całą turystyczną infrastrukturę. Można spędzić tu cały dzień, a wieczorem zamówić kolację prosząc o jedną z typowych, lokalnych potraw.

Lokalizacja: Yaiza, długość plaży: 40 metrów.

8. Playa Caletón Blanco

Playa Caletón Blanco

Podobnie jak na innych wyspach archipelagu - takich jak Teneryfa - także na Lanzarote północny odcinek linii brzegowej często turyści przegapiają. Większość od razu udaje się do położonych na południu ośrodków wypoczynkowych.

Nie można jednak pominąć plaży Caletón Blanco. Czarne skały, które są pozostałością po językach lawy wygasłego wulkanu i biel piasku tworzą harmonijną, niepowtarzalną kompozycję kolorystyczną. Plaża robi duże wrażenie chociaż różni się od tych, do których przywykliśmy w słonecznych, egzotycznych kurortach.

Wokół plaży nie ma parkingu. Samochodem można wjechać praktycznie na samą plażę. To miejsce - dzięki naturalnym basenom tworzącym się na brzegu w czasie przypływu - wykorzystywane jest przez wioślarzy do treningów. Idealne miejsce na rodzinne wakacje na Lanzarote.

Lokalizacja: Haria, długość plaży: 500 metrów

9. Playa de Mujeres

Playa de Mujeres

Na Playa de Mujeres (Plaża Kobiet) trafimy jadąc z Playa Blanca. Oprócz możliwości zażywania kąpieli wodnych i słonecznych to świetne miejsce dla miłośników...historii. W okolicy znajdują się ruiny bunkrów i kamieniołomu wapienia używanych w czasie II wojny światowej.

Lokalizacja: Yaiza, długość plaży: 395 metrów.

10. Playa de la Cera

Playa de la Cera

Ostatnią na naszej liście 10 najurokliwszych na Lanzarote, jest La Cera. Piękno tej plaży jest spotęgowane jej niedostępnością. Możemy dotrzeć tu samochodem terenowym 4x4 lub założyć buty trekkingowe i ruszyć na odkrycie dzikich pejzaży.

Lokalizacja: Yaiza, długość plaży: 105 metrów.