10 najpiękniejszych zatoczek na Majorce

Majorka to prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych wysp śródziemnomorskich. Jej 3.640 km2 powierzchni to wielki kolaż gdzie urocze, dziewicze plaże przeplatają się z turkusowymi wodami Morza Śródziemnego. 

Majorka, Zatoka Fornells

Wyspa ma wiele do zaoferowania jako największa na Balearach. Wyróżnia ją też największa różnorodność krajobrazowa i kulturowa. 

Kosmopolityczna stolica, Palma może poszczycić się wieloma wspaniałymi zabytkami, mieszka tu ponad połowa populacji wyspy. Gorący klimat, przyjemna, chłodząca bryza morska, tętniące życiem kurorty, przepiękne plaże sprawiają, że Majorka jest idealnym miejscem na wakacje dla całej rodziny. 

Wspaniałe nabrzeże wyspy od początków lat 50. przyciąga co roku tysiące turystów spragnionych odpoczynku wśród słońca i rajskich plaż. Oto 10 naszych ulubionych Calas (Zatoczek) na Majorce.

1. Cala d'Or

Zatoka Cala D'Or, Majorka

Cala d'Or, razem z trzema przyległymi do niej zatoczkami, tworzy niezwykle relaksującą, pełną spokoju atmosferę, pozwalającą na kontemplację śródziemnomorskiego piękna. Okolica oferuje szeroki wachlarz możliwości rozrywki na wyciągnięcie ręki. Te turkusowe wody są szczególnie polecane jeśli planujecie rodzinne wakacje.

Zdjęcie: Matthew R. (Flickr)

2. Cala Formentor

Zatoka Playa de Formentor, Majorka

Jeśli szukacie zachwycających krajobrazów to Formentor będzie dla was idealna. Spomiędzy niezliczonych skał, krętych zaułków, wysokich klifów wyłoni się plaża o drobnym białym piasku i krystalicznie czystej wodzie.

Wokół majestatycznie rozciąga się ciemnozielony pas lasów pełnych sosen i dębów. Plaża jest wąska, spodoba się zarówno tym preferującym kąpiele słoneczne jak i wodne.  Prowadzą stąd liczne ścieżki spacerowe, wspaniałe miejsce do obserwacji ptaków. 

Dojazd do plaży jest możliwy zarówno transportem publicznym jak i własnym samochodem. Jest bardzo dobrze oznakowana.

3. Zatoka Santanyí

Zatoka Santanyi - Majorka

Jej nazwa pochodzi z łacińskiego Santi Agnini i w ciągu wieków była ulubionym miejscem piratów, z którego wypływali aby grabić i najeżdżać na pobliskie wyspy i wybrzeża. Nic dziwnego, Santanyí jest naprawdę piękna. Ma 80 metrów długości i 130 metrów szerokości. To oaza spokoju ze spektakularnymi zachodami słońca, które sprawiają, że to miejsce jest naprawdę unikalne.

Dostęp jest bardzo łatwo, posiada parking i inne usługi takie jak: restauracje, sklepy, klub nurkowy i leżaki do wynajęcia.


4. Port Alcúdia

Port d'Alcudia beach - Majorka

Alcudia znaczy "wzgórze", znajduje się w północnej części Majorki i to zdecydowanie ulubione miejsce Josego - mojego kolegi z pracy, który wprost przepada za plażowaniem tam z dziećmi. To miejscowość, o którą mieszkańcy naprawdę dbają, podkreślając swoje historyczne i kulturowe dziedzictwo. W Alcudii znajdziecie ruiny rzymskiego miasta - Pollentii.

Chociaż w tej okolicy znajdziecie sporo różnego typu plaż, ta obok przystani jest najbardziej godna polecenia. Jest duża, ma obszerną ofertę zajęć rekreacyjnych i jest bezpieczna. Biały piasek i niezbyt głębokie turkusowe wody sprawiają, że to doskonałe miejsce na plażowanie z rodziną.

5. Cala Sant Vicenc

Zatoka San Vicenc, Majorka

Prawdę mówiąc to nie tylko jedna zatoka, ale trzy małe: Cala Barques - największa z tej trójki, Cala Clara najmniejsza i Cala Molins wyróżniająca się długą, wąską plażą. Wszystkie mają jeden wspólny mianownik: transparentne, spokojne wody zagubione w unikalnym środowisku naturalnym. Przyroda w tym miejscu od lat przyciąga miłośników archeologii podwodnej. 

Bezsprzecznie jedna z najbardziej spektakularnych plaż na Majorce.

6. Zatoka Sa Calobra

Zatoka Sa Calobra, Majorka

Na tą maleńką plażę dotrzemy kierując się wzdłuż la Serra de Tramontana, jedną z najbardziej spektakularnych dróg w Hiszpanii, zaprojektowaną przez Antonio Parieti. Korzystanie z tego szlaku to prawdziwa przyjemność dla oka.

Sa Calobra obejmuje dwie zatoczki wtłoczone pomiędzy skalne ściany, tworząc tym samym wielki naturalny amfiteatr. Przy okazji możecie zajrzeć także do Torrent de Parlós, niewielkiej zatoczki, do której wejście znajdziecie przechodząc przez tunel wykuty w skalnym klifie. 

Z Sa Calobra można przejść do podobnego raju: zatoki Torrent de Pareis.

Zdjęcie: ©Esteve Roca (Flickr)

7. Cala Mesquida

Majorka - Zatoka Mesquida

Cala Mesquida została uznana przez parlament Balearów za obszar naturalny o szczególnym znaczeniu (Área Natural de Especial Interés). Ta plaża o drobnym białym piasku znana jest ze swoich świetnie zachowanych wydm i spokojnych wód, których skaliste dno jest atrakcją przyciągającą rzesze nurków. To miejsce gdzie na pewno spotkacie wielu Majorkańczyków, bo ta plaża to jedna z najczęściej wybieranych przez miejscowych.

Dostęp od szosy jest bardzo łatwy, wystarczy podążać za znakami na drodze Artà-Capdepera.

8. Zatoczka Es Trenc

 Es Trenc - Majorka

Ta plaża, oraz 2 kilometry pobliskiego wybrzeża, została ogłoszona przez Wspólnotę Autonomiczną Balearów obszarem chronionej przyrody.

To jedna z najpiękniejszych okolic Majorki, gdzie typowe "obcowanie z naturą" nabiera innego wymiaru. Tu pokaże się Wam w całej swojej krasie. Ten dziewiczy krajobraz bogaty w krystalicznie czyste wody przyciąga wielu nudystów i naturystów. 

9. Cala Figuera

Cala Figuera - Majorka

Mówiąc o Figuera mówimy o naturalnej ostoi uwielbianej przez żeglarzy. Idąc w głąb zatoki możecie się poczuć trochę tak, jakbyście cofali się w czasie, a tym bardziej widząc rybaków spokojnie naprawiających swoje sieci.

Jeśli będziecie mieć nieco szczęścia, to prawdopodobnie nikogo poza Wami na plaży nie będzie (tak, brzmi cudownie), często możecie jednak spotkać miejscowych malarzy chcących zachować te idealne widoki dla kolejnych pokoleń (albo dla turystów szukających miejscowej sztuki). Niemniej jednak koniecznie odwiedźcie to miejsce, warto!
  

10. Cala S´Almonia

Zatoka Cala S'almonia, Majorka

Nasza ostatnia rekomendacja będzie idealna na spędzenie dnia w prawdziwie marynarskim zakątku. Bardzo blisko Santany, S´Almonia to jedno z tych małych rybackich miasteczek pełnych specjalnego wdzięku.

Dostęp jest dosyć łatwy, bo na plażę prowadzą schody, z których rozciąga się widok na przezroczystą wodę z rozsianymi po plaży rybackimi domkami.

A jeśli już zwiedzicie najurokliwsze zatoczki, skorzystajcie z naszego przewodnika po najlepszych plażach na Majorce.

 

Mapa najpiękniejszych zatoczek na Majorce