12 pięknych miasteczek na Costa Brava, które warto odwiedzić

Hiszpańskie Dzikie Wybrzeże oferuje tak wiele wspaniałych miasteczek i kurortów, że wybór jednego z nich na wakacyjny wypoczynek może być naprawę trudny. W tym artykule przedstawiamy Wam nasze ulubione miejsca. Być może pomoże Wam to także zdecydować, które miejscowości chcecie odwiedzić i poznać podczas Waszych wakacji na Costa Brava. Większość z nich dzieli naprawdę niewielka odległość, co ułatwi Wam podróżowanie- naprawdę warto zwiedzić choć kilka! 

1. Pals

Pals

Pals znane jest jako jedno z najbardziej urokliwych miasteczek na Costa Brava. Usytuowane na wzgórzu, zostało zbudowane wokół fortecy i do dziś zachowało znakomicie swój średniowieczny wygląd. Dzięki temu, odwiedzając Pals, mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Malownicza starówka została nawet uznana w 1973 roku za miejsce o znaczeniu historycznym.
 
Lokalne tradycje i gastronomia były tu zawsze pielęgnowane, dzięki czemu przetrwały do dziś, a w ciągu roku w miejscowości odbywa się kilka imprez kulinarnych i eventów gastronomicznych. Również okolice Pals są bardzo atrakcyjne: z dziewiczymi plażami, wydmami, mokradłami i polami ryżowymi, będącymi częścią parku przyrodniczego!

2. Tossa de Mar

Tossa de Mar

Tossa de Mar to jedno z nielicznych miejsc, gdzie można obserwować fale na Morzu Śródziemnym i jednocześnie podziwiać wspaniałe zabudowanie pochodzące z okresu średniowiecza, nawet nie odkręcając głowy!  

Tossa de Mar jest ostatnim obwarowanym miastem na wybrzeżu Costa Brava. Przespacerujcie się wokół i odkryjcie urocze brukowane uliczki i przytulne restauracje ukryte za wysokimi murami, a także podziwiajcie zapierające dech w piersiach widoki na morze.

Wspaniała plaża i położona tuż obok niej zabytkowa forteca z malowniczą starówką czynią to miejsce bardzo atrakcyjnym i wyjątkowym! 

3. Cadaqués

Cadaques, Costa Brava

To właśnie ta miejscowość o białych domkach i przepięknych pejzażach inspirowała sławnego hiszpańskiego malarza Salvadora Dali do tworzenia swoich surrealistycznych dzieł. Cadaqués do dziś zachowało wyrafinowaną atmosferę bohemy oraz bogate życie kulturowe; w ciągu całego roku odbywają się tu liczne imprezy i wydarzenia, nie brak również galerii sztuki.

Cadaqués ma także fascynującą historię, odzwierciedloną w swojej architekturze. Tutaj znajduje się sławny Dom-Muzeum Salvadora Dali (Casa Museo de Salvador Dalí), możecie podziwiać także ciekawe budynki modernistyczne. Starówka miasta jest labiryntem brukowanych uliczek, białych domków i niebieskich dodatków.  

Cadaqués jest pełnym życia nadmorskim kurortem , gdzie na wczasowiczów czekają sklepiki, restauracje serwujące specjały lokalnej kuchni oraz warsztaty rzemieślnicze, na odwiedzaniu których czas płynie bardzo przyjemnie. Nie możemy zapomnieć również o magicznych zatoczkach i plażach parku przyrody Cabo de Creus, gdzie mamy okazję kąpać się w krystalicznej wodzie lub urządzać piesze wędrówki i podziwiać przepiękną panoramę. 

4. Calella de Palafrugell

Calella de Palafrugell, Costa Brava

Calella de Palafrugell to mała wioska w regionie Bajo Ampurdán na Costa Brava. Dzięki białym domkom, wąskim uliczkom, drewnianym łodziom na plaży i ślicznym zatoczkom, Calella oferuje odwiedzającym naprawdę wyjątkową atmosferę. Port Bo, nadmorska dzielnica Calella de Palafrugell, został nawet uznany dziedzictwem kulturowym o znaczeniu krajowym. 

W okolicy wato odwiedzić ogród botaniczny Cap Roig oraz iberyjską wioskę San Sebastián de la Guarda. Jeżeli wybieracie się na zasłużony wypoczynek, na pewno pokochacie tutejsze plaże. Również oferta rozrywki jest bardzo bogata i w ciągu całego roku organizowane są liczne imprezy i wydarzenia kulturowe. Odwiedźcie to miasto jak z bajki, by przeżyć niezapomniane wakacje! 

5. Blanes

Blanes, Costa Brava

Na Waszą listę obowiązkowych miejsc na Costa Brava powinniście wpisać Blanes - dawną wioskę rybacką, dziś będącą przyjemnym kurortem wypoczynkowym. Oferuje wspaniałe plaże i skaliste zatoczki, ładne kościoły, piękne stare miasto, przyjemną nadmorską promenadę, ciekawe zabytki, a także mnóstwo barów i restauracji. Tutaj również znajduje się jeden z nielicznych już działających na Costa Brava portów rybackich. Atmosfera tego miasteczka jest bardzo relaksująca, idealna dla rodzin z dziećmi - Blanes zostało nawet wyróżnione oficjalnym tytułem miejsca przyjaznego turystyce rodzinnej, dzięki wspaniałemu serwisowi, wszelkim udogodnieniom i rozrywkom dedykowanym dla najmłodszych. 

Jeśli podczas urlopu zdecydujecie się odwiedzić Blanes, wybierzcie się koniecznie do najlepszego ogrodu botanicznego w całej Europie. Możecie również wspiąć się na wzgórze Św. Jana (Sant Joan w języku katalońskim), by podziwiać zamek o tej samej nazwie, z którego roztacza się spektakularny widok na Blanes i wybrzeże.

Decydując się na dłuższy pobyt w Blanes, będziecie mieć do wyboru kilka plaży i zatoczek, by relaksować się w promieniach słońca czy korzystać z oferowanych tak rozrywek. W czasie lata Blanes jest gospodarzem największego międzynarodowego festiwalu sztucznych ogni organizowanego na Costa Brava (i jednego z najważniejszych w Europie) - tego wydarzenia nie można przegapić!

6. Roses

Plaża Canyelles Petites, Roses na Costa Brava

Kolejnym pięknym śródziemnomorskim kurortem jest Roses. Miasteczko wyróżnia się bogatym dziedzictwem historycznym oraz wyjątkową lokalizacją. Roses jest atrakcyjnym miejscem na wakacyjny wyjazd, znajdującym się w otoczeniu niesamowitych plaży i parków przyrody. 

Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym zabytkiem w mieście jest warowna cytadela, budowla o charakterze militarnym, w formie pięciokąta, której początki datowane są na XI wiek. Wewnątrz fortecy odnaleziono ślady po budowlach greckich, rzymskich i wizygockich. W czasie lata La Ciutadella w Roses gości nawet cykliczne koncerty, będące częścią sławnego festiwalu Sons del Mon. Niesamowite przeżycie!

Zamek Castillo de la Trinidad jest renesansową fortyfikacją zbudowaną w XVI wieku, na przylądku znanym jako "punta de la Poncella", tuż przy wejściu do niesamowicie pięknej Zatoki Roses.

Szukający spokoju i przyrody powinni odwiedzić przynajmniej jeden z katalońskich parków przyrody w okolicach Roses: Aiguamolls del Empordà (Marismas del Ampurdán) czy Cabo de Creus. Oferują one odwiedzającym m.in. wspaniałe szlaki wędrowne, malownicze zatoczki i plaże czy cenny kompleks megalityczny, tworzony przez dolmeny i menhiry.

7. L'Escala

Cala Montgó - L'Escala

Nadmorska miejscowość L'Escala oferuje szeroką gamę zajęć kulturowych, tradycyjnych festiwali, piękno okolicznej przyrody i oczywiście, wspaniałe plaże. Zatoka Roses jest główną strefą plażową- to piękna zatoka o spokojnej wodzie, otoczona przez góry.  L'Escala znana jest również dzięki pomnikowi Małego Księcia, bohatera książki autorstwa Antoine de Saint-Exupéry, znajdującego się na promenadzie przy plaży. 

Największą kulturową atrakcją miejscowości jest Katalońskie Muzeum Archeologiczne, gromadzące m.in. ruiny greckiego portu handlowego sięgające początków zachodniej cywilizacji, czy Forum Romanum, stanowiącego część rzymskiej cytadeli. Na jednej z plaż w Roses, Moll Grec, można nawet pływać tuż obok starożytnych ruin pochodzenia greckiego i rzymskiego. W L'Escala czeka Was więc naprawdę niesamowite połączenie historii i kultury z rozrywką i odpoczynkiem w promieniach słońca!

Wśród najciekawszych wydarzeń kulturowych i gastronomicznych w L'Escala trzeba wymienić chociażby Festiwal Anchois oraz Festiwal Kultury i Sztuki Portalblau. Ciekawą propozycją jest także jednodniowa wycieczka do pobliskiego średniowiecznego miasteczka Sant Martí d'Empuriés lub rowerowa wyprawa wzdłuż rzeki Fluvià. Istnieje wiele możliwości, by ciekawie spędzić czas w okolicy!

8. L'Estartit

Platja Gran, L’Estartit, Costa Brava

Niewielkie miasteczko L'Estartit jest najbardziej wysuniętym na wschód punktem Hiszpanii. Położone pomiędzy górami Montgrí a wybrzeżem Morza Śródziemnego, jest jednym z tych miejsc, gdzie można zarówno odpocząć na plaży jak i aktywnie spędzać czas, odkrywając skarby okolicznej przyrody, takie jak park narodowy Parque Natural del Montgrí, Islas Medes y Bajo Ter. A może przy okazji odwiedzicie pobliskie średniowieczne wioski, takie jak Pals?

L'Estartit oferuje odwiedzającym także ciekawy program rozrywki, festiwale, restauracje i bary z przytulnymi tarasami i promenadę, po której przyjemnie spacerować w letnie wieczory. Miejscowość została wyróżniona przez Katalońską Agencję Turystyczną, otrzymując certyfikat miejsca przyjaznego turystyce rodzinnej, z tego też względu jest doskonałą lokalizacją na wakacje z dziećmi.

9. Figueres

Teatr-Muzeum Salvadora Dalí, Figueres, Costa Brava

Oprócz Cadaqués, Figueres jest miastem przyciągającym wszystkich wielbicieli Salvadora Dali. Malarz wybrał dawny budynek teatru i w nim urządził swój niesamowity dom połączony z muzeum. Wieża Torre Gorgot, będąca częścią kompleksu, jest jedyną pozostałością po dawnych średniowiecznych murach. Na starówce wciąż mieści się kilka innych zabytków historycznych, takich jak plac Plaza del Ayuntamiento i kościół Iglesia de Sant Pere. Zachowała się również część starej dzielnicy żydowskiej. 

Zaledwie 800 metrów od Muzeum Dalego, w Zatoce Roses, macie szansę zobaczyć także największy pomnik w Katalonii i jedną z najpotężniejszych twierdz wojskowych w Europie. Zamek św. Ferdynanda (Castell de Sant Ferran) zajmuje powierzchnię aż 32 hektarów! 

Figueres, bedąc stolicą Alto Ampurdián, jest gospodarzem ważnych festiwali i imprez, z których kilka związanych jest z winem z regionu Empordà

10. Girona 

Girona - widok na miasto

Miasto będące stolicą prowincji, mające jeden z najważniejszych portów lotniczych na Costa Brava, jest więcej niż warte odwiedzenia! Miejsce to zaskoczy Was i oczaruje. Wizytówką Girony, tak często przedstawianą na pocztówkach, są pastelowe domki nad rzeką Onyar (Cases de l'Onyar), ale wąskie uliczki starego miasta kryją dużo więcej skarbów!

Przejdźcie się wzdłuż zabytkowych murów, by stąd podziwiać niesamowitą panoramę na miasto, zagubcie się na chwilę w doskonale zachowanej dzielnicy żydowskiej, zajrzyjcie do łaźni arabskich pochodzących z XI- XII wieku, odkrywajcie kościoły i budowle sakralne oraz liczne zabytki z każdej epoki. Na ich tle z pewnością wyróżnia się imponująca katedra z największą na świecie nawą główną! Prowadzące do niej ogromne, barokowe schody również robią wrażenie- tak duże, że ich wizerunek często pojawia się w tle filmów. Nic dziwnego, że odcinek szóstego sezonu Gry o Tron został nakręcony właśnie tutaj! 

W maju nie możecie przegapić w Gironie festiwalu kwiatów, Temps de Flor. W tym okresie miasto pięknieje jeszcze bardziej, kąpiąc się w morzu kwiatów i wypełniając się ciekawymi roślinno- architektonicznymi konstrukcjami . 

11. Empuriabrava

Kanał w Empuriabrava, Costa Brava

Empuriabrava często nazywana jest "hiszpańską Wenecją". Jej 25 km żeglugowych kanałów czynią ją największym portem mieszkalnym w całej Europie. Ekskluzywne rezydencje tuż przy wodzie, liczne palmy oraz piękne góry w tle tworzą naprawdę malowniczy widok!

Ten luksusowy kurort na Costa Brava otoczony jest przez średniowieczne wioski oraz długie odcinki złotego piasku na wybrzeżu. Do wyboru macie kilka wspaniałych plaży, z których część leży na terenie parku przyrody Parque Natural de los Aiguamolls del Empordà. Możecie odkrywać bogate dziedzictwo historyczne okolicy lub wziąć udział w ciekawym średniowiecznym festiwalu.

12. Lloret de Mar

Lloret de Mar, widok z zamku Castillo San Joan

Nasze zestawienie najciekawszych miejsc na Costa Brava zamyka Lloret de Mar, jeden z najbardziej popularnych kurortów wypoczynkowych na katalońskim wybrzeżu. Miejscowość znana z "Pamiętników z wakacji" i bardzo chętnie wybierana przez studentów, coraz częściej promuje się także jako idealne miejsce na urlop z rodziną. W końcu Lloret de Mar ma do zaoferowania naprawdę dużo, od średniowiecznych zamków, ciekawych muzeów, spokojnych parków po niesamowite plaże! Może również pochwalić się największym w Europie parkiem wodnym, Water World.  

Niezależnie od tego, które miasteczko na Costa Brava wybierzecie, zawsze czekać będzie na Was mnóstwo atrakcji, ciekawych miejsc, pięknych krajobrazów i uroczych plaży. Jeżeli wybieracie się na wakacje z dziećmi, przeczytajcie Top 10 rodzinnych rozrywek na Costa Brava. 

Mapa

Na mapie poniżej zaznaczyliśmy wszystkie opisane w artykule kurorty na Costa Brava. Od Blanes na południu, które wyznacza początek Dzikiego Wybrzeża, po Cadaqués, najdalej na północ wysuniętą miejscowość, bardzo rozsławioną dzięki Muzeum Dalego.