Cadaqués: Co robić i zobaczyć podczas wakacji

Jeśli planujesz odwiedzić Cadaqués to naprawdę nie mogłeś lepiej trafić. To miejsce otoczone szczególną magią, sofistyczne. Kosmopolityczna atmosfera, klimat cyganerii przenika ulice miasteczka i wszystkie jego zakątki. Zauroczy was to miejsce i wyruszycie na odkrywanie śladów mieszkającego niegdyś tu Salvadora Dalí i jego dzieł. Odwiedzicie fascynujące plaże Cabo de Creus i tętniące życiem kulturalnym ulice Cadaqués, które nigdy nie cichną i nie pustoszeją. 
 
Widok panoramiczny na Cadaqués
 
Na pewno słyszeliście o słynnym muzeum Casa-Museo Salvador Dalí, jednak Cadaqués ma o wiele więcej do zaoferowania. Chcemy podzielić się z wami naszymi pomysłami na odkrywanie miejsc i wydarzeń w tym wyjątkowym nadmorskim miasteczku tak, abyście nie przegapili największych atrakcji jakie kryje Cadaqués.
 
Cadaques, Costa Brava

Odkryj stare miasto Cadaqués

Cadaqués to piękna wioska rybacka z fascynującą historią, którą nadal czuje się w miejskiej architekturze. Tutejsza starówka to labirynt brukowanych uliczek, bielonych budynków z niebieskimi detalami; pełnymi sklepów, restauracji, zakładów rzemieślniczych, po których możemy buszować długimi godzinami nie czując zmęczenia i nudy. 
 
Cadaques, Costa Brava
 
Jeśli chodzi o szczególnie urokliwe uliczki to warto pospacerować po calle de “Es Call”, gdzie przez setki lat żyła społeczność żydowska. To miejsce w dużym stopniu zachowało swój pierwotny charakter. Dlatego nasz spacer może okazać się prawdziwą podróżą w przeszłość. Warto wspiąć się na najwyższy punkt miasta - na wieżę kościoła Iglesia de Santa María pochodzącego z XVI wieku, skąd mamy piękne widoki panoramiczne na zatokę Cadaqués. 
 
Miasteczko Cadaqués
 
W architekturze Cadaqués przeważają budynki modernistyczne, które ciągną się wzdłuż nadmorskiej promenady. Wiele z nich należało do mieszkańców miasteczka, którzy zgromadzili swoje fortuny pracując w Ameryce. Projektując swoje domy, inspirowali się modą obowiązującą na Kubie. Ta niespotykana mieszanka stylów powoduje, że miasteczko ma niesamowity urok. Aby cieszyć się niepowtarzalnym klimatem okolicy najlepiej wynająć dom wakacyjny w Cadaques.
 
Cadaques, Costa Brava
 
Miasteczko ma swój nocny rytm życia. Ulice w centrum Cadaqués pełne są pubów gdzie można wyjść na drinka lub potańczyć w dyskotece. Jednak to nie jest kurort głośny czy też nachalny. Zabawa nie zagłusza normalnej miarowości wypoczynku na śródziemnomorskim wybrzeżu.

Święto Wschodzącego Słońca - 1 stycznia

Chciałbyś rozpocząć rok w sposób szczególny i magiczny? Każdego roku 1 stycznia do Cadaqués przybywają turyści z różnych zakątków świata. Zbierają się przy latarni Cabo de Creus, aby tu przywitać pierwszy wschód słońca w roku. 
 
Latarnia Cap de Creus, Cadaques, Costa Brava
 
Przylądek Cabo de Creus jest najbardziej na wschód wysuniętym punktem Hiszpanii, więc jest to pierwsze miejsce skąpane promieniami słonecznymi na Półwyspie Iberyjskim. Powiedzenia “A quien madruga, Dios le ayuda” ("Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje") w pierwszym dniu roku podczas Święta Wschodzącego Słońca (Sol Ixent po katalońsku) ma tu szczególne znaczenie. Gdy widać już pierwsze promienie słońca na horyzoncie zaczynają się tańce sardanas, a wszyscy uczestnicy spektaklu są częstowani gorącą czekoladą.
 
Przylądek Cap de Creus, Cadaques, Costa Brava
 
To niezwykle oryginalna propozycja celebrować pierwszy wschód słońca w roku, prawda? Sprawdź nasz przewodnik po najciekawszych fiestach, festiwalach i najbardziej niezwykłych świętach, które obchodzone są w Hiszpanii.

Zatracić się na przylądku Cabo de Creus

U wszystkich Katalończyków zapala się iskra w oczach gdy rozmawia się z nimi o przylądku Cabo de Creus. Jego skały, zakątki, jaskinie stanowią naturalny rodzaj krajobrazu, który uwodzi i zachwyca. Wzbudza w nas spokój i tworzy specyficzny klimat. Tu się po prostu chce wracać. 
 
Przylądek Cap de Creus, Cadaques, Costa Brava
 
Zatoczki przylądka Cabo de Creus mają opinię najpiękniejszych na całym wybrzeżu Costa Brava i zachęcają nas do ochłodzenia się w ich krystalicznych wodach. Dodatkowej atrakcji dostarczy nam żywioł jakim jest natura; silna erozja morska wyrzeźbiła formacje skalne nadając im dziwne kształty. Są skały przypominające do złudzenia lwa, wielbłąda czy smoka. 
 
Przylądek Cap de Creus
 
Na przylądku Cabo de Creus jest wiele szlaków turystycznych, które można pokonać pieszo lub rowerem, w międzyczasie robiąc przystanki na plażach, by się nieco ochłodzić. Radzimy zatrzymywać się na tarasach widokowych, aby obserwować zachody słońca ... To magiczne doświadczenie!

Święto San Sebastián - 20 stycznia

To święto najbardziej zakorzenione w kulturze i tradycji Cadaqués. Każdego roku, 20 stycznia, mieszkańcy miasteczka podążają wspólnie do kapliczki Ermita de San Sebastián, która znajduje się na wysokości 400 metrów. Ta swoista procesja trwa około dwóch godzin. W kapliczce, która otwiera swoje drzwi tylko ten jeden dzień w roku, celebrowana jest msza święta. Po jej zakończeniu wszyscy tańczą tradycyjny taniec sardanas i spożywają podwieczorek na świeżym powietrzu. Chociaż nie pochodzimy z Cadaqués, miejscowi chętnie zapraszają 'obcych' na obchody święta jak swoich i ugoszczą jak przyjaciół. Nie możecie przegapić tego wydarzenia.

Dom-Muzeum Salvadora Dalí

Już w pierwszym momencie, gdy przekraczamy próg Casa-Museo de Salvador Dalí, nagle wkraczamy w świat wyobraźni i fantazji tego genialnego i ekstrawaganckiego katalońskiego artysty. Dalí traktował swój dom jako żywą istotę. W ciągu czterdziestu lat miejsce to rozrastało się; dobudowywał pomieszczenia, dodawał nowe elementy surrealistyczne, tak charakterystyczne dla jego twórczości. W efekcie dom przeistoczył się w kolejne z jego dzieł - monumentalne i prowokatorskie.
 
Dom-Muzeum Salvadora Dalí
 
Jego obrazy i rzeźby umieszczone są we wszystkich pomieszczeniach budynku - od warsztatu gdzie pracował, poprzez ogród, bibliotekę i pokoje gdzie odpoczywał i przyjmował gości. Wizyta w domu-muzeum artysty to wasz punkt obowiązkowy. Wybierzmy się w podróż do fascynującego świata Salvadora Dalí, nie zapominając o rezerwacji biletów wcześniej! Na miejscu może się okazać, że wyjeściówek brakuje.
 
Dom-Muzeum Salvadora Dalí znajduje się w Portlligat, to mała wioska rybacka usytuowana w zatoce, która jest częścią Cadaqués. Widoki na morze, gaje oliwne i winnice oraz wyrastające pionowe klify powodują, że miejsce to pokochamy od pierwszego wejrzenia. Dlatego warto zarezerwować sobie przynajmniej jeden dzień wakacji na odkrywanie uroków tej pięknej okolicy.

Muzeum Cadaqués

Kolejnym obowiązkowym przystankiem jest Muzeum w Cadaqués (Museo de Cadaqués), w którym zgromadzono różnego rodzaju prace ilustrujące lokalną społeczność, historię, krajobrazy. Wszystkie dzieła inspirowane są  tym uroczym nadmorskim miastem. Próbują oddać piękno i uchwycić duszę tych ziem. Jest ekspozycja poświęcona twórczości Salvadora Dalí, jako najwybitniejszego artysty pochodzącego z tego regionu, ale także zobaczymy prace Richarda Hamiltona, Arranza Bravo, Antoniego Pitxot … i wiele wystaw czasowych.
 
Plaża Portlligat
 
Cadaqués to jedno z bardziej uroczych miasteczek na wybrzeżu Costa Brava skąd przywieziecie niezapomniane pamiątkowe zdjęcia. Jeśli podróżujesz z dziećmi, zobacz jakie inne miejsce w Hiszpanii warte są odwiedzenia, aby nie przegapić imprez i eventów dla spędzających wakacje z rodziną.

Karnawał w Cadaqués

Luty to karnawał w całej Hiszpanii, a także w Cadaqués. W tym mieście karnawał to wielkie wydarzenie i obchodzi się je w szczególny sposób. Kolorowa parada przebierańców wzdłuż nadmorskiej promenady to powinien być wasz punkt obowiązkowy. Szczególnie polecamy jeśli podróżujecie z rodziną. Podczas imprezy organizowane są zajęcia i warsztaty z myślą o najmłodszych.
 
Karnawał w Cadaqués

Tydzień kultury w kwietniu

23 kwietnia, Día de Sant Jordi (Dzień Św. Jerzego) to jedno z większych świąt w Katalonii. Tradycja nakazuje, aby w tym dniu zakochani i przyjaciele obdarowywali się książkami i różami. W Cadaqués w tym czasie obchodzi się Tydzień Kultury. Przez siedem dni trwają konferencje, ekspozycje, przyznawane są nagrody literackie... i wszystkie te wydarzenia otwarte są dla publiczności. Nie możemy stracić takiej okazji jeśli jesteśmy gdzieś w okolicy. 

Indiańskie targi w Cadaqués

Amerykanin w Cadaqués! Tak nazywają się targi, które mają miejsce w pierwszy tydzień czerwca w Cadaqués. Główny deptak miasta wypełniony jest straganami i wyrobami rzemieślniczymi. Wielu mieszkańców przebiera się w stroje z epoki z czasów kolonialnej Hiszpanii, inspiracją między innymi jest styl kubański. Nie brakuje koncertów, ulicznych spektakli teatralnych i inscenizacji przybycia statkiem turystów z Ameryki do brzegów hiszpańskiego wybrzeża. 
 
Targi indiańskie, Cadaques, Costa Brava

Letni Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Cadaqués

Cadaqués przygotowuje swoją ofertę turystyczną z myślą o turystach w różnym wieku i o różnych gustach. Przykładem jest festiwal muzyczny organizowanych w każde wakacje, który cieszy się ogromną popularnością. Od 1970, każdego lata Costa Brava żyje rytmem festiwalu (Festival Internacional de Música de Cadaqués). Trudno zdefiniować profil muzyczny tego festiwalu ponieważ reprezentowany jest tu chyba każdy styl i nurt; od muzyki flemanco, gospel, soul, pop-rock poprzez jazz a kończąc na muzyce poważnej. Przy takiej różnorodności żaden turysta nie odejdzie rozczarowany. 
 
W tym roku festiwal będzie trwał od 4 do 15 sierpnia i swoją obecność zapowiedzieli znani na całym świecie wykonawcy.  Organizowane są także koncerty darmowe gdzie występują mniej znani artyści. Wieczór na imprezie muzycznej może być wspaniałym zakończeniem dnia spędzonego na plaży lub na zwiedzaniu okolic miasteczka. 

Fiestas Mayores w Cadaqués

We wrześniu - co zbiega się ze Świętem Narodowym Katalonii - obchodzona jest w Cadaqués Fiesta Mayor. To wydarzenie pełne imprez folklorystycznych, kulturalnych. Nie brakuje też różnego rodzaju konkursów jak wyścig z ceramiczną płytka na głowie czy maraton pływacki na dystansie od Cabo de Creus aż do Cadaqués. A po emocjonującym dniu możemy wybrać się na występy muzyczne w centrum miasteczka. 
 
Cadaques, Costa Brava
 
W grudniu ma miejsce fiesta mayor de invierno, poświęcona patronce Cadaqués: La Virgen de la Esperanza. Kalendarz obchodów jest imponujący: tańce sardanas, zawody sportowe, gry dla najmłodszych i wiele innych wydarzeń. Musicie tam być!
 
Piękno zatoki w Cadaqués, bogata oferta kulturalna przez cały rok... to wystarczające powody, aby nabrać ochoty na spędzenie kilku dni w tych uroczych stronach. Wyjątkowe miejsce, aby odpocząć biorąc udział w lokalnych fiestach i chłonąc tutejszą atmosferę. Już dziś zaplanuj swoje wakacje rezerwując dom na Costa Brava i przygotuj się do spędzenia kilku dni w śródziemnomorskim raju.
 
Cadaques, Costa Brava
 
Jak widzicie, każda pora roku jest dobra, aby odwiedzić Cadaqués. To miasteczko z pięknymi białymi domkami otoczonymi zielenią na każdym rogu szykujące nam jakąś niespodziankę. Przyjedź do Cadaqués w wakacje, aby przeżyć lato w sposób w jaki ci się nawet nie marzyło.