Zaplanuj wakacje w Figueres

Figueres, jako prawdziwa Mekka miłośników sztuki surrealistycznej, przeistoczyło się w stolicą regionu Alto Ampurdián. Położone jest blisko wybrzeża Costa Brava, zaraz przy granicy z Francją. Jest odwiedzane przez tysiące turystów krajowych jak i zagranicznych szukających śladów Jego obecności, miejsc i krajobrazów, które inspirowały Salvadora Dalí - jedną z najznakomitszych postaci hiszpańskiej kultury, genialnego, a zarazem ekscentrycznego malarza.
 
Stare miasto we Figueres
 
Jednak samo Figueres to coś więcej niż tylko miasto związane z życiem i twórczością wielkiego malarza Salvadora Dalí. W tym przewodniku chcemy pokazać bogate dziedzictwo kulturowe okolic oraz wydarzenia związane z historią i tradycją tych ziem. Figueres to także przepiękne plaże wzdłuż pobliskiego wybrzeża, których nie możecie przegapić. 

Wizyta w Teatrze-Muzeum Dalí

Rozpoczynamy zwiedzanie Figueres od obowiązkowej wizyty w legendarnym już  El Teatro-Museo Dalí. Miejsce stworzone, wykreowane przez samego artystę - ekscentryczne, surrealistyczne, oryginalne, elektryzujące jak sam jego bohater. 
 
Teatro-Museo Dali, Figueres
 
Czerwona fasada budynku, otoczonego cyprysami i uwieńczonego koroną ogromnych, białych jaj - takim widokiem przywita nas muzeum artysty. El Teatro-Museo Dalí został zbudowany na zgliszczach zrujnowanego podczas wojny domowej Teatru Miejskiego Figueres i był w całości zaprojektowany przez katalońskiego artystę. Wchodząc do środka musicie przygotować się na wyjątkowe przeżycia i duchową ucztę. Można powiedzieć, że cały gmach to kolejne ekstrawaganckie, surrealistyczne dzieło Dalí. Wewnątrz teatru-muzeum mieści bardzo bogaty dorobek artysty. 
 
Teatro-Museo Dalí w Figueres
 
Znajdziemy tu prace Salvadora Dalí z początku jego drogi twórczej, eksperymentalne dzieła łączące futuryzm, kubizm, a skończywszy na obrazach stworzonych u schyłku życia wielkiego surrealisty. W kolejnym z budynków możemy zobaczyć kolekcję biżuterii zaprojektowaneą przez Dalego, tak samo sofistycznej i magicznej jak jego dzieła. W Teatrze-Muzeum Dalí, bez wątpienia, wizyta powinna być obowiązkowa. Radzimy jednak, aby bilety do muzeum kupować przez internet unikając stania w gigantycznych kolejkach przez byłym domem artysty, które formują się szczególnie w okresie wakacyjnym.

Odwiedź zamek San Fernando

Ruszamy teraz na odkrywanie innych zabytków i atrakcji turystycznych w mieście. jakieś 800 metrów od muzeum Dalí, znajduje się imponujący zamek Castillo de San Fernando (Castell de Sant Ferran). To fortyfikacja wojskowa, której początki sięgają XVIII wieku, ale przetrwała do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Ten potężny obiekt obronny zajmuje 32 hektary nawierzchni i ma 3 kilometry w obwodzie. To daje mu pierwsze miejsce w Katalonii, jeśli chodzi o zabytkowe fortyfikacje wojskowe i jedno z czołowych w Europie. 
 
zamek Castillo de San Fernando
 
Możecie zwiedzić obiekty zamkowe w towarzystwie przewodnika, co też szczególnie polecamy ze względu na możliwość poznania historii wyrafinowanej inżynierii obronnej i techniki budowania fortyfikacji w Katalonii i jak w całej Hiszpanii. Aby wyobrazić sobie ogrom zamczyska warto dodać, że w środku, w stajniach były przygotowane miejsca dla 450 koni, a podziemne cysterny mogły pomieścić 10 tysięcy litrów wody. 

Szlakiem dziedzictwa historycznego Figueres

Stare Miasto Figueres zaskakuje swoim bogactwem zabytków. Znajdują się tam prawdziwe perełki średniowiecznej, neoklasycystycznej i modernistycznej architektury, monumenty dziedzictwa narodowego. W okresie średniowiecza, Figueres było miastem otoczonym murami obronnymi. Do dzisiaj z wielokilometrowych murów zachował się jedynie fragment - Torre Gorgot,  który stanowi część Teatro-Museo Dalí. Z czasów średniowiecza do obecnych przetrwało wiele innych budowli, takich jak Plaza del Ayuntamiento (Plac Ratuszowy) i okolice Carrer Magre, gdzie znajdowała się stara dzielnica żydowska. Innym z zabytków Wieków Średnich wartym odwiedzenia jest kościół Iglesia de Sant Pere, powstały na pozostałościach rzymskiej świątyni. Zawiera niektóre elementy w stylu gotyckim.
 
Rzeźba Dali w Figueres
 
W samym centrum Figueres znajduje się Rambla, to główna ulica miasta, pełna sklepów, barów, restauracji, wzdłuż której możecie podziwiać piękne modernistyczne budynki z przełomu XIX i XX wieku. Spośród wielu imponujących budowli przede wszystkim uwagę przyciągają: Casa Cusí, la Casa Salleras oraz la Casa Puig-Soler, zbudowane w stylu neoklasycystycznym.

Katalońskie Muzeum Zabawek 

Zanim przejdziemy do omówienia najlepszych wydarzeń i imprez w Figueres, nie możemy nie wspomnieć o jednym z najbardziej oryginalnych muzeów, poświęconym wyłącznie zabawkom, bohaterom naszego dzieciństwa. El Museo del Juguete de Cataluña znajduje się w samym centrum miasta. Wewnątrz muzeum zgromadzono ponad 4 tysiące zabawek, w tym samolotów, lalek, samochodów, pociągów...
 
Niektóre z tych małych skarbów należały niegdyś do osób tak znanych jak  Salvador Dalí, Joan Miró czy Federico García Lorca. Koniecznie musicie odwiedzić to niesamowite miejsce i sprawić, że wakacje na Costa Brava będą niezapomniane.

Spróbuj wina Empordà

Oprócz twórczości Salvadora Dalí, kolejnym ważnym bohaterem regionu jest wino z okręgu Empordà. Produkcja tego trunku bogów, posiadającego znak towarowy Denominación de origen, sięga na tym obszarze czasów Greków i Rzymian. Tysiące lat doświadczenia pozwoliło stworzyć wino uznawane za jedno z najlepszych na świecie. W Figueres, we wrześniu obchodzi się szczególnie uroczyście “Muestra del vino del Empordà”, wielkie święto wina, podczas którego odbywają się degustacje, prezentacja lokalnej gastronomii i wiele wydarzeń związanych z tradycją produkcji wina.
 
Museo-Teatro de Dalí Figueres
 
Wino Empordà jest wielkim protagonistą Festival Vivid, który w kwietniu odbywa się na całym wybrzeżu Costa Brava. To jedna z ważniejszych imprez i na pewno warto wybrać się na nią. Z tego też powodu umieściliśmy Festival Vivid w naszym przewodniku na liście najlepszych wydarzeń gastronomicznych w Hiszpanii. Nie możesz przegapić festiwalu. Tylko śródziemnomorski klimat i aromaty gór katalońskich mogły stworzyć tak doskonałe i wyjątkowe wino.

El Festival Acústica w Figueres

Miesiące letnie to najlepszy czas, aby przyjechać do Figueres. Wśród wydarzeń, które warto wziąć pod uwagę planując w okolicy wakacje, jest Festival Acústica de Figueres (Festiwal Muzyki Akustycznej w Figueres). W różnych częściach miasta odbywają się liczne koncerty. Festiwal trwa praktycznie przez dwa miesiące: sierpień i wrzesień. Jak wskazuje sama nazwa wydarzenia, muzyka jaką serwują widzom uczestnicy festiwalu, to spokojne, nastrojowe melodie, idealne, aby wyciszyć się pod koniec dnia po intensywnym zwiedzaniu i zabawach na plaży. 
 
Każda edycja festiwalu przyciąga coraz więcej widzów. Wydarzenie oglądało 3 tysiące osób w 2001 roku, a w ostatnich latach gromadziło się przed sceną w centrum Figueres aż 60 tysięcy miłośników akustycznych melodii. W tym roku nie może was zabraknąć!

Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy Circ Elefant d’Or

Festival Internacional Circ de Figueres przeistoczył się, w ciągu ostatnich 5 lat, w drugi co do wielkości i rozmachu festiwal cyrkowy w Europie i jeden najważniejszych na świecie. Co roku w wielkim cyrkowym show bierze udział ponad 80 artystów z 13 różnych krajów, a na widowni zasiana 20 tysięcy widzów. 
 
Teatro-Museo de Salvador Dalí w Figueres
 
Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy przeniesie was w świat akrobacji, magii i kolorów w wykonaniu najlepszych artystów na świecie. Utrzymanie równowagi na wysokości kilku metrów, choreografia wymagająca ogromnej precyzji, piruety i magiczne sztuczki...To wszystko jest możliwe podczas wielkiego święta cyrkowego w Figueres. 
Będziesz mógł zobaczyć każdy z najsłynniejszych i najtrudniejszych elementów cyrkowego show pod ogromnym namiotem postawionym na placu w Figueres gdzie zazwyczaj odbywają się imprezy rozrywkowe. Jurorzy, specjaliści od świata cyrkowego przyznają co roku specjalne nagrody premios Elefant d’Or za najlepsze występy i dla najzdolniejszych artystów. 

Festiwal śmiechu w Figueres

Na zakończenie chcemy wspomnieć o festiwalu, który z każdym rokiem przyciąga coraz więcej widzów i zajął w katalońskim kalendarzu imprez swoje stałe miejsce. Mowa o Festival Cómico de Figueres, który dostarczy wam, jesteśmy tego pewni, wiele radości i szczerego śmiechu. 
 
Zazwyczaj festiwal obchodzony jest w kwietniu. Komicy zapraszają na występy w małym, krytym amfiteatrze, ale także można posłuchać monologów na ulicach miasta. Odbywają się warsztaty terapii śmiechem czy zajęcia z jogi śmiechu. Niektóre zajęcia są darmowe, za inne trzeba płacić. Najlepiej wcześniej sprawdzić program na stronach internetowych. Naładuj się pozytywną energią uczestnicząc w festiwalu śmiechu w Figueres.
 
Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy
Prawda, że nabraliście ochoty na wakacje w Figueres? To miasto ma idealne położenie; w sercu regionu Ampurdán, obok wybrzeża Costa Brava. Urlop w Figueres to idealny cel zarówno dla tych kochających góry jak i tych uwielbiających wylegiwanie się na plaży. Zarezerwuj dom na wakacje w Figueres, aby korzystać z bogatego dziedzictwa miasta i okolic oraz imprez i festiwali najlepszych w całej Katalonii.