Odkryj Wenecję Hiszpanii w Empuriabrava

Empuriabrava to kurort na Costa Brava należący do gminy Castello d’Empúries, regionu średniowiecznych wiosek, plaż i zabytków będących dziedzictwem o uniwersalnym znaczeniu. Samo miasto jest wielką atrakcją turystyczną. Znajdziemy tam 25 kilometrów kanałów żeglownych. Można powiedzieć, że Empuriabrava to aglomeracja i jednocześnie jeden wielki port. Dlatego też to katalońskie miasto nazywane jest Wenecją Hiszpanii!

Odkryj najpiękniejsze zakątki tej hiszpańskiej Wenecji, zasmakuj luksusowych wakacji  wynajmując dom na lato w Empuriabrava, dzięki temu będziesz mógł zasmakować klimatu tej nadmorskiej miejscowości.

Żegluj kanałami Empuriabrava

Empuriabrava znana jest na całym świecie jako miasto gdzie odbywają się zawody w freestylowym lataniu w tunelu aerodynamicznym "juegos de viento", gdzie każdy może spróbować swoich sił wykonując efektowne piruety. Jednak przede wszystkim to miasto słynące z żeglownych kanałów, którymi poprzecinana jest Empuriabrava i do złudzenia kojarzy się wszystkim z legendarną Wenecją.

To dzieło grupy lokalnych wizjonerów, którzy w 1968 roku w bagnistym i podmokłym terenie, którym jest otoczone miasto, dostrzegli możliwość stworzenia czegoś wyjątkowego. Marzenia ziściły się i została stworzona sieć kanałów dająca możliwość przycumowania łodzią do każdego domu. Empuriabrava zyskała niepowtarzalny charakter, stała się luksusowym kurortem, a możliwość podróżowania wodnymi ulicami przyciąga każdego lata ponad 80 tysięcy turystów.  Każdy chce wynająć dom z pomostem, do którego można podpłynąć łodzią.  

Kanały Empuriabrava, Costa Brava

Aby przebyć 25 kilometrów kanałów, zajmujących powierzchnię 500 hektarów, można wynająć łódź w jednej z miejskich wypożyczalni i zwiedzić tę Wenecję Hiszpanii z poziomu wody. To niesamowite doświadczenie, zamiast podjeżdżać samochodem podpływasz do restauracji w mieście po prostu swoją motorówką! 

Przystań w Empuriabrava to miejsce mogące zaspokoić najbardziej wybredne gusta, prawdziwie luksusowe. Znajdziemy tu dwie plaże (plaże Empuriabrava i Rubina). Znajduje się w pobliżu miejsc o wielkiej wartości przyrodniczej takich jak mokradła Aiguamolls de l’Empordà  i rezerwatu Parque Natural de Cabo de Creus.

Odwiedź tajemnicze jeziora Aiguamolls de l’Empordà

Istnieje długa lista wydarzeń, fiest i eventów w jakich możesz uczestniczyć w tym roku w Hiszpanii. Jeśli jednak zamarzy ci się zrobienie przerwy od tych emocji, zapragniesz wyciszenia, to nie ma nic lepszego niż spędzenie dnia włócząc się z lornetką i aparatem po rezerwacie Aiguamolls de l’Empordà. To jeden z najważniejszych obszarów jezior i mokradeł w Katalonii. Cały ekosystem jest objęty ochroną prawną i został uznany w 1986 roku za Narodowy Park Przyrodniczy (Parque Natural Nacional).

Można go zwiedzać przez cały rok podążając niekończącymi się szlakami turystycznymi. Zarówno dorośli jak i dzieci mogą spędzić tu cały dzień obserwując przyrodę w jej nienaruszonym stanie. Warto zapolować z aparatem na ptaki, których aż 300 gatunków zamieszkuje mokradła (w tym ibis czarny, kormorany, kos zwyczajny czy kultowa czapla biała) i wszystkie są w zasięgu twojego obiektywu.

Jeziora Aiguamolls de l’Empordà

Aby nie zaburzyć rytmu życia ekosystemu zaleca się, aby nie zbaczać ze szlaków i spacerować wyznaczonymi ścieżkami. Co jakiś czas napotkamy specjalne punkty obserwacyjne przygotowane dla gości. Są to drewniane budki, do których możemy wejść i skąd, niewidoczni dla zwierząt i ptaków, możemy dyskretnie, w ciszy podglądać ich życie. To niesamowite doświadczenie móc uczestniczyć w takim misterium w środku dziewiczego rezerwatu.

Zalecamy, przy wejściu do parku, zajść do budynku gdzie otrzymamy mapę, która ułatwi nam poruszanie się po rezerwacie i wyjaśni niektóre pojęcia oraz nazwy gatunków ptaków tu mieszkających. Znajdziemy też zaznaczone miejsca, które warte są szczególnej uwagi takie jak; małe stawy, kanały, bagna, plaże...

To idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi. A w naszym przewodniku proponujemy więcej ekscytujących rozrywek podczas rodzinnych wakacji w Empuriabrava.

Wypożyczyć rower i odkryć szlak Camino Natural de la Muga

Empuriabrava, Costa Brava

Camino Natural del Rio Muga to szlak liczący 40 kilometrów, który można pokonać rowerem. Trasa wiedzie wzdłuż naturalnego koryta rzeki. Zaczyna się na plaży Empuriabrava,  prowadzi przez rejony, które na pewno zauroczą cię swoimi krajobrazami takimi jak: rezerwat Parque Natural de las Marismas del Empurdan, salinas, a kończąc na Sant Llorenç de la Muga.

Podążając z nurtem rzeki to najlepszy sposób na poznanie bardzo różnorodnych krajobrazów miasta i jego okolic. Nic przyjemniejszego jak pokonać szlak rowerem. Żeby wynająć rower warto skorzystać z oferty Ampuria Car lub Bike Shop (obie firmy na ulicy Requesens, 98). Jeśli chcecie przejechać szlak Camino Natural del Rio Muga poproście o rower górski na cały dzień. Ceny wypożyczenia oscylują w okolicy 12€.

Uczestniczyć w Festiwalu Średniowiecznym Ziemia Trubadurów

Średniowieczny Festiwal Ziemia Trubadurów

Jest to jeden z kultowych festiwali regionu, próbujący przywrócić do życia średniowieczną stolicę Condado de Empúries, Vila Castilione. Starając się ożywić wspomnienia dawnych tradycji, kultury Wieków Średnich, turniejów rycerskich, poezji i muzyki trubadurów, średniowiecznych targów. 

Średniowieczny Festiwal Ziemia Trubadurów

Tegoroczny festiwal potrwa od 8 do 10 września i będzie miał szczególną oprawę z powodu jubileuszu 700 lecia założenia klasztoru Convento de Santo Domingo i Palacio Condal d'Empuries. Więc przygotuj się na przyjęcie w iście średniowiecznym stylu. Nie zapomnij tylko włożyć rycerskiego hełmu i przybywaj na Średniowieczny Festiwal Ziemi Trubadurów, który zachwyci każdego.

Otoczeni najlepszą katalońską architekturą gotycką

Turystyka religijna w Hiszpanii to nie tylko Wielki Tydzień i uroczystości z nim związane. Bazylika Santa Maria de Castelló w Empuriabrava, znajdująca się na Plaça Mossèn Cinto Verdaguer, to przykład jednego z najbardziej interesujących zabytków religijnych w stylu gotyckim w Katalonii. Jej budowa rozpoczęła się w XIII wieku. Mistyczna aura, która emanuje z murów budynku i bogata historia nadaje tajemniczości i zabiera nas w duchową podróż.

Tutejsza bazylika była rozbudowywana w XIV, aby ostatecznie w XV wieku zyskać obecny swój kształt. Wtedy powstała jej słynna fasada. Wewnątrz znajdziemy wszystkie elementy charakterystyczne dla tego typu miejsc kultu religijnego: wspaniały alabastrowy ołtarz, sarkofagi lokalnych hrabiów, kolorowe gotyckie witraże i inne elementy niezwykle ciekawe nie tylko z punktu widzenia architektonicznego.

Powinieneś zwiedzić też muzeum parafialne Museu Paroquial, które mieści się w bazylice. Można tam zobaczyć cenne kolekcje i zbiory elementów liturgicznych, ikon, ornamentów, pozostałości archeologicznych, które przybliżają nam historię bazyliki i tych ziem. 

Inne interesujące miejsca

Klasztor San Pere de Rodes, Costa Brava

Dziedzictwo regionu

  • Jednym z najważniejszych obszarów z punktu widzenia archeologicznego jest La Gran Casa w Portal Nou. Tutaj możesz na własne oczy zobaczyć jak mieszkały rodziny szlacheckie w okresie późnego średniowiecza. To kolejny przykład wspaniałej katalońskiej architektury gotyckiej z XIV i XV wieku.

Zamki

  • Nie przegap La Torre Carlina przy Carrer Calciners. To fortyfikacja z XIX wieku, zbudowana pod nadzorem Regimento de Toledo jako obiekt służący do obrony regionu przed atakami z zewnątrz. Szczególną rolę odegrał w inwazji w 1874 roku, zyskał przydomek “Fuego de Castelló” (Ogień Castelló).

Obiekty średniowieczne

  • Niedaleko bazyliki Santa Maria de Castelló znajduje się średniowieczny most zwany Pont Vell, który warto zobaczyć. Datowany jest na XIV wiek. Początkowo nosił imię Ponte Nova i był inwestycją niezwykle ważną w tamtych czasach, bardzo ułatwiającą komunikację w regionie. Z powodu burzliwych dziejów tych ziem, licznych wojen, a także pod wpływem warunków atmosferycznych most był wielokrotnie niszczony, ulegał dewastacji i znów go odbudowywano. Znajdował się wciąż w stałych naprawach. Dzięki czemu dotrwał do naszych czasów. 

Empuriabrava to luksusowy kurort wakacyjny, który wabi swoją magią i atrakcjami. Jednak nie pozostań obojętny na uroki okolicznych miejscowości, do których warto wybrać się na wycieczkę. Każda z nich ma swoją charyzmę. Chociażby piękna stolica prowincji. Zobacz domki letniskowe w pobliskiej Gironie i nie zastanawiaj się długo, lato już niebawem!