Jak spędzić niepowtarzalne wakacje w L’Escala

Nie masz jeszcze zaplanowanych wakacji w 2017 roku? L’Escala to miejsce, które powinieneś wziąć pod uwagę układając plan najbliższego urlopu. To zaledwie godzinę od lotniska międzynarodowego w Gironie i 90 minut od metropolii katalońskiej, Barcelony. Lokalizacja tej uroczej miejscowości pozwala cieszyć się szeroką ofertą kulturalną, możliwością spędzenie czasu na wycieczkach krajoznawczych, historycznych jak i cieszenia się urlopem leżąc w słońcu na piaskach wspaniałych plaż  L'Escala.

Plaża na Costa Brava

Wizyta w Muzeum Archeologicznym Katalonii 

Być w L’Escala i nie wstąpić do Muzeum Archeologicznego (Museu Arqueológico da Catalunha), znajdującego się zalewie kilometr od centrum miasta, to tak jak być w Rzymie i nie zobaczyć papieża. Muzeum posiada niezwykle cenne zbiory uznawane za Dziedzictwo Światowe UNESCO m.in. greckie ruiny będące pozostałością portu handlowego jako przykład cywilizacji zachodniej. Znajdziemy tu Forum Romanum będącego częścią rozbudowanej rzymskiej cytadeli.

Te niezwykłe ruiny to pozostałości po fundatorach L’Escala, ślady greckiej cywilizacji sięgające VI w.p.n.e. Następnie, podczas panowania rzymskiego, cytadela miała być rozbudowana i wzbogacona. Szacuje się, że kompleks budowli został zniszczony około III wieku podczas inwazji Franków. Dopiero na przełomie XX i XXI wieku udostępniono wykopaliska zwiedzającym jako ważne dziedzictwo tych ziem.

Na terenie muzeum archeologicznego możemy zobaczyć przykładowe zrekonstruowane domy Greków. Są to małe chaty z białymi mozaikami na podłodze. Zachowała się także agora (centralny plac zgromadzeń Greków), elementy greckiego stoa (wydłużona hala kolumnowa). Możemy zobaczyć też części zabudowy religijnej gdzie pierwotnie stała świątynia boga medycyny Esculapa (lub Ascepliosa) i Zeusa ("ojca bogów i ludzi”). Wpływy rzymskie dostrzega się w wielu elementach budowy owalnego amfiteatru i w licznych innych częściach wykopalisk.

Wybrać się na festiwal anchois

Hiszpania to kraj gdzie jest ogromny wybór imprez gastronomicznych, L'Escala nie jest wyjątkiem od tej reguły. Anchois to sztandarowy przysmak miasta. Rybołówstwo stanowi poważną gałąź regionalnej gospodarki. L'Escala i okolice zyskały uznanie za jakość i smak dań rybnych. Można powiedzieć, że anchois stały się prawdziwym światowym ambasadorem  L’Escala.

Wszystkie tutejsze restauracje i bary serwują ten lokalny przysmak czy to w sposób tradycyjny - z chlebem i pomidorami - czy też jako wymyślne tapas. Obchodzi się nawet święto anchois oraz tapas z anchois, które pozwala poznać wszystkie możliwe wersje serwowania tej pysznej ryby oraz popularyzuje lokalną kuchnię.

W połowie września i na początku października odbywa się słynny festiwal i szlak gastronomiczny, którego tematem przewodnim jest anchois. Dziesiątki tutejszych barów i restauracji konkuruje o najlepiej przygotowane danie z anchois. Jeśli chcesz wziąć udział w tej imprezie możesz otrzymać specjalny “paszport” konsumenta anchois i odwiedzając kolejne bary oceniać smak najlepszych dań tam serwowanych. Możesz wygrać nagrodę, którą zazwyczaj jest darmowe zaproszenie do restauracji albo bilet na spektakl. Cena za tapas wynosi 1,5 €.

To bardzo popularna forma rozrywki, szczególnie gdy podróżujemy w grupie, połączona z wyjątkowymi gastronomicznymi doświadczeniami. 

Festiwal kultury i sztuki Portalblau

Festival de Música y Arte do Mediterraneo de Portalbau to jedno z najważniejszych wydarzeń letnich w L’Escala. W 2017 roku obchodzona będzie jego dziewiąta edycja.

To punkt obowiązkowy podczas pobytu w  L’Escala. Wiele ewentów organizowanych jest w miejscach i budowlach historycznych takich jak: magazyn soli Alfolí de la Sal czy też w amfiteatrze. To wielkie wydarzenie kulturalne, na którym odbywają się koncerty, wystawy, happeningi, prezentacje, pokazy sztuki cyrkowej. To wszystko się dzieje w pięknych krajobrazach nadmorskich, naprzeciwko greckiej agory, gdzie przyroda spotyka się w historią i dawną cywilizacją.

W tym roku festiwal będzie odbywał się pomiędzy 14 lipca a 6 sierpnia. Program przewiduje ekspozycję zatytułowaną "Flora Śródziemnomorska" (Flora Mediterrânica), nowy pokaz cyrkowy grupy Pitanga, koncert słynnego katalońskiego gitarzysty Quimi Portet, pokaz tańca według choreografii Rafaela Amargo.

Nie możesz przegapić wielkiego święta sztuki jakim jest Festiwal Śródziemnomorski dlatego warto rozejrzeć się za wakacyjnym zakwaterowaniem w L'Escala, aby być w centrum najważniejszych letnich wydarzeń. 

Wycieczka z nurtem rzeki Fluvià

Fluvià to rzeka o dużym znaczeniu komunikacyjnym w regionie, wpadająca do Morza Śródziemnego, od wieków tworząc nić łączącą L’Escala z wieloma miejscowościami. Dziś nurt tej rzeki  nie jest tak żywy i imponujący jak niegdyś, nadal jednak stanowi ważny element przyrody i dużą atrakcję turystyczną. Fluvià wyznacza szlak, który można przebyć rowerem docierając do zakątków stanowiących esencję tych naturalnych terenów przyrodniczych.

Aby rozpocząć podróż wzdłuż koryta Fluvià wystarczy udać się na północ od L’Escala kierując się na Sant Pere Pescador. To malutka miejscowość, która powstała dzięki komunikacji rzecznej. Od tego momentu możemy wsiąść na rowery i otoczeni niesamowitym krajobrazem nadrzecznym możemy aktywnie wypoczywać z dala od cywilizacji. W okolicach l’Armentera mamy możliwość podziwiać swoistą ptasią ostoję, gdzie spotkamy wiele ciekawych gatunków. Na ostatnim etapie wycieczki warto zatrzymać się na plaży Les Dunes i odpocząć na złotym piasku oddychając morską bryzą.

Zobaczyć jak się tworzą wydmy

Muzeum Anchois i Soli (Museo de la Anchoa y la Sal) w L’Escala organizuje wycieczki po leśnych ścieżkach i ostępach prowadzących do średniowiecznej wioski Sant Martí d’Empúries.

Wydmy

Po drodze mijamy przepiękne krajobrazy, w których dominują wydmy. Podczas wycieczki dowiemy się jak się tworzą, jakim procesom ulegają i dlaczego są tak ważne dla utrzymania równowagi w lokalnym ekosystemie. Okolica jest zachwycająca.

Wycieczka kończy się w wieży Torre del Pedró, skąd mamy niesamowite widoki na wybrzeże skąpane morzem i pobliskie wioseczki.

Pozdrowić Małego Księcia z ulicy Avenida Riells

Nie możemy pominąć spaceru wzdłuż nadmorskiej promenady Avenida Riells, obok plaży Riells. Spotkacie tu kilka postaci Małego Księcia, bohatera słynnej noweli filozoficznej autorstwa Antoine de Saint-Exupéry. Wśród wielu posągów przedstawiającego Małego Księcia najbardziej popularna jest rzeźba siedzącego na kamiennym murze i spoglądającego w zamyśleniu na wybrzeże Costa Brava i Zatokę Rosas. Skorzystaj z okazji, aby zrobić zdjęcie z jednym z najpopularniejszych bohaterów książek dla dzieci, ale także dla dorosłych.
 
Jednak nie zatrzymuj się tu długo, podążaj dalej odkrywając towarzyszy Małego Księcia. Napotkasz więcej bohaterów tej niezwykłej noweli. Nieco dalej, na Plaza de L'Univers, na schodach zobaczysz lisa, a idąc dalej spostrzeżesz różę leżącą na podłodze. Jest też baobab i skały wulkaniczne... Odkryj cudowny, bajkowy świat wykreowany przez Saint-Exupéry.

Spróbuj sportów (prawie) ekstremalnych

SUPing

Wiemy, że sporty ekstremalne to wyzwanie dla osób lubiących mocne wrażenia, odważnych podróżników szukających przygód. Jednak nie trzeba wcale ryzykować niepotrzebnie zdrowia i życia, aby przeżyć coś wyjątkowego. L’Escala ma szereg propozycji dla lubiących ekstremalne emocje bez podejmowania nadmiernego ryzyka. Adrenaliny dostarczy nam na pewno lot balonem lub SUPing (rodzaj surfingu jednak w tym przypadku deska jest bardziej stabilna i poruszamy się odpychając się specjalnym wiosłem). 

Unieść się nad ziemią, pod kopułą kolorowego balonu napędzanego gorącym powietrzem? Na pewno warto skorzystać z oferty firmy Globus Empordà, która organizuje loty balonem w pobliskim Empordà. Jeśli chodzi o SUPing to polecamy wybrać się na plażę Montgó w L’Escala. Tu znajdziemy na pewno instruktorów, którzy oferują sprzęt oraz możliwość nauki tego niezwykle dynamicznie rozwijającego się sportu łączącego surf i wioślarstwo. 

Możliwość uprawiania surfingu, windsurfingu i nurkowania

Nurkowanie z maską

Spędzając wakacje nad morzem w L’Escala byłoby dziwne, aby nie skorzystać z możliwości lub przynajmniej nie spróbować nauczyć się tak ekscytujących sportów wodnych jak surfing, windsurfing czy nurkowania z maską.

Nie ma problemu ze znalezieniem szkółek prowadzących kursy. W wielu miejscach możemy skorzystać z letniej oferty nauki surfingu, kitesurfingu, windsurfingu czy też innego rodzaju sportu wodnego. Szczególnie warty polecenia jest  wiodący Ion Club, gdzie można wykupić lekcje i wypożyczyć sprzęt w bardzo dorej cenie. Co do nurkowania macie sprawdzone opcje kilku szkółek: Dive Paradis, Mateua Dive, Orca Diving Center.

Czy wiecie, że wśród rodzajów nurkowania wyróżniamy: snorkeling (maska, fajka i płetwy), freediving (nurkowanie bezdechowe), dekompresyjne (techniczne), wrakowe, saturowane, płetwonurkowanie...? Wszystko zależy od tego na jaką podwodną przygodę się zdecydujesz! 

Bary i kluby w L'Escala

Hiszpańskie tapas

Jak spędzisz letni wieczór na hiszpańskim wybrzeżu? Pójdziesz do najmodniejszej restauracji, tawerny, baru na plaży, knajpki z ogródkiem gdzie podają lokalne tapas? Każda z opcji jest możliwa w L’Escala.

W Porto de la Clota znajdziesz jeden z najmodniejszych barów w mieście, Octopuss Tapas & Music Club. Otwarty w  1995 roku, a dziś uchodzi za symbol miasta, najlepiej oddający lokalny klimat. Siedząc na tarasie w ciepły letni wieczór możemy poczuć przyjemny wiatr znad Tramuntana, posłuchać muzyki na żywo lub potańczyć, a potem zamówić jeden z wyśmienitych koktajli i drinków (gin z tonikiem polecany jest szczególnie, specjalność lokalu).

Jeśli lubicie w ciągu wieczora zmieniać bary, przemieszczać się idąc wzdłuż tętniących życiem ulic miasta to polecamy szczególnie obszar de les Barques  lub Port d’en Perris, gdzie jest mnóstwo barów i kawiarni z tarasami. Atmosfera jest ożywiona, mnóstwo spacerujących turystów i zatrzymujących się, aby coś zjeść, wypić kieliszek wina. Wśród tradycyjnych barów najbardziej znany jest El Café, El Caravel, lub bardziej nowoczesny - La Medusa.

Tradycją i niejako już klasyką wyjść nocnych jest udanie się szlakiem chiringuitos (bary na plaży) w okolicach Sant Martí d’Empúries, na przykład do takich lokali jak  "Va i Ve" na plaży Riuet, czy też "Chiringuito Coconut" na plaży Sant Mari. Niezależnie gdzie zdecydujesz się spędzić wieczór masz gwarancję niesamowitej wakacyjnej atmosfery przy muzyce na żywo lub fiestach prowadzonych przez DJ-ów, wszystko przy akompaniamencie świetnych tapas do wina!

Odwiedź średniowieczną osadę Sant Martí D’Empúries

To historyczna wieś, dzięki której możemy odbyć podróż w czasie. Przeniesiemy się do IX wieku p.n.e. kiedy pojawili się tu pierwsi mieszkańcy. Historia osady jest niezwykle ciekawa, możemy cofnąć się o tysiące lat spacerując po wąskich uliczkach, wzdłuż  których stoją domy z kamienia. Niegdyś był to jeden z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym, w którym handlowali ze sobą Fenicjanie, Kartagińczycy i Grecy. Przez wieki, aż do 1064 roku było to serce regionu Empúries.

Spacerując po osadzie znajdziemy wiele elementów starej cywilizacji, śladów istnienia dawnych jej mieszkańców. Żadna książka historyczna nie przekaże nam lepiej wiedzy i nie odda klimatu tamtych czasów. Świetnie zostały zakonserwowane średniowieczne mury, kościół Sant Martí, który został zbudowany w 1538 roku na fundamentach budowli z 926 roku. Następne kroki skierujemy do imponującego zamku średniowiecznego, który stał się inspiracją dla  Victora Mora, znanego powieściopisarza i twórcy komiksów. Stworzył on legendarną postać Kapitana Pioruna (Capitán Trueno), który mieszka właśnie w tej starej twierdzy. 

Atrakcyjności wizycie w starej osadzie dodaje fakt, że jest ona połączona z Passeig d’Empúries, a droga ta prowadzi bezpośrednio na plaże w L’Escala. Gdzie możemy odpocząć na złotych piaskach, pooddychać ożywczym morskim powietrzem. 

Spędzić dzień w Gironie

Miasto Girona, Costa Brava

Girona jest jednym z największych i najważniejszych katalońskich miast. Jest też stolicą prowincji o tej samej nazwie. Będąc na wakacjach w L’Escala, położonej tak blisko Girony, możemy wybrać się na jednodniową wizytę do tej pięknej metropolii położonej u podnóża Gór Katalońskich. Wcześniej warto sprawdzić gdzie znajdziemy najkorzystniejszy nocleg w Gironie, aby móc nacieszyć się atrakcjami jakie oferuje to wspaniałe katalońskie miasto.

Do głównych atrakcji Girony zalicza się kościół Sant Feliu, wybudowany w XIV wielu w stylu gotyckim; katedra Girony, która zdominowała krajobraz centrum miasta, wzniesiona w 1416 roku jako mieszkanka stylu barokowego i gotyckiego; budynek łaźni arabskich (Banhos Árabes), pochodzących z 1194 roku gdzie można zażywać kąpieli w historycznych pomieszczeniach (Frigidarium – kąpiele zimne; Tepidarium – Divisão, średnia temperatura; Caldarium – kąpiele ciepłe). Musicie wybrać się też na plac Praça da Independência, symbol hiszpańskiej wojny o niepodległość (Guerra Espanhola da Independência) z wojskami napoleońskimi; historyczna dzielnica żydowska (największa w Europie), szczególnie część znajdujaca się przy ulicy Sant Llorenc, warto zobaczyć centrum Centre Bonastruc Ça Porta i żydowskie muzeum Museu Judeu Catalão.

Wizyta w mieście to wielka gratka dla miłośników wielkich produkcji amerykańskich. Właśnie w Gironie kręcono wiele scen do serialu "Gra o tron"! 

Uaktywnij 5 zmysłów w Rezerwacie Przyrody de Montgrí

L’Escala ma swój wielki klejnot - rezerwat natury, który oferuje nadmorski ekosystem z wydmami, klifami, plażami i ogromną dawką świeżego, czystego powietrza.  Mowa tu o parku Parque Natural de Montgrí,  Ilhas Medes i Baix Ter. Obszar ten został w 2010 roku objęty ochroną, oferuje 8 tysięcy hektarów surowej, niewiele zmienionej przez człowieka natury. 

Park znajduje się w niewielkiej odległości od centrum L’Escala, wstęp jest wolny. Szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi mają możliwość bardzo bliskiego kontaktu z naturą, nauki orientowania się w przestrzeni, poznania nowych zapachów i wielu rodzajów roślin oraz - dzięki bystremu oku - zidentyfikowaniu licznych gatunków ptaków tu żyjących. Wśród najbardziej reprezentatywnych warto wymienić sokoła wędrownego, puchacza i wiele innych.

Jeszcze lepiej jeśli weźmiesz ze sobą strój kąpielowy. Możesz ochłodzić się na jednej z dziewiczych, dzikich plaż z widokiem na wyspy Medes. To region przyciągający osoby dbające o zdrowy tryb życia, szanujące przyrodę, mające świadomość, że poza Internetem i grami wideo istnieje dużo piękniejszy świat!

Mamy nadzieję, że zainspirował was nasz przewodnik po tym pięknym regionie. Być może zdecydujecie się wybrać do L'Escala, być może do Girony lub zupełnie innej części Hiszpanii. Kierunek podróży po Półwyspie Iberyjskim nie ma znaczenia, najważniejsze, abyście  otworzyli wasze serca i umysły na nowe doświadczenia. Wszędzie czeka na was przygoda; czy to plaże, czy też rezerwaty, zabytki lub lokalne fiesty, a być może skarby historii.

Udanych wakacji!