8 doskonałych planów na wakacje w L'Estartit

Wśród najlepszych wydarzeń, w których możecie uczestniczyć w tym roku w Hiszpanii, nie powinno zabraknąć imprez odbywających się w L'Estartit. Małe nadmorskie miasteczko w północnej części Costa Brava spełnia wszystkie kryteria udanego wypoczynku. Niedawno odnowiona promenada o długości 2,5 km, wiele tradycyjnych fiest i  festiwali, duży wybór restauracji, barów i kawiarni na świeżym powietrzu z pięknymi tarasami, gdzie można przyjemnie spędzić czas w ciepłe letnie noce, jak również bogate dziedzictwo kulturowe i naturalne sprawią, że spędzicie w  L'Estartit bardzo udane wakacje.

Odkryjcie Wyspy Medas!

Wyspy Medów, L'Estartit, Costa Brava

Pierwszą rzeczą, która przyciągnie Waszą uwagę po przybyciu do L’Estartit, będzie otaczająca to miejsce piękna przyroda. Wspaniałe, głównie płaskie plaże, w tle góry Montgrí z imponującymi klifami oraz Wyspy Medów, oddalone zaledwie kilometr od wybrzeża i będące ważnym rezerwatem ochrony przyrody, czynią z L'Estartits miejsce o bardzo atrakcyjnym i zróżnicowanym krajobrazie.

Wyspy Medes są prawdopodobnie tym elementem przyrody, który najbardziej ciekawi turystów. Archipelag złożony z siedmiu wysp został wpisany na listę rezerwatów morskich, a jego piękno jest niezaprzeczalne. Kiedy już przyjedziecie do jednego z naszych domów wypoczynkowych w L'Estartit i rozpakujecie walizki, przejdźcie się do portu. Tutaj znajdziecie wiele agencji organizujących morskie wyprawy i wypożyczających sprzęt. Zarezerwujcie rejs statkiem lub wycieczkę kajakiem, by z bliska podziwiać tą wyjątkową grupę wysp. 

Jeśli zdecydujecie się na wycieczkę łodzią ze szklanym dnem, będziecie mieć okazję zaobserwować wiele gatunków zwierząt i roślin rodzimych dla wybrzeża L'Estartit, w tym korale czerwone, ośmiornice, rozgwiazdy, langusty, graniki czy łąki trawy morskiej (posidonia). Podczas rejsu statek zatrzymuje się również w licznych zatoczkach, gdzie macie czas na kąpiele morskie i snorkelling. Ze względu na bogactwo podwodnego świata wokół Wysp Medes, które można porównać z wodami znacznie cieplejszymi, obszar ten jest miejscem bardzo cenionym przez płetwonurków. Wykorzystajcie szansę, by spróbować nowego hobby i przeżyć wyjątkową podwodną przygodę!

Znajdźcie Waszą ulubioną plażę w L’Estartit!

Platja Gran w l'Estartit na Costa Brava

L'Estartit posiada trzy duże plaże miejskie: Platja Gran, główna plaża miejscowości, mierząca kilometr długości i 100 m szerokości;  Els Griells długa na 500 m i szeroka na 50 m, a także La Pletera, o wymiarach 1,7 km na 70 m.

Zdecydujcie, w zależności od chęci i nastroju tego dnia, na której z trzech wspaniałych piaszczystych plaży chcecie rozłożyć swoje ręczniki, a potem korzystajcie do woli ze słońca, gorącego piasku, orzeźwiającej wody i spacerów od jednego końca plaży do drugiego.

Plaża główna jest najlepsza, aby rozkoszować się słońcem i morzem bez konieczności wyjazdu daleko od centrum, co może być korzystne zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Z drugiej strony, ze względu na swoje położenie, jest odwiedzana przez dużą liczbę osób i może być dość zatłoczona.

Powinniście natomiast wybrać El Griells, jeśli chcecie wypoczywać na plaży otoczonej przez naturę. W bezpośrednim sąsiedztwie tej plaży znajduje się rezerwat przyrody Ter Vell. Kiedy zmęczy Was leżenie i opalanie się, możecie dojść stąd do małej promenady przy dawnym ujściu rzeki Ter. Els Griells jest także odpowiednim miejscem dla miłośników wodnej rozrywki- tutaj macie możliwość uprawiania wielu sportów wodnych.

La Pletera, położona trochę z dala od centrum, w samym środku rezerwatu przyrody Ter Vell, jest idealną lokalizacją dla osób szukających ciszy, spokoju i trochę prywatności, a także tych, którzy chcą cieszyć się pięknem wydm i jezior. 

Spróbujcie różnych sportów wodnych!

Panorama, L'Estartit

Marina L'Estartit znajduje się w bliskiej odległości od centrum miasta, a zgromadzeni wokół niej operatorzy rozrywki wodnej oferują nam możliwość wynajęcia sprzętu i spróbowania licznych sportów, w tym kitesurfingu, Stand- Up Paddle, czyli deski z wiosłem, nart wodnych, kajakarstwa, czy wspomianego wcześniej nurkowania. Nie przegapcie okazji, aby spróbować jednego z tych sportów!

Wybierzcie swojego operatora spośród wielu działających firm: Klub Nàutic Estartit i Lassdive są najlepsze do nauki windsurfingu, Escola Nàutic & Diving polecana jest dla miłośników snorkellingu, Aquàtica oraz Calypso organizują wyprawy na snorkelling oraz nurkowanie ze sprzętem dla wszystkich osób zainteresowanych podziwianiem podwodnego świata, natomiast do Eolis Kite powinni skierować swoje kroki zainteresowani kitesurfingiem. Oczywiście istnieje wiele innych agencji i firm do wyboru- na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Odwiedźcie średniowieczne wioski l’Estartit 

Torroella de Montgrí, Costa Brava

Zostawmy na razie wybrzeże i ruszmy kilka kilometrów wgłąb lądu. Czekają tu na Was liczne, małe średniowieczne wioski, w których czas się zatrzymał. Grube ściany budynków z kamienia naturalnego, romańskie kościółki, stare zamki... wszystkie te miejsca zachowały swój niepowtarzalny urok i tylko czekają, by odkryli je zwiedzający. 

Na przykład malownicza wioska Pals, położona na szczycie wzgórza, oddalona jest zaledwie o 15 km od L'Estartit. Jej największą atrakcją i miejscem zainteresowania odwiedzających jest średniowieczna, pięknie odrestaurowana starówka. Tworzą ją wioska z otaczającymi ją murami, ruiny średniowiecznego zamku Castell de Pals, po którym pozostała okrągła, wysoka na 15 metrów wieża Torre de las Horas; kościół Św. Piotra (Església de Sant Pere), do przebudowy którego użyto kamieni z zamku, a także pałac Ca la Pruna, w którym obecnie znajduje się muzeum archeologii morza. Odszukajcie również punkt widokowy Mirador de Josep Plà, skąd można podziwiać wspaniałe widoki na Pireneje, region Baix Empordà i wybrzeże Costa Brava.

Najlepszym sposobem, aby odkryć średniowieczne dziedzictwo regionu jest "zagubienie się" i błądzenie w okolicach l'Estartit. Nie ma znaczenia, czy wybierzecie piesze wędrówki, wycieczkę na rowerze czy samochodem, zawsze natkniecie się na zdumiewające wioski. Najbardziej interesujące są Peratallada, z kościołem Sant Esteve i Torre de l'Hommage, oraz Ullastret, znana jako "iberyjska wieś" i wyróżniająca się dawnymi ruinami o znacznej wartości historycznej. Warto również odwiedzić wioski Cruilles, Canapost, Monells, Palau-sator czy Madremana..

Zróbcie zakupy na targowisku w L'Estartit!

Owoce i Warzywa na lokalnym targowisku

Zapomnijcie o męczących, pełnych zgiełku i braku oryginalności centrach handlowych i sklepach z pamiątkami; w l'Estartit cotygodniowo odbywa się w czwartek lokalny targ. Koniecznie wybierzcie się tam z rana, by poczuć klimat hiszpańskich targowisk. Na straganie kupicie oryginalne rękodzieła, zabawki, ręcznie wykonaną odzież czy lokalne produkty rolne. Ponadto, można porozmawiać z producentami każdego z produktów i zawsze znaleźć rozsądne ceny, unikalne produkty oraz najwyższą jakość towaru..

Jest to z pewnością jedno z najbardziej popularnych targowisk na Costa Brava, tak pod względem wielkości jak i sprzedawanych tu różnorodnych towarów. Innym znanym targiem jest ten odbywający się w każdy poniedziałek w sąsiedniej miejscowości  Torroella de Montgrí.

Spróbujcie nowego popularnego sportu: Stand Up Paddle (SUP)!

Stand-up-Paddling (SUP) - deska z wiosłem

Stand Up Paddle jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportów wodnych. Choć sport jest nowy dla wielu osób, wcześniej był już praktykowany przez ćwiczących surferów. Na plaży głównej w L'Estartit coraz częściej widać osoby pływające na desce z wiosłem.

Jeżeli jesteście zainteresowani SUP, wybierzcie się do Club Náutico de L’Estartit, tuż przy plaży. Tam otrzymacie wszelkie informacje, instrukcje i oczywiście wypożyczycie sprzęt. Pływanie na tej desce jest łatwe, nie wymaga specjalnych umiejętności ani godzin nauki. SUP może być więc sportem dla każdego! Najważniejsze, by utrzymać wyprostowaną postawę z lekko ugiętymi nogami, balansować i odpowiednio trzymać wiosło. Wybierzcie dzień, gdy morze jest spokojne i nie ma fal, by w pełni korzystać z przygody i pięknych widoków.

Podczas praktykowania SUP pracują mięśnie Waszych ramion i nóg, dzięki czemu poprawiacie Waszą ogólną kondycję fizyczną, a jednocześnie obcujecie z morzem i przyrodą L’Estartit. 

Podziwiajcie przyrodę l’Estartit podczas konnej lub rowerowej wycieczki!

Rowery na plaży w L'Estartit

Mając na wyciągnięcie ręki rezerwaty przyrody i obszary chronione, piękne plaże i liczne ścieżki górskie, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę przyrodniczą w okolicach l’Estartit. W tym przypadku polecamy Wam odkrywanie natury na rowerze lub konno. To doświadczenie spodoba się tak dzieciom, jak i dorosłym. Jeżeli szukasz więcej atrakcji podobnych do tej, zajrzyj do naszego przewodnika Rodzinne Wakacje w l’Estartit.

Klub jeździecki  Hípoca Mas Panguina organizuje bardzo ciekawe konne wycieczki, jedynym wymogiem jest waga nie przekraczająca 90 kg. Wszyscy miłośnicy natury i zwierząt są mile widziani, a cena wynosi 27 euro za osobę.

Aby odkrywać piękno przyrody podczas wycieczki jednośladem, wypożyczcie rowery w CH-16, Medaqua lub firmie Electric Bici Moto. Wzdłuż nadmorskiej promenady znajdziecie tabliczki z 17 różnymi trasami, dzięki którym odkryjecie wszystkie główne atrakcje okolicy.

Zaznaczcie w kalendarzu najważniejsze wydarzenia w L'Estartit!

Miasteczko L’Estartit dumne jest ze swego wielkiego dziedzictwa kulturowego i tradycji, w tym radosnych fiest z tańcami i pochodami gigantów, skokami nad ogniskiem, koncertami nad morzem, i podczas których nigdy nie brakuje dobrego jedzenia i trunków. Każdy znajdzie coś dla siebie, a znaczna część imprez zapewnia szereg rozrywek dla rodzin z dziećmi. 

Najważniejsze święta i imprezy w mieście: 

  • Orszak Trzech Króli - 5 i 6 stycznia
  • Karnawał - w lutym
  • Dzień Św. Jerzego, Día de Sant Jordi - 23 kwietnia
  • Fiesta Parku Naturalnego Montgrí, Islas Medas y Bajo Ter - w maju
  • Dzień Św. Jana - 23 czerwca
  • Fiesta de Santa Carmen – 16 lipca
  • Fiesta Mayor de Santa Anna – 26 lipca
  • Festiwal Jazzowy w l’Estartit - w lipcu i sierpniu
  • Narodowy Dzień Katalonii - 11 września
  • Fiesta de Santa Llúcia – 13 grudnia

Cały region Costa Brava, w którym zlokalizowana jest też miejscowość L’Estartit, pełen jest lokalnych wydarzeń, świąt i obchodów, w których uczestniczą Katalończycy i przyjezdni turyści. Weźcie udział w jednej z tych imprez, a Wasze wakacje będą niezapomniane! Może nasze apartamenty wakacyjne na Costa Brava zainspirują Was do zaplanowania wymarzonych wakacji!