Jak spędzić czas w Roses?

Malownicze miasteczko nadmorskie, które oferuje nie tylko piękne plaże, sielankowe zatoczki, ale do pakietu wakacyjnego dołącza wspaniałe dziedzictwo narodowe, które pielęgnuje z pietyzmem. Dzięki fantastycznej lokalizacji oraz bogatej i burzliwej historii, której ślady pozostały do dziś, miasteczko wabi i przyciąga rzesze turystów. To miejsce gdzie idealnie można połączyć plażowanie ze zwiedzaniem, poznając historię i kulturę dawnych kultur europejskich.
 
Chcesz dobrze zaplanować swój pobyt w Roses? Prezentujemy Ci najatrakcyjniejsze możliwości spędzenia wakacji w tym nadmorskim kurorcie i jego okolicach. 
 
Zatoka Cala Canyelles w el Cabo de Creus

Twój cel: słońce i plaża

Niewątpliwie największą atrakcją Roses jest duża ilość, różnorodność i jakość plaż rozsianych wzdłuż wybrzeża Costa Brava. Od wielkich kąpielisk z drobnym piaskiem, poprzez okrągłe małe zatoczki aż po oazy otoczone skalistymi klifami. W Roses i w jego najbliższych okolicach znajdziemy każdy rodzaj plaży a wszystkie z czystymi, turkusowymi wodami. Cóż więcej potrzeba, aby spędzić wspaniały wakacyjny czas pośród pięknej przyrody?
 
Jeśli chcesz wyjść na spotkanie przygodzie i spędzić trochę czasu sam na sam z jej urokami, w samotności polecamy odcinek trasy prowadzącej klifami, oddzielający Roses od  Cadaqués, wzdłuż wybrzeża gdzie mieści się park Parque Natural del Cabo de Creus. Znajdziesz tu niesamowite formacje skalne, przepiękne zatoczki często bezludne ze względu na trudny dostęp. Chwilami będziesz czuł się jakby czas się zatrzymał. Te małe oazy, odcięte praktycznie od świata, oferują spokój i wytchnienie od szumu i tłumów. Tu możemy cieszyć się słońcem, rześką, krystaliczną wodą.
 
Plaża Palangrers w Roses
 
Jeśli wolisz korzystać z uroków plaży i słońca nie oddalając się zbytnio od centrum miasta, nie ma najmniejszego problemu, możesz skorzystać z plaży Roses (Playa Roses), która liczy 1800 metrów lub plaży Punta (Playa de la Punta) o długości 550 metrów i czystymi, dość płytkimi wodami przybrzeżnymi. Natomiast jeśli jesteś pasjonatem piknikowania i nie chcesz jechać poza miasto polecamy plażę de Palangres (Playa de Palangres), to tylko kilometr od centrum Roses. Znajdziemy tam ławy i stoliki na piasku, przygotowane do biesiadowania.
 
Dla miłośników sportów wodnych okolice Roses oferują idealne warunki do ich uprawiania. Kajak, żeglarstwo, kitesurfing - to tylko niektóre z możliwości. Ponadto krystaliczne wody i różnorodność dna morskiego powodują, że miejsce to przyciąga amatorów nurkowania penetrujących podwodne przestworza.
 
Zatoka Cala el Canadell

Cytadela w Roses

Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Roses, bez wątpienia, jest warowna cytadela (La Ciudadela). Budowla o charakterze militarnym, w formie pięciokąta, z basztami we wszystkich rogach. Wykopaliska archeologiczne pozwoliły ustalić, że wcześniej znajdowały się tu budowle greckie, romańskie i wizygockie. 
 
Początki cytadeli sięgają XI wieku kiedy zaczyna się budować grube mury, żeby chronić klasztor Santa María de Roses. Król Karol I kontynuuje budowę z myślą o obronie miasta Roses przed ewentualnymi atakami piratów. Obiekt staje się priorytetową inwestycją wojskową.
 
El Espai Cultural La Ciutadel oferuje wycieczki z przewodnikiem po murach cytadeli, aby można było bliżej poznać burzliwe i niezwykle interesujące dzieje tych ziem. 
 
Godziny otwarcia latem: od czerwca do września w godzinach od 10 do 20, od lica do sierpnia w godzinach od 10 do 21.
Godziny otwarcia zimą: od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18.
 
Cytadela - Ciudadela de Roses

Romantyczna promenada nadmorska

Jedną z największych atrakcji Roses jest jego szeroka promenada z mnóstwem restauracji oraz wspaniałymi widokami. To idealne miejsce, aby udać się w długi spacer wzdłuż deptaka nadmorskiego, szczególnie gdy zachodzi słońce, a temperatury stają się znośne. Towarzyszy nam wtedy przyjemna bryza morska. 
 
Wzdłuż promenady nadmorskiej mijamy dwa porty, które znajdują się w Roses: rybacki oraz sportowy. Poza wspaniałymi widokami na Morze Śródziemne na trotuarze natrafimy na rzeźby, pomniki i pamiątki historii takie na przykład jak dwie armaty okrętowe z XVIII wieku, oryginalną rzymską kotwicę. Aby zaplanować niepowtarzalny urlop już teraz zarezerwuj dom na wakacje w Roses.
 
Promenada nadmorska w Roses

Zamek Castillo de la Trinidad

Zamek Castillo de la Trinidad to budowla militarna zbudowana w XVI wieku w miejscu starej kapliczki usytuowanej na przylądku znanym jako "punta de la Poncella", tuż przy wejściu do zatoki Roses.
 
Warto wybrać się na zwiedzanie zamku jak i jego okolic. Każda komnata zamczyska jest dokładnie opisana wraz z jej przeznaczeniem. W jednym z pomieszczeniem możemy zobaczyć wystawę starych zdjęć miejscowości Roses oraz całego wybrzeża Costa Brava. Wielkim atutem wizyty w zamku są widoki jakie rozpościerają się z niego na okolice zatoki. Z tych też powodów polecamy zwiedzanie w czasie zachodu słońca. 
 
Zamek Castillo de la Trinidad, Roses
 
Zamek Castillo de la Trinidad został niemal w całości zniszczony podczas wojny o niepodległość (guerra de la Independencia). Wojska hiszpańskie nie chciały, aby budowla obronna dostała się w ręce Francuzów, którzy mogli ją wykorzystać przeciw nim. Dopiero w 2002 roku rozpoczął się długi proces odbudowy i rekonstrukcji zamczyska. Nie obyło się bez kontrowersji ponieważ budowla była odnawiana bez przestrzegania oryginalnego wzornictwa.
 
Godziny otwarcia latem (od czerwca do września):  od poniedziałku do niedzieli w godz. 17-22.
Godziny otwarcia zimą (od października do maja): w soboty w godz. 15-18 i w niedzielę oraz święta w godz.10-14.

Budowle megalityczne w Roses

Wyprawa pozwalająca nam poznać ślady przeszłości Roses i jego okolic zakończy się w górach Cabo de Creus, które otaczają miasto. Megalityczny zespół budowli, który tu możemy zobaczyć znajduje się na liście dziedzictwa narodowego (Bien Cultural de Interés Nacional). Wszystko w pięknym otoczeniu przyrody.
 
Ten megalityczny kompleks, na którego składają się dolmeny i menhiry, powstał w górnym paleolicie i neolicie. Pierwsze wzmianki o ich odkryciu pochodzą z 1912 roku. Do tej pory nie natrafiono na wszystkie. Sądzi się, że tego typu budowli jest więcej. Miej więc szeroko otwarte oczy. Być może natkniesz się na jedną!
 
Dolmen la Creu d´en Cobertella jest uważany za najcenniejszy w całej Katalonii ze względu na swoją wielkość. Składa się z siedmiu pionowych bloków kamiennych przykrytych blokami poziomymi, ważącymi razem ponad 18 ton. Jest wielką zagadką, jak udało się zbudować taką konstrukcję 5000 lat temu?
 
Kompleks megalityczny w Roses

Rezerwaty Przyrody: Cabo de Creus i Marismas del Ampurdán

Wokół Roses i jego najbliższych okolicach znajdują się dwa obszary chronione: rezerwat przyrody Aiguamolls del Empordà (Marismas del Ampurdán) oraz park Cabo de Creus. 
 
Oba miejsca są niesamowite z punktu widzenia przyrodniczego, biologicznego. Las Marismas del Ampurdán to rozlewiska, które są schroniskiem dla tysięcy gatunków ptaków wędrownych. O szczegółach dowiemy się z tablic informacyjnych, które są rozwieszone na terenie parku. Są tu wyznaczone szlaki piesze, które pozwolą nam zobaczyć najbardziej interesujące zakątki.
 
El Parque Natural de Cabo de Creus to spektakularne miejsce, na pewno cię zauroczy. Z malutkimi wysepkami i malowniczymi zatoczkami, a krystaliczne wody kryją prawdziwe skarby dna morskiego. Jeśi nabierzecie ochoty na więcej i lubicie wypady za miasto podpowiadamy gdzie warto wybrać się na wycieczkę podczas wakacji w Roses.
 
Park Cap de Creus

Festival Sons del Mon

Każdego lata, cytadela w Roses organizuje serię koncertów, które są częścią słynnego que “Festival Sons del Mon” odbywającego się w różnych częściach Costa Brava. To wydarzenia łączące wielkie święto muzyki z enologią czyli popularyzowaniem lokalnego wina Vino de Empordà. To też okazja to poznania bogatej kuchni hiszpańskiej. A jeśli nabierzesz apetytu na więcej to koniecznie musisz sprawdzić gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia gastronomiczne w Hiszpanii w 2017 roku.
 
Festiwal Sons del Mon zyskał swoją markę, biorą w nim udział artyści zarówno krajowej jak i zagranicznej sceny. Oferuje szeroką gamę stylów: od flamenko poprzez rock kataloński aż po muzykę autorską i folk. Przy każdym koncercie organizowana jest degustacja win z najlepszych lokalnych winnic oznaczonych symbolem DO Empordà (Denominación de Origen). Bez wątpienia, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych wakacji.
 
Festiwal letni "Festival Sons del Mon", Roses
Jak widać bogata oferta Roses powoduje, że miejsce stało się bardzo atrakcyjnym celem urlopowym. Dzięki wyjątkowej lokalizacji - w otoczeniu gór i nad samym morzem - miejscowość jest idealnym miejscem, aby stąd wyruszyć na odkrywanie całego wybrzeża Costa Brava.
 
W najbliższym sąsiedztwie Roses możemy przebierać w najpiękniejszych plażach i zatoczkach na całym wybrzeżu Girony. To wszystko w otoczeniu miejsc historycznych, tworzących dziedzictwo narodowe kraju. Jesteście przygotowani na te wyjątkowe wakacje?