Aktywne wakacje w Lloret de Mar dla całej rodziny

Lloret de Mar to jedna z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych na Costa Brava. Jednak oprócz pięknych plaż miasto ma coś więcej do zaoferowania. Średniowieczne zamki, muzea, parki - to wszystko znajdziemy w tym turystycznym kurorcie.

Lloret de Mar znajduje się 40 km od Girony i 75 od Barcelony. Miasto liczy prawie 40.000 mieszkańców. Liczba ta w sezonie letnim zwiększa się ponad dwukrotnie.

Nazwa Lloret de Mar oznacza "drzewo laurowe", które zresztą miasto posiada w swoim herbie.

Lloret de Mar

W XVII wieku  Lloret miało strategiczne znaczenie jako port. Odkrycie Ameryki stworzyło nowe możliwości, tchnęło życie w nadmorskie miasteczko. Handel kwitł, wymiana towarów przywiezionych w Nowego Świata to była szansa na wzbogacenie się lokalnej społeczności. Także wymiana kulturowa przyniosła swoje żniwo.

Co warto zobaczyć w Lloret de Mar

Lloret turyście kojarzy się z małym portem, ośrodkiem turystycznym z wielką ilością hoteli oferujących wypoczynek na każdą kieszeń. Chciałabym przedstawić kilka innych atrakcji.

La Dona Marinera (Żona rybaka)

Obowiązkowym punktem spaceru po Lloret jest pomnik z brązu zatytułowany "Żona rybaka "(Dona Marinera) jednak bardziej znany jest jako "La Venus de Lloret" czyli Wenus z Lloret.  Monument ma 2,4 metra wysokości. Przedstawia kobietę, która wyczekuje swojego męża wracającego z morskiej wyprawy. Podnosi rękę w geście pozdrowienia. Owa Wenus symbolizuje miejscowe kobiety, które pozostawione przez swoich mężczyzn wypływających do Nowego Świata (po odkryciu Ameryki), strzegły przez wiele miesięcy gospodarstwa domowego, dbały o rodzinę. Regularnie wychodziły na brzeg morza wyczekując przybycia ukochanego. 

Pomnik, który stoi na klifie na końcu Playa de Lloret, został wykonany w 1996 roku przez artystę rzeźbiarza Ernesta Maragall.

Legenda głosi, że kto dotknie stóp rzeźby patrząc w horyzont i wypowie życzenie, spełni się ono. 

Castell de Sant Joan (Zamek Św. Jana)

Lloret de Mar, Castillo San Joan

Innym wartym odwiedzenia miejscem jest Castillo de San Juan, czyli zamek św. Jana. Został zbudowany w XI wieku jako posterunek, z którego wypatrywano zbliżającego się wroga. Dzięki temu można było przygotować się do obrony i odparcia najeźdźcy. Z liczącej tysiąc lat twierdzy zostały ruiny i wieża zamkowa. Widoki z góry na wybrzeże są wspaniałe.

Podczas trzeciej wojny koalicyjnej (Anglia z sojusznikami przeciwko Francji i Hiszpanii) w 1805 roku brytyjska flota zbombardowała zamek. W 1990 roku zabytkowy obiekt częściowo odbudowano i otwarto dla zwiedzających.

Lloret de Mar, Castell Sant Joan

Zamek stoi na wzgórzu na południowym krańcu miasta. 

Wstęp: 3 €, (1,5 dla studentów i emerytów)

Kościół Sant Romá

Lloret de Mar, Sant Roma-kirken

Kościół Parafialny Sant Romá to zbudowana w 1509 roku świątynia w stylu gotyckim. Swój bardziej modernistyczny wygląd kościół zyskał w 1914 roku kiedy to został odnowiony i odrestaurowany zgodnie z nowym stylem architektonicznym. Zwiedzając obiekt trzeba koniecznie zajść na dziedziniec wewnętrzny gdzie można zobaczyć piękne malowidła ścienne. 

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 9.30-12 i 16-19.

Muzeum Kotów

Jedyne muzeum kotów w Hiszpanii znajduje się właśnie w Lloret de Mar. Otwarto je w 2002 roku. Można zobaczyć tu prywatną kolekcję należącą do rosyjskiej pary. Znajdziemy w muzeum malarstwo, ceramikę, rzeźby, obrazy, przedmioty codziennego użytku z motywem kotów. Łącznie w trzypiętrowej kamienicy gdzie mieści się muzeum zgromadzono ponad 6 tysięcy przedmiotów. 

Lloret de Mar, Museo de Gatos

Jeśli kochasz koty i będziesz miał chwilę czasu warto, będąc w Lloret de Mar, odwiedzić to oryginalne muzeum. To naprawdę dobra zabawa. Dla miłośników tych sympatycznych drapieżców to niezwykła gratka znaleźć się w miejscu z taką ilością kotów w różnych wersjach, kolorach, formatach.

Adres: Carrer Sant Albert 10, 17319 Lloret de Mar

Wejście: 3

Strona internetowa: www.catsmuseum.com

Masia Can Saragossa

Masia Can Saragossa (znany też jako Can Xardo) to jedna z najstarszych rezydencji w Lloret de Mar. W XIX wieku obiekt został odrestaurowany i przekształcony w luksusową rezydencję letnią. W 1954 roku powstał tu hotel. Dziś ten zabytkowy budynek jest własnością miasta. W jego wnętrzach można oglądać wystawę prac Joan Llaverias i wystawę archeologiczną przedstawiającą historię miasta i okolic obejmującą okres od 300 lat p.n.e aż do XVI wieku.

Adres: Av. de la Vila de Tossa, 17310 Lloret de Mar 

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 10-14

Wstep: do budynku wchodzimy bezpłatnie, trzeba kupić bilet jedynie na wystawę - 3€ (studenci i emeryci płacą połowę ceny).

Muzeum morza

W jednym z wiekowych budynków stojących wzdłuż wybrzeża (Casa Garriga) mieści się muzeum ilustrujące odwieczny związek miasta z morzem. Możemy zobaczyć jak wyglądała wyprawa morska przez Atlantyk do Ameryki. Muzeum przedstawia też długą tradycję połowów w Lloret. Rybactwo to dawniej jedno z głównych zajęć lokalnej społeczności. W muzeum poznamy historię miasta i rodzin, dla których niegdyś odkrycia nowego kontynentu przynosiło profity. Jednocześnie byli tacy, dla których te wyprawy kończyły się tragicznie. 

Budynek pierwotnie należał do Erica Garriga, który wyemigrował na Kubę i tam zbił fortunę na handlu materiałami budowlanymi.

Lloret de Mar, Museo del Mar

Znajdziemy tu liczne modele statków z drewna, sieci rybackie, urządzenia do nawigacji, stare dokumenty, mapy. Czuje się tam tą wyjątkową atmosferę, która musiała towarzyszyć marynarzom przed wypłynięciem w morze na długie miesiące, a nawet lata. 

Polecam wejście na taras widokowy skąd mamy przepiękne widoki na wybrzeże.

Wstep: 3€, rabat dla studentów i emerytów.

Ogrody Santa Clotilde

W letnie upalne dni nie ma nic lepszego niż spacer w miejscu, które da orzeźwienie i cień, wśród wiecznie zielonych drzew i krzewów. 

Lloret de Mar, Santa Clotilde, botanisk have

Ogród botaniczny Świętej Klotyldy znajduje się na południe od centrum Lloret, około 40 minut spacerkiem wzdłuż plaży Fenals. Został zaprojektowany na początku XIX wieku i jest uznawany za jeden z piękniejszych współczesnych krajobrazów ogrodowych Katalonii. Położony na klifie, z pięknym widokiem na zatokę Sa Boadella. To piękna kompozycja egzotycznych gatunków krzewów i drzew tworzących harmonijną całość zapraszającą do spaceru.

Jeśli nie jesteś wielkim miłośnikiem botaniki, ogród będzie idealnym miejscem, aby przysiąść na ławce i zjeść przyniesione śniadanie lub wypić kawę mając przed oczami widok na Costa Brava.

Santa Clotilde haven, udsigt

Jeśli jednak jesteś z zamiłowania biologiem to zachęcam do odwiedzenia Jardin Botánico Pinya de Rosa. To 50-hektarowy ogród botaniczny znajdujący się 4 kilometry dalej na południe (można podjechać tam autobusem bądź samochodem). Powstał w 1945 roku. W ogrodzie zasadzono początkowo aż 7000 roślin, drzew i krzewów. Jednak od czasu gdy właściciel ogrodu zmarł w 1992 roku, oaza zieleni zaczęła tracić na swej różnorodności i park podupadł. Warto jednak wybrać się tam, aby zobaczyć różne rodzaje kaktusów, palm oraz roślinę aloe vera. Pinya de Rosa jest czynny we wszystkie dni, w godz. 9-19.

Rejsy wycieczkowe

Lloret de Mar, bådtur

Z Lloret de Mar (oraz kilku okolicznych plaż) można wybrać się w rejs na przykład do Tossa de Mar, Blanes, Santa Susanna czy Calella.

Do najbardziej popularnych miejsc (Tossa, Fenals czy Lloret) statek kursuje siedem razy dziennie, do Calella tylko raz dziennie.

Na trasie do Tossa de Mar można zejść pod pokład i przez przeźroczyste dno obserwować życie podmorskie. 

Bilety na rejs można kupić w małych drewnianych budkach rozstawionych wzdłuż plaż.

Ceny: 8€ na najkrótszą trasę (Fenals w Lloret) i 30€ zapłacimy za najdłuższy rejs (Calella do Tossa) - jest możliwość kupienia taniej biletu rodzinnego oraz zniżki na rejsy powrotne.

Spacer wzdłuż wybrzeża Costa Brava

Z Lloret de Mar prowadzą piękne widokowo szlaki wzdłuż wybrzeża zarówno w kierunku południowym jak i północnym. Na południu można przejść przez Castell San Joan  aż do plaży Fenals, szlak prowadzi wzdłuż małej zatoczki Sa Caravera. Dalej można dojść do Blanes. Trasa liczy 7 km i zajmie ok. 2,5 godziny.

Lloret de Mar, Castell en Plaja

Po stronie północnej można wybrać się na spacer wzdłuż małej plaży Sa Caleta, obok pięknego zamku  Castell d’en Plaja. Zamek został zbudowany podczas hiszpańskiej wojny domowej na polecenie biznesmena Narcís Plaja (stąd nazwa zamku). Inwestycja został ukończona w1941 roku. Zamek jest własnością prywatną i nie można go zwiedzać wewnątrz. Za zamkiem mijamy tunel i znajdziemy się w jednej z najpiękniejszej części tego obszaru wybrzeża. Śliczne zatoczki z krystaliczną wodą i wystającymi z dna jak olbrzymy głazami. Stąd dalej możemy kontynuować szlak do Tossa de Mar.

Lloret de Mar, kyst

Dzień na plaży

Będąc na wczasach w Lloret pewnie większą część czasu spędzisz na plaży korzystając z pięknej pogody, która latem raczej nie zawodzi. Najpopularniejszą plażą jest Playa Lloret de Mar, która ma 1,7 km długości i biegne wzdłuż całego centrum miasta. Plaża jest wyróżniona Błękitną Flagą za bezpieczeństwo, czystość i udogodnienia dla turystów. Na północnym krańcu znajduje się niewielka zatoczka Sa Caleta. Tutaj można uciec przed tłumami plażowiczów. Chociaż zdarza się, że i ten zakątek jest też zatłoczony.

Jeśli wolisz spokojniejsze okolice do plażowania to można wybrać się do Fenals lub popłynąć statkiem do pięknej Santa Cristina.

Lloret de Mar, Fenals -stranden