Plaża Burriana - Playa de Burriana, Nerja

Plaża Burriana, Nerja

Plaża Burriana traktowana jest przez wielu jako klejnot w koronie plaż Nerjy, bo kiedy myślimy Nerja, przed oczami mamy Burrianę.

800 metrów długości i 40 metrów szerokości pokrytych drobniutkim złotym piaskiem, to właśnie Burriana.

Leży u podnóża bardzo stromej Calle Filipinas i jest bardzo popularna wśród turystów z wielu względów. Głównie dlatego, że oferuje usługi, które nie mają sobie równych, z długim pasażem nadmorskim i dużym wyborem sklepów, restauracji i barów.

Burriana beach Nerja

Nazwa promenady biegnącej wzdłuż tej plaży 'Paseo Maritimo Antonio Mercero,' pochodzi od nazwiska hiszpańskiego producenta telewizyjnego znanego przede wszystkim z popularnego w latach osiemdziesiątych serialu 'Verano Azul,' czyli "Błękitne lato" kręconego na plażach Nerjy. To dzięki niemu Nerja stała się kurortem odwiedzanym corocznie przez setki tysięcy Hiszpanów i synonimem rajskich wakacji na południu Półwyspu.

Usługi

Burriana ma do zaoferowania wszystko czego na plaży możecie potrzebować. Prysznice, leżaki, place zabaw dla dzieci, boiska do siatkówki, rowery wodne, skutery wodne, kajaki, centrum nurkowe i parasailing. Znajdziecie tam także toalety oraz ratownika.

Będąc w pobliżu koniecznie wybierzcie się na spływ kajakowy. Z Burriany można popłynąć do sąsiadujących plaży, takich jak Maro czy La Caleta de Maro.

Burriana posiada również jedne z najlepszych chiringuitos w okolicy a paelle serwowane tutaj zyskały sobie szerokie uznanie w całej strefie.

Paella on Burriana beach, Nerja

Jeśli szukacie najlepszych restauracji to nie zawiedzie Was: La Barca (tel. 952 528171), Merendero Montemar (tel. 952 524530), Merendero Playa (tel. 952 525480), Merendero Moreno (tel. 952 525480), Ayo’s (tel. 952 522289) ani Merendero Rincon de Pico (tel. 952 528365). Wszystkie posiadają duże tarasy a ceny są naprawdę rozsądne.

Prawdopodobnie najbardziej znana jest restauracja Ayo, w której słynne paelle przyrządza dobiegający dziś 90-tki sam Señor Ayo. To tobrze znana i kochana lokalna osobowość, tym bardziej, że jak głosza plotki Ayo znajdował się w grupie dzieci, które odkryły jaskinie Nerjy.

Paella tam serwowana jest doskonała a jej cena waha się w granicach 7€ za porcję.

Tuż przy plaży znajdziecie wszelkiego rodzaju międzynarodowe restauracje, lodziarnie i sklepy z pamiątkami. 

Jak dojechać do plaży Burriana?

Najlepszym sposobem żeby dotrzeć do Burriany jest samochód albo taksówka. W czasie kiedy pisany był ten artykuł nie było autobusowego połączenia pomiędzy Nerją a Burrianą.

Jeśli nie dysponujecie autem, a lubicie piesze wycieczki to nic straconego, spacer z centrum jest bardzo prosty, gorzej z drogą powrotną, bo trzeba będzie iść pod górkę. Możecie też iść wzdłuż sąsiadującej z Burrianą plażą Carabeillo.

Do plaży można dojechać samochodem od strony Av. de Pescia, głównej alei prowadzącej na zachód od centrum miasta. Wystarczy skręcić w prawo na rondzie wjeżdżając w Calle Filipinas, a następnie tą drogą w dół do promenady. Zaparkowanie auta może nie byc łatwe, ale jest możliwe :)

Więcej plaż w okolicy znajdziecie w przewodniku po plażach Nerjy

Plaża Burriana - mapa