Frigiliana, najpiękniejsza biała wioska na Costa del Sol

Miasteczko Frigiliana znajduje się sześć kilometrów na północ od Nerjy i tylko niewiele ponad pięćdziesiąt kilometrów od Malagi. Pueblos blancos czy białe miasteczka, porozrzucane po na wybrzeżu Costa del Sol są przepiękne, ale Frigiliana jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju.

 

Labirynt brukowanych uliczek z dobrze utrzymanymi bielonymi domami stanowiącymi wspaniały kontrast dla błękitnego nieba i czerwonych łupkowych dachów.Tej urzekającej scenerii koloru dodają kolorowe donice pełne bugenwilli, lawendy i jaśminu.

Wędrując wzdłuż wyłączonych z ruchu brukowanych uliczkach, mijając białe domy z drzwiami pomalowanych na wszystkie odcienie błękitu, przyglądając się maleńkim zakamarkom i podziwiając krajobrazy z porozrzucanych wszędzie punktów widokowych, łatwo zrozumieć dlaczego Frigiliana uważana jest przez wielu za jedną z najpiękniejszych miejscowości w Andaluzji.

Frigiliana

Widok z góry na FrigilianęMiasteczko dzieli się na dwie części: nowszą, położoną niżej oraz starszą, pochodzącą z okresu arabskiego (Morisco-Mudéjar) okolicę. "Górna dzielnica" to miejsce, którego nie możecie przegapić. 

Spacerowanie po ulicach to prawdziwa radość. W środku dnia, kiedy słońce jest wysoko a mieszkańcy ukrywają się w cieniu patios, można poczuć się jak za czasów Królestwa Maurów i Rekonkwisty. Tym bardziej, że to miejsce jest zadziwiająco podobne do jednej z wiosek położonej w łańcuchu gór Rif, na północy Maroka. Klimat Frigiliany jest niezwykły. 

Ulica we Frigilianie Widoki, które można podziwiać z miasteczka są spektakularne, wszystko dlatego, że Frigiliana położona jest trzysta metrów nad poziomem morza. W jasny zimowy dzień bez problemu można dostrzec wybrzeże Północnej Afryki a okoliczne krajobrazy są często lepsze niż te oferowane przez sąsiadującą Nerję.

Ciekawostki historyczne

 

 • Atrakcje historyczne obejmują: Fuente Vieja (starą fontannę), Kościół Św. Antoniego, Real Expósito (antyczny silos), kaplicę Santo Cristo de la Caña i renesansowy pałac hrabiów Frigiliany.

Ulica Frigiliany

 • Casa Solariega de los Condes (rodowa siedziba hrabiów), znana także jako El Ingenio (młyn) została zbudowana pod koniec XVI wieku dla rodziny Manrique de Lara. Posiadali oni plantację trzciny cukrowej, potrzebowali więc młyna cukrowego. Budynek mieści dziś fabrykę melasy, Ingenio Nuestra Señora del Carmen to ostatni młyn tego rodzaju w Europie.
 • Casa del Apero została zbudowana na początku XVII wieku, a obecnie mieści się tam Informacja Turystyczna, Biblioteka Miejska, wszystkie archiwa historyczne Frigiliany i Muzeum Historyczne. Warto zwrócić uwagę na muzeum, które było pierwszym muzeum archeologicznym w okręgu Axarquíi. 
 • El Torreón to kolejny interesujący punkt usytuowany w arabskiej części miasta, tuż na końcu Calle Real. Teren dawnego spichlerza jest teraz częścią domu. Do malowniczego dziedzińca przechodzi się przez wypełnioną roślinami bramą z napisem ‘El Torreón.’
 • Zwiedzanie pozostałości starego zamku Maurów w górnej części wsi. Z samego zamku pozostało niewiele, został zniszczony po wypędzeniu Maurów z półwyspu, ale widoki są wspaniałe.
 • Największym wydarzeniem kulturalnym jest Festiwal Trzech Kultur obchodzony w ostatnim tygodniu sierpnia.
 • Patronem Frigiliany jest Św. Sebastian (San Sebastian) którego święto obchodzne jest 20 stycznia. Inne ważne wydarzenie w kalendarzu to lokalna feria, podczas której wspomina się św. Antoniego z Padwy (13 czerwiec).

Co robić we Frigilianie?

 

 • podziwiać wąskie uliczki w stylu Múdejar. 
 • zjeść obiad albo pójść na tapas, podziwiając przy tym piękne widoki. Wiele z restauracji i barów posiada tarasy na dachach, z których rozciągają się widoki na miasteczko i przylegającą do niego dolinę. My szczególnie polecamy: restaurację Taberna del Sacristan (Plaza de la Iglesia 3), The Garden Restaurant (Calle Santo Cristo - thegardenfrigiliana.com), która oferują fantastyczne widoki i doskonałe jedzenie. Na tapas warto wybrać restaurację Al Fuente (Calle Real 32) a na deser spróbować wypieków w La Tienda (Calle de la Iglesia 7). 

Taras restauracyjny, Frigiliana

 • szukać tabliczek. W mieście jest 12 porcelanowych tabliczek ulokowanych wzdłuż starej części miejscowości. Opowiadają historię arabskiego powstania na tym terenie oraz ostatnich bitew, które miały tu miejsce.
 • wyjść naprzeciw naturze. Frigiliana jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicznego obszaru chronionej przyrody - Sierra de Tejada Almijara.
 • zwiedzać Rio Higueron. Rzeka Higueron jest spokojniejsza niż sąsiadująca z nią Rio Chillar w pobliżu Nerjy. Znajdziecie tam mnóstwo świetnych miejsc na piknik i piesze wycieczki. 

Rio Higueron, Frigiliana

 • Pozo Batan Alberca - naturalny basen znajdujący się u stóp Frigiliany.  Pływanie jest tam oficjalnie zabronione, pomimo tego tak miejscowi jak odwiedzający nie potrafią powstrzymać się przed zanurzeniem  w turkusowej wodzie. Zachowajcie szczególną ostrożność jeśli planujecie pływanie, zwłaszcza z dziećmi. Skakanie z otaczających zbiornik struktur nie jest zalecane (pomimo tego co widzicie na filmie, może  być naprawdę niebezpiecznie).
 • wizyta zaginioną wieś Acebuchal powinno znaleźć się wysoko na Waszej liście "do zrobienia".
 • wizyta na lokalnym targu - dni targowe we Frigilianie to czwartki i soboty, to dobre miejsce żeby zaopatrzyć się w miejscowe produkty i specjalności, np. wyroby z oliwy z oliwek.
 • specyficzna atmosfera Frigiliany przez lata przyciągała artystów i fotografów, takich jak: Arne Hauge Sørensen, Klaus Hinkel, Penelope Wurr czy Miro Slav. Niezależnie od pory roku na pewno znajdziecie wystawę w Casa del Apero lub w jednej z prywatnych galerii. 

Dojazd do Frigiliany

Frigiliana znajduje się tuż nad Nerją. Jedź drogą A7/E15 aż do zjazdu numer 292 do Nerjy i Frigiliany. Na rondzie skręć w lewo, na kolejnej rondzie wystarczy kontynuować prosto jadąc po MA-5105, która wiedzie prosto do Frigiliany. Oznakowanie jest bardzo dobre więc na pewno nie przegapicie zjazdów.

Przy wjeździe do miasteczka znajdziecie duży miejski parking gdzie najlepiej zostawić samochód. Lepiej nie zagłębiać się autem do centrum. Część ulic przekształcono w deptaki a te które pozostały są strome i bardzo wąskie, dlatego kierowanie najlepiej zostawić miejscowym.

Z Nerjy do Frigiliany kursują linie autobusowe. Podróż trwa 15 minut a cena biletu to około jeden euro. Rozkład jazdy znajdziecie na stronie Frigiliana Today.

Koszt dojazdu taksówką z Nerjy do Frigiliany w zależności od pory dnia oscyluje wokół 10-16 euro.

Frigiliana - Mapa