Kalendarz szkolnych wakacji 2019-2020: Polska

Planowanie wakacji może być trudne, ponieważ rodzinne harmonogramy pracy jak i szkoły nie zawsze się pokrywają. Jeśli masz dzieci, które chodzą do szkoły musisz wziąć pod uwagę stałe święta w kalendarzu edukacyjnym. Daty świąt i dni wolnych różnią się w poszczególnych krajach, a nawet w poszczególnych regionach. Dlatego przygotowaliśmy kalendarz świąteczny, który pozwala zorientować się kiedy można i warto zaplanować urlop. Ułatwimy ci zgranie najlepszego terminu, aby cała rodzina mogła skorzystać z wyjątkowych dni i zaplanować idealne wakacje w Hiszpanii.

Hiszpania oferuje wiele ciekawych wydarzeń przez cały rok, my wybraliśmy najlepsze propozycje z każdego okresu przerwy wakacyjnej. Na samym dole tekstu znajdziesz kalendarz szkolnych wakacji w Polsce.

Jesienne wakacje

Miesiące letnie są idealne, aby pójść na plażę. Jednak wtedy upał w mieście może być nieznośny i przytłaczający. Jesień to idealny czas na zwiedzanie miast takich jak Granada czy Sewilla, ponieważ temperatury spadają, osiągają poziom idealny do przechadzek i spacerowania po turystycznych szlakach. 

W dużych miastach odbywa się w tym czasie kilka festiwali, na przykład Festiwal Jazzowy w Barcelonie i Jesienny Festiwal w Madrycie. Natomiast w Tarragonie w tym czasie budowana jest wielopiętrowa wieża z ludzi. To oryginalne i posiadające długą tradycję wydarzenie zostało uznane przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe. Hiszpania ma niezwykle bogatą ofertę imprez, które nie odbywają się nigdzie indziej na świecie. Tutaj znajdziesz przewodnik po najdziwniejszych i najbardziej zabawnych fiestach w Hiszpanii

Jesień jest tradycyjnie porą roku kiedy odbywają się liczne imprezy poświęcone płodom rolnym i gastronomii. Bez względu, w której części Hiszpanii będziesz odpoczywał zawsze trafisz na jakąś pyszną fiestę. Przejrzyj koniecznie tekst o kulinarnych podróżach po jesiennych fiestach w Andaluzji, z pewnością coś cię zainteresuje. 

Kasztany

Bożonarodzeniowa przerwa świąteczna 

Jeśli marzy ci się duża dawka ciepła i ucieczka przed grudniowym zimnem i spędzenie Świąt Bożego Narodzenia w egzotycznym klimacie, mamy dobrą wiadomość: to święto jest celebrowane na Półwyspie Iberyjskim w sposób wyjątkowy. Daje to okazję do uczestniczenia w wielu wydarzeniach i imprezach. Poczujesz wspaniałą atmosferę hiszpańskich świąt.

Madryt, czas Bożego Narodzenia

Jeśli zdecydujesz się spędzić Sylwestra w Hiszpanii, nie zapomnij kupić winogron! Hiszpanie, gdy tylko wskazówki zegara zbliżają się do północy, przy każdym wybiciu dzwona jedzą jedno grono. Aby zapewnić sobie szczęście na przyszły rok trzeba zjeść ich aż 12.

Jeśli chcesz poznać inne zwyczaje kulinarne Hiszpanów w okresie świątecznym to tutaj dowiesz się o tradycyjnych potrawach wigilijnych w tym kraju.

Ferie zimowe

Luty oznacza Karnawał.  Dwie największe tego typu imprezy w Hiszpanii to karnawał w Kadyksie oraz  karnawał na Teneryfie! W obu miejscach fiesta trwa nieprzerwanie przez niemal miesiąc. Parady, spektakularne stroje, eksplozja kolorów i brokatu, muzyka nie cichnąca dzień i noc, uczestnicy zabawy przybywający z całego świata - zdecydowanie to wydarzenie, którego nie możesz przegapić!

Zapoznaj się z ofertą najlepszych domów wakacyjnych w Kadyksie, a także z propozycją niesamowitych apartamentów i willi do wynajęcia na Teneryfie, aby już dziś zapewnić sobie nocleg zanim Hiszpanię ogranie szaleństwo karnawałowej imprezy. 

Południowoamerykańska atmosfera podczas Karnawału na Teneryfie

Wielkanocne wakacje

Podczas przerwy szkolnej przypadającej na okres Wielkanocy, w Hiszpanii odbywa się wiele fiest i lokalnych uroczystości. To wyjątkowy czas, aby zaplanować urlop w kraju tak bardzo celebrującym święto Pascua. Przede wszystkim musicie odwiedzić Malagę gdzie, podczas Wielkiego Tygodnia odbywa się dużo wspaniałych procesji. Zawsze przyprawiają o dreszcze i dostarczają wzruszeń uczestniczącym w nich wiernym i turystom.

Kolejnym wydarzeniem, którego wiosną nie możesz przegapić to La Feria de Abril w Sewilli (Feria de Sevilla), jedno z największych świąt w mieście, na które przybywają tysiące turystów. Aby cieszyć się atrakcjami wiosennych ferii w Andaluzji już dziś zarezerwuj wakacyjny dom w Maladze lub willę w Sewilli  i korzystaj z najlepszych wydarzeń w tym regionie.

Figura Jezusa podczas procesji

Letnie wakacje

Miesiące letnie to najbardziej popularny czas planowania wakacji w Hiszpanii, oczywiście ze względu na gwarantowaną słoneczna pogodę. Najchętniej wybierane jest wybrzeże jako upragniony cel. Tam można korzystać z uroków plaż i kąpieli, ale nadmorskie miejscowości oferują też wiele innych atrakcji; zabytki, szlaki piesze i aktywne spędzanie czasu. 

Możesz cieszyć się smakiem pysznych andaluzyjskich tapas w zaciszu domu wynajętego na wspaniałym wybrzeżu Costa del Sol, zwiedzić zabytki starego miasta podczas  pobytu na wybrzeżu Costa Blanca lub odkrywać skaliste zatoczki podczas wakacji na Costa Brava.

Hiszpańskie wyspy to także kusząca opcja na wyjątkowe wakacje: wybierzesz  urlop na Wyspach Kanaryjskich czy może preferujesz na magicznych Balearach korzystając z niesamowitej pogody? Podczas letnich miesięcy nie ma znaczenia jaką część Hiszpanii postanowisz odwiedzić, pogoda na pewno ci dopisze, a urlop będziesz wspominał długo z uśmiechem na twarzy.

Wymienimy tylko niektóre wydarzenia, których nie możesz przegapić podczas letniego pobytu w Hiszpanii to: Feria de Malaga, a także Tomatina (pomidorowy festiwal w Walencji z bitwą na pomidory!).

Zobacz także inne wydarzenia w Hiszpanii w ciągu roku, których nie powinieneś przegapić

Plaża Sa Boadella, w miejscowości Lloret de Mar

Wakacje szkolne w Polsce

Pamiętaj, że poniższe dane dotyczące wakacji w szkołach mogą nieznacznie różnić się w zależności od regionu. Sprawdź w placówce, do której uczęszcza twoje dziecko zanim dokonasz rezerwacji. 

Wakacje szkolne

 Wakacje Data Informacje dodatkowe
Wakacje letnie 2019

22 czerwca - 1 września

rozpoczęcie zajęć dydaktycznych 2 września

Zimowa przerwa świąteczna 2019 - 2020

23 grudnia - 1 stycznia

 
Ferie zimowe 202013 stycznia - 23 lutego

13- 26 stycznia 2020 r. województwa : lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

 

20 stycznia-2 lutego 2020 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

 

27 stycznia-09 lutego 2020 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

 

10-23 lutego 2020 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Wiosenna przerwa świąteczna 2020

09- 14 kwietnia

 
Majówka 20201 - 3 maja

1 maja - Święto Pracy (środa)

2 maja - Dzień Flagi (czwartek)

3 maja - Święto Konstytucji (piątek)

Wakacje letnie 202027 czerwca - 31 sierpnia 1 września - oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego