Karnawał w Kadyksie - Costa de la Luz

Już niedługo rozpocznie się Karnawał w Kadyksie, a wraz z nim mnóstwo przebieranych imprez i parad, które trwać będą nieustannie przez 11 dni. W tym czasie ulice zabytkowej starówki i najstarsze części miasta wypełnią się tańcem, muzyką, śmiechem i najlepszą zabawą.

Koniecznie obejrzyjcie krótki filmik z Karnawału w Kadyksie, dzięki któremu poczujecie nastrój tej wyjątkowej imprezy!

 
Zostało Wam już niewiele czasu na przygotowania, dlatego jak najszybciej spakujcie walizki i cieszcie się jedną z najważniejszych imprez w Hiszpanii.

Trochę historii

Początki Karnawału w Kadyksie sięgają XVI wieku, kiedy to portowe miasto pełniło ważną funkcję handlowego centrum Europy. Tradycja hucznych obchodów przywędrowała najprawdopodobniej wraz z handlarzami z Italii. Szybko przyswojono wiele zwyczajów z włoskiego karnawału, między innymi maski zasłaniające twarze, konfetti czy parady strojnych karoc. Włoscy kupcy zapoczątkowali w Kadyksie fiestę, która obecnie jest jednym z największych i najważniejszych karnawałów w Hiszpanii.

W lutym 1980 roku Karnawał został oficjalnie uznany międzynarodowym festiwalem o walorach turystycznych, co tylko zwiększyło jego popularność. Co roku tysiące lokalnych mieszkańców i zagranicznych turystów gromadzi się, by wspólnie świętować to wydarzenie pełne koloru, przepychu i radości.

Cadiz Carnival

Powszechnie wiadomo, że hiszpańskie fiesty ciągną się aż do wczesnych godzin porannych. Dodatkowo, w ciągu jedenastu dni trwania Karnawału w Kadyksie imprezy jeszcze się potęgują, a ulice wypełniają tłumy ludzi. Jedni przybywają tu, by podziwiać kolorowe parady, pokazy fajerwerków, akrobatów, komików, teatrzyki lalek, inni by po prostu cieszyć się nieustającą muzyką i tańcem.

Jak ubrać się na Karnawał?

Czym byłby karnawał bez kostiumów? Oczywiście, nikt nie zmusi Was do założenia przebrania... Jeżeli jednak naprawdę chcecie poczuć się częścią tej wspaniałej zabawy, powinniście starannie przygotować swoje stroje.

Cadiz Carnival

Przebrania mogą być naprawdę różne, zaczynając od śmiesznych okularów i nakryć głowy, po perfekcyjny makijaż i wymyślne stroje. Zobaczycie zarówno pojedyncze osoby w unikatowych, spektakularnych przebraniach, jak i całe grupy noszące te same tematyczne stroje.

Cadiz Carnival

Nie wahajcie się więc spakować Wasze najdziwniejsze, a może najśmieszniejsze ubrania i ruszyć w tłum. Bawcie się i podziwiajcie ludzką kreatywność spacerując uliczkami tego pięknego miasta. Za każdym rogiem czekają Was niespodzianki i oczywiście ogromna liczna nieznajomych, których łączy taniec, śmiech i żarty. 

Oprócz tego, na imprezach karnawałowych zawsze obecne są: zgryźliwa krytyka, mocny sarkazm i niezwykle prowokacyjna parodia, wyrażane za pomocą strojów lub przewrotnych piosenki, wykonywanych przez lokalnych artystów muzyków.

Parady, kolorowe platformy, taniec i muzyka

Cadiz Carnival

Najważniejszymi wydarzeniami karnawału są oczywiście parady, razem z towarzyszącą im muzyką, wykonywaną zarówno przez profesjonalne grupy, jak i amatorów i ulicznych grajków. 

Podczas parad będziecie mogli podziwiać kolorowe platformy z występującymi na nich tancerzami, muzykami i akrobatami. Wszyscy wkładają dużo wysiłku, by ich występ był jak najlepszy i w pełni usatysfakcjonował widzów. Wielobarwne, pełne życia parady cieszą oko wszystkich, niezależnie od wieku. Dzieciakom dodatkowo radość sprawiają cukierki rozrzucane z platform przez artystów.

Cadiz Carnival

Muzyka jest nieodłączną i bardzo istotną częścią Karnawału w Kadyksie. Tuż przed rozpoczęciem karnawału ma swój finał "Oficjalny Konkurs", organizowany w Wielkim Teatrze Falla i trwający miesiąc, w którym zmagają się najlepsze muzyczne grupy karnawałowe.

Trzy z najbardziej znanych grup muzycznych, które będziecie mogli podziwiać w karnawale to: chirigotas, którzy w komicznych piosenkach śpiewają o aktualnych wydarzeniach; chóry coros, prezentujący na przemian zabawne i poważne utwory przy akompaniamencie gitar, oraz błyskotliwi comparsas, którzy śpiewają satyryczne piosenki o polityce. Wszystkie grupy noszą wyszukane stroje, a spotkać ich możecie na terenie całego miasta.
 
Prawdopodobnie napotkacie również cuartetos (kwartety) prezentujące parodie i zawsze dowcipne skecze, którym akompaniuje zaledwie kilka instrumentów. Wbrew nazwie, los cuartetos mogą składać się również z 3 lub 5 członków. Nie można zapomnieć również o romanceros, wyposażonych w wielkie plakaty, które pomagają im opowiadać zabawne rymowane historie.

Najlepsze jedzenie w Kadyksie

Trzeba przyznać, że jedzenie i wino w Kadyksie jest wyśmienite, a regionalne potrawy opierają się w dużej mierze na rybach i owocach morza.

Food Carnival Cadiz

 
W karnawale nikt nie myśli o diecie! Dlatego przygotujcie się na to, że podczas świętowania Karnawału w Kadyksie będziecie jedli dużo, podobnie jak czynią to lokalni mieszkańcy. Ulice miasta pełne są tapas barów, gdzie można zamówić pyszne domowe przekąski i zjeść je na miejscu lub zabrać na wynos. Kiedy na ulicy  zobaczycie ludzi jedzących z plastikowych pojemników, możecie być pewni, że znaleźliście się wśród miejscowych, czyli "gaditanos". To zwyczaj bardzo typowy w karnawale!

Cadiz Carnival
Jednymi z najlepszych tapas są hiszpańska tortilla z krewetkami, jeżowce oraz różne gatunki ryb i owoców morza w pysznej marynacie. Być może będziecie chcieli spróbować fritura, czyli bardzo popularnych w Andaluzji ryb smażonych na głębokim oleju i serwowanych z cytryną, zawsze w dużych porcjach!

Oto kilka miejsc, gdzie warto wybrać się na tapas lub obiad:

  • Casa Manteca
  • El Faro
  • Mesón Las Américas
  • Atxuri
  • Balandro
  • Sopranis

Kolejnym miejscem godnym polecenia jest El Ventorrillo del Chato. To restauracja z długą tradycją, bo działająca już od 1780 roku, która bez wątpienia miała swój wkład w powstanie i historię hiszpańskich tapas.

 Gdzie zatrzymać się podczas Karnawału w Kadyksie?

Ktoś mógłby powiedzieć, że w czasie karnawału nikt nie myśli o spaniu. W praktyce wiemy jednak, że między jedną a drugą imprezą trzeba czasem odpocząć i zregenerować siły na dalsze świętowanie.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatrzymanie w samym mieście lub jego okolicach. Przedstawiamy Wam przykładowe propozycje na wakacyjny wynajem w Kadyksie, gdzie możecie skorzystać z szerokiego wyboru apartamentów wypoczynkowych i domów wakacyjnych. Nie należy zwlekać, gdyż w okresie karnawału Kadyks przyciąga mnóstwo turystów, zarówno z Hiszpanii jak i wielu innych krajów. 

Jeżeli lubicie imprezy i zainteresował Was temat hiszpańskiego karnawału, odkryjcie również najstarszy karnawał obchodzony w Galicji