Najlepsze wydarzenia roku 2021 w Hiszpanii, które musicie przeżyć!

Hiszpania to kraj fiest i festiwali! Każda, nawet najmniejsza wioseczka ma swoje własne święta celebrowane z wielkim rozmachem. Których wydarzeń nie możesz przegapić w tym roku? Poniżej wybraliśmy 13 najciekawszych wydarzeń i imprez odbywających się w Hiszpanii w 2021 roku, w których naprawdę warto wziąć udział! Jesteście gotowi na nowe przeżycia? Zapraszamy!

Tomatina

1. Wielki Tydzień (Semana Santa)

Obchody Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii to wydarzenie, które powinniście przeżyć choć raz w życiu, nawet jeśli nie jesteście szczególnie religijni. Na Wielkanoc wszyscy czekają cały rok, a szczególną sława cieszą się obchody Wielkiego Tygodnia w Maladze i w Sewilli.

Członkowie licznych bractw przez cały rok przygotowują się do procesji, które w Wielkim Tygodniu wędrują ulicami miasta. Na ramionach niosą pasos, czyli ogromne platformy z wizerunkami Jezusa, Dziewicy Maryi i świętych. Podchód męczenników ma bardzo mistyczny klimat. To najważniejsze święto w roku, celebrowane w sposób niezwykle spektakularny. Całe rodziny wychodzą na ulice miast i miasteczek wynoszą krzesła i przekąski, aby obserwować przejście procesji. 

Nazareno, uczestnik procesji

2. Karnawał

Zapomnijmy na chwilę o powadze i zadumie, aby rzucić się w wir zabawy. Karnawał jest najbardziej ekstrawagancką i "bezwstydną" fiestą odbywającą się w Hiszpanii. Najsłynniejsze mają miejsce w Kadyksie i na Teneryfie.
 
Teneryfa jest stolicą europejskiego karnawału. Przez cały luty kanaryjska wyspa wypełnia się kilogramami brokatu, kolorowych piór i wymyślnych strojów, a w powietrzu pachnie dobrą zabawą. Tysiące turystów przybywają tu by cieszyć się radosną muzyką i uczestniczyć w setkach parad, imprez i konkursów organizowanych tu każdego dnia. 

Królowa Karnawału

Wyobrażacie sobie karnawał z autentycznym andaluzyjskim duchem i południowym ognistym temperamentem... Dokɫadnie taki jest karnawał w Kadyksie, impreza podczas której miasto pulsuje muzyką, energią i dobrą zabawą. Nie przegap tej wyjątkowej fiesty, która zawsze odbywa się w lutym.

3. Las Fallas w Walencji

Każdego roku w połowie marca powietrze w Walencji pachnie prochem, a dookoła słychać huk petard. Zapomnijcie wszystko to, co widzieliście do tej pory, ponieważ nigdzie na świecie nie znajdziecie tak fascynującego i spektakularnego święta jak Las Fallas. Zostało uznane przez UNESCO jako wydarzenie będące dziedzictwem kulturowym. 

Obchody trwają tydzień, podczas którego miasto wypełnia się przepięknymi, kolorowymi figurami o wysokości kilku do kilkunastu metrów. Te prawdziwe dzieła sztuki tworzone z wielką precyzją i wysiłkiem przez cały rok. Warto połączyć podziwianie tych niesamowitych konstrukcji ze spacerem ulicami pięknego miasta.

Walencja - Fiesta Las Fallas

Codziennie o godzinie 14:00 odbywają się głośne spektakle gdzie główną rolę odkrywa muzyka i sztuczne ognie. Wszyscy uczestnicy czekają jednak na kulminacyjny moment, czyli ostatnią noc imprezy, podczas której posagi są podpalane i płoną niczym pochodnie. Widok miasta w ogniu i towarzyszące mu pokazy pirotechniczne to obraz, który na długo zapada w naszej pamięci.

Walencja, Fallas

4. La Tomatina

Czy kiedykolwiek przyszła Wam do głowy chęć rzucenia w kogoś jedzeniem, na przykład… pomidorem? Taką okazję daje Wam hiszpańska fiesta La Tomatina w Buñol (region Walencji)  i, co najważniejsze, nikt nie poczuje się urażony! Ta przezabawna impreza organizowana jest od ponad 70 lat w ostatnią środę sierpnia

La Tomatina jest zakończeniem tygodnia pełnego obchodów, tradycyjnych parad i występów, lokalnych targów i licznych imprez. Ta impreza jest tak oryginalna, orzeźwiająca i zabawna, a zainteresowanie nią tak duże, że ograniczono ilość uczestników do 20 tysięcy. Może wydawać się dużo, ale radzimy zakupić bilety z wyprzedzeniem, ponieważ szybko znikają.

La Tomatina, Walencja

Ponadto, impreza ma jeszcze jedną atrakcję. Na środku placu ustawiany jest słup, na szczycie którego czeka smakowita szynka. Dla utrudnienia pal nasmarowany jest mydłem! Czy będziesz w stanie wspiąć się na górę, by dostać nagrodę w swoje ręce?

5. Festival de los Patios w Kordobie

Maj to miesiąc Kordoby, a Festival de los Patios to wisienka na torcie dla wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić miasto podczas tych wyjątkowych dni. Festiwal dziedzińców (patios) odbywa się co roku na początku maja. W tym czasie właściciele najpiękniejszych patiów, które zwykle są zamknięte, otwierają swoje magiczne podwórka dla odwiedzających. 

Festiwal otoczony jest atmosferą radości, muzyki, kolorów i zapachów. Co roku Kordobę odwiedza mnóstwo turystów spragnionych widoków fantastycznie utrzymanych dziedzińców cieszących oczy i nadających charakter miastu. Festiwal przyciąga nie tylko miłośników przyrody i ogrodnictwa, Kordoba słynie z doskonałego jedzenia, fascynującej, bogatej historii i wielu miejsc gdzie można poczuć andaluzyjską atmosferę. 

Patio Stowarzyszenia, Festiwal Patiów w Kordobie

6. La Feria de Abril w Sewilli

Jednym z najbardziej niesamowitych wydarzeń w 2021 roku będzie Feria de Abril w Sewilli. Tradycyjnym sygnałem, że targi zostały otwarte jest iluminacja wejścia na teren targowy dokładnie o północy. A następnego dnia miasto zaczyna tętnić życiem i kolorami, słychać muzykę, prezentowane są pokazy flamenco. Ożywa andaluzyjskich duch zabawy.

Oprócz targów i imprez towarzyszących, to najlepszy okres w roku na zwiedzanie samej Sewilli. Całe miasto przesiąknięte jest autentyczną hiszpańską, świąteczną atmosferą. Kiedy zapada noc praktycznie na każdym roku ulicy można podziwiać pokazy tańca flamenco. Na deptakach spotkacie tłumy radosnych mieszkańców miasta i turystów. Tego doświadczenia nie da opisać się słowami. Trzeba to po prostu przeżyć!

Feria de Abril - Sewilla

7. Feria del Caballo, Jerez 

Czego możemy się spodziewać na Targach Koni (Feria del Caballo) organizowanych w mieście Jerez de la Frontera? Na pewno mnóstwa radosnej zabawy w rytmie flamencom humoru oraz najlepszych dań andaluzyjskiej kuchni, a wszystko wokół głównych bohaterów imprezy: andaluzyjskich koni!

Przez majowy tydzień to niewielkie miasto przeistacza się w centrum hippiczne i miejsce wielkiej uczty dla zmysłów. Wielki Tydzień w Jerez rozpoczyna się spektakularnym rozświetleniem wejścia na targi. Przez kolejne siedem dni fiesty możemy cieszyć się piękną południową dekoracją, muzyką i pysznymi tapas oferowanymi przez blisko 250 różnych stoisk. Ponadto parady powozów, jeźdźców i amazonek ulicami miasta, pokazy ujeżdżania, wystawy koni.

Chłopiec jadący konno

Wszyscy uczestnicy noszą uroczyste stroje, kobiety przebierają się za "cyganki" w tradycyjnych falbaniastych sukniach flamenco, a mężczyźni wkładają tzw. cortos trajes. W nocy również dba się o wygląd, ale najważniejsze są chęci do dobrej zabawy!

8. Sierpniowa Feria w Maladze

Feria de Agosto (Sierpniowe Targi) lub Feria de Málaga to cały tydzień pełen rozrywek i wydarzeń w samym sercu Costa del Sol. Naprawdę warto poczekać na Ferie de Agosto, ponieważ miasto po raz kolejny zapewni uczestnikom wspaniałe atrakcje a turystom niezapomniane wakacje. To najlepsze wydarzenie lata!

W połowie sierpnia w centrum miasta odbywa się Feria de Dia czyli uliczne targi w ciągu dnia , którym towarzyszy muzyka, tradycyjne tańce. Natomiast Feria de Noche (nocne targi) odbywa się na obrzeżach miasta gdzie rozstawiane są stragany, namioty, serwowane tradycyjne jedzenie. 

Feria de agosto, Malaga

9. Wielka Fiesta w dzielnicy Gracia w Barcelonie

Przez całe lato poszczególne dzielnice Barcelony świętują swoje własne imprezy i festiwale, ale żadne nie są tak wyjątkowe, kreatywne i zabawne jak Fiesta de Gracia obchodzona w sierpniu. Tą fiestą żyje cała Barcelona!

Emblematyczna dzielnica Gracia przemienia się w prawdziwe widowisko barw, sztuki i przesady. Każda z ulic staje do zawodów i prześciga się, by stworzyć najbardziej oryginalną i ekstrawagancką dekorację, jednocześnie zapewniając odwiedzającym prawdziwą przyjemność wizualną. Za każdym rogiem czeka nas inny świat i wystrój, dzięki czemu dobra zabawa jest gwarantowana.

Fiestas de Gracia, Barcelona

Jeśli sama dekoracja ulic to dla Was za mało, podczas Fiesty de Gracia będziecie mogli odwiedzić lokalne bazary, podziwiać parady, liczne wystawy oraz spektakularne pokazy sztucznych ogni. Nocą zabawa trwa przy akompaniamencie muzyki, gdyż na większości placów odbywają się koncerty na żywo.

10. Noc Świętojańska

W Hiszpanii noc św. Jana nie jest zwykłą datą; to czas zabawy i radości. By oficjalnie rozpocząć letni sezon i cieszyć się nadejściem ciepłych wieczorów, w nocy 23 czerwca ludzie wychodzą świętować na plażach. O północy rozpalają setki ognisk, w których palą złe wibracje.

Noche de San Juan, Noc Świętojańska

Noc Świętojańska to noc magiczna i pełna przesądów, a przeskakiwanie ognisk i morskich fal o północy ma przyciągać szczęście. W niektórych częściach Hiszpanii, na przykład na wybrzeżu Galicji, kluczowym elementem świętowania jest jedzenie, zwłaszcza sardynki, które są pieczone w żarze ogniska. W innych miejscach, takich jak Barcelona i Walencja, najważniejsze są spektakularne pokazy fajerwerków, które najlepiej podziwiać z dobrego punktu widokowego.

11. Boloencierro w Mataelpino, Madryt

Wyobraźcie sobie, że biegniecie z pełną prędkością, uciekając przed gigantyczną kulą o 3 metrach średnicy i ponad 150 kg wagi, która dosłownie „depcze Wam po piętach”… Dokładnie tak wygląda el Boloencierro w Mataelpino, wiosce w górach Guardarrama, podczas którego ogromna kula, której szkielet wykonany jest z żelaza i pokryty styropianem, ściga uczestników. Impreza odbywa się w sierpniu i zastąpiła tradycyjne encierro (biegi z bykami).

Fiesta Boloencierro w Mataelpino

Mali uczestnicy również mogą poczuć dreszczyk emocji, uciekając przed mniejszymi kulami, pomalowanymi dodatkowo w jaskrawe barwy, aby zwiększyć ich widoczność. Jesteście gotowi na rozładowanie adrenaliny?

12.  Bitwa na wino w Haro

Rankiem 29 czerwca, ponad 10.000 ludzi zbiera się na placach i ulicach miasta Haro w La Rioja w jednym celu: aby stoczyć bitwę na wino, oblewając się litrami tego trunku, aż na nikim nie pozostanie sucha nitka!

Strój uczestników bitwy w Haro jest dość prosty: białe ubrania i czerwone apaszki. Jednak już kilka sekund po wystrzale ogłaszającym rozpoczęcie walki sytuacja drastycznie zmienia się, po białym kolorze ubrań nie pozostaje ani śladu, a typowy kolor wina dominuje w tle.

Bitwa na wino, Haro

Orkiestra towarzysząca zabawie nie przestanie grać, aż nie zostanie wyczerpany zapas 40.000 litrów wina przygotowanych na tą okazję. Uczestnicy mają natomiast „obowiązek” śmiać się, śpiewać i zmoczyć wszystko co suche wokoło. Przygotujcie się na doskonałą, ochładzającą zabawę w towarzystwie jednego z najbardziej typowych hiszpańskich win.

 13. Wielki Tydzień w Bilbao

Odwiedzenia Bilbao to jest świetna opcja dla tych, którzy chcą poznać nieco chłodniejsze rejony Hiszpanii. Miasto kwitnie, wciąż się rozbudowuje, zmienia  i na pewno zawsze czymś was zaskoczy. Akademia Urbanistyczna (La Academia de Urabanismo) ogłosiła właśnie Bilbao Europejskim Miastem Roku 2018. Jednak to tylko zaledwie jeden z licznych powodów dla których powinniście odwiedzić Bilbao i przeżyć niezapomniane wakacje. 

W połowie sierpnia miasto przygotowuje się do najważniejszego wydarzenia roku - Aste Nagusis  czyli Wielki Tydzień Bilbao, inaugurujący dziewięć dni imprez, koncertów, wystaw, spektakli i setek innych rozrywek organizowanych na terenie miasta. Spośród całej, bardzo zróżnicowanej, oferty kulturalnej zaplanowanej na te dni nie można przegapić wspaniałych konkursów i pokazów fajerwerki, które każdej nocy rozświetlą niebo nad miastem.

Ostatniego dnia festiwalu nie ma pokazu sztucznych ogni, odbędzie się natomiast ceremonia kończąca imprezę. Podczas niej symbol fiesty, ogromna maskotka Marijaia, ponownie zniknie, spalona w płomieniach ognia. Na jej powrót trzeba poczekać kolejny rok.

Aste Nagusia, Wielki Tydzień Bilbao

Hiszpania oferuje mnóstwo imprez i obchodów na każdy gust. Żadne nie będą jednak tak interesujące i huczne jak te, które zebraliśmy w naszym małym przewodniku prezentującym najlepsze eventy w Hiszpanii w bieżącym roku 2021.

W którym wydarzeniu weźmiecie udział?

Może zainteresuje Cię również: