Poczuj ducha karnawału na Teneryfie

Jeśli szukacie informacji o karnawale na Teneryfie przeczytacie, że to bez wątpienia porywająca, spektakularna  fiesta, w której biorą udział tysiące uczestników przebranych w ekstrawaganckie i kolorowe stroje. Dowiecie się, że to jedna największych tego typu imprez na świecie, zaraz po karnawale w Rio de Janeiro. Trzecia informacja to taka, że karnawał odbywa się w stolicy największej z Wysp Kanaryjskich - Santa Cruz de Tenerife.

Może być dyskusyjne czy to rzeczywiście drugi co do wielkości i rozmachu karnawał na świecie, zaraz po brazylijskim. Pozostałe dwie informacje jak najbardziej są prawdziwe. Należy jednak dodać, że słynny karnawał w Santa Cruz to nie jedyne tego typu wydarzenie na Teneryfie. Odbywa się wiele niezwykle widowiskowych parad i fiest w okresie karnawału na wyspie jak i w innych regionach Hiszpanii.

To imprezy, których nie można przegapić!

  Tancerka podczas karnawału na Teneryfie

Historia karnawału na Teneryfie

Tradycja urządzania imprez karnawałowych pojawiła się na Wyspach Kanaryjskch za sprawą żeglarzy i kupców hiszpańskich oraz portugalskich, którzy podróżowali z Europy do Nowego Świata po podboju wyspy w 1496. Z czasem karnawał zaczął mieć bardziej latynoski charakter i ten charakterystyczny południowoamerykański ogień. 

Karnawał dawał pretekst do dzikich rozrywek tuż przed Wielkim Postem co było źle widziane przez Kościół Katolicki, który próbował wielokrotnie zakazać tego typu rozrywek.  Podczas hiszpańskiej wojny domowej zaprzestano na krótko organizowania karnawału. Po wojnie w kalendarzu imprez pojawia się w zawoalowanej formie jako "fiesta zimowa".  Władze podczas reżimu Franco miały zwyczaj przymykać oko na to co działo się na wyspie. Pomimo, że w całej Hiszpanii był zakaz organizowania karnawału, to  na Teneryfie odbywał się regularnie. 

Po śmierci Franco w 1975, nazwa "zimowa fiesta" została zastąpiona już oficjalnie słowem "karnawał". Wydarzenie zostało przywrócone i wróciło do kalendarza stałych imprez.

Południowoamerykański klimat karnawału na Teneryfie

Kiedy wybrać się na Karnawał na Teneryfie?

Jak to z karnawałem bywa jest ściśle powiązany z postem, a więc jego data jest ruchoma. Może mieć miejsce w lutym bądź w marcu.

Karnawał na Teneryfie to nie tylko wielka parada, ale na wiele tygodni wcześniej odbywają się wydarzenia, Konkursy przygotowujące do tego spektakularnego wydarzenia. Możemy obserwować próby i chłonąć atmosferę wyspiarskiej fiesty. 

Każdej nocy lokalne kanały telewizji transmitują konkursy murga, są to przebrani za pajaców i klaunów muzycy, grający na instrumentach dętych, których humor, ironia i satyra polityczna jest znakiem rozpoznawczym. 

Zespół Las Murgas, Karnawał, Teneryfa

Punktem kulminacyjnym Karnawału na Teneryfie jest wielka gala,  podczas której wybiera się królową karnawału w Santa Cruz. Ta impreza to mieszanka wyborów Miss Świata i wielkiego show trwającego wiele godzin i dostarczającego widzom niesamowitych emocji.

Przygotowania do fiesty to możliwość zobaczenia po raz pierwszy kandydatek na królowe w swoich wspaniałych strojach. Wielogodzinnej paradzie tych niesamowitych kreacji i strojnych rydwanów, na których poruszają się główne bohaterki imprezy, towarzyszy przez cały czas hiszpańska muzyka dyskotekowa i taneczna.

Ulice Santa Cruz zamieniają się na tydzień w buchający kolorami i roztańczony parkiet.

Królowa karnawału, Teneryfa

Chociaż  w Santa Cruz odbywają się główne uroczystości, także w innych miejscach wyspy takich jak: Puerto de la Cruz, La Laguna czy La Orotava karnawał wylega na ulice miast. W Puerto to święto ma najbardziej historyczny charakter i niepowtarzalny urok.

Karnawał to cała masa imprez w wielu miastach i miasteczkach Teneryfy. Także w ośrodkach turystycznych nie da się nie ulec atmosferze zabawy. Chociaż karnawał w części północnej jest najbardziej popularny wśród mieszkańców wyspy to w południowych kurortach Teneryfy turyści szczególnie celebrują karnawał  Los Cristianos.

Jak bawi się Teneryfa podczas karnawału?

Podczas karnawału na Teneryfie możemy wymienić trzy główne i najbardziej oczekiwane parady. Cabalgata to defilada otwierająca fiestę. Zobaczymy w niej królowe karnawału, damy, murgas, grupy taneczne i oraz wszystkich innych uczestników, którzy zdecydują się założyć spektakularne stroje przykuwające uwagę. W Santa Cruz odbywa się cabalgata zorganizowana z największym rozmachem, dostarczająca największych emocji i oczywiście najbardziej oczekiwana.

Kostium karnawałowy, Teneryfa

Coso apoteosis to defilada zamykająca karnawał. Coso w Santa Cruz to wydarzenie, które przyciąga najwięcej uczestników. Wielogodzinna roztańczona, kolorowa parada, w której biorą udział przebrani mieszkańcy wyspy, królowe karnawału oraz zwycięzcy różnych karnawałowych konkursów. 

Tancerki, karnawałowa parada, Teneryfa

Pogrzeb Sardynki (Entierro de la Sardina) to jedna z bardziej surrealistycznych imprez karnawałowych kończąca to wielkie wydarzenie. Na długo je zapamiętacie jeśli zdecydujecie w tym czasie zaplanować wczasy na TeneryfieW Środę Popielcową parada żałobników, przebranych w stroje wdów opłakujących kończącą się fiestę, dokonuje na plaży symbolicznego spalenia wielkiej drewnianej sardynki. To symboliczne pożegnanie karnawału, któremu towarzyszy pokaz sztucznych ogni.

Pogrzeb Sardynki, Teneryfa

O jeszcze jednym wydarzeniu podczas karnawału powinniście wiedzieć. Maraton na szpilkach czyli Mascarita Ponte Tacón to wyścig, który odbywa się w Puerto de La Cruz. Jest jedną z najzabawniejszych imprez podczas całego karnawału. Uczestnicy maratonu, którymi są wyłącznie mężczyźni, muszą pokonać określony odcinek trasy ulicami miasta...na obcasach. A te nie mogą mieć mniej niż 8 centymetrów. Śmiechu jest co niemiara. 

Męski maraton na szpilkach, Teneryfa

Ulice Teneryfy podczas karnawałowych fiest

Parady, konkursy, imprezy towarzyszące karnawałowi na wyspie są formą fascynującej wspólnej zabawy z mieszkańcami Teneryfy, poznania ich zwyczajów. To okazja do rozrywki adresowana do wszystkich bez względu na płeć, wiek i pochodzenie. Karnawał pokazuje serce i ducha wyspy.

Od północy do białego rana przez cały tydzień trwa niekończącą się fiesta. Nie cichną odgłosy imprezy, a ulice są pełne kolorowych przebierańców. Nie jest trudno ulec tej atmosferze i poddać się karnawałowemu szaleństwu. Wystarczy, że przebierzemy się i wyjdziemy na ulice gotowi na tę wyjątkową imprezę, wtopimy się w rozbawiony tłum. To najlepszy sposób, aby zjednoczyć się z uczestnikami i poczuć prawdziwy smak zabawy. 

Najlepsze fiesty mają miejsce podczas weekendu. Parady otwarcia zazwyczaj mają większą dawkę entuzjazmu i energii niż defilady zamknięcia w Santa Cruz i Puerto de la Cruz. 

Warto pokonać swoje zahamowania i przyłączyć się do imprezy i tej niepowtarzalnej ferii barw oraz muzyki!

Zabawa na ulicy, Karnawał w Santa Cruz, Teneryfa

Po karnawałowym szaleństwie przez długi czas Teneryfa wygląda jak wyspa-widmo. Wszyscy odpoczywają i odsypiają długie noce fiesty, aby rozpocząć przygotowania do kolejnego karnawału. A my w tym czasie możemy skorzystać ze wspaniałych plaż Teneryfy, aby naładować akumulatory korzystając ze słońca.