Czarujące portowe miasta Majorki

Majorka jest jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków europejskich wycieczkowiczów, a także żeglarzy. Wyspę, poza doskonałym klimatem, cechuje bardzo urozmaicona linia brzegowa; z jednej strony długie piaszczyste plaże z piniowymi laskami, z drugiej strome klify i malownicze, piaszczyste zatoczki, tworzą istny raj dla miłośników żeglarstwa. Prześliczne "calas" i bogate dno morskie sprawiają, że wiele łódek kotwiczy w odległości od brzegu i plaży, korzystając ze spokoju i piękna otaczającej natury.

port Aludia zachód sloñca

 
Gdy spojrzycie na map
ę Majorki wzdłuż wybrzeża, Waszą uwagę zwróci być może nazewnictwo miast. Wiele miasteczek położonych nad brzegiem morza nosi nazwę „port de...”, podczas gdy kilka kilometrów dalej w głąb wyspy znajduje się jego bratnie miasteczko. Tak więc zobaczycie Port de Pollença i Pollença, Port d´Alcúdia i Alcúdia, Port de Sóller i Sóller, Andratx i Port d'Andratx itd. W odległych czasach wyspa była ciągle narażona na ataki od strony morza, przez co główne miasta powstawały w bezpiecznej odległości, a porty służyły do celów handlowych.

Dziś Majorka jest bezpieczna, a portowe miasta w większości pełnią funkcję rozrywkowo-sportową i turystyczną, czasem też rybacką i handlową. Wyremontowane mariny goszczą jachty pod banderami z całego świata, a promenady z restauracjami kuszą turystów.

Zapraszamy Was do poznania najpiękniejszych portowych miast niezwykłej wyspy Majorki.

Puerto de Sóller

port soller

 
Jest głównym portem północno-zachodniej części wyspy, którego powstanie datuje się na XVIII wiek. Wcześniej pełnił ważną funkcję handlową, jednak dziś goszczą tu już tylko łódki rybackie i sportowe jednostki. Licznie zawijają tu prywatne jachty, małe łódki rekreacyjne czy rybackie. Port dysponuje miejscem dla 465 jednostek, w tym 164 zarezerwowanych jest dla łódek przewozowych. 

Powoli Sóller przekształciło się w jedno z ulubionych miejsc wśród turystów odpoczywających na wyspie. To miasteczko na pewno oczaruje Was swoim urokiem... maleńka biało- czarna latarnia, góry wokoło, które zdają się chronić port, klimatyczne kawiarnie, restauracje serwujące wyśmienite owoce morza i łódki, których maszty kołyszą się powoli. Najlepszym miejscem, z którego możecie podziwiać cały urok miasta jest latarnia lub punkt widokowy el Mirador de Santa Catalina nad portem.

puerto soller

 
Z obu punktów widokowych macie wspaniałe widoki na port i małe stateczki, które regularnie kursują w kierunku Torrent de Pareis. Radzimy Wam wspiąć się stromą brukowaną uliczką, by z góry podziwiać cały port. Po przeciwnej stronie czekają Was natomiast niesamowite widoki na morze i strome klifowe wybrzeże. Szczególnie przy zachodzie słońca- trudno o bardziej romantyczne miejsce. Port Sóller dysponuje dwiema pla
żami, jedna tuż przy kei, druga położona nieco dalej, zwana Platja d'En Repic.

Port otoczony górami Sierra Tramontana, w odległości 3 km od siostrzanego miasta Sóller, bardzo popularnego wśród wycieczkowiczów. Aby dotrzeć do portu, można wybrać drogę autostradą Ma-11, poprzez tunel de da Mola, albo też tramwaj, będący jedną z tutejszych atrakcji.

Port Adriano

Port Adriano jest najbardziej nowoczesnym i luksusowym portem Morza Śródziemnego. Ten nowy kompleks znajduje się na południowo-zachodnim brzegu wyspy, a konkretnie w Calvia, oddalonym jedyne 9 kilometrów od Palmy. Każdego roku przyciąga wielu podróżników, tak wilków morskich jak wycieczkowiczów. 

Port jachtowy powstał w 1974 r, ale bardzo niedawno, bo w 2012 roku zmienił swoje oblicze, przekształcając się w elegancki i dobrze prosperujący zakątek dla żeglarzy i turystów. W  porcie znajdziecie 11 doskonałych restauracji serwujących m.in. kuchnię włoską, japońską i oczywiście śródziemnomorską. Nie zabraknie tu również luksusowych butików wiodących międzynarodowych marek. Port Adriano oferuje szeroki wybór sportów wodnych, od żeglarstwa, przez kajaki i paddle surf, po snorkel i nurkowanie. W porcie odbywają się ważne wydarzenia gastronomiczne i kulturalne, koncerty oraz parady.   

Port d'Alcudia

alcudia  

Położony jest na północnym wybrzeżu wyspy, w Zatoce Alcudii. Ta zatoka, dawniej ulubione miejsce wakacyjne wielu mieszkańców Majorki, zmieniła się w strefę turystyczną o wysokim standardzie. Połączenie centrum sportowego z koniecznością dostarczania na wyspę niezbędnych towarów, a także połączenie z Minorką oraz niektórymi portami półwyspu, przekształciły go w port o istotnym znaczeniu dla wyspy.

Port podzielony jest na dwie części: jedna handlowa i transportowa, druga dla mniejszych jednostek, tworzona przez marinę dla łodzi rybackich i port jachtowy. I jak sami się przekonacie, kotwicę zarzuca tu wiele jachtów, niektóre bardzo ekskluzywnych.

ekskluzywne jachty

 
Wzdłuż palmowej promenady zlokalizowane są dobre restauracje. Polecamy m.in. Restaurant Miramar wyspecjalizowaną w doskonale przyrządzonych rybach i owocach morza, restaurację Bellavista łączącą kuchnię włoską z kuchnią Majorki, czy lodziarnię Garrido. Prostopadła uliczka prowadzi do portu jachtowego AlcudiaMar, kotwiczącego żaglówki i eleganckie łodzie. Jeśli macie chęć pożeglować, w porcie znajdziecie firmy oferujące czarter jachtów oraz sklepy ze sprzętem żeglarskim.

Acudiamar

 
Na terenie Alcudia Mar zlokalizowanych jest także kilka dobrych barów i lokali, które letnimi wieczorami i nocami są licznie oblegane tak przez przyjezdnych jak przez miejscowych.

O Alcudii i Puerto de Alcudia więcej przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule.

Puerto de Pollença

Puerto Pollensa

 
Jest najbardziej na północ wysuniętym portem Majorki, przez co już w dawniejszych wiekach pełnił 
strategiczną rolę dla wyspy. Dzisiaj zawijają tu przede wszystkim jachty sportowe oraz łodzie turystyczne, chociaż wciąż praktykuje się rybactwo. Swój postój mają tu także lokalne statki wycieczkowe, przede wszystkim te kierujące się na Formentor. Port może pomieścić 611 jednostek,  z czego 90 zarezerwowanych jest dla różnorakich łodzi przewozowych.

Port Pollensa, Mallorca

 
Puerto de Pollença mo
żecie odwiedzić w drodze na Formentor lub uroczą plażę Cala Sant Vicenç.

Port w Palmie

Jak na stolicę Balearów przystało, Palma posiada imponujących rozmiarów port o znaczeniu międzynarodowym. Jest to port zarówno handlowy, turystyczny, sportowy jak i rybacki. Zawijają tu statki pasażerskie kursujące pomiędzy wyspami Balearów oraz półwyspem (np. Balearia) oraz ogromne cruisery.

Palma de Mallorca

Port znajduje się w samym centrum miasta, w niewielkiej odległości od starówki i sławnej katedry La Seu. Dzieli się na cztery części: dok handlowy, pier de Poniente, doki sportowe i część zwana El Dique del Oeste. Zatoka Palmy gości tak ważne regaty Morza Śródziemnego jak regaty La Copa del Rey czy Regaty Trofeo S.A.R Princesa Sofia (jedne najbardziej prestiżowych imprez Pucharu Świata).

Miłośnicy wodnych sportów znajdą tu wszystko, czego potrzebują. Jeśli Wasze zainteresowania krążą wokół nurkowania, narciarstwa wodnego, wędkarstwa, windsurfingu czy innego sportu związanego z wodą i morzem, nie zabraknie Wam okazji do praktykowania ani szkół, by spróbować nowego hobby czy podszkolić swoje umiejętności. Ciekawą atrakcją są imprezy na statkach, organizowane czasem przez osoby prywatne. Kilkugodzinny rejs na statku pirackim, z drinkami i muzyką, będzie dla Was niezapomnianym przeżyciem!

palma port

 
Marina Port de Palma, położona w centrum popularnej promenady Paseo Maritimo, kotwiczy jachty zarówno prywatne jak i szkół żeglarskich. W dzie
ń warto wybrać się tu na spacer lub bieganie zaś nocą zaszaleć w jednym z doskonałych klubów.

Port Valldemossa

Maleńki port Valldemossa jest jednym z tych portów rybackich, o których nie piszą wszystkie przewodniki. Strzeżony z jednej strony przez góry Tramontana, z drugiej przez morze, ma tylko jedną drogę dostępu, wąską spadzistą ulicą. Oferuje odwiedzającym piękne widoki na czarującą zatoczkę i niewielką rybacką osadę z małymi łódkami spoczywającymi na brzegu plaży, jak również kilka restauracji. Port znajduje się w odległości 6 km od Valldemossy. Z góry możecie podziwiać urokliwą dolinę Sa Marina. W miesiącach deszczowych atrakcją jest tzw. Rei de Teules, wodospad tworzący się z wody opadowej. Jeżeli  lubicie duże aglomeracje, możecie się tu trochę nudzić, ale jeżeli szukacie spokoju i ładnych widoków, Port Valldemossa Was nie zawiedzie. Zajrzyjcie tu przy okazji wizyty w miasteczku Chopina, Valldemossie.