Odkrywamy Majorkę- historyczne miasto Alcudia i Port d´Alcudia

W północno- wschodniej części Majorki, usytuowane pomiędzy dwiema zatokami, leży jedno z najpiękniejszych miast wyspy, Alcudia. Miejscowość jest prawdziwym skarbem wyspy, kryjąc w sobie średniowieczne mury obronne, urokliwą starówkę oraz starożytne rzymskie ruiny. Zaledwie kilka kilometrów od Alcudii, na wybrzeżu, leży jej bratnie miasto, Port d`Alcudia. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście, gdzie spędzić kolejny urlop, mamy dla Was idalne miejsce! 

Puerta de Xara

 
Alcudia, położona miedzy Zatoka Pollença i Zatoka Alcudii, oddalona jest ok. 60 km od stolicy Majorki, Palmy. Region Alcudii stanowi ulubione miejsce urlopowe hiszpańskich i zagranicznych wczasowiczów. Turyści wypoczywający w Pollença, Playa de Muro czy Can Picafort nie mogą ominąć wizyty w zabytkowym mieście Alcudia. 

pomnik
 
Miejscowość ta zachwyca bogatą historią. Spacer uliczkami starego miasta to prawdziwa podróż w czasie, która pozwoli Wam podziwiać ślady cywilizacji, które na przestrzeni wieków tworzyły historię Majorki.

O historii słów kilka

Obszar dzisiejszej Alcudii był zamieszkały już w czasach prehistorycznych, ale zyskał na znaczeniu wraz z pojawieniem się tu Rzymian w II wieku n.e. Stworzyli osadę o nazwie Pollentia i przemienili ją w ważny punkt handlowy. W późnieszych czasach miasto zostało zniszczone przez Wandalów i piratów. Maurowie, którzy kolejno przybyli na wyspę, w pobliżu ruin rzymskiego miasta utworzyli nowe, nazywając je Al-Kudia ("na wzgórzu"). W czasie rekonkwisty, Majorka została wyzwolona spod rządów arabskich przez króla Jaume I w 1229 r. Jego następca, Jaume II, zalożył pod koniec XIII w. osadę Alcudia i otoczył murami obronnymi. Mury te, zachowane w doskonałym stanie do dnia dzisiejszego, to pierwsza rzecz, która przyciągnie Waszą uwagę podczas zwiedzania centrum Alcudii.

spacer po murach

 
Zwiedzanie miasta

Na teren starego miasta wejść można przez jedną z dwóch zabytkowych bram: la Porta del Moll, znana też jako Puerta de Xara, oraz la Puerta de Mallorca (Porta de Sant Sebastià). Ta druga wyróżniają dwie potężne wieże połączone masywnym łukiem. 

Porta de Sant Sebastià 
Niedaleko tej bramy znajdziecie schody prowadzące na mury. Koniecznie skorzystajcie z okazji, by przespacerować się po murach i z wysokości podziwiać panoramę miasta, dachy kamienic, a z drugiej strony zatokę Alcudii.

Spacer uliczkami Alcudii 
Teren starówki charakteryzuje się wieloma wąskimi, nieregularnymi, brukowanymi uliczkami, a wśród nich sklepiki z pamiątkami, butiki, klimatyczne restauracje i kawiarenki. Nie śpieszcie się spacerujac wśród krętych uliczek, odwiedzając zaułki i podziwiając zabudowę miasta pełnego historii. Przyjrzyjcie się pięknie kwitnącym kwiatom i glinianym donicom zdobiącym ulice. Zachwycą Was kamieniczki i domy z epoki renesansu o dużych oknach, zdobione herbami rodzinnymi, girlandami i innymi elementami dekoracyjnymi.

kwiaty i donice

 
Wśród nich warto wymienić m.in. Casa Torró (gdzie obecnie mieści się jedna z najważniejszych bibliotek Balearów), Can Castell (siedziba Achiwum Historycznego), Can Canta, Can Fondo czy Can Domenech. Prawie wszystkie uliczki wiodą do głównej ulicy, Calle Mayor (Carrer Major), gdzie znajduje się Ratusz, zabytkowy budynek wyróżniający się wysoką wieżą zegarową. W tym miejscu warto zrobić sobie małą przerwę w zwiedzaniu i zatrzymać się w jednej z uroczych restauracji na Plaza de las Verduras.

Ratusz 
Ważnym miejscem na zabytkowej trasie miasta jest kościół św. Jaume, Eglésia Parroquial Sant Jaume. Świątynia została wzniesiona w 1882r. i jest rekonstrukcja gotyckiego kościoła, którego jedna ze ścian wbudowana była w mury obronne. Świątynia oferuje zwiedząjącym również muzeum, w którym możecie obejrzeć przedmioty liturgiczne, szaty i rzeźby. Muzeum jest otwarte od maja do października, od poniedziałku do soboty, w godzinach 10:00-13:00.

Kolejnym punktem zwiedzania jest Plaza de Toros de Alcudia, arena do walki z bykami.

Plaza de Toros de Alcudia
 
Zlokalizowna jest na terenie historycznego centrum Alcudii, w miejscu dawnego bastionu obronnego miasta, Bastió de Sant Ferran. W Alcudii świętuje się każdego roku dwie ważne korridy, które towarzyszą obchodom świąt: 25 lipca (Sant Jaume) oraz 15 sierpia, w święto Wniebowzięcia (Mare de Déu d'Agost). Plaza de Toros jest otwarta dla turystów codziennie, na jej terenie znajduje się bar-kawiarnia. Przy skorzystaniu z usług baru wstęp na teren areny jest bezpłatny.

 arena
 
Na koniec pozostało Wam jeszcze odwiedzić ruiny starożytnego miasta Pollentia, jednego z największych i najlepiej zachowanych rzymskich miast na Balearach. Na wyróżnienie zasługuje Teatro Romano, jedyny starożyny teatr odkryty na wyspie, do dziś zachowany w dobrym stanie. Po upadku miasta teatr był używany jako cmentarz, o czym świadczą groby znalezione podczas wykopalisk.

Mercadillo de Alcudia

Pora na zakupy? W każdy wtorek i niedzielę, w godzinach 8.30- 13.30 w mieście odbywa się lokalny targ. W Hiszpanii prawie każde miasto i miasteczko organizuje swój bazar, gdzie mieszkańcy chętnie robią codzienne zakupy.

 Mercadillo de Alcúdia
 
El Mercado de Alcudia uważany jest za jeden z najważniejszych targów na wyspie, ze względu na niepowtarzalny klimat, ogromną różnorodność oferowanych produktów, a także lokalizacje- w historycznym centrum miasta, tuz obok murów. Sprzedawcy oferuja przeróżne towary, zaczynajac od lokalnych owoców i warzyw, ubrań, butów, torebek, wyrobów skórzanych i rękodzielniczych, biżuterii i na pamiątkach koncząc. Koniecznie zarezerwujcie sobie wolne przedpołudnie, aby spokojnie pospacerować wśród straganów i zakupić rzeczy, z których słynie Majorka: ziołowe trunki, migdały, oliwki czy ensaimady.

migdały 
Port d´Alcudia 

W odłeglości zaledwie 3 km od Alcudii znajduje się jej bratnie miasteczko, Port d´Alcudia. Jak nazwa wskazuje, jest to miasteczko portowe i miejsce bardzo lubiane przez żeglarzy. Ze względu na świetną lokalizację i piękno okolicy, kurort przyciąga wielu turystów.

 Port d´Alcudia
 
La Playa de Alcudia lub Playa del Puerto de Alcudia mierzy ponad dwa km dlugości i 50 m szerokości. Woda jest bardzo płytka i spokojna, a plaża kusi złotym drobnym piaskiem. Miłośnicy sportu nie bedą zawiedzeni oferowanym tu sprzętem wodnym. Wypoczywając w Puerto d´Alcudia wybierzcie się koniecznie na mały spacerek do Playa de Muro i podziwiajcie bajeczną plażę o turkusowej wodzie!

 playa de Alcudia

 
Puerto d´Alcudia stanowi centrum życia nocnego północnej części Majorki. Wieczorem kurort tętni życiem, restauracje wypełnione są gośćmi smakującymi miejscowych dań, owoców morza i potraw kuchni hiszpańskiej. Nie zabraknie również restauracji oferująaych kuchnię włoską, tajską czy chińską. Znajdziecie tu bary z karaoke i muzyką na źywo, lokale serwujące drinki oraz nocne kluby w których możecie szaleć do rana. Po posiłku trzeba wybrać się na spacer wzdłuż pięknie oświetlonej promenady oraz pomostem wzdłuż mariny.

Puerto de Alcudia 
Na depaku często organiowane są pokazy-występy artystów. Może uda Wam się zobaczyć maleńkie świnki wietnamskie, noszące zabawne ubranka i wykonujące różne sztuczki. W porcie nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych: trampolin, samochodzików i karuzeli.

Spacer po porcie 
Port Alcudiamar jest ważnym portem na wyspie, kotwice zarzucają tu zarówno małe prywatne łódki, luksusowe jachty, statki rybackie, jak również duże statki pasażerskie (m.in. Balearia). Tutaj cumuja także statki wycieczkowe, które zabiorą Was na wycieczkę na Cap Formentor, Playa Rajada czy obserwowanie delfinów.

Jachty w porcie Alcudia  

Jak dojechać? 

Jeśli dysponujecie samochodem, dojazd do Alcudii nie sprawi żadnego problemu. Z Palmy dojedziecie autostradą Ma-13.

Jeśli chcecie dotrzeć do Alcudii z lotniska transportem publicznym, najpierw musicie dostać się autobusem miejskim z lotniska do centrum Palmy i wysiąść na Plaza España. Na miejscu, w odległości ok. 300 m znajduje się przystanek, z którego odjeżdżają autobusy do Alcudii. Rozklad jazdy możecie sprawdzić tutaj: www.autocaresmallorca.com