Największe i najlepsze Karnawały w Hiszpanii w 2021

Hiszpania często kojarzona jest ze słowem fiesta. Ciężko znaleźć w hiszpańskim kalendarzu okres bez żadnych świąt, obchodów i celebracji. Nawet podczas spokojnego czasu pomiędzy Bożym Narodzeniem i Wielkanocą Hiszpanie znajdują okazje do zabawy, a najważniejszym wydarzeniem jest oczywiście Karnawał

Obchody karnawałowe to ogromna uliczna impreza, podczas której miasta i miasteczka wypełniają się zabawą, radością i śmiechem. Podczas karnawału napotkacie średniowiecznych rycerzy, klaunów, piratów, superbohaterów, bajkowe stwory i inne postacie wędrujące ulicami miasta i rozkoszujące się uroczystością.

Cadiz Carnival

Początki Karnawału

Karnawał obchodzony jest na całym świecie, ale wersja hiszpańska ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Nie jest tak estetycznie ekstrawagancki ani tak roztańczony jak karnawały organizowane we Włoszech czy Brazylii, jest jednak bardzo różnorodny i zachęca do zabawy wszystkich, niezależnie od wieku i upodobań. Tu każdy znajdzie coś dla siebie! Uczestnictwo w karnawale powinno być obowiązkowym punktem programu wszystkich osób wybierających się do Hiszpanii w lutym!

Cadiz Carnival

Uczestnicy imprezy korzystają z okazji, by przebrać się w śmieszne kostiumy, zmienić swoją tożsamość i zapomnieć na chwilę o stresie i zmartwieniach dnia codziennego, oddając się doskonałej ulicznej zabawie. 
Początków karnawału można doszukiwać się w starożytnym Rzymie, ale uroczystość szybko rozpowszechniła się w całej Europie. W tygodniach przed Wielkim Postem, który był, a dla wielu osób wciąż jest, czasem ograniczeń moralnych i pokarmowych, mieszkańcy organizowali wielkie imprezy z dużą ilością jedzenia i alkoholu, bawiąc się "na zapas".
 
Carnival in Spain
 
Na przestrzeni lat wielu władców i przywódców, m.in. reżim generała Franco w Hiszpanii, próbowało zakazać obchodów tego święta, jednak duch karnawału przetrwał i z każdym rokiem jego popularność rośnie. Uroczystości karnawałowe rozpoczynają się zwykle od występu gwiazd, a w kontynuacji ludzie świętują na ulicach. Obchody trwają około tygodnia i obejmują parady, konkursy, zabawy przebierane, występy artystów cyrkowych oraz uliczne teatry.
 
Tenerife Carnival, Santa Cruz, Tenerife
Najważniejszym dniem świętowania jest karnawałowy wtorek. Po nim następuje impreza zakończenia w Środę Popielcową, kiedy ma miejsce "Entierro de la Sardina" czyli "Pogrzeb sardynki". Ceremonia ta jest parodią pogrzebu, podczas którego gigantyczna kukła sardynki jest podpalana jako symboliczne pożegnanie z przyjemnościami życia przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.
 
Carnival Queen, Spain

Karnawały w Hiszpanii

Karnawał obchodzony jest w różnych regionach w całej Hiszpanii, ale największe imprezy można znaleźć na Wyspach Kanaryjskich, przede wszystkim na Teneryfie, w historycznym mieście Kadyks w Andaluzji, w pełnej zielonych krajobrazów Galicji, a także w kurorcie Sitges w Katalonii.
 
Gran Canaria Carnival

Karnawał na Teneryfie

Największy Karnawał na Teneryfie organizowany jest w lutym w stolicy Santa Cruz i przyciąga ludzi z całej wyspy i świata. Jeżeli planujecie zimowe wakacje na Teneryfie, tego wydarzenia nie możecie przegapić! Główny Plac w Santa Cruz zostaje pięknie udekorowany, wypełniając się licznymi straganami, muzyką i pełną życia imprezową atmosferą.
 
Tenerife Carnival
 
Karnawał trwa tydzień, podczas którego gwarantowane są niekończące się uliczne imprezy i wydarzenia, takie jak koncerty muzyczne, występy zespołów tanecznych, konkursy na najlepsze przebrania oraz parady zabytkowych samochodów. "Coso" jest głównym wydarzeniem karnawału i ma miejsce we wtorek. To wielka, spektakularna parada będąca oficjalnym zakończeniem Karnawału, która bez wątpienia przyciąga najwięcej uczestników i obserwujących.

Karnawał w Kadyksie 

Miasto Kadyks zainspirowało się tradycją karnawałową od włoskiej Genui. Historycznie oba miasta utrzymywały stosunki handlowe, a wielu kupców z Italii szybko osiedliło się w andaluzyjskiej prowincji. Tęskniąc za tradycją uroczystości karnawałowych w Genui, rozpoczęli w Kadyksie świętować swój własny karnawał, który rósł w siłę, stając się jednym z najważniejszych i największych festiwali w całej Hiszpanii.
 
Cadiz Carnival
 
Podczas Karnawału w Kadyksie przebrania są wręcz obowiązkowe! Kostiumy, dzięki którym przez chwilę możemy być kimś innym, pozwolą nam stać się integralną częścią tej wielkiej imprezy. Podobnie jak podczas Karnawału na Teneryfie, w Kadyksie również czekają na nas grupy muzyczne i taneczne, cyrkowcy, liczne parady, kolorowe platformy i fantastycznie przebrani uczestnicy, którzy będą nas bawić przez dziesięć magicznych dni trwania karnawału.
 
Cadiz Carnival

Karnawał w Sitges

Sitges znane jest jako miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez gejów. Tutejszy Karnawał jest wyjątkowo ekstrawagancki, nieskrępowany i pozbawiony kompleksów. Corocznie ponad 250 tysięcy ludzi przybywa do tego niewielkiego katalońskiego kurortu, wypełniając go kolorem i radością przez siedem dni trwania imprezy.
 
Sitges Carnival
Najciekawszą częścią Karnawału w Sitges są parady, głównie dedykowane dorosłym, a wśród nich przedstawienie króla i królowej karnawału, wyścigi łóżek na kółkach czy parada drag queens.

Karnawał w Galicji

Karnawał w Galicji, w języku galicyjskim znany jako "Entroido" lub "Antroido", zdecydowanie różni się od wcześniej wspomnianych festiwali z Teneryfy, Kadyksu czy Sitges. Wiele miast i wiosek Galicji świętuje swoje własne karnawały o różnych  tematach przewodnich, jednak wszystkie są związane bardziej z historią i tradycją niż z nowoczesnym szaleństwem, z jakim zazwyczaj karnawał nam się kojarzy.
 
Peliqueiro Characters, Galicia Carnival
 
Większość z największych i najciekawszych galicyjskich obchodów karnawałowych odbywa się w prowincji Ourense. Jeśli odwiedzicie ten obszar tuż po świętach, zobaczycie mieszkańców intensywnie przygotowujących się do karnawału. 
 
Peliqueiro Characters, Galicia Carnival
 
Karnawał w Lazie jest najstarszym tego typu świętem w Galicji, a możliwe że na całym świecie, natomiast entroido w Xinzo uznawany jest za najdłuższy w Europie. Najważniejszymi postaciami zabawy są “peliqueiros”, ubrani w wytworne (i ciężkie, bo ważące blisko 20 kg) stroje, składające się z wysokiego nakrycia głowy z pomponami, maski, krótkiej kurtki, białej bluzki i szala, krawata,  sznurowanych szortów z frędzlami, czerwonych pończoch, podwiązek i zdobionych spodni.

Pogrzeb Sardynki i zakończenie Karnawału

Bez względu na to gdzie zdecydujecie się bawić w lutym tego roku w Hiszpanii, wszędzie karnawał zakończy się w ten sam sposób: dziwaczną tradycją " Entierro de la Sardina" czyli "Pogrzebem Sardynki". Podczas tego wydarzenia, ogromna kukła sardynki wykonana z gałganków, szmat i papieru paraduje ulicami miast na wielkiej rampie- tronie, po czym jest podpalana i znika w płomieniach ogniska. Pogrzebowi towarzyszy pokaz fajerwerków.

Burial of the Sardine, Tenerife

Dziwny, niecodzienny, ale jakże fascynujący tydzień obchodów i świętowania... Karnawał jest naprawdę wyjątkowym i ekscytującym wydarzeniem, które daje turystom namiastkę hiszpańskiej kultury i tłumaczy hiszpańską miłość do wszelkich fiest. Jeżeli podróżujecie po Hiszpanii w lutym, zróbcie wszystko, by trafić na jedną z tych niezwykłych ulicznych imprez i przeżyć kilka dni pełnych zabawy.

Może zainteresuje Cię również: