Najlepsze imprezy LGBT w Hiszpanii w 2020

Hiszpania jest jednym z krajów najbardziej przyjaznych społecznościom LGBTQ na świecie. Parady dumy LGBT, imprezy gejowskie, przemarsze i festiwale obchodzone są w Hiszpanii już od wielu lat i można je znaleźć w każdym zakątku kraju, od stolicy po kanaryjską wyspę Gran Canaria.

Rok 2020 zapowiada się wyjątkowo; miasta i miasteczka w całym kraju przygotowują różnego rodzaju imprezy. Jeżeli jesteście zainteresowani tego typu obchodami i planujecie spędzić w tym roku wakacje w Hiszpanii, będziecie mieć do wyboru wiele opcji! 

Orgullo Gay - Madryt

1. Madrid Gay Pride

Madryt cieszy się sławą jednego z najbardziej otwartych i przyjaznych homoseksualistom miast w Europie, a podczas uroczystości w dzielnicy Chueca i na głównych ulicach centrum odbywa się szereg wydarzeń wielokulturowych, koncertów plenerowych, parad dumy i akcji manifestacyjnych.

Orgullo Gay - Madryt

Madrid Gay Pride jedną z największych imprez LGBT w całej Europie i przyciąga ponad dwa miliony uczestników z całego świata. Obejmuje wiele koncertów, konkurów i imprez, a w nich wyścig na szpilkach, wodna bitwa, wybory Mistera Gay España oraz wycieczki po Chueca- madryckiej dzielnicy gejowskiej. W weekend, w którym odbywa się parada dumy, obserwuj jak ulice Madrytu wypełniają się kolorem i zwariowanymi, szczęśliwymi uczestnikami.

Orgullo Gay - Madryt

Przestrzeń wymiany kulturalnej o nazwie Pride Village zlokalizowana jest przy Madrid Río. W tym miejscu odbywają się wszelkiego rodzaju zajęcia edukacyjne i kulturalne odpowiednie dla całej rodziny. W obchodach Dumy Madrytu mogą wziąć udział tak dorośli jak i dzieci, jeśli więc chcecie spędzić rodzinne wakacje w Hiszpanii, może warto uwzględnić to wydarzenie w Waszych planach?

Kiedy: 27 czerwca - 5 lipca

Gdzie: Madryt

2. Gay Pride Barcelona

Gay Pride Barcelona
Wydarzenie na mniejszą skalę niż Duma Madrytu, o którym jednak będzie równie głośno. Duma Barcelony 2019 ma być największym wydarzeniem LGBT na wybrzeżu Morza Śródziemnego  i jest imprezą nie do pominięcia, jeśli wynajmujesz mieszkanie wakacyjne w Barcelonie. Impreza rozpocznie się od przemówienia na Plaça Universitat, placu znajdującym się na obrzeżach gejowskiej dzielnicy Gaixample w Barcelonie. 

W czasie obchodów Port Moll de la Fusta będzie gościł wszelkie zajęcia edukacyjne i uświadamiające oraz imprezy. Całe miasto wychodzi na ulicę, by manifestować swą dumę i poglądy. Przemarsz rozpocznie się na Plaza España i przejdzie przez całą aleję  Avenida del Paral·lel aż do portu. Pływaki, flagi w kolorach tęczy i ponad 20.000 osób w każdym wieku i o różnej orientacji seksualnej czeka na Was na tej imprezie, a wszystko po to, by zwrócić uwagę na społeczność LGBT i walczyć o równość.

Kiedy: 26 i 27 czerwca

Gdzie: Barcelona

3. Sitges Gay Pride

Sitges, parada

Na miłośników plaży czeka również Sitges Pride 2019. Piękny nadmorski kurort Sitges gości imprezę LGBT, która nie przestaje tracić na popularności od czasu jej powstania 8 lat temu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 1 do 10 czerwca i swoimi darmowymi koncertami, sesjami DJ-ów i pokazami mody przyciągnie tysiące uczestników. 

Głównym wydarzeniem Dumy Stiges jest wielka parada wzdłuż promenady. Chociaż program imprezy nie jest jeszcze zamknięty, możemy spodziewać się obecności międzynarodowych DJ-ów i występów innych zaproszonych artystów, a także kolorowych ruchomych platform i tysięcy uczestników, co czyni tą paradę jednym z najlepszych śródziemnomorskich letnich festiwali. Niezapomniane wrażenie dla tych, którzy w tym roku decydują się odwiedzić Sitges.

Kiedy: 3 - 7 czerwca

Gdzie: Sitges, Katalonia

4. We Pride Festival - Madryt

We Pride Festival

W Madrycie odbywa się także We Pride Festival, kolejna ogromna impreza społeczności homoseksualnej. To wyjątkowe doświadczenie, łączące najlepszą muzykę elektroniczną ze wszystkimi rodzajami występów artystycznych, od muzyki i tańca po dekoracje i efekty wizualne. Odbywa się w różnych miejscach w całym mieście i co roku przyciąga tysiące młodych ludzi. To 10 dni całkowitego szaleństwa, wolności i koloru.

Kiedy: Data do potwierdzenia

Gdzie: Madryt

5. Velvet Ibiza

Velvet Pride, Ibiza

Velvet to tętniąca życiem impreza wyłącznie dla kobiet, odbywająca się w prywatnym kurorcie na Ibizie. Velvet oznacza cztery dni i noce nieustannych imprez przy basenie i w nocnych klubach, muzyki, słońca, plaży i sportu. Tydzień lesbijek promuje zabawę, przyjaźń, nową miłość i życie - a wszystko to zasilane energią słoneczną i pyszną sangrią!

Kiedy: 5-10 maja

Gdzie: Ibiza

6. Delice Dream Spring Break - Torremolinos

Delice Dream Torremolinos

Przez cały tydzień podczas tej uroczystości odbywa się wiele zabawnych wydarzeń i aktywności, w tym wybory Mistera Delice Dream 2019, "igrzyska olimpijskie" czy imprezy na plaży i przy basenie, na których gościć będą najlepsi europejscy DJ-e. Wielu homoseksualistów łączy udział w tym wydarzeniu z idealnymi wakacjami, gdyż przyjazne gejom Torremolinos pełne jest tolerancyjnych klubów, barów, saun i plaż, gwarantując ciepłe morze, gorące słońce i wspaniałą atmosferę.

Kiedy: 29 kwietnia - 5 maja

Gdzie: Torremolinos, Malaga

7. Maspalomas Gay Pride - Gran Canaria 

Maspalomas Gay Pride odbywa się w europejskim gejowskim raju na Gran Canarii. Prawie 10.000 uczestników wypełni ulice Maspalomas podczas dziesięciu dni występów, parad, imprez przy basenie i rejsów statkiem.

8. ARN Culture Pride w Aronie na Teneryfie

Gay Pride, Hiszpania

ARN Culture Pride odbywa się na Teneryfie.  Festiwal narodził się w celu zjednoczenia świata kultury, biznesu i społeczności LGBT. 
W ciągu tych pięciu dni Arona będzie gościła koncerty, wystawy, odczyty literackie, seanse filmowe promujący różnorodność seksualną, jak również wręczenie nagrody Alana Turinga, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki.

Kiedy: 2-7 czerwca

Gdzie: Teneryfa

9. Wonder Gay Festival - Torremolinos

The Wonder Gay Festival to jedno z najlepszych wydarzeń gejowskich odbywających się latem na wybrzeżu Costa del Sol. Tysiące kobiet i mężczyzn z Madrytu i całego kraju ściąga na piękne plaże wybrzeża Costa del Sol, by przez 7 dni uczestniczyć w dzikich imprezach z udziałem międzynarodowych DJ-ów. Data tegorocznych obchodów Wonder Gay Festival nie jest jeszcze znana, ale oczekuje się, że odbędzie się pod koniec lipca, w pełni lata.

Kiedy: Między ostatnim tygodniem lipca a początkiem sierpnia

Gdzie: Torremolinos, Malaga

10. Circuit Festival Barcelona  

Barcelona Circuit
The Barcelona Circuit Festival ma tylko jeden cel: sprawić, by to lato było najlepszym w Waszym życiu. Jest to jedno z największych letnich wydarzeń w Europie, z ponad dwudziestoma różnymi imprezami, w których uczestniczyć może do 70.000 osób, czyniąc Barcelonę letnią stolicą LGBT.
Tegoroczne wydarzenie obfitować będzie w zajęcia rekreacyjne, kulturalne, sportowe i i oczywiście protestacyjne i manifestacyjne. Oprócz najlepszych sesji z występami międzynarodowych DJ-ów, zainteresowaniem zawsze cieszy się orzeźwiająca fiesta acuática w wodnym parku rozrywki w Illa Fantasia.
 
Również w Barcelonie odbędzie się w sierpniu dwunasta edycja Girlie Circuit Barcelona - największego festiwalu lesbijek w Europie. W tegorocznej imprezie może uczestniczyć ponad 10.000 widzów, a świętowanie odbywać się będą w różnych częściach miasta.
 
Kiedy: 6 - 16 sierpnia
 
Gdzie: Barcelona

11. LesGaiCineMad w Madrycie

Impreza narodziła się w celu rozpowszechniania filmów lesbijskich, gejowskich i transseksualnych, filmów krótkometrażowych, filmów dokumentalnych i sztuki wideo. Rok po roku festiwal zyskał na popularności i stał się znanym wydarzeniem wśród społeczności LGBT.

Oczekuje się, że w festiwalu weźmie udział około 12 000 osób. Po projekcjach filmówmają miejsce debaty i sympozja związane z tematyką projekcji, z udziałem gości i publiczności.

Kiedy: Do potwierdzenia

Gdzie: Madryt

12. Maspalomas Fetish Week na Gran Canarii

Maspalomas Fetish Week

Powraca Maspalomas Fetish Week, kontrowersyjny coroczny event dla miłośników fetyszyzmu. Odbywa się w centrum handlowym Yumbo (wyspa Gran Canaria) i obejmuje różne imprezy tematyczne, na które uczestnicy muszą ubrać się w "odpowiedni" na tą okazję sposób, tzn. w skórę, kajdanki i łańcuchy, bądź w samą bieliznę...

Impreza ta, dość osobliwa i uznawana za jedną z najbardziej odważnych imprez fetyszystycznych w Hiszpanii, nie pozostawi nikogo obojętnym. Program obejmuje występy DJ-ów, przedstawienia pornograficzne, propagandę kultury fetyszyzmu i wystawy sztuki fetyszu. Ponadto słońce i dobra pogoda na Wyspach Kanaryjskich w październiku przyciągną na wyspę tysiące ludzi, czyniąc z wysp jeden z najbardziej pożądanych kierunków wakacyjnych na świecie.

Kiedy: 2-11 października

Gdzie: Maspalomas, Gran Canaria

13. MadBear Madrid

MadBear Madrid

Zbiegając się z hiszpańskim grudniowym długim weekendem, od 4 do 10 grudnia do Madrytu powraca  Międzynarodowy Festiwal MadBear. I nie chodzi tu ani o pluszowe misie, ani o futrzaste drapieżniki....tylko o  "misiowatych" gejów! Wydarzenie to zaprasza wszystkich Niedźwiedzi, Niedźwiedziątka, Myśliwych, Chubbies i wielbicieli tej wspólnoty. Zabawa rozpoczyna się w ciągu dnia i trwa do późnej nocy, a towarzyszą jej specjalne kolacje, imprezy w różnych saunach w dzielnicy Chueca (znanej jako gejowskie epicentrum Madrytu) oraz wybory Mister Madbear 2020. 
Jeżeli ktoś nie chce czekać aż do grudnia, zawsze może wybrać się w sierpniu do Torremolinos (Malaga), aby zobaczyć lub przeżyć Mad Bear Beach. Festiwalowicze mogą wziąć udział w imprezach na statku, na basenie i na plaży oraz podziwiać tęgich mężczyzn z Costa del Sol.
 
Kiedy: 12 - 19 grudnia
 
Gdzie: Madryt

14. Festiwal We Party New Year 2019/20 w Madrycie

We Party  - Madryt

Madryt gości największe imprezy środowiska LGBT,  zarówno letnie, jak i zimowe. Nie dziwi więc fakt, że tutaj organizowany jest również We Party New Year Festival, największe gejowskie wydarzenie zimowe w Europie. Składa się z siedmiu nocy nieprzerwanego imprezowania i przyciąga prawie 20.000 osób, które chcą w wyjątkowy sposób pożegnać stary rok w hiszpańskiej stolicy.

Odbywa się pod koniec grudnia, oferując sesje najlepszych międzynarodowych DJ-ów, wszelkiego rodzaju spektakle i wystąpienia, a także dziesiątki tancerzy go-go, by ożywić atmosferę. Bez wątpienia będzie to raj dla miłośników zabawy i muzyki komercyjnej. Dla wielu festiwal We Party New Year to idealny pomysł na pożegnanie roku, w otoczeniu przystojnych facetów, z najlepszą energią i na jednej z najbardziej szalonych imprez w Madrycie!
 
Kiedy: Koniec roku
 
Gdzie: Madryt
 
W całej Hiszpanii organizowane są niezliczone festiwale i fiesty dedykowane różnorodności seksualnej i społeczności LGBT. Dzięki hiszpańskiej otwartości i tolerancji wydarzenia te odnoszą coraz większy sukces i cieszą się rosnącym zainteresowaniem, zdobywając międzynarodową sławę i uznanie.

Co więcej, są one dostępne dla ogółu społeczeństwa. Dlatego może w nich uczestniczyć każdy, bez względu na swoją orientację i tożsamość seksualną. Zapraszamy!

Może Cię zainteresować: