Najlepsze imprezy LGBT w Hiszpanii

Hiszpania jest jednym z krajów najbardziej przyjaznych społecznościom LGBTQ na świecie. Parady dumy LGBT, imprezy gejowskie, przemarsze i festiwale obchodzone są w Hiszpanii już od wielu lat i można je znaleźć w każdym zakątku kraju, od stolicy po kanaryjską wyspę Gran Canaria.

Ten rok zapowiada się wyjątkowo; miasta i miasteczka w całym kraju przygotowują różnego rodzaju imprezy. Jeżeli jesteście zainteresowani tego typu obchodami i planujecie spędzić w tym roku wakacje w Hiszpanii, będziecie mieć do wyboru wiele opcji! 

Orgullo Gay - Madryt

1. Madrid Gay Pride

Madryt cieszy się sławą jednego z najbardziej otwartych i przyjaznych homoseksualistom miast w Europie, a podczas uroczystości w dzielnicy Chueca i na głównych ulicach centrum odbywa się szereg wydarzeń wielokulturowych, koncertów plenerowych, parad dumy i akcji manifestacyjnych.

Orgullo Gay - Madryt

Madrid Gay Pride jedną z największych imprez LGBT w całej Europie i przyciąga ponad dwa miliony uczestników z całego świata. Obejmuje wiele koncertów, konkurów i imprez, a w nich wyścig na szpilkach, wodna bitwa, wybory Mistera Gay España oraz wycieczki po Chueca- madryckiej dzielnicy gejowskiej. W weekend, w którym odbywa się parada dumy, obserwuj jak ulice Madrytu wypełniają się kolorem i zwariowanymi, szczęśliwymi uczestnikami.

Orgullo Gay - Madryt

Przestrzeń wymiany kulturalnej o nazwie Pride Village zlokalizowana jest przy Madrid Río. W tym miejscu odbywają się wszelkiego rodzaju zajęcia edukacyjne i kulturalne odpowiednie dla całej rodziny. W obchodach Dumy Madrytu mogą wziąć udział tak dorośli jak i dzieci, jeśli więc chcecie spędzić rodzinne wakacje w Hiszpanii, może warto uwzględnić to wydarzenie w Waszych planach?

2. Gay Pride Barcelona

Gay Pride Barcelona
Wydarzenie na mniejszą skalę niż Duma Madrytu, o którym jednak będzie równie głośno. Duma Barcelony ma być największym wydarzeniem LGBT na wybrzeżu Morza Śródziemnego  i jest imprezą nie do pominięcia, jeśli wynajmujesz mieszkanie wakacyjne w Barcelonie. Impreza rozpocznie się od przemówienia na Plaça Universitat, placu znajdującym się na obrzeżach gejowskiej dzielnicy Gaixample w Barcelonie. 

W czasie obchodów Port Moll de la Fusta będzie gościł wszelkie zajęcia edukacyjne i uświadamiające oraz imprezy. Całe miasto wychodzi na ulicę, by manifestować swą dumę i poglądy. Przemarsz rozpocznie się na Plaza España i przejdzie przez całą aleję  Avenida del Paral·lel aż do portu. Pływaki, flagi w kolorach tęczy i ponad 20.000 osób w każdym wieku i o różnej orientacji seksualnej czeka na Was na tej imprezie, a wszystko po to, by zwrócić uwagę na społeczność LGBT i walczyć o równość.

3. Sitges Gay Pride

Sitges, parada

Na miłośników plaży czeka również Sitges Pride. Piękny nadmorski kurort Sitges gości imprezę LGBT, która nie przestaje tracić na popularności od czasu jej powstania 8 lat temu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 1 do 10 czerwca i swoimi darmowymi koncertami, sesjami DJ-ów i pokazami mody przyciągnie tysiące uczestników. 

Głównym wydarzeniem Dumy Stiges jest wielka parada wzdłuż promenady. Chociaż program imprezy nie jest jeszcze zamknięty, możemy spodziewać się obecności międzynarodowych DJ-ów i występów innych zaproszonych artystów, a także kolorowych ruchomych platform i tysięcy uczestników, co czyni tą paradę jednym z najlepszych śródziemnomorskich letnich festiwali. Niezapomniane wrażenie dla tych, którzy w tym roku decydują się odwiedzić Sitges.

4. We Pride Festival - Madryt

We Pride Festival

W Madrycie odbywa się także We Pride Festival, kolejna ogromna impreza społeczności homoseksualnej. To wyjątkowe doświadczenie, łączące najlepszą muzykę elektroniczną ze wszystkimi rodzajami występów artystycznych, od muzyki i tańca po dekoracje i efekty wizualne. Odbywa się w różnych miejscach w całym mieście i co roku przyciąga tysiące młodych ludzi. To 10 dni całkowitego szaleństwa, wolności i koloru.

5. Velvet Ibiza

Velvet Pride, Ibiza

Velvet to tętniąca życiem impreza wyłącznie dla kobiet, odbywająca się w prywatnym kurorcie na Ibizie. Velvet oznacza cztery dni i noce nieustannych imprez przy basenie i w nocnych klubach, muzyki, słońca, plaży i sportu. Tydzień lesbijek promuje zabawę, przyjaźń, nową miłość i życie - a wszystko to zasilane energią słoneczną i pyszną sangrią!

6. Delice Dream Spring Break - Torremolinos

Delice Dream Torremolinos

Przez cały tydzień podczas tej uroczystości odbywa się wiele zabawnych wydarzeń i aktywności, w tym wybory Mistera Delice Dream, "igrzyska olimpijskie" czy imprezy na plaży i przy basenie, na których gościć będą najlepsi europejscy DJ-e. Wielu homoseksualistów łączy udział w tym wydarzeniu z idealnymi wakacjami, gdyż przyjazne gejom Torremolinos pełne jest tolerancyjnych klubów, barów, saun i plaż, gwarantując ciepłe morze, gorące słońce i wspaniałą atmosferę.

7. Maspalomas Gay Pride - Gran Canaria 

Maspalomas Gay Pride odbywa się w europejskim gejowskim raju na Gran Canarii. Prawie 10.000 uczestników wypełni ulice Maspalomas podczas dziesięciu dni występów, parad, imprez przy basenie i rejsów statkiem.

8. ARN Culture Pride w Aronie na Teneryfie

Gay Pride, Hiszpania

ARN Culture Pride odbywa się na Teneryfie.  Festiwal narodził się w celu zjednoczenia świata kultury, biznesu i społeczności LGBT. 
W ciągu tych pięciu dni Arona będzie gościła koncerty, wystawy, odczyty literackie, seanse filmowe promujący różnorodność seksualną, jak również wręczenie nagrody Alana Turinga, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki.

9. Wonder Gay Festival - Torremolinos

The Wonder Gay Festival to jedno z najlepszych wydarzeń gejowskich odbywających się latem na wybrzeżu Costa del Sol. Tysiące kobiet i mężczyzn z Madrytu i całego kraju ściąga na piękne plaże wybrzeża Costa del Sol, by przez 7 dni uczestniczyć w dzikich imprezach z udziałem międzynarodowych DJ-ów. Data tegorocznych obchodów Wonder Gay Festival nie jest jeszcze znana, ale oczekuje się, że odbędzie się pod koniec lipca, w pełni lata.

10. Circuit Festival Barcelona  

Barcelona Circuit
The Barcelona Circuit Festival ma tylko jeden cel: sprawić, by to lato było najlepszym w Waszym życiu. Jest to jedno z największych letnich wydarzeń w Europie, z ponad dwudziestoma różnymi imprezami, w których uczestniczyć może do 70.000 osób, czyniąc Barcelonę letnią stolicą LGBT.
Tegoroczne wydarzenie obfitować będzie w zajęcia rekreacyjne, kulturalne, sportowe i i oczywiście protestacyjne i manifestacyjne. Oprócz najlepszych sesji z występami międzynarodowych DJ-ów, zainteresowaniem zawsze cieszy się orzeźwiająca fiesta acuática w wodnym parku rozrywki w Illa Fantasia.
 
Również w Barcelonie odbędzie się w sierpniu dwunasta edycja Girlie Circuit Barcelona - największego festiwalu lesbijek w Europie. W tegorocznej imprezie może uczestniczyć ponad 10.000 widzów, a świętowanie odbywać się będą w różnych częściach miasta.

11. LesGaiCineMad w Madrycie

Impreza narodziła się w celu rozpowszechniania filmów lesbijskich, gejowskich i transseksualnych, filmów krótkometrażowych, filmów dokumentalnych i sztuki wideo. Rok po roku festiwal zyskał na popularności i stał się znanym wydarzeniem wśród społeczności LGBT.

Oczekuje się, że w festiwalu weźmie udział około 12 000 osób. Po projekcjach filmówmają miejsce debaty i sympozja związane z tematyką projekcji, z udziałem gości i publiczności.

12. Maspalomas Fetish Week na Gran Canarii

Maspalomas Fetish Week

Powraca Maspalomas Fetish Week, kontrowersyjny coroczny event dla miłośników fetyszyzmu. Odbywa się w centrum handlowym Yumbo (wyspa Gran Canaria) i obejmuje różne imprezy tematyczne, na które uczestnicy muszą ubrać się w "odpowiedni" na tą okazję sposób, tzn. w skórę, kajdanki i łańcuchy, bądź w samą bieliznę...

Impreza ta, dość osobliwa i uznawana za jedną z najbardziej odważnych imprez fetyszystycznych w Hiszpanii, nie pozostawi nikogo obojętnym. Program obejmuje występy DJ-ów, przedstawienia pornograficzne, propagandę kultury fetyszyzmu i wystawy sztuki fetyszu. Ponadto słońce i dobra pogoda na Wyspach Kanaryjskich w październiku przyciągną na wyspę tysiące ludzi, czyniąc z wysp jeden z najbardziej pożądanych kierunków wakacyjnych na świecie.

13. MadBear Madrid

MadBear Madrid

Zbiegając się z hiszpańskim grudniowym długim weekendem, od 4 do 10 grudnia do Madrytu powraca  Międzynarodowy Festiwal MadBear. I nie chodzi tu ani o pluszowe misie, ani o futrzaste drapieżniki....tylko o  "misiowatych" gejów! Wydarzenie to zaprasza wszystkich Niedźwiedzi, Niedźwiedziątka, Myśliwych, Chubbies i wielbicieli tej wspólnoty. Zabawa rozpoczyna się w ciągu dnia i trwa do późnej nocy, a towarzyszą jej specjalne kolacje, imprezy w różnych saunach w dzielnicy Chueca (znanej jako gejowskie epicentrum Madrytu) oraz wybory Mister Madbear. 
Jeżeli ktoś nie chce czekać aż do grudnia, zawsze może wybrać się w sierpniu do Torremolinos (Malaga), aby zobaczyć lub przeżyć Mad Bear Beach. Festiwalowicze mogą wziąć udział w imprezach na statku, na basenie i na plaży oraz podziwiać tęgich mężczyzn z Costa del Sol.

14. Festiwal We Party New Year w Madrycie

We Party  - Madryt

Madryt gości największe imprezy środowiska LGBT,  zarówno letnie, jak i zimowe. Nie dziwi więc fakt, że tutaj organizowany jest również We Party New Year Festival, największe gejowskie wydarzenie zimowe w Europie. Składa się z siedmiu nocy nieprzerwanego imprezowania i przyciąga prawie 20.000 osób, które chcą w wyjątkowy sposób pożegnać stary rok w hiszpańskiej stolicy.

Odbywa się pod koniec grudnia, oferując sesje najlepszych międzynarodowych DJ-ów, wszelkiego rodzaju spektakle i wystąpienia, a także dziesiątki tancerzy go-go, by ożywić atmosferę. Bez wątpienia będzie to raj dla miłośników zabawy i muzyki komercyjnej. Dla wielu festiwal We Party New Year to idealny pomysł na pożegnanie roku, w otoczeniu przystojnych facetów, z najlepszą energią i na jednej z najbardziej szalonych imprez w Madrycie!
 
W całej Hiszpanii organizowane są niezliczone festiwale i fiesty dedykowane różnorodności seksualnej i społeczności LGBT. Dzięki hiszpańskiej otwartości i tolerancji wydarzenia te odnoszą coraz większy sukces i cieszą się rosnącym zainteresowaniem, zdobywając międzynarodową sławę i uznanie.

Co więcej, są one dostępne dla ogółu społeczeństwa. Dlatego może w nich uczestniczyć każdy, bez względu na swoją orientację i tożsamość seksualną. Zapraszamy!

Może Cię zainteresować: