10 oszałamiających plaży na Costa Dorada

Costa Dorada jest jednym z najpopularniejszych wybrzeży w Katalonii. W dosłownym tłumaczeniu nazwa oznacza "Złote Wybrzeże", które naprawdę jest złote w promieniach południowego słońca! Znane jest ze swoich plaży o drobnym jasnym piasku, niebieskiej wody i zachwycającej przyrody. Choć nie jest tak popularne jak Costa del Sol czy Costa Brava, ma naprawdę wiele do zaoferowania każdemu, kto szuka miejsca na niezapomniane wakacje.

Niezależnie od tego, czy podróżujecie z całą rodziną, z partnerem czy grupą przyjaciół, na Costa Dorada na pewno znajdziecie idealną dla Was plażę. Mając przed sobą tak wiele pięknych odcinków wybrzeża, wybór jednego miejsca może być naprawę trudny! 

Z północy na południe, zabierzemy Was w podróż po najlepszych plażach na Costa Dorada, zarówno tych położonych blisko miast i licznie uczęszczanych, jak i oddalonych, dobrze ukrytych zatoczek, chętnie odwiedzanych przez nudystów. Zgromadziliśmy przy tym wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Wam podjąć decyzję i wybrać doskonałą plażę na Wasze następne wakacje w na hiszpańskim wybrzeżu.

1. Playa de Cunit, Tarragona

Plaża Cunit, Tarragona, Costa Dorada 

Plaża Cunit to ponad dwa kilometry złotego piasku, podzielonego przez falochrony na osiem półksiężycowatych zatoczek. Woda w tak powstałych pół-basenach jest spokojna i płytka, czyniąc je bezpiecznymi i idealnymi dla rodzin z małymi dziećmi. 

Każda z ośmiu mini-plaży dysponuje co najmniej jedną restauracją i zapewnia wszelkie udogodnienia, w tym wynajem leżaków i parasoli, toalety, bramki piłkarskie, wypożyczalnie rowerków wodnych i możliwość uprawiania innych sportów. 

Cunit jest spokojną miejscowością oddaloną około 50 km od zabytkowego miasta Tarragona. Cunit położona jest na najbardziej na północ wysuniętej części wybrzeża Costa Dorada, gdzie spotyka się z wybrzeżem Barcelony. Znaczne oddalenie miasteczka od Tarragony oznacza, że nie spotkamy tu tłumów turystów; okolica wciąż pozostaje spokojna i naturalna, z pięknymi górami w tle. Miejsce to jest idealnym połączeniem przyrody i plaży, przez co będzie atrakcyjne dla wszystkich rodzin lubiących aktywne wakacje i wypoczynek w otoczeniu natury.

2. Plaża Calafell, Tarragona 

Plaża Calafell, Tarragona, Costa Dorada 

Następną piękną plażą zlokalizowaną w prowincji Tarragona jest Playa Calafell, należąca do zabytkowego miasteczka Calafell. Miejscowość oddalona jest o 1,5 km od linii brzegowej i jest idealnym miejscem dla każdego, kto chciałby połączyć zwiedzanie z wakacjami na plaży. Okoliczne rzymskie miasteczka są naprawdę interesujące i warte bliższego poznania.

Plaża Calafell oznacza pięć kilometrów miękkiego, drobnego piasku, ciągnącego się od Klubu Jachtowego Segur do Playa L’Estany. Plażę tą również możemy polecić rodzinom z dziećmi, bo woda jest ciepła, spokojna i czysta, a w okolicy czekają place zabaw dla najmłodszych, leżaki do wynajęcia czy wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej dostosowano chodniki i parkingi w pobliżu.

3. Plaża Coma- Ruga, Tarragona

Plaża Coma-Ruga, Tarragona, Costa Dorada

Coma- Ruga jest jedną z trzech plaży odznaczonych Błękitną Flagą należących do miasta El Vendrell. Nad Coma- Ruga błękitna flaga powiewa już od roku 1988! Plaża mierzy 2 km długości i 120 m szerokości i zachwyca odwiedzających przyjemnym złotym piaskiem i spokojną wodą. 

Plażowy serwis obejmuje wypożyczalnię leżaków i parasoli, toalety i prysznice oraz możliwość wynajmu sprzętu i uprawiania sportów wodnych. Z trzech plaży miasta to właśnie Coma- Ruga położona jest najbliżej centrum (tuż obok Masia Blanca Marina), z tego też względu jest najpopularniejszą plażą w okolicy i często bywa zatłoczona. Warto więc wstać trochę wcześniej i zająć lepsze miejsce!

4. Cala de Canyadell, Tarragona

Cala de Canyadell Cove, Tarragona, Costa Dorada

Ta cicha, położona na obrzeżach miasta zatoczka mierzy 60 m długości i 35 m szerokości, oferując przyjemną spokojną wodę i, oczywiście, piasek w kolorze złota. Otaczający ją lasek daje odwiedzającym poczucie prywatności. Plaża jest regularnie sprzątana i czysta, jednak nie oferuje żadnych udogodnień. Może dzięki temu jest spokojna i niezatłoczona. Przychodząc tu z dziećmi warto pamiętać, że nie mamy zapewnionego nadzoru ratownika.

Jedyną możliwością dostania się na tą plażę jest piesza wędrówka, przez co nie jest rekomendowana osobom starszym, o ograniczonej sprawności ruchowej, czy rodzinom z bardzo małymi dziećmi. Zwykle odwiedzają ją pary lub grupy przyjaciół szukających odrobiny prywatności i relaksu na plaży. Cala de Canyadell słynie z pięknej przyrody i spokojnej atmosfery.

5. Plaża Altafulla, Tarragona

Plaża Altafulla, Tarragona, Costa Dorada

Altafulla to średniowieczne miasto położone w prowincji Tarragona, zaledwie 10 minut od centrum miasta Tarragona i godzinę jazdy od Barcelony.

Na plaży czeka na nas drobny, żółty piasek i pełen serwis, dzięki czemu została ona również wyróżniona sławną Błękitną Flagą. Plaża mierzy około 1100 m długości i 20 m szerokości, ciągnąc się od Cap Gros do La Roca del Gaia. Playa Altafulla została przystosowana do osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy. Z tych względów miejsce to śmiało możemy polecić rodzinom wybierającym się na wypoczynek z małymi dziećmi.

Tak bliskie sąsiedztwo Tarragony czyni ten kurort idealnym kierunkiem na rodzinne wakacje. Samo miasto Tarragona oferuje wiele zabytków, ciekawych miejsc i rozrywek, dlatego warto wybrać się tu wspólnie z całą familią. Doskonały klimat wybrzeża Costa Dorada oznacza, że prawie przez cały rok możemy cieszyć się pięknem plaży i przyrody oraz korzystać z atrakcji oferowanych w Altafullla.

 6. Playa de Tamarit, Tarragona

Platja de Tamarit Beach, Tarragona, Costa Dorada

Kolejną złotą plażą Tarragony o wysokim standardzie jest Platja de Tamarit, również wyróżniona Błękitną Flagą. Piasek tutaj jest miękki i delikatny, i zawsze czysty (plaża sprzątana jest codziennie). Dno morskie opada łagodnie, co oczywiście chwalą sobie rodziny wypoczywające z dziećmi; maluchy mogą pluskać się, bawić i pływać.

Plaża mierzy 1750 m długości i 45 m szerokości, i jest w pełni wyposażona, oferując odwiedzającym m.in. prysznice, toalety, wynajem parasoli i leżaków, bary, restauracje i kawiarnie, wypożyczalnię rowerów, rejsy łodzią, szansę spróbowania nowych sportów wodnych, zaś dla osób niepełnosprawnych pomocne rampy, a nawet specjalne wózki unoszące się na wodzie.

Plaża położona jest obok rezerwatu Parque Natural del Riu Gaia i otaczają ją topole, wierzby i trzciny. Rezerwat przyrody jest domem dla wielu gatunków ptaków, które być może uda Wam się spotkać podczas spacerów i pieszych wycieczek. Szlaki są dobrze oznaczone, a wędrówki nimi będą sprawią dużą przyjemność.

Szeroki wachlarz usług oraz wysoki poziom bezpieczeństwa na tej plaży czynią ją idealnym miejscem nawypoczynek z całą rodziną. Dodajmy do tego piękny zamek Tamarit w tle oraz spokojną okolicę pełną przyrody... i mamy przepis na niezapomniane wakacje na wybrzeżu Costa Dorada.

7. Platja de la Mora, Tarragona

Platja de la Mora w Tarragonie, Costa Dorada

Platja de la Mora ma 520 metrów długości i 65 metrów szerokości; pokrywa ją gruby piasek, który nie jest tak miękki i delikatny jak na innych plażach w regionie Tarragony. Oferowane są podstawowe usługi plażowe, w tym prysznice, toalety, pierwsza pomoc oraz duży parking.

Zejście do morza jest dość strome, więc rodzinom z dziećmi przypominamy o zachowaniu ostrożności. Warto również wiedzieć, że plażę tą chętnie odwiedzają naturyści.

8. Cala de la Roca Plana, Tarragona 

Platja de la Roca Plana, Tarragona, Costa Dorada

Cala de la Roca Plana jest odosobnioną plażą nudystów znajdującą się na skraju lasu Bosque de la Marquesa. Mierzy 205 m długości i 26 m szerokości i, podobnie jak zdecydowana większość plaży Tarragony, może się pochwalić wspaniałym, drobnym, złotym piaskiem. Sprzątana jest co tydzień. 

Przybrzeżne wody są czyste i płytkie, a plaża nie jest zwykle zatłoczona, dlatego poleca się ją osobom szukającym spokoju i relaksu nad brzegiem morza. Platja de la Roca Plana jest bardzo zaciszna i stosunkowo trudno się tu dostać, nie ma wejść przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, ani żadnych usług i wygód, w związku z czym rodzice z dziećmi zwykle decydują się odwiedzić inne plaże.

 9. Cala Fonda lub Plaża Waikiki

Cala Fonda Cove aka Waikiki Beach, Tarragona, Costa Dorada

Powszechnie znana jako Plaża Waikiki, odizolowana plaża Cala Fonda znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Tarragony, trochę dalej na południe niż Cala de la Roca Plana. Jest jedną z najlepiej zachowanych, niezmienionych i dziewiczych plaży w okolicy. Zatoczkę otacza aromatyczny las sosnowy  Bosque de la Marquesa i potężne, żółte wapienne klify. Miejsce to upodobali sobie nudyści.

Plaża ma wymiary 200 m długości na 25 m szerokości, a jej głównym atutem jest złoty, drobny piasek i ciepła, płytka woda. Podobnie jak na innych ustronnych plażach, nie znajdziecie tu żadnych usług ani rozrywek, jeżeli więc planujecie spędzić tu cały dzień, najlepiej zaopatrzcie się wcześniej w jedzenie, napoje i parasole. Żeby się tu dostać, musicie przejść pieszo; nie ma również udogodnień, które zapewniają dostęp osobom niepełnosprawnym.

10. Plaża L’Arrabassada, Tarragona

L’Arrabassada Beach, Tarragona, Costa Dorada

Ta podmiejska plaża Tarragony ma wymiary 550 m długości i 60 m szerokości; piasek jest czysty i przyjemny w dotyku, zaś woda spokojna i ciepła, idealna do morskich kąpieli. Plaża sprzątana jest codziennie, nad jej bezpieczeństwem czuwają ratownicy, wyposażona jest w kładki oraz rampy dla osób niepełnosprawnych, dzięki czemu na Playa de Arrabassada mogą wypoczywać wszyscy!

Plaża oferuje szereg udogodnień, w tym kawiarnie, bary i restauracje, prysznice i toalety, szafki, wynajem leżaków i parasoli, obszerny parking, wypożyczalnię sprzętu wodnego, plac zabaw dla dzieci, a nawet strefę wydzieloną dla miłośników surfingu. Playa de Arrabassada jest łatwo dostępna zarówno samochodem jak i na piechotę, i jest bardzo popularna wśród wszystkich grup wiekowych.

 11. Playa del Milagro, Tarragona

Playa del Milagro, Tarragona, Costa Dorada

Playa del Milagro jest kolejną obowiązkową plażą w Tarragonie i zalicza się ją do najbardziej popularnych i zatłoczonych miejsc plażowych w okolicy. Położona jest wzdłuż odcinka drogi łączącej centrum miasta z portem, dzięki czemu dostęp do niej jest bardzo łatwy i wygodny. Chętnie wypoczywają tu turyści zatrzymujący się na urlop w historycznym centrum miasta. Wzdłuż plaży biegnie nowoczesna promenada, nie zabraknie tu palm i klimatycznych tarasów.

Playa del Milagro mierzy 500 m długości, 70 m szerokości, pokryta jest drobnym złotym piaskiem, spadek morza jest łagodny, a woda spokojna i ciepła, dzięki czemu kąpiele tutaj są prawdziwą przyjemnością, niezależnie od wieku i umiejętności pływackich! Plaża jest w pełni wyposażona i przystosowana dla osób niepełnosprawnych, strzeżona przez ratowników; znajdziecie tu zarówno bary i restauracje, parking, plac zabaw dla maluchów, prysznice i toalety, wypożyczalnię leżaków... Playa del Milagro położona jest w niedalekiej odległości od portu, który również ma bary, restauracje, wynajem samochodów i wiele innych usług.

12. Cala Penya Tallada, Salou

Zatoczka Cala Penya Tallada, Salou, Tarragona, Costa Dorada 
Ta cudowna, zaciszna zatoczka mierzy zaledwie 125 m długości i 10 m szerokości; otoczona jest pachnącym lasem sosnowym i bujną roślinnością. Dzięki swemu odosobnieniu, zatoczka ta jest zaliczana do najlepszych plaży w Salou, gdyż wciąż nie jest dobrze znana turystom i rzadko spotkamy tu tłumy plażowiczów.

Nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem miejsca na ręcznik, ale nie znajdziecie tu również żadnych usług i udogodnień. Czasem warto jednak odpocząć od zgiełku, odciąć się od wygód i technologii, i zrelaksować się wśród pięknej okolicy. Spędzając wakacje w Salou, koniecznie odwiedźcie zatoczkę Penya Tallada!

13. Playa Larga, Salou

Platja Larga Beach, Salou, Costa Dorada

Salou jest jednym z najpopularniejszych kurortów na wybrzeżu Costa Dorada. Plaża Playa Larga zlokalizowana jest tuż na granicach centrum miasta, w otoczeniu przyjemnego lasu sosnowego.

Ta podmiejska plaża ma wymiary 600 m długości i 35 m szerokości, oferuje cudowny złoty piasek i równie wspaniałą, spokojną wodę, a także podstawowy serwis, w tym toalety, parasole, prysznice i wynajmu leżaków.

Spróbujcie wspólnie z rodziną jednej z wielu atrakcji, jakie czekają na Was w Salou! Możecie na przykład wypożyczyć rowerki wodne lub skutery i od strony morza podziwiać piękną linię brzegową, a jednocześnie doskonale się bawić! 

14. Playa del Regueral, Cambrils

Playa de Regeural Beach, Cambrils, Tarragona, Costa Dorada

Kolejnym kurortem na Costa Dorada, położonym na południe od Salou, jest piękna nadmorska miejscowość Cambrils. Cambrils bardzo chętnie wybierane jest przez rodziny z dziećmi, z uwagi liczne, bezpieczne plaże oraz wiele rozrywek i atrakcji dedykowanych rodzicom i ich pociechom.

Playa del Regueral jest główną plażą miejscowości, leży tuż obok centrum miasta, a równolegle do niej, na całej długości, ciągnie się nadmorska promenada. Jest to plaża miejska, o bardzo łatwym dostępie, chętnie odwiedzana przez rodziny, mieszkańców oraz turystów, co oczywiście wiąże się z dużą liczbą plażowiczów.

Długi na 1,2 km odcinek piasku usiany jest barami, restauracjami, wypożyczalniami leżaków, prysznicami, boiskami do siatkówki... Miłośnicy sportów wodnych również nie będą zawiedzeni, można np. przejechać się na bananie czy nartach wodnych! Tak w miasteczku Cambrils po prostu nie można się nudzić, sami zobaczcie, ile atrakcji i ciekawych miejsc na Was czeka!

15. Playa de Vilafortuny, Cambrils

Playa de Vilafortuny, Cambrils, Tarragona, Costa Dorada

Inną złotą plażą w Cambrils jest Playa de Vilafortuny, która połączona jest z plażą Playa del Regueral. Plaża jest całkiem spora, mierzy 1,5 km długości i 70 m szerokości, i oferuje szereg udogodnień, w tym prysznice, wynajem leżaków, a nawet plac zabaw dla najmłodszych, przez co jest chętnie odwiedzana przez rodziny spędzające wakacje w Cambrils.

16. Cala de les Sirenes, Miami Platja, Tarragona

Cala de les Sirenes, Miami Platja, Tarragona, Costa Dorada

Zatoczka Cala de les Sirenes stanowi część plaży Miami Platja i mierzy 180 m długości. Piasek jest drobny, a woda spokojna, chociaż zejście do morza jest dość nierówne, dlatego zawsze pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, zwłaszcza mając pod opieką dzieci.

Plaża jest sprzątana regularnie; znajdziecie tu kilka podstawowych usług, takich jak prysznice, restaurację oraz wynajem sprzętu wodnego. Jest jedną z ośmiu małych zatoczek klasyfikowanych jako chronione obszary przyrodnicze. Cala de les Sirenes otoczona jest przez skały oraz drzewa piniowe.

17. Plaża El Torn, Tarragona

Plaża El Torn, Tarragona, Costa Dorada

Położona na obszarze chronionym, zaledwie kilka minut od miasteczka L’Hospital de L’Infant, plaża El Torn stanowi połączenie nienaruszonej plaży oraz pięknych krajobrazów. Oddalona od zabudowań, odosobniona i spokojna, idealnie nadaje się na relaks i odpoczynek od tłumu turystów i plażowiczów. Nic dziwnego, że upodobali ją sobie nudyści. 

 EL Torn mierzy 1,4 km długości i 70 m szerokości. Spodziewajcie się tu ciemnego piasku oraz ciepłej, spokojnej wody w morzu. Plaża jest regularnie sprzątana, znajdziecie na niej wynajem leżaków oraz toalety. Miejsce to będzie doskonałe dla przyjaciół lub par szukających samotności, spokoju i kontaktu z przyrodą.

18. Plaża Riumar, Tarragona

Plaża Riumar, Tarragona, Costa Dorada
 
Pomiędzy morzem a ujściem rzeki Ebro wciśnięta jest jedna z najbardziej naturalnych i urokliwych plaży na Costa Dorada. Playa de Riumar znajduje się na terenie Parku Narodowego Ujścia Ebro. Jest jedną z nielicznych plaży tego wybrzeża na której występują wydmy; może się również  pochwalić piaskiem w kolorze złota i płytką wodą przy brzegu. Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety, naprawdę warto ją odwiedzić podczas rodzinnych wakacji na Costa Dorada. Plaża nie jest wysoce uczęszczana, a ze względu na jej wymiary, naprawdę trudno spotkać tu tłumy plażowiczów. W wietrzne dni tworzą się dobre fale, co przyciąga miłośników surfingu i windsurfingu. Plaża wyposażona jest w parking, prysznice, punkt pierwszej pomocy, plażowe bary chiringuitos oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego.
 
Położenie plaży w sercu parku narodowego daje Wam szansę obcowania z przyrodą i obserwacji licznych gatunków ptaków. Na terenie parku powstało wiele ścieżek, szlaków oraz punktów obserwacyjnych. Jeżeli więc jesteście miłośnikami przyrody i sportów wodnych, plaża Riumar to miejsce dla Was!
 
Oferując tak wiele wspaniałych plaży do wyboru, Costa Dorada jest fantastycznym miejscem na następne hiszpańskie wakacje. Nieważne, czy podróżujecie we dwoje, z dziećmi, rodziną czy przyjaciółmi, na Złotym Wybrzeżu na pewno znajdziecie miejsce dla siebie! Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej informacje pomogą Wam w podjęciu decyzji.

Mapa