Tarragona: historyczna podróż po śródziemnomorskim wybrzeżu

Ulice Tarragony i jej najbliższe otoczenie pozwalają nam cofnąć się w czasie, odbyć historyczną podróż do przeszłości, w basen Morza Śródziemnego, do czasów gladiatorów, cesarzy i wojen morskich. Zapowiedź niesamowitej przygody, prawda? Miasto rozpieszcza swoich gości, przygotowując różnorodną ofertę kulturalną i proponując atrakcje na miarę swojej bogatej historii. 
 
W tym przewodniku chcemy zaproponować wam najlepszy plan jak spędzić urlop w Tarragonie, abyście mogli skorzystać z jej pięknych plaż na wybrzeżu Costa Dorada, a jednocześnie nie przeoczyć najlepszych fiest, wydarzeń kulturalnych, tras turystycznych w otoczeniu przyrody, parków rozrywki. Zapraszamy do lektury, jesteśmy pewni, że zakochacie się w Tarragonie:
 
Tarragona

Podróż po wykopaliskach archeologicznych Tarraco

W czasach gdy Rzymianie panowali w basenie Morza Śródziemnego, a Hiszpania nazywała się Hispania (a nie jak jak dziś España); Tarragona (inaczej Tarraco) kwitła nad brzegiem morza jako majestatyczne miasto otoczone murami i fortecą, z amfiteatrem, cyrkiem i nekropolią itd; wszystkie te pozostałości historii dotrwały do naszych czasów. Całe miasto to jeden wielki zabytek, wspaniały skansen historii, który nie poddał się niszczycielskiemu działaniu czasu przez dwa tysiące lat. Tarragona została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
Zabytki i wykopaliska archeologiczne z czasów rzymskich zachowały się w Tarragonie zarówno w centrum miasta jak i na jego obrzeżach. Będziecie więc potrzebowali kilku dni, aby zobaczyć wszystkie perełki historii. Niewątpliwie, wielkim klejnotem w kornie jest majestatyczny amfiteatr, który został przez Rzymian wybudowany nad brzegiem morza i mógł pomieścić aż 14 tysięcy widzów. Obchodzone były tu wszelkiego rodzaju imprezy i widowiska, takie na przykład jak walki gladiatorów. 
 
Teatr rzymski w Tarragonie
 
Na obrzeżach Tarragony znajdziemy też inne zabytki warte odwiedzenia. Na przykład niesamowity Pont del Diable, akwedukt rzymski, który rozciąga się nad doliną w pobliżu miasta. Jego część środkowa osiąga wysokość 27 metrów. Kolejny z zabytków to Torre de los Escipiones, jeden z najlepiej zachowanych pomników nagrobnych w Hiszpanii. 
 
Wiele pozostałości, fragmentów wykopalisk po-rzymskiego Tarraco zgromadzono w Museo Arqueológico de Tarragona (Muzeum Archeologiczne Tarragony) i możemy je tam zobaczyć. Muzeum znajduje się na Plaça del Rey, gdzie też spotkamy wiele obiektów zabytkowych. Aby odkryć uroki starożytnego miasta i nie przeoczyć najcenniejszych pamiątek przeszłości już dziś zarezerwuj dom na wakacje w Tarragonie.
 
Cyrk rzymski w Tarragonie
 
Nie ma lepszej okazji, aby poczuć klimat starożytnego miasta jak Festival de Tarracoviva, który doskonale oddaje koloryt historycznego Tarraco, chwalebnej przeszłości rzymskiej aglomeracji. Podczas festiwalu, który ma miejsce w maju, organizowane są pokazy, warsztaty, które pozwalają przybliżyć się nam do starożytnej epoki, pokazują życie codzienne w dawnym mieście rzymskim. Dodatkową atrakcją jest Tarraco a Taula - kilka restauracji miejskich przygotowuje pyszne dania oparte o tradycyjne receptury z czasów rzymskich. 

Spacer po starym mieście w Tarragonie

Świetnym uzupełnieniem zwiedzania wykopalisk archeologicznych Tarraco będzie spędzenie popołudnia na Starym Mieście w Tarragona, pełnym tarasów, barów i restauracji. Tutaj możemy zrobić sobie przerwę, pozwolić na chwilę refleksji i spróbowanie lokalnych potraw. Ulice starego miasta to urocze, brukowane uliczki, malownicze place w średniowiecznym klimacie, przeplatane modernistycznym stylem wielu kamienic.
 
Nie możecie przegapić zwiedzania katedry Catedral de Santa Tecla, zbudowanej w XII wieku na ruinach rzymskiego Forum Romanum. Fasada katedry to charakterystyczny, emblematyczny element architektury miasta. Polecamy odwiedzenie klasztoru, kaplic i naw pełnych dzieł sztuki sakralnej. Przy katedrze, na ulicy calle de la Mercería możecie podziwiać piękne łuki gotyckie, które stanowią bramę starówki. 
 
Katedra pod wezwaniem św. Telmy w Tarragonie
 
W XIX wieku Tarragona przeżywa ożywienie gospodarcze dzięki czemu wiele kamienic w starej części miasta doczekało się renowacji w stylu modernistycznym. To wszystko za sprawą takich architektów i artystów jak Antoni Gaudí, Lluís Domènech i Montaner. Przykładem jest Casa Castellarnau, obecnie siedziba Muzeum Historii Tarragony, w której znajdziemy sale neoklasyczne gdzie prezentowana są zbiory sztuki... Podobno o północy, kiedy sale pustoszeją, z jednej z nich dobiega dźwięk fortepianu... Aby jednak być wiernym faktom, trzeba dodać, że nieopodal znajduje się konserwatorium muzyczne Tarragony. 
 
W stylu modernistycznym utrzymana jest także Casa Canals. Koniecznie trzeba zobaczyć jej przepiękny ogród i salę balową. Oczarują was ornamenty przepięknego salonu w stylu orientalnym i fantastyczne widoki z tarasu.
 
Calle de la Mercería ulica w Tarragonie
 
Aby zobaczyć więcej modernistycznych budowli wystarczy przejść Rambla Nova, główną aleją Tarragony, pełnej sklepów i naprawdę pięknych, robiących wrażenie budynków. Dojdziemy aż do el Balcón del Mediterráneo, mówi się, że dotknięcie żelaznych poręczy jego ogrodzenia przynosi szczęście. Widoki ze znajdującego się tu tarasu widokowego dają wspaniałe możliwości zrobienia jednych z piękniejszych zdjęć panoramy wybrzeża Costa Dorada.
 
Najlepszą formą, aby przywieźć wspaniałe wspomnienia z pobytu w Tarragonie są fiestas mayores, które oferują dużą dawkę zabawy, szaleństwa i  niezapomnianych emocji. W połowie sierpnia odbywa się festiwal Sant Magí, patrona miasta; miesiąc później obchodzone jest święto Santa Tecla. Oba wydarzenia zawierają elementy folkloru katalońskiego takie jak: correfocs, castells, tańce gigantów. Dobra zabawa gwarantowana.
 
Na szczególną uwagę zasługuje festiwal "Tarragona, Ciutat de Castells", to pokaz casteller największy na świecie. Castell to wieża zbudowana z ludzi, zwyczaj wywodzący się z Katalonii. W budowaniu takich wież, sięgających nawet dziesięciu pięter, bierze udział nawet sto osób. Podczas festiwalu w Tarragonie wiele grup castelleras walczy o palmę pierwszeństwa. Kilka lat temu tradycja castell została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli lubicie oryginalne imprezy zapraszamy do naszego przewodnika po najdziwniejszych i najbardziej zabawnych fiestach w Hiszpanii
 
Balkon Śródziemnomorski w Tarragonie

Dziewicze plaże na wybrzeżu Costa Dorada

Nie ma lepszej wakacyjnej reklamy jak informacja, że Tarragona znajduje się dosłownie kilka kroków od wspaniałych plaż, z drobnym, złotym piaskiem; palmami i czystymi, płytkimi wodami. Po prostu wymarzone miejsce, aby spędzić tu letni czas z rodziną lub przyjaciółmi. 
 
Plaża La Mora, Tarragona
 
Ponad 15 kilometrów wybrzeża okalającego Tarragonę pełnych jest niesamowitych plaż, takich jak plaża los Capellanes, plaża el Miracle czy też plaża Abarrassada; większość z nich oferuje pełną infrastrukturę i usługi, powiewa też tam Błękitna Flaga - gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Tarragona to wspaniała baza, aby ruszyć na odkrywanie najpiękniejszych plaż wybrzeża Costa Dorada.
 
Plaża i zamek Tamarit, Tarragona
 
Pod koniec czerwca odbywa się, na plaży Miracle w Tarragonie, Międzynarodowy Konkurs Sztucznych Ogni, to niesamowity spektakl fajerwerków oświetlający letnie noce wszystkimi kolorami świateł. Nie możecie przegapić tego wydarzenia. 

Uroki średniowiecza wokół Tarragony

Tarragona ma tyle do zaoferowania, że nie ma potrzeby wyjeżdżania poza miasto, aby spędzić niesamowite wakacje. Jednak skoro do niektórych miejsc historycznych, o ogromnej wartości kulturowej i przyrodniczej, mamy naprawdę blisko, warto zaplanować wycieczkę wokół Tarragony. Jednym z takich urlopowych celów powinno być przepiękne miasteczko średniowieczne otoczone murem, Montblanc. Od 23 kwietnia przez tydzień organizowany jest tam jeden z najlepszych jarmarków średniowiecznych w Hiszpanii. To impreza na cześć patrona Sant Jordi. 
 
Klasztor Santa Creus
 
Kolejne doświadczenie, którego nie możesz pominąć to przemierzenie szlaku la Ruta del Císter, mistyczna podróż w pobliżu Tarragony, po architekturze, kulturze i historii związanej z klasztorami Santes Creus, Poblet oraz Vallbona de les Monges. Zbudowane w XII wieku monasteria zachowują swoje romantyczne, średniowieczne piękno i warto je wszystkie odwiedzić. Dzięki świetnie zakonserwowanym murom i tradycji życia zakonnego klasztor Santa María del Poblet został wpisany w 1991 roku na Listę Światowego Dziedzictwa.
 
Klasztor Santa Creus

Zabawa bez ograniczeń w parkach rozrywki 

Nie możemy zakończyć przewodnika bez zachęcenia was do odwiedzenia najlepszych parków rozrywki w kraju: el parque de Port Aventura w Salou, znajduje się zaledwie 12 kilometrów od Tarragony. Perfekcyjne wakacje to takie, podczas których uda się połączyć wypoczynek, dobrą rozrywkę, spędzenie mnóstwa czasu na świeżym powietrzu, a to wszystko gwarantuje Port Aventura. Dlatego nie możesz pominąć tego miejsca planując urlop.
 
Z sześcioma obszarami tematycznymi, wesołymi miasteczkami, spektaklami... zaprojektowany tak, aby dostarczyć wrażeń zarówno dzieciom jak i ich rodzicom, park Port Aventura nie pozwoli wam na nudę, a czas leci tam niepostrzeżenie. Obowiązkowe miejsce dla rodzin z dziećmi i przyjaciół. 
 
Park rozrywki Port Aventura
 
Ruszamy do kolejnego parku, który znajduje się mniej niż 10 minut drogi samochodem od Tarragony - Aquópolis, to idelane miejsca, aby ochłodzić się podczas upalnych letnich dni. Park wodny to baseny i zjeżdżalnie oraz obszar tematyczny, który stylizowany jest na plaże, jakby żywcem przeniesione z Hawajów; z białym piaskiem, hamakami, słomianymi parasolami... Aby w pełni skorzystać z atrakcji jakie oferują parki rozrywki warto wynająć dom na wakacje w Salou. Relaks i zabawa w basenie Morza Śródziemnego. Czy istnieje coś bardziej kuszącego?
 
Na tym kończymy naszą podróż po magicznej Tarragonie, mieście, która jest przepełnione historią, śródziemnomorskim klimatem, oferuje wiele imprez kulturalnych oraz rozrywek dla całej rodziny. Teraz już wiecie gdzie spędzić najbliższy urlop. Tarragona to najlepsze miejsca, aby odkryć urok wybrzeża Costa Dorada.