Tarragona w 24 godziny

W odległości 100 km od Barcelony leży drugie największe miasto Katalonii, Tarragona. Jest stolicą Złotego Wybrzeża, Costa Dorada, i miastem pełnym śladów starożytej historii. Jeśli chcecie na chwilę odpocząć od tłoku i hałasu Barcelony, spędzić miło dzień na spacerach wśród zabytków i na złotej plaży, koniecznie wybierzcie się na całodniową wycieczkę do Tarragony.


Tarragona

Miasto z rzymskimi zabytkami

Tarragona słynie przede wszystkim z licznych, bardzo dobrze zachowanych zabytków z okresu rzymskiego, rozsianych po całym mieście. Znajdziecie tu ślady starożytności, które potwierdzają wspaniałą przeszłość Hiszpanii. Ciężko znaleźć drugie takie miejsce na całym Półwyspie Iberyjskim! Początkowo teren obecnej Tarragony zamieszkiwali Iberowie, potem Kartagińczycy, a od III w p.n.e. znalazła się w rękach Rzymian. Tarraco, założone przez Rzymian miasto, było bazą wojskową, skąd wyruszano na podbój Półwyspu, a jednocześnie jedną z najbardziej eleganckich aglomeracji w całym rzymskim imperium. Pozostałości z tamtych lat możemy podziwiać do dziś. Kompleks archeologiczny, Passeig Arqueològic, obemujący zabytki rzymskie, w 2000 roku trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W skład kompleku wchodzą: amfiteatr, teatr, cyrk, hipodrom, mury miejskie, dwa fora rzymskie, nekropolia i akwedukt poza miastem. 

tarraco 

Naszą przygodę z Tarragoną najlepiej zacząć od odwiedzenia punktu turystycznego, gdzie bezpłatnie otrzymamy mapę miasta.

Amfiteatr (Anfiteatro Romano) znajdziecie poza murami miasta, blisko wybrzeża.

anfiteatro

 
Mógł on pomieścić 15 tys. widzów, którzy przybywali oglądać walki gladiatorów lub dzikich zwierząt, egzekucje prześladowanych chrześcijan czy wyścigi rydwanów. Z amfiteatru możecie podziwiać też wspaniałą panoramę na morze.

Amfiteatr

 
Mury otaczające starą część miasta, powstałe w III w p.n.e., pierwotnie mierzyły ok. 4 km, z czego zachował się kilometrowy odcinek i brama.

Museo Arqueológico Nacional de Tarragona, najstarsze muzeum w Katalonii, gromadzi mnóstwo przedmiotów z czasów rzymskich: rzeźby, mozaiki, monety, sarkofagi, ceramiki. Muzeum oferuje komputerowe modele budowli, ekspozycje multimedialne i filmy. Obok wejścia zauważycie jeden z symboli rzymskiej kultury- pomnik wilczycy kapitolińskiej. Muzeum otwarte jest od 9.30 do 20.30 w sezonie letnim (czerwiec- sierpień) oraz 9.30-18.00 w okresie październik-maj, a w dni świąteczne od 10.00 do 14.00.

Wilczyca 
W centrum zachowały się dwa fora rzymskie. Warto też zobaczyć starożytną Nekropolię przy ulicy Av. De Ramon I Cajal, znajdującej się na zachód od Rambla Nova.

Poza Miastem

Ostatni z elementów pozostałości rzymskich znajduje się 4 km poza granicami miasta. Akwedukt Pont de les Ferreres czy Puente del Diablo (Most Diabła) dawniej był wykorzystywany przez mieszkańców Tarraco do transportu wody pitnej z odległej o kilkanaście kilometrów rzeki. Według legendy pewna kobieta, zmęczona noszeniem wody z rzeki, zawarła pakt z diabłem. Ten w ciagu jednej nocy wybudował akwedukt, w zamian otrzymując jej duszę.

akwedukt

 
Konstrukcja ma 217 m długości (z dawnych 25 km), 27 m wysokości i tworzą ją dwa rzędy poziomych łuków.  
W miejscu, gdzie dawniej płynęła woda dziś spacerują turyści. Do akweduktu dojdziecie autobusem linii nr 5 (kierunek San Salvador), odjeżdzającym z głównego placu; wysiądźcie na przystanku Pont del Diable.

Katedra

Innym słynnym miejscem, już nie z czasów starożytych, jest katedra w Tarragonie, Catedral de Santa Maria de Tarragona. Romańsko- gotycka świątynia zbudowana na planie krzyża łacińskiego z trzema nawami góruje nad miastem. Główną fasadę katedry dekoruje ogromna rozeta, a portal zdobia posągi apostołów.

catedral tarragona

 
Rambla Nova

Jednym z ważniejszych miejsc na turystycznej mapie jest Balcón de Mediterráneo- punkt widokowy miasta, skąd najlepiej podziwiać uroki Morza Śródziemnego. Tutaj rozpoczyna się też Rambla Nova. Podobnie jak barcelońska La Rambla, tworzy główny, zawsze tętniący życiem pasaż miasta. Wzdłuż Rambla Nova znajdziecie dobre sklepy i butiki, winiarnie, kawiarnie oraz restauracje.

Pomniki i Fontanny

Słyszeliście o piramidach z ludzi, żywej konstrukcji będącej symbolem Katalonii?

piramida z ludzi

 
Wieże tworzone przez ludzi są tak zakorzenione w tutejszej tradycji, że mieszkańcy Tarragony wystawili na ich cześć pomnik.
Monument als Castellers, znajdujący się na Rambla Nova, jest naturalnych rozmiarów, mierzy 8 metrów i tworzą go 222 wykonane z brązu postacie. 

piramida z ludzi 

W Tarragonie nie może także zabraknąć charakterystycznych budynków i licznych fontann, przynoszących ulgę w upalne, letnie dni. Szum wody relaksuje i pozwala odpocząć po intensywnym zwiedzaniu. Zobaczcie fontannę Fuente del Centenario, znajdującą się na końcu Rambla Nova.

 fontanny

 
Spacerując uliczkami miasta natkniecie się na wiele urokliwych placów i skwerków. Poszukajcie tego o nazwie
Plaça dels Sedassos. Znajdziecie tutaj kamienicę, której boczna fasada dumnie prezentuje ciekawy mural. Malowidło przedstawia udekorowane kwiatami balkony i stojące na nich postacie. Z daleka wygląda bardzo realistycznie i jest przykładem sztuki dekoratorskiej iluzji, trompe l'oeil.

 Plaça dels Sedassos

 
Pisząc o Tarragonie, nie sposób nie wspomnieć o plaży! Złoty piasek Costa Dorada wabi tak odwiedzających jak mieszkańców. Zajrzyjcie chociaż na chwilę na Playa El Milagro, miejską plażę o długości 980 m., 
jak również do portu.

costa dorada

 
Jak dojechać?

Dojazd do miasta jest bardzo prosty. Z Barcelony z Plaça Catalunya wsiądźcie w linię metra L3 (kierunek: Zona Universitaria) i wysiądźcie na stacji Sants- Estacio. Tutaj przesiądźcie się do pociągu w kierunku Reus. Podróż nim trwa około godziny, ale na pewno nie będziecie się nudzić podziwiając widoki wzdłuż wybrzeża. Dworzec kolejowy w Tarragonie znajduje się tuż przy porcie. Można także dojechać autobusem z Barcelona- Nord.

Tarragona leży zaledwie 13 km od lotniska Reus, a na trasie kursują autobusy, pociągi regionalne i ekspresowe.