Baw się dobrze w bajecznym Salou

Salou to fantastyczny kurort na wybrzeżu Costa Dorada. Znajdziesz tu piękne plaże, bogatą ofertę spędzenia wolnego czasu i cały wachlarz wakacyjnych atrakcji. Fiesty i lokalne wydarzenia kulturalne pozwolą ci na chwilę odpocząć od słońca po dniu spędzonym na plażach. W Salou czekają cię szalone, pełne wrażeń wakacje, które na długo zapamiętasz.
 
Plaża Poniente, Salou

Korzystaj z plaż w Salou

Musimy zacząć nasz przewodnik od niesamowitych plaż w Salou. Nie mogło być inaczej. To wizytówka tego turystycznego miejsca. Ponad 14 kilometrów wybrzeża z zatoczkami i kąpieliskami dostosowanymi do potrzeb i gustów każdego turysty. Morze jest tu krystalicznie czyste, spokojne i przy brzegu dość płytkie, możemy uprawiać praktycznie każdy rodzaj sportów wodnych.
 
Dla osób podróżujących z rodziną i nie mających ochoty ruszać się z centrum Salou, najlepszym rozwiązaniem będą miejskie plaże, takie jak: Llevant, Ponent i Llarga. Te trzy kąpieliska rozciągają się równolegle do nadmorskiej promenady. Oferują pełną obsługę i dysponują kompleksową ofertą, aby twoje wakacje upłynęły bezpiecznie i wygodnie.
 
Cala Font
 
Dla tych, którzy szukają więcej prywatności i bliższego kontaktu z naturą polecamy oddalić się nieco od centrum, podążając szlakiem Camino de Ronda za przylądkiem Cabo de Salou. Wzdłuż drogi natrafisz na malutkie zatoczki - jedne mniej, inne bardziej znane turystom - porośnięte sosnowymi lasami, odosobnione miejsca otoczone skałami gdzie możemy praktykować nurkowanie z maską (snorkel) albo poleżeć w spokoju na plażowym leżaku relaksując się w ciszy. Nie możesz przegapić szansy wynajęcia domku wakacyjnego w Salou z widokiem na morze, kilka kroków od plaży.

Poznaj bogate dziedzictwo

Na szczęście Salou to coś więcej niż tylko piękne plaże ze złotym piaskiem. Dlatego powinieneś zarezerwować trochę czasu, aby odkryć bogate dziedzictwo tych ziem. Torre Vella de Salou to prawdopodobnie zabytek najczęściej odwiedzany przez turystów. To wieża zbudowana w 1530 roku, aby ostrzegać miasto przed atakami piratów, którzy nadpływali z Morza Śródziemnego. W tym zabytkowym obiekcie odbywają się wystawy malarstwa, rzeźby, wyrobów w szkle. Można tu wejść za darmo.
 
Kolejne kroki powinieneś skierować do kościoła Iglesia de Santa María del Mar, zbudowanego w XVIII wieku, aby podkreślić wielką wagę rybołówstwa jako ważnej dziedziny gospodarki Salou. To hołd oddany rybakom i morzu.
 
Kościół Santa María del Mar w Salou
 
Idąc wzdłuż promenady miejskiej spotkasz niektóre z najważniejszych zabytków Salou, takie jak podświetlane fontanny, pomnik króla Jaume I czy Casa Bonet. Ten ostatni obiekt prezentuje styl późnego modernizmu znanego w Katalonii dzięki dziełom Gaudíego.
 
Casa Bonet w Salou
Nie możesz pominąć  la Masía Catalana, to budynek, dzięki któremu będziesz mógł zobaczyć jak wyglądało niegdyś w Katalonii życie wiejskie i jego ścisła relacja ze środowiskiem naturalnym. Zgromadzono tu narzędzia, przedmioty codziennego użytku, są też zwierzęta… Zwiedzanie La Masía Catalana to jak podróż w przeszłość! Ponadto, w okresie letnim, organizowane są tu ryneczki z wyrobami rękodzielniczymi.

 

Wreszcie docieramy do ogrodu botanicznego. Nowoczesny  Jardín Botánico prezentuje ponad 400 gatunków roślin, drzew występujących na całym świecie. Park zajmuje dwa hektary terenu. Wizyta w tej oazie przyrody to czas, w którym możemy odpocząć od zgiełku, w spokoju oddychając świeżym powietrzem i nacieszyć oczy zielenią otaczającą ten kawałek miasta. Park poprzecinany jest kanałami, które w sposób tradycyjny nawadniają rośliny. 

Fiesta Złotych Nocy w sierpniu

W sierpniu, Salou ma złoty kolor ponieważ w tym czasie ma miejsce Fiesta Mayor de Verano, znana jako Nits Daurades (Noches Doradas) czyli Złote Noce. Przez tydzień trwania święta ulice miasta pełne są ludzi, a kalendarz wypełniony jest wydarzeniami folklorystycznymi i kulturalnymi takimi jak: kolorowe parady gigantów, koncerty muzyczne, konkursy sportowe... Podczas fiesty Nits Daurades, każdy dzień to niesamowita dawka emocji i nowych doświadczeń.
 
Nits Daurades, Złote Noce w Salou
 
Jednym z najważniejszych eventów jest Noche del Fuego, czyli Noc Ognia kiedy to na ulicach Salou rozlega się bębnienie i na długie godziny całe miasto ogrania wrzawa i atmosfera zabawy. W ciągu Złotych Nocy masz okazję wziąć udział w wyjątkowych imprezach o korzeniach katalońskich takich jak: wieże budowane z ludzi, w których uczestniczą dziesiątki chętnych.
 
Punktem kulminacyjnym imprezy jest “castillo de fuegos artificiales”,  czyli wielki pokaz sztucznych ogni. Ten niesamowity spektakl można obserwować z plaży miejskiej w Salou albo z nadmorskiego deptaka. Znalezienie noclegu w tych dniach może być nie lada wyzwaniem, dlatego warto pomyśleć już teraz o rezerwacji domu na lato w Salou, aby skorzystać z najlepszych ofert w najlepszych cenach. 

La Villa Romana de Barenys

W samym sercu Salou znajduje się mały park archeologiczny, gdzie można znaleźć pozostałości po rzymskich budynkach z I wieku, gdzie powstawały naczynia ceramiczne. Wykorzystywano je w ówczesnych czasach do transportowania wina produkowanego w okolicach Tarragony.
 
Villa Romana de Barenys, Salou
Villa de Barenys to pozostałości po rzymskiej cywilizacji i świadectwo przeszłości tych ziem. Warto to miejsce zwiedzić razem z przewodnikiem. Możemy zobaczyć jak wyglądał proces produkcji naczyń - od przygotowania masy, formowania naczyń i wypalania w piecu aż po dopracowywania detali, malowanie, dekorowanie. 
 
Wizyty z przewodnikiem: soboty w godzinach 11.00 - 13.00
Dostępne języki: hiszpański, kataloński, angielski i francuski.

Zimowa Fiesta Mayor: Coso Blanco

Wraz z końcem stycznia nadchodzi wielkie wydarzenie w Salou - niesamowita Fiesta Mayor de Invierno. Przez dłużej niż tydzień miasto staje się centrum zabawy, rozrywki, aktywności kulturalnych, a każda edycja festy przynosi nowe atrakcje i program w nowej wersji.
 
Każdego dnia organizatorzy przygotowują tyle propozycji imprez, że możecie mieć problem, aby zobaczyć wszystkie wydarzenia. Pokazy taneczne, koncerty, defilady diabłów i gigantów... fantastyczne spektakle światła i deszcz konfetti nazywany el Coso Blanco.
 
Fiesta del Coso Blanco w Salou
El Coso Blanco to wydarzenie najbardziej oczekiwane podczas Fiesta Mayor de Invierno w Salou i co roku uczestniczy w nim ponad 20 tysięcy osób. Wszyscy biorą udział w defiladzie ulicami miasta, której towarzyszą tańce, muzyka i kolorowi przebierańcy. W pewnym momencie gasną światła i 20 wystrzałów armatnich daje sygnał do rozpoczęcia El Coso Blanco, wystrzeliwują 22 ton konfetti, dają w ten sposób początek fantastycznemu spektaklowi światła, koloru i dobrej zabawy.
 
La Fiesta Mayor de Invierno to nie tylko wydarzenie adresowane do dorosłych, ale także wielka atrakcja dla najmłodszych. Z myślą o dzieciach organizowane są różnego rodzaju zabawy, warsztaty artystycznego makijażu, sesje filmowe, teatralne, a także strefy rozrywek z nadmuchiwanymi instalacjami. Jak widzisz nie ma możliwości, abyś nudził się w Salou zimą.

Lumine Beach Club Salou

W wakacje zasługujesz na wszystko co najlepsze i Salou ma wszelkie warunki, aby ci to zapewnić gwarantując najlepszy wypoczynek w śródziemnomorskich klimatach. Wyobraź sobie jak leżysz na hamaku, świeci słońce, czujesz orzeźwiającą bryzę od strony morza i cichy szum fal w oddali. Wokół baseny otoczone drzewami dającymi cień, zaledwie kilka kroków od plaży. Brzmi nieźle? To jest właśnie Lumine Beach Club de Salou.
 
W tym klubie wakacje mają prawdziwie śródziemnomorski smak. Ponadto, w weekendy można posłuchać muzyki na żywo. W miesiącach letnich, w niedziele warto wybrać się tu z dziećmi, klub organizuje warsztaty i zajęcia dla najmłodszych. 
 
Lumine Beach Club

Fiesta Jaume I w sierpniu

Jeśli do Salou wybierasz się we wrześniu to możemy cię zapewnić, że trafiłeś bardzo dobrze. Nie tylko ze względu na to, że będziesz mógł korzystać z pięknej pogody i fantastycznych plaż, które o tej porze roku są mniej zatłoczone. Przede wszystkim dlatego, że jednocześnie zapewniłeś sobie podróż do przeszłości bo właśnie na początku września w Salou odbywa się wspaniałe średniowieczne święto fiesta Jaume I.
 
Ta historyczna fiesta ma przygotowany program związany ściśle z bogatą przeszłością średniowiecznej Katalonii. Najbardziej oczekiwaną częścią imprezy jest średniowieczny rynek, który odbywa się na starym mieście w Salou. Kramy, stragany i cała otoczka fiesty przenosi nas w przeszłość, oddaje klimat Wieków Średnich. Można tu kupić wyroby rękodzielnicze, wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, a na najmłodszych czekają zabawy i występy teatralne, wszystko w stylu z dawnej epoki.
 
Nomad Festival w Salou
Ulice śródmieścia ozdabiane są detalami oddającymi klimat średniowiecza: na balkonach powiewają flagi i sztandary, a mieszkańcy przebierają się w stroje rycerzy i dam zachowując koloryt epoki. Jedną z najbardziej polecanych propozycji jest szlak gastronomiczny po lokalach oferujących dania i potrawy oparte na średniowiecznych przepisach. W tej inicjatywie gastronomicznej bierze udział ponad 20 restauracji usytuowanych w centrum Salou.
 
Ponadto, we wrześniu obchodzi się też wydarzenie Nomad Festival, nowatorski projekt, który przyciąga do miasta turystów szukających kulinarnych inspiracji i chcących posłuchać muzyki na żywo na deptaku w Salou.

Na spotkanie przygodzie w parkach rozrywki

Parki rozrywki w Salou to jedna z głównych atrakcji turystycznych. Zaczynając od słynnego parku Port Aventura, poprzez park wodny Aquópolis czy Parc Aventura z jej, jak wieże wysokimi, atrakcjami, a skończywszy na Kart Salou, gdzie weźmiesz udział w wyścigach gokartami.
 
Port Aventura
 
Port Aventura to najpopularniejsze miejsce, z 6 obszarami tematycznymi. Możemy podróżować po całym świecie nie wyjeżdżając z Salou. Zjeżdżalnie, diabelskie młyny, karuzele, kolejki górskie, trampoliny... tu emocje sięgają zenitu. Aquópolis to spokojniejsze miejsce, z basenami i zjeżdżalniami jakie tylko dusza zapragnie, przewidziane na każdy przedział wiekowy. Są miejsca stylizowane na klimaty Hawajów. Każdy detal ma sprawiać wrażenie, że znaleźliśmy się na rajskiej plaży na innym kontynencie: hamaki, palmy, drewniane bary (chiringuitos) gdzie możemy zamówić orzeźwiającego drinka.
 
Port Aventura
 
Parc Aventura znajduje się w centrum Salou i oferuje wszelkiego rodzaju wyzwania, które liczą ponad 10 metrów wysokości. Oczywiście istnieje wiele stopni trudności dostosowanych do wieku. Natomiast aby bezpiecznie pościgać się i poczuć prędkość za kierownicą wystarczy spędzić dzień w parku Kart Salou. Od niedawna można korzystać z jeszcze jednej atrakcji cieszącej się dużą popularnością, to Bungee Rocket, która wyrzuca nas na wysokość 90 metrów z szybkością 180 km/h i to tylko w ciągu 1,3 sekundy.
 
Po takiej dawce emocji warto wybrać się na plażę w Salou aby zanurzyć się w krystalicznie czystej wodzie lub poleżeć na złotych piaskach wybrzeża łapiąc opaleniznę.

Spanish Open de Salou

Co możemy robić w Salou w grudniu?  Na całego trwają przygotowania do kolejnej Spanish Open de Salou, to najważniejszy w Hiszpanii konkurs tańca towarzyskiego i sportowego, o randze międzynarodowej.
 
Co roku spodziewa się ponad 1800 zawodników z prawie 30 krajów. Zmagania ocenia 29 sędziów z 14 krajów. Co roku konkurs tańca cieszy się ogromną popularnością, a zawodnicy występują przy pełnej publiczności. To wspaniały spektakl koloru, muzyki i najlepszej choreografii na międzynarodowym poziomie.

Przebyć szlak Cami de Ronda

Cami de Ronda to szlak turystyczny, które obowiązkowo musisz pokonać jeśli podróżujesz do Salou. Koniecznie uwzględnij go w swoim kalendarzu. W dawnych czasach trakt był wykorzystywany do monitorowania i obrony wybrzeża. Ostatnimi czasy drogę przygotowano dla osób, które lubią aktywne zwiedzanie, niektóre odcinki zostały wyłożone drewnianym chodnikiem co zdecydowanie ułatwia spacer szlakiem.
 
Cami de Ronda w Salou
Cała trasa biegnie równolegle do wybrzeża i dociera do latarni Faro de Salou. Nie brakuje tu punktów widokowych, z których rozpościerają się widoki mogące oczarować każdego spacerowicza i amatora fotografii. Idąc szlakiem trafimy na najpiękniejsze plaże Salou, które napotkamy po drodze. Przerwa na kąpiel mile widziana. W miesiącach letnich z powodu upałów zalecamy unikanie wycieczek w środku dnia. Najlepiej ruszyć na spacer wzdłuż Cami de Ronda wieczorem, dzięki czemu odkryjemy najpiękniejsze zachody słońca. 
 
Jak widzicie Salou to miejsce, które wabi i ma wiele do zaoferowania przez cały rok. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że hiszpańskie wybrzeże i jego piękne, słoneczne plaże warto odwiedzić jedynie latem, to nic bardziej mylnego. Oryginalne fiesty, ogrody botaniczne, parki rozrywki, dziedzictwo przeszłości i urok śródziemnomorskiego wybrzeża pozwala cieszyć się wyjątkowym urlopem bez względu na porę roku.