Majorka czy Minorka: która z wysp to najlepszy wakacyjny cel?

Majorka czy Minorka, obie to piękne, słoneczne wyspy Morza Śródziemnego. Możemy liczyć na  300 słonecznych dni w roku. Na Minorce mamy rekordowo piękną pogodę; są dni kiedy przez ponad 12 godzin świeci słońce!
 
Plaża Sant Vicenc, Majorka 
 
Obie wyspy mają piękne plaże oraz turkusowe wody. Można tu zrelaksować się, odpocząć od zgiełku, blisko natury. Zarówno Majorka jak i Minorka należą do archipelagu Balearów więc są do siebie podobne zarówno klimatycznie jak i krajobrazowo. Co jednak dokładnie oferują obie rajskie wyspy? Gdzie jest najważniejsza różnica pomiędzy nimi? 
 
Która z tych dwóch wysp to idealne miejsce, aby spędzić wakacje na Balearach? Pomimo wielu podobieństw, obie mają swoje niepowtarzalne, urocze zakątki. Minorka czy Majorka, która odpowiada najbardziej twoim oczekiwaniom?
 
Abyś mógł się przekonać odpowiedz na dziesięć poniższych pytań. Pomogą ci one zaplanować niepowtarzalny urlop!

Którą z wysp wybrałbyś na wakacje jeśli ...?

1. ... interesuje cię głównie spędzanie czasu na plażach?

Jeśli jesteś miłośnikiem wylegiwania się na plaży, spacerów brzegiem morza i kąpieli w turkusowych wodach Morza Śródziemnego to już wystarczający powód, aby odwiedzić Baleary. Linia brzegowa Majorki,  największej z wysp, liczy ponad 555 kilometrów o łącznej powierzchni 3640 km².
 
Jest tutaj ponad 200 plaż do wyboru. Te najbardziej znane i najpiękniejsze plaże znajdziesz na liście 10 najładniejszych plaż na Majorce. Natomiast ci poszukujący bardziej kameralnych zakątków znajdą je odwiedzając najpiękniejsze zatoczki na Majorce.
 
Plaża Es Trenc, Majorka
 
Aby cieszyć się dziewiczą przyrodą wyspy, urokami jej plaż, planując wakacje na Majorce, warto rozejrzeć się za atrakcyjnymi ofertami zakwaterowania w pobliżu najurokliwszych miejsc.
 
Es Trenc to jedna z najpiękniejszych plaż wyspy, z białym piaskiem, turkusową, przejrzystą wodą  i dwoma kilometrami linii brzegowej. To miejsce gdzie można zakotwiczyć i nie ma się  ochoty do końca pobytu ruszać stąd gdziekolwiek. Możesz poczuć się jak na Karaibach!
 
Majorka - plaża Pollensa
 
Port de Pollensa to kolejny przykład pocztówkowej plaży na Majorce z górami Tramuntana w tle. Znajdziemy też tu wiele barów, restauracji i miejsc gdzie możemy uprawiać sporty wodne. 
 
Ponieważ Majorkę odwiedza więcej turystów niż Minorkę na tej pierwszej z wysp znajdziemy więcej ofert spędzenia czasu na świeżym powietrzu i więcej udogodnień. Jednocześnie plaże na Majorce są bardziej zatłoczone. 
 
Zatoczka Cala Mitjaneta, Minorka
 
Minorka jako mniejsza siostra Majorki, rzadziej odwiedzana przez turystów, pozostaje trochę w cieniu i oferuje bardziej kameralne wakacje. Przyciąga tych, którzy wolą odpocząć od tłumów. Na mniejszym i mniej zaludnionym obszarze ma wiele pięknych plaż.
 
Wyspa liczy około 700 kilometrów kwadratowych, czyli zaledwie jedną piątą powierzchni Majorki. Pomimo to ma aż 216 kilometrów linii brzegowej z białym piaskiem i turkusową wodą. 
 
Na Minorce możesz wybrać spośród 75 plaż i plażyczek. Są to czasami ukryte, niewielkie zatoczki, pełne uroku, odgrodzone klifami, skałami. Praktycznie każda plaża na Minorce jest odkryciem.
 
Bez problemu znajdziesz miejsce, aby zrelaksować się i wypocząć bez zatłoczonego nabrzeża i tłumów kąpiących się przy brzegu. To miejsce idealne dla turystów, którzy, oprócz uroków plażowania, czerpią dużo radości z wędrówek, wspinania się po skałach i odkrywania uroków małych zatoczek. 
 
Zatoczka Macarella, Minorka
 
Najbardziej spektakularne plaże na Minorce to: Son Saura, Cala Turqueta i Cala Macarella. Ta ostatnia zlokalizowana jest w przytulnej zatoczce. Zaraz obok oferuje strefę dla nudystów, plaża nazywa się Cala Macarelleta i jest usytuowana jakieś 16 km od miasta Ciutadella.

2. ... uwielbiasz odwiedzać urocze miasta i miasteczka podczas wakacji?

Palma jest stolicą Majorki i jednocześnie miastem o największej populacji na Balearach. Prawie połowa mieszkańców wyspy mieszka właśnie w stolicy. To powoduje, że Palma de Mallorka to tętniące życiem centrum, oferujące wiele atrakcji będących świetną alternatywą dla plażowania.
 
La Seu, Katedra w Palma de Mallorca
 
Najbardziej znanym zabytkiem jest słynna La Seu, miejska katedra i symbol miasta. 
 
Palma to piękna metropolia nadmorska,jeden z największych ośrodków turystycznych świata. Nie trudno tu wsiąknąć w wakacyjny klimat. Warto wybrać się na spacer urokliwymi uliczkami Palma de Mallorka wzdłuż Paseo Marítimo, to niezwykle przyjemny i piękny widokowo deptak z palmami w okolicach portu. 
 
Brama Sant Sebastià, Alcudia, Majorka
 
Jeśli wolisz mniejsze miasteczka polecamy wizytę w Alcudia - miejscowości, która jest prawdziwym skarbem wyspy. Zabytkowe stare miasto, mury obronne i bogata historia, a wszystko w nadmorskich pejzażach. Świetny pomysł na wycieczkę dla całej rodziny!
 
Port w Mahón, Majorka
 
Także na Minorce bez problemu znajdziesz piękne miasta, miasteczka i osady. Pozwalają odpocząć od plaży i kąpieli słonecznych. Dzięki wycieczkom do wyspiarskich miast można lepiej poznać historię Minorki i jej kulturę. Największe miasta to Mahón i Ciutadella. Mają ponad 30.000 mieszkańców. To niewiele w porównaniu z półmilionową populacją stolicy Majorki. 
 
Ponieważ są to stosunkowo małe nie przytłaczają gwarem. Dają możliwość spokojnego spaceru po romantycznym starym mieście Ciutadella. Kolejna alternatywa to wyprawa statkiem do, drugiego co do wielkości na świecie, naturalnego portu znajdującego się w Mahón!
 
Binibeca, Minorka
 
Niezwykle malownicza i warta odwiedzenia jest także rybacka wioska Binibeca usytuowana na wschodnim wybrzeżu wyspy. Białe domki, które otaczają wioseczkę robią duże wrażenie.

3. ... szukasz rozrywki i nocnego życia?

Klub Mallorca Rocks, Majorka
 
Amatorzy nocnego życia, głośnych klubów i dyskotek zdecydowanie wybiorą  Majorkę. Palma de Mallorca, stolica wyspy oferuje niezliczoną ilość lokali dla osób poszukujących dobrej zabawy. Wśród najbardziej obleganych i poszukiwanych klubów znajdują się na Majorce Tito's i Pacha Mallorca.
 
Noce na Minorce są spokojniejsze i cichsze. Nie ma tu słynnych klubów, barów i dyskotek. Miłośnicy głośnego życia nocnego udają się raczej na pobliską Majorkę.
 
Cova d'en Xoroi, restauracja w jaskini, Minorka
Foto: Cova d’en Xoroi na Minorce
 
To wcale nie znaczy, że nie ma nocnego życia na Minorce. Wyspa proponuje rozrywki bardziej w stylu, który określa się 'hippie'. Stawia się na wyciszenie i zrelaksowanie. Cova d’en Xoroi, legendarna, najsłynniejsza jaskinia na wyspie zmieniona w klub-dyskotekę, jest kultowym miejscem spotkań osób szukających lokalnych klimatów. 
 
Można wypić tu drinka, posłuchać muzyki, podziwiać zachody słońca. Możemy trafić też na wieczory tematyczne. 

4. … szukasz autentycznych krajobrazów, dziewiczych zakątków?

Cala Macarelleta, Minorka

 
Plaża i spokój, którym emanuje natura to jest to czego szukasz? Według wielu Hiszpanów Minorka to najbardziej autentyczna i najmniej skażona cywilizacją wyspa Balearów. Jej krajobrazy i plaże to trochę jak pieczołowicie pielęgnowany skansen, oaza autentycznego bogactwa natury. Tu jest wszystko bardziej dzikie niż na Majorce. 
 
To zupełnie inny świat, pełen nieodkrytych zatoczek, małych plażyczek ze złotym, drobnym piaskiem i ten oszałamiający turkus wody. To prawdziwy raj!
 
Plaża Formentor, Majorka
 
Majorka, w porównaniu do swojej mniejszej siostry, jest gęściej zaludniona, trudniej tutaj o intymność i ucieczkę od tłumów, szczególnie w sezonie turystycznym. Jednak to nie oznacza, że znalezienie kameralnych zatoczek i plażyczek jest niemożliwe.
 
Także tutaj znajdziemy naturalne oazy gdzie ma się wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu.
 
Alcudia, Majorka
 
Zarówno Majorka jak i Minorka mają sporo do zaoferowania jeśli chodzi o naturalny koloryt i folklor. Wystarczy odwiedzić lokalne ryneczki w takich miastach jak  Palma de Mallorka czy Alcudia, aby pooddychać tutejszym powietrzem, poznać zapachy, smaki  i kolory obu wysp.

5. ... jesteś smakoszem i chcesz poznać lokalną gastronomię ?

Szlak wina, Majorka

 
Zarówno Majorka jak i Minorka to bogata kuchnia i wiele lokalnych potraw do odkrycia. Większość restauracji serwuje tutejsze specjały według starych receptur. Trzeba spróbować smakowitych potraw przy okazji wizyty na rynku lub w wiejskich barach. Koniecznie należy spróbować queso Mahón oraz ensaimada de Mallorca.
 
Można wybrać się szlakiem serów lub szlakiem win. Wino produkuje się na obu wyspach. Na Majorce znajdują się największe winnice i stąd pochodzi najwięcej tego cennego trunku. Największe winnice znajdują się w Binissalem i Santa Maria, ale jest tu szereg małych producentów win rozprzestrzenionych po całej wyspie. 
 
Minorka jest mniejszym producentem win, ale równie dobrych jak te z Majorki. Także na tej wyspie można odbyć wycieczkę szlakiem winnic. Punktem obowiązkowym dla miłośników winnego trunku jest winnica Binifadet w miejsciowości Sant Lluis. Znajduje się tu też restauracja. 

6. … interesuje cię przyroda i pośród natury chcesz spędzać czas?

Punkt widokowy la Creueta o del Colomer, Serra de Tramuntana, Majorka

 
Archipelag Balearów to nie tylko plaża i słońce. Sierra de Tramuntana to prawie 100-kilometrowy łancuch górski zajmujący prawie 30 procent powierzchni Majorki.  W 2011 roku krajobraz kulturowy Serra de Tramuntana został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
Warto wybrać się na punkt widokowy w górach Mirador de la Creueta. A może ruszycie na zdobycie jednego ze szczytów tego spektakularnego łańcucha górskiego Puig Major? To najwyższy punkt Majorki i całych Balearów (1445 metrów).
 
Deià, góry Sierra de Tramuntana, Majorka
 
Na szlaku w Tramuntana można odwiedzić zagubione w górach wioseczki. Niezapomniane wrażenia gwarantowane! Trudno o bliższy kontakt z naturą i piękniejsze trasy widokowe. Wśród najpiękniejszych osad wymieniania jest Deia, Andratx i Pollensa. 
 
Polecanym miejscem jest też Park Krajobrazowy Mandragó na Majorce. Znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy. Usytuowany w pobliżu idyllicznych białych plaż z turkusową, krystalicznie czystą wodą, wzdłuż imponujących klifów. Miejsce jak z bajki. Kawałek raju.
 
Krajobrazy na Minorce
 
Minorka jest bardziej płaska, mniej urozmaicona jeśli chodzi o ukształtowanie terenu. Tylko z jednej strony mamy  góry Monte Toro (358 metrów). Ponieważ wzniesienie znajduje się w centralnej części wyspy stanowi wspaniały punkt widokowy na całą Minorkę. Ze szczytu możemy obserwować spektakularne krajobrazy. Wyspa tonie w zieleni. Wokół widać też pola ograniczone kamiennymi murkami. 
 
Dzięki wiejskiemu charakterowi wyspy, małej gęstości zaludnienia to idealne miejsca na spędzenie spokojnych wakacji. Wynajęcie apartamentu na Minorce to doskonałe rozwiązanie, aby odpocząć blisko natury, cieszyć się dziewiczą przyrodą w sąsiedztwie rajskich plaż.
 
Rezerwat Albufera des Grau - Lagoon, Minorka
 
Na Minorce trzeba koniecznie wybrać się do rezerwatu przyrody s'Albufera Natural Park des Grau, To największy na wyspie park naturalny gdzie na powierzchni 5 tysięcy hektarów żyje ponad 7 tysięcy gatunków ptaków. 
 
W rzeczywistości cała wyspa Minorka w 1993 roku została objęta ochroną jako rezerwat biosfery UNESCO. Dlatego też środowisko jest zmieniane w jak najmniejszym stopniu. Czasami na plażach brakuje nawet koszy na śmieci ze względów estetycznych, aby jak najmniej ingerować w krajobraz naturalny. Trzeba być przygotowanym, aby po skończonym pikniku śmieci zabrać ze sobą. 
 
Cala Fustam, Minorka
 
Do ponad połowy plaż na Minorce nie dojedziecie samochodem, a do wielu dostęp jest wyłącznie drogą morską. To dlatego można w zatoczkach zobaczyć tyle zakotwiczonych jachtów i łódek. Innym ze sposobów dostania się na plażę to dopłynięcie kajakiem. 
 
Wynajęcie samochodu to najlepszy sposób na zwiedzanie obu wysp. Aby dostać się na dziewicze plaże Minorki być może trzeba będzie zostawić samochód dalej od plaży. Nie są to jednak bardzo długie dystanse do pokonania. Dobrze zabrać wygodne buty i większy plecak.

7. … spacerem lub na rowerze, wolisz aktywnie spędzać czas? 

Camí de Cavalls, północ Minorki

 
Minorka jest idealnym miejscem do spacerów, jazdy na rowerze lub przejażdżek konnych. Najbardziej znany i popularny szlak pieszy to Camí de Cavalls  (co dosłownie oznacza "droga konia"). To 185 kilometrów ścieżek okalających wyspę. Można pokonywać szlak wybranymi etapami dobierając stopień trudności. 
 
Na Majorce góry Tramuntana oferują bardziej wymagające trasy, szczególnie jeśli chodzi o rowerzystów. Szlak Es Pla, to propozycja dla sportowców-amatorów. Ścieżki wiodą od wsi do wsi, a wokół przepiękne, zapierające dech w piersi krajobrazy!
 
Droga na szczyt Tramuntana, Majorka
 
Scenerię na Balearach mamy piękną przez cały rok - zielone wzgórza, uprawy winorośli i zapach ukwieconych dolin. W okresie od września do czerwca, gdy jest mniej turystów, przyroda jest szczególnie hojna, pokazuje swoje najpiękniejsze oblicze bo nie ma palącego słońca. Zima i jesienią jest więcej deszczowych dni.

8. ... podróżujesz z dziećmi?

Majorka i Minorka oferują wiele plaż i obszarów gdzie dzieci mogą aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Jedną z popularnych form spędzania czasu przez najmłodszych jest jazda konna. Tutejszy klimat sprzyja spędzaniu wakacji z dziećmi.
 
Cala Barques, Majorka
 
Na Majorce jest wiele plaż, które mają świetnie przygotowane zaplecze, wszystko z myślą o rodzinach z dziećmi. Łatwo do nich dojechać, są strzeżone, mają mnóstwo obiektów gdzie maluchy mogą spędzać czas i atrakcji sportowych skierowanych do najmłodszych członków rodzin.
 
Nawet najbardziej dziewicze plaże posiadają takie udogodnienia, aby dzieci mogły bezpiecznie spędzać czas bawiąc się i korzystając z uroków miejsca. 
 
Plażyczka na Minorce
 
Plaże Minorki mogą wydawać się idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi ze względu na spokój i stosunkowo niewielkie zatłoczenie w sezonie letnim. Jednak trzeba pamiętać, że na niektóre plaże trudniej jest się dostać. Na niektóre trzeba iść pieszo około pół godziny. To duże utrudnienia dla rodzin z malutkimi dziećmi.
 

9. ... ty i twoje dzieci jesteście fanami sportów wodnych i aktywności na świeżym powietrzu?

Cala Escorxada, Minorka

 
Minorka ma wiele plaż przygotowanych do uprawiania sportów wodny. Najlepsza przygoda to odkrywanie zatoczek pływając po turkusowych wodach kajakiem. To sposób na spędzenie czasu rodzinnie. 
 
Amatorzy windsurfingu, sailingu czy narciarstwa wodnego mogą odwiedzić Ses Salinas albo Fornells na północy. Warto spróbować też fantastycznej śródziemnomorskiej kuchni w porcie w białej rybackiej miejscowości Fornells. Szczególnie polecamy caldereta de langosta!
 
Cala Galdana z punktu widokowego Mirador de Sa Punta, Minorka
 
Cala Galdana to kolejne miejsca na Minorce z piękną plażą i wspaniałym zapleczem do uprawiania sportów wodnych.
 
Wyspa to raj dla nurków i amatorów oglądania świata podwodnego. Ciepłe, turkusowe wody przybrzeżne Minorki oferują liczne jaskinie, gdzie pływają ławice kolorowych ryb. Można wybrać się też w miejsca gdzie leżą pod wodą stare wraki, które są sporą atrakcją. 
 
Nurkowanie z maską, plaża Es Trenc
 
Majorka też nie rozczaruje amatorów nurkowania i snorkelingu. Jest wiele miejsc gdzie można uprawiać sporty wodne. Dla szukających nowych wyzwań niektóre ośrodki sportowe na Majorce oferują canyoning czyli ekstremalną formę rekreacji polegająca na pokonywaniu rwącej rzeki.
 
Mnóstwo możliwości na aktywne wakacje!

10. ... interesuje cię lokalna tradycja i zwyczaje?

Święto konia "Jaleo" na Minorce

 
Minorka to wyspa, na której koń zajmuje szczególne miejsce. W tutejszej kulturze i tradycji to ważne zwierzę, któremu poświęcone jest święto Jaleo - wielka fiesta, spektakl, którego nie można przegapić. Odbywa się w miesiącach letnich, w każdym miasteczku i wsi w innym terminie. Koniecznie musicie tam się wybrać!
 
Majorka też ma swoje święto dedykowane koniom Fiesta del Cavalla de Ses Salines. Chociaż fiesta ma długą tradycję jednak przez lata zaniechano jej obchodów. Dopiero niedawno to wydarzenie wróciło do kalendarza lokalnych imprez i tylko w Ses Salines. 
 
Mieszkańcy Majorki i Minorki, podobnie jak większość Hiszpanów, uwielbiają świętować, kochają fiesty i imprezy. Dlatego bez względu na porę roku zawsze znajdziesz coś co cię zainteresuje. Wystarczy zapoznać się z kalendarzem wydarzeń kulturalnych na Balearach
 
Bez względu na to jaką wyspę wybierzesz nie będziesz się nudziłć. Zarówno Majorka jak i Minorka mają tak bogatą ofertę i walory naturalne, że gwarantują udane wakacje!
Oprócz przepięknych plaż, i zapierających dech w piersiach krajobrazów górskich uznanych przez UNESCO za wyjątkowe dziedzictwo, Majorka pozwala cieszyć się życiem nocnym i oferuje atrakcje turystyczne przez cały rok. Palma de Mallorca ma opinię jednego z najlepszych miejsc na świecie do życia. 
Minorka, to autentyczna, dziewicza przyroda i spokój jaką można znaleźć tylko na tak niewielkiej wyspie. To jeden wielki rezerwat biosfery UNESCO pełny rajskich plażyczek i zatoczek. Spotkamy na szlaku miasta i wsie, w których odnajdziemy lokalny koloryt.