Gdzie zatrzymać się w Alicante

Alicante jest jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Hiszpanii. Słońce, morze i dobra zabawa są tu zagwarantowane! W ciągu ostatnich 30 lat wiele miejsc w prowincji rozwinęło się wokół turystyki, stając się punktem odniesienia dla innych hiszpańskich kurortów pod względem gościnności i oferowanych usług.

W regionie znajdują się również liczne parki przyrody, niezwykłe dziedzictwo historyczne i artystyczne, a przybywający tu goście mają możliwości uprawiania sportów i aktywnego wypoczynku. W naszym przewodniku przedstawiamy najlepsze miejsca na pobyt w Alicante.

 

Najlepsze miejsca w Alicante dla miłośników plaży

Calpe


Region Alicante położony jest na wybrzeżu Costa Blanca i może pochwalić się jednymi z najbardziej popularnych nadmorskich kurortów w Hiszpanii. Wzdłuż linii brzegowej znajdziesz piękne, w pełni wyposażone plaże, ale również zaciszne zatoczki i plaże dla nudystów - wybór należy do Ciebie!

Calpe, Benidorm, Moraira, Denia i Javea to miejsca, które gromadzą najwięcej idyllicznych plaży w okolicy. Miasta te oferują wspaniałą kombinację długich, piaszczystych plaży (idealnych dla rodzin z dziećmi), odosobnionych zatoczek (doskonałych dla osób poszukujących spokoju i przepięknych krajobrazów) oraz bogate zaplecze turystyczno- usługowego, które zapewnią Ci komfortowe i pełne rozrywki wakacje. 

Plaża Moraira


Jeśli zdecydujesz się na wypoczynek w Denii, będziesz mógł przekonać się, jak różnorodne plaże kryje to wybrzeże: na północ od centrum miasta ciągną się kilometrami białe piaszczyste plaże, znane jako wybrzeże Las Marinas. Jeśli wybierzesz przeciwny kierunek i udasz się na południe, możesz odpocząć od tłumów i odkryć piękne skaliste dno morskie wielu małych zatoczek, które tworzą wybrzeże Las Rotas

Miasteczko Javea również oferuje plaże, które zaspokoją wszystkie gusta, od wygodnej piaszczystej plaży El Arenal po urocze zatoczki w okolicy Cabo San Antonio. Tutaj zlokalizowane są spektakularne Cala Ambolo i Cala Granadella, uważane za jedne z najpiękniejszych plaży na Costa Blanca

Najlepsze miejsca w Alicante na rodzinne wakacje

Rodzinne wakacje w Benidorm

 

Cała prowincja Alicante jest odpowiednim miejscem na rodzinne wakacje, nawet z bardzo małymi dziećmi. Wybrzeże Costa Blanca jest doskonale przygotowane, by sprostać oczekiwaniom licznie przybywających tu turystów, a oferowane usługi i atrakcje są zawsze kompletne oraz spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości. Mimo to, niektóre miejsca są szczególnie popularne wśród rodzin przybywających na wakacje do Alicante.

Calpe jest idealnym miejscem na familijne wakacje nad morzem. To urocze i spokojne miasto kryje wiele pięknych plaży. Są one wyposażone we wszystkie usługi i udogodnienia, a wzdłuż wybrzeża znajdują się liczne sklepy. Płytkie i spokojne wody w Calpe gwarantują przyjemne i bezpieczne kąpiele dla całej rodziny. 

Playa La Fossa


Calpe zapewnia wiele atrakcji: od zwiedzania wykopalisk archeologicznych w okolicy (niektóre położone zaledwie kilka metrów od plaży) przez doskonałą zabawę w parkach rozrywki i aquaparkach po rozrywkę na plaży, dostosowaną do wszystkich gustów i wieku. Krajobraz Calpe zdominowany jest przez Peñon de Ifach, majestatyczną skałę wynurzającą się z morza. Chętni mogą wybrać się na małą wycieczkę na jej szczyt; z góry roztacza się fantastyczny widok na miasto oraz piękną lagunę, znajdującą się tuż za centrum miasta i zamieszkałą przez flamingi.

Denia jest kolejnym pięknym miastem z widokiem na morze, które oferuje plaże dla każdego (od skalistych zatoczek po piaszczyste kąpieliska) oraz mnóstwo ciekawych rzeczy do zrobienia i zobaczenia. Większość usług i rozrywek znajduje się na wyciągnięcie ręki, więc posiadanie samochodu nie jest konieczne. Nie przegap okazji, by zwiedzić zamek oraz skorzystaj z wielu możliwości oferowanych przez lokalną przystań: wynajem łodzi, centrum nurkowe, a nawet wycieczki na Ibizę (wyspa położona jest ok 100 km od wybrzeża).

Torrevieja jest jednym z najbardziej popularnych kurortów wakacyjnych w prowincji Alicante. Miasto oferuje 20 km linii brzegowej charakteryzującej się szerokimi, wygodnymi plażami, licznymi wydarzeniami i rozrywkami, a także parkami przyrody idealnymi do jazdy na rowerze i rodzinnych pikników.

Podczas wakacji w Torrevieja możesz relaksować się na Playa de la Mata (plaża wyróżniona Błękitną Flagą), bawić się z dziećmi w parku wodnym w Playa de Los Naufragos lub popływać w naturalnych basenach skalnych położonych w pobliżu centrum miasta. Polecamy również wycieczkę  do słonych lagun La Mata i Torrevieja. Obie laguny znajdują się na obszarze chronionym (położonym zaledwie kilka minut od centrum) i są domem dla wielu gatunków ptaków, w tym dużej populacji flamingów. Twoje dzieci będą zachwycone!

Najciekawsze miejsca w Alicante dla miłośników historii i kultury 

Prowincja Alicante może pochwalić się bogatym dziedzictwem historycznym i kulturowym. Dzięki swojemu położeniu- na drodze ważnych szlaków handlowych w zachodniej części Morza Śródziemnego- region doświadczył stuleci walk między różnymi królestwami. Te niekończące się wojny o granice ukształtowały krajobraz bogaty w zamki i fortyfikacje, podobnie jak w wielu innych regionach Hiszpanii.

Alicante: główne targowisko


Miasto Alicante jest doskonałym tego przykładem. Miasto kryje interesujące dziedzictwo historyczne, poczynając od jego najbardziej podziwianego i ukochanego symbolu, Castillo de Santa Barbara. Ta duża forteca dominuje nad centrum miasta i zatoką, dzięki spektakularnemu położeniu na wychodni skalnej na wysokości 200 metrów. 

Doskonały stan zachowania zamku i wspaniałe widoki, które można podziwiać z jego murów, sprawiają, że jest to obowiązkowy punkt do zwiedzenia dla wszystkich osób przybywających w te okolice. Alicante ma także inną fortecę, Castillo de San Fernando, położoną w niewielkiej odległości od pierwszej fortyfikacji, po przeciwnej stronie centrum miasta.

 

Alicante - Zamek Santa Barbara

 

Jeśli zatrzymasz się w mieście Alicante, nie przegap wizyty w stanowisku archeologicznym Lucentum. Położone zaledwie 3 km od starówki ruiny są doskonale zachowaną częścią rzymskiej osady z IV wieku p.n.e. Inne interesujące miejsca to nowoczesa hala targowa Mercado Central, spektakularna bazylika Santa Maria i klasztor Santa Faz, który według legend strzeże relikwii: płótna, którego święta Weronika użyła do wytarcia zakrwawionej twarzy Jezusa podczas jego męki na drodze krzyżowej. 

Jako stolica prowincji, miasto Alicante jest również najbardziej aktywnym ośrodkiem kulturalnym w okolicy. Znajdują się tu liczne muzea i sale wystawowe oraz odbywają ciekawe festiwale i uroczystości (np. Las Hogueras de San Juan).

Położone 25 km na południowy zachód od miasta Alicante miasto Elche ma naprawdę wyjątkowy rekord: jest to jedyna hiszpańska gmina, która może pochwalić się trzema nagrodami UNESCO w różnych kategoriach programu światowego dziedzictwa.

Na listę UNESCO został wpisany spektakularny gaj palmowy Palmeral Historico de Elche. Ta ogromna oaza z ponad 200.000 palm jest największym skupiskiem palm w Europie, które osiągnęło największą świetność za panowania arabskiego. Zlokalizowany w centrum miasta gaj został zbudowany zgodnie z praktykami stosowanymi w wielu krajach Bliskiego Wschodu, wykorzystując te same systemy nawadniania, które umożliwiły rozwój gospodarki rolnej krajów o suchym klimacie. 

El Misteri albo inaczej Festa d'Elx to dramatyczno-religijna reprezentacja z XV wieku, wykonywana w łacinie i starożytnym walencjańskim dialekcie, koncentrująca się na postaci Dziewicy Maryi. W 2001 r. została uznana za niematerialne dziedzictwo ludzkości. Ten spektakularny dramat muzyczny wystwiany jest co roku 13 i 14 sierpnia w Bazylice Santa Maria, będąc częścią obchodów z okazji Wniebowzięcia.

Trzecim obiektem wspianym na listę Światowego Dziedzictwa Unesco jest Museo Escolar de Pusol. Ten innowacyjny projekt edukacyjny ma dwa ogólne cele: promowanie edukacji opartej na włączeniu do szkolnego programu wartości inspirowanych dziedzictwem lokalnym, kulturowym i naturalnym; i przyczyniać się do zachowania dziedzictwa kulturowego Elche poprzez edukację, promując jednocześnie kultywowanie sumienia społeczności.

Elche znaduje się również na cieszącej się popularnością trasie Ruta de los Castillos del Vinalopó. Ta historyczna ścieżka biegnie wzdłuż doliny rzeki Vinalopó, wiejskiego obszaru słynącego z winnic. W średniowieczu region ten stanowił naturalną granicę między królestwami Kastylii i Aragonii.

Przez wieki dolina była miejscem wielu bitew i zmagań politycznych, które pozostawiły po sobie bogate dziedzictwo historyczne: czternaście zamków, dominujących tutejszy krajobraz od wybrzeża Morza Śródziemnego po tereny w głębi lądu. Większość z tych fortyfikacji została zbudowana w najbardziej burzliwym okresie między XII a XIII wiekiem, ale niektóre mają dużo starsze korzenie, sięgające czasów dominacji arabskiej. Jeśli pasjonujesz się historią lub chcesz poznać okolicę i wędrować szlakiem wież warownych i dawych pól walki, rozważ zakwaterowanie w Villena. To urocze miasteczko znajduje się w samym środku trasy i będzie idealną bazą wypadową do zwiedzania historycznej okolicy, parku przyrody Maigmó oraz skosztowania lokalnej gastronomii.

Innym doskonałym miejscem do poznania historii i kultury prowincji jest Orihuela, położona nad brzegiem rzeki Segura. Bardzo stare miasto na przestrzeni wieków zamieszkane było przez Fenicjan, Greków, Kartagińczyków, Rzymian, Wizygotów, Muzułmanów.

Odzyskana w XIII wieku przez Koronę Aragonii, Orihuela przeżyła chwile wielkiej świetności i stała się najważniejszym ośrodkiem rozległego terytorium. Z tego okresu pochodzi majestatyczna katedra (która, jak często miało to miejsce w tamtych czasach, została zbudowana na pozostałościach dawnego meczetu).

W mieście znajduje się wiele średniowiecznych zabytków i stanowisk archeologicznych. Wśród nich, poza wspomnianą gotycką katedrą, warto zwrócić uwagę na klasztorną szkołę Santo Domingo (powstała w XIV wieku, szczyci się dwoma wspaniałymi krużgankami i refektarzem ozdobionym spektakularną ceramiką) oraz Iglesia de las Santas Justa y Rufina (kościół będący połączeniem gotyckiego i barokowego stylu, którego dzwonnica ma zegar z 1439 r.). Jeśli zatrzymasz się na wybrzeżu Orihuela, wykorzystaj okazję i odwiedź to interesujące miasto, położone zaledwie 20 km od pięknych plaży.

Wakacje na wsi i w otoczeniu przyrody 

Chociaż Alicante znane jest głównie z bogatej oferty wypoczynku nad morzem, kryje również wiele skarbów przyrody, które warto poznać.

Jedną z najpopularniejszych wycieczek jest Guadalest. Ta urocza wioska, znajdująca się około 50 km od miasta Alicante i niecałe 20 km od Benidormu, jest idealnym miejscem na wypad na łono natury i wśród sielankowych wiejskich krajobrazów. Możesz odwiedzić m.in. zamek, z którego roztacza się wspaniały widok na dolinę i jezioro poniżej.

Jeśli wolisz cieszyć się przyrodą w aktywny sposób, zaplanuj wycieczkę do Fuentes de Algar. To fantastyczne miejsce z wodospadami, naturalnymi basenami i szlakami wędrownymi biegnącymi wśród bujnej przyrody. Zatrzymując się w Altea, Fuentes de Algar będziesz mieć pod ręką, w odległości mniej niż 10 km.

Jeśli chcesz zasmakować tradycyjnego wiejskiego życia na prowincji, zaplanuj eskapadę do Alcoy. To urocze miasteczko, oprócz bogatego dziedzictwa historycznego, oferuje fascynujące środowisko naturalne, które oczaruje wszystkich wielbicieli przyrody. Podążaj ścieżkami, które przecinają lasy Parku Przyrody Carrascal de la Font Roja; wypożycz rower i wyrusz na trasę wzdłuż Via Verde („zielona trasa”) lub odkryj piękny krajobraz i malowidła skalne w jaskini La Sarga, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Alcoy oferuje również możliwość zbliżenia się do jednego z najbardziej spektakularnych wydarzeń w regionie, tradycyjnego festiwalu Moros y Cristianos. Święto to upamiętnia zwycięstwo katolików nad wojskami Maurów podczas rekonkwisty.  Festiwal odbywa się w prawie każdym mieście w prowincji, ale obchody w Alcoy są zdecydowanie najbardziej popularne.

Sport i aktywne wakacje

Dzięki łagodnemu klimatowi, licznym obszarom chronionym i parkom przyrody oraz długiej i zróżnicowanej linii brzegowej, prowincja Alicante oferuje szeroki wachlarz możliwości dla miłośników sportu.

Wszystkim fanom windsurfingu i katesurfingu polecamy zakwaterowanie w Santa Pola. Miasteczko oferuje doskonałe warunki morskie przez większą część roku, a także kilka dobrze wyposażonych centrów wynajmu sprzętu. Jeśli lubisz żagle, ale wolisz coś bardziej relaksującego, możesz wybrać pobyt w Denii lub Alicante; w obu miastach znajduje się wiele klubów żeglarskich, w których można wypożyczyć żaglówki i katamarany, co daje szansę odkrywania wybrzeża w swoim tempie.

Jeśli twoją pasją jest nurkowanie, tutejsza oferta na pewno Cię nie rozczaruje. Fantastyczne skaliste dna Cabo San Antonio (pomiędzy Denia i Javea), wybrzeże Marina Alta i dno zatoczek w Las Rotas w Denii są najchętniej odwiedzanymi miejscami wybieranymi przez nurków.

Decydując się na wakajce w Moraira, będziesz cieszyć się pięknymi zatoczkami i kamienistym dnem pełnym zachwycającej morskiej przyrody. W nowoczesnej marinie mieści się dobrze wyposażone centrum nurkowe, które organizuje wycieczki wzdłuż wybrzeża i wokół Cap Blanc i Cap d'Or.

Wyspa Tabarca, położona w niewielkiej odległości od wybrzeża i łatwo dostępna z różnych portów w regionie, oferuje spektakularny rezerwat morski, który warto poznać. Jeśli zakwaterujesz się w Torrevieja,  wycieczka na wyspę może być idealnym pomysłem na połączenie nurkowania z odkrywaniem wyjątkowych krajobrazów naturalnych.

Alicante jest bardzo często wybierane również przez kolarzy. Doskonały klimat z dużą liczbą słonecznych dni w roku i różnicowany krajobraz okolicy jak magnes przyciąga rowerzystów z całego świata. W określonych porach roku region jest również odwiedzany przez profesjonalistów, zarówno w zakresie kolarstwa szosowego, jak i kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają tu w celu przygotowania formy do zawodów. Jeśli planujesz pobyt w Calpe lub Denii, możesz skorzystać z licznych wypożyczalni rowerów i bogatego kalendarza imprez (w tym zawodów profesjonalnych, a także rajdów amatorskich) o każdej porze roku.

 Niskobudżetowe wakacje

Willa przy plaży w Moraira

Wakacje w prowincji Alicante są na ogół stosunkowo niedrogie,  a duża liczba dostępnych miejsc noclegowych ułatwia znalezienie najbardziej odpowiedniego rozwiązania na każdy budżet.

Jeśli szukasz naprawdę budżetowego planu na wakacje, czyli niedrogich restauracje, rozrywki i transportu, zatrzymaj się w El Campello, Torrevieja czy Santa Pola. Wszystkie te ośrodki znajdują się zaledwie kilka kilometrów od lotniska w Alicante i oferują dużą liczbę noclegów i niedrogich usług. Miejscowości te położone są również w niewielkiej odległości od głównych atrakcji turystycznych w Alicante, Elche, parku przyrody Serra del Maigmó i doliny Vinalopó.

Najlepsze miejsca na luksusowe wakacje 

Jeśli szukasz luksusowych wakacji w prowincji Alicante w miejscu jak z bajki, wynajmij willę z basenem w Altea Hills. Ta spokojna dzielnica mieszkalna znajduje się około 2 km na północ od centrum miasta Altea i niedaleko plaży. Miejsce to polecamy osobom, które cenią sobie miłą atmosferę, prywatność i marzą o spektakularnych widokach na morze.

Moraira jest również idealnym miejscem dla podróżnych, którzy podczas wakacji lubią sprawić sobie małą przyjemność. Miasto oferuje wysokiej klasy zakwaterowanie, szczególnie w okolicy położonej na północ od przystani, gdzie znajduje się piękna plaża Portet. Tutaj czekają na Ciebie wspaniałe wille, prywatność i spokojne otoczenie.

Nocne Życie

Podobnie jak w każdym prawdziwym kurorcie wakacyjnym, w Alicante nie brakuje klubów nocnych, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża i w sezonie letnim. Poza miasteczkami dedykowanymi głównie turystyce rodzinnej , najbardziej popularne miasta oferują kluby, bary i inne miejsca spotkań na każdy gust.

Jeśli marzysz o pełnych wrażeń wakacjach z imprezami i dyskotekami, wybierz się do Benidormu lub miasta Alicante. W stolicy nocne życie kwitnie zwłaszcza w historycznym centrum (dzielnice Santa Cruz i El Carmen), w marinie oraz części Playa de San Juan.

Benidorm również znany jest ze swojego bujnego życia nocnego. Główne obszary rozrywki to Casco Antiguo (historyczne centrum) i dzielnica położona na północ od nabrzeża. Obie oferują liczne kluby, puby i dyskoteki dla wszystkich upodobań i grup wiekowych.