Denia - atrakcje i najlepsze pomysły na spędzenie czasu

Wśród wielu kurortów turystycznych na Costa Blanca, Denia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych. To nie tylko przepiękne plaże, z których słynie " Białe Wybrzeże", ale także piękne historyczne centrum, niezwykłe dziedzictwo artystyczne, aktywny port jachtowy i spektakularne środowisko naturalne. 

Jeśli szukacie niezapomnianych wakacji na plaży, ale także zabytków i wyjątkowych atrakcji, przeczytajcie nasz przewodnik, by odkryć najciekawsze rzeczy do zrobienia w Denii. 

Zamek w Denii

Wybudowany na klifie z widokiem na wybrzeże, zamieszkały i ufortyfikowany od czasów rzymskich, zamek w Denii jest symbolem miasta. Bez wątpienia jest jednym z ulubionych miejsc dla tych, którzy decydują się spędzić wakacje w okolicy. 

Twierdza, która została oficjalnie uznana za "obiekt o znaczeniu kulturowym", powstała w XI wieku, w okresie panowania arabskiego na ziemiach hiszpańskich. W oryginalnej wersji budowla została zbudowana w stylu Almohad, ale na przestrzeni wieków przeszła szereg zmian i rekonstrukcji. Dziś możemy zidenyfikować elementy dodane w okresie renesansu oraz w XVIII wieku, a nawet odnaleźć pozostałości po antycznej rzymskiej osadzie. 

Zamek Denia: Główne wejście

Zamek jest główną atrakcją turystyczną miasta i często odbywają się w nim imprezy kulturalne i teatralne wycieczki z przewodnikiem. Na szczycie można podziwiać niesamowity widok na stare miasto, wybrzeże i masyw Montgó, najważniejszy szczyt w okolicy.

Wewnątrz murów obronnych znajduje się Muzeum Archeologiczne, stała ekspozycja poświęcona żegludze i wyprawom odkrywczym w okresie średniowiecza, a także bar, w którym można odpocząć po wizycie i zachwycać się widokami.

Godziny otwarcia:

 • listopad-marzec: 10:00-18:00
 • kwiecień-maj: 10:00-19:00
 • czerwiec: 10:00-20:30
 • od 1 lipca do 15 września: 10:00-20:30 (czasem otwarte aż do 00:30)
 • od 16 do 30 września: 10:00-20:00
 • październik: 10:00-18:30

Cena wstępu:

 • dorośli: 3 €
 • dzieci (8-16 lat): 1 €
 • emeryci: 2 €
 • uczniowie i studenci: 2 €
 • grupy (minimum 25 osób): 2 € od osoby

Spacer po zabytkowym centrum miasta

Denia - kościoł Iglesia de la Asuncion

Historyczne centrum Denii to fascynująca mieszanka nowoczesnej architektury i starych dzielnic, eleganckich budynków i dawnych domów rybackich, kolorowych, nowoczesnych alejek i zaułków w zabytkowym, wiekowym stylu.

Stare Miasto tworzy kilka ulic u podnóża zamku, w sąsiedztwie Ratusza i kościoła Wniebowzięcia NMP (Iglesia de la Asunción). Układ w dużej mierze odzwierciedla ten z XVII wieku i nadal można zidentyfikować niektóre budynki pochodzące z XVIII wieku, który był złotym wiekiem produkcji i handlu rodzynkami, co przyniosło znaczne bogactwo miastu i rozwój okolicy. Przy ulicy calle Cavallers znajdziecie Muzeum Etnologiczne, które obrazuje życie okolicy w tym okresie (wejście jest bezpłatne).

Stare Miasto Denia

Spacerując w kierunku morza, znajdziemy calle Marqués de Campos, tętniącą życiem aleję pełną sklepów i barów z tarasami. Na równoległej ulicy Calle Calderón znajduje się ciekawe Muzeum Zabawek.

Po przybyciu do portu możemy odwiedzić Baix la Mar, starą dzielnicę nadmorską. Okolicę tworzą wąskie uliczki i charakterystyczne domy rybackie, z uroczymi fasadami pomalowanymi w pastelowych kolorach. W części najbliżej portu znajduje się wiele barów i restauracji, w których można spróbować wyśmienitych, świeżo złowionych ryb.

Plaże i sporty wodne

Port w Denii

Plaże Denii są dla wielu główną atrakcją turystyczną regionu. Miasto ma prawie 15 km linii brzegowej, podzielonej na dwie części: Las Rotas charakteryzuje się skalistymi i mało uczęszczanymi zatoczkami, podczas gdy Las Marinas to długie, piaszczyste i wygodne plaże. 

Obie oferują wiele możliwości do zabawy: można nurkować lub pływać z maską z rurką, odkrywając wspaniałe dno morskie Las Rotas, a także uprawiać sporty wodne w rejonie Las Marinas, w tym windsurfing, kitesurfing, Stand Up Paddle czy pływać na kajakach. 

Paddle surf Denia

W mieście działa również bardzo aktywnie port jachtowy. To odpowiednie miejsce dla osób szukających relaksujących zajęć wzdłuż wybrzeża: można wypożyczyć żaglówkę lub motorówkę oraz wybrać się na wyprawę wędkarską.

W okolicach Club Nautico znajdziecie również kilka wypożyczalni sprzętu żeglarskiego i sportów wodnych; tutaj zaopatrzycie się we wszystko co potrzebne, by aktywnie spędzić dzień na plaży: od skuterów wodnych i małych łodzi po kajaki i deski z wiosłem. 

rowerem po promenadzie w Denii

Okolice plaży są także idealnym miejscem do jazdy na rowerze, biegania lub spacerów, a to dzięki pięknej promenadzie, która zaczyna się przy porcie jachtowym i prowadzi wzdłuż plaż Marineta Cassiana i Las Rotas. Trasa biegnie dalej na południe do Rezerwatu Przyrody Cabo San Antonio, nazwanego na cześć spektakularnego klifu, z którego najlepiej podziwiać wspaniałe wybrzeże. Na szczyt góry również doprowadzi nas przyjemna ścieżka wędrowna. 

Zakupy na lokalnych targowiskach

Targowisko, Denia

Denia oferuje wiele możliwości dla tych, którzy kochają zakupy. W okolicy calle Marqués de Campo i w dzielnicy Baix la Mar znajduje się wiele sklepów z rękodziełem i małych butików, gdzie zakupimy ubrania i dodatki czy pamiątki.

Jeśli chcecie skosztować lokalnych przysmaków, odwiedźcie el Mercado Municipal, który odbywa się od poniedziałku do soboty na ulicy Magallanes Street (niedaleko Zamku). W każdy poniedziałek i piątek, na zewnątrz głównego budynku rynku, działa targ świeżych lokalnych produktów (głównie owoców i warzyw). Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, by odkryć smaki i kolory miejscowej gastronomii.

Targ w Denia

W poniedziałki, na Explanada de Torrecremada, na zachód od centrum miasta, odbywa się cotygodniowy targ na świeżym powietrzu, gdzie można kupić wszystko, od ubrań po produkty spożywcze. W tym samym miejscu, w piątki, organizowany jest pchli targ.

Miejscem, którego nie można przegapić, jest również La Lonja de Denia, czyli targ rybny. Od poniedziałku do piątku, od godziny 17:30, będziecie mogli uczestniczyć w aukcjach rybnych, które odbywają się kilka minut po cumowaniu łodzi rybackich w porcie. Unikalne doświadczenie i wspaniała okazja do zaostrzenia apetytu.

Odkrywamy Rezerwat Przyrody Montgó

Góra Montgó , Denia

Krajobraz Denii zdominowany jest przez imponującą sylwetkę Montgó, góry o wysokości 800 metrów, usytuowanej w niewielkiej odległości od wybrzeża. Wraz z otaczającym ją terenem tworzy Rezerwat Przyrody El Montgó, w którym spotkamy 650 różnych gatunków roślin i bogatą faunę (orły, sokoły wędrowne, sowy, lisy, dziki, żenety). Chroniony teren oferuje wiele ścieżek, które warto zwiedzić na rowerze lub pieszo.

Denia i jej okolice będą prawdziwym rajem dla miłośników rowerów. Oprócz zwiedzania wybrzeża wzdłuż przyjemnej nadmorskiej promenady, możecie wybrać się w głąb lądu, podążając Vía Verde de Denia, spektakularną trasą rowerową powstałą na byłej linii kolejowej łączącej Denię i Gandię. 

Prom na Baleary

Prom Balearia z Denii na Baleary

Kto odmówiłby okazji podróży na Baleary? Denia jest hiszpańskim miastem położonym najbliżej archipelagu: mniej niż 100 km dzieli kurort od Ibizy! Dla wielu turystów, którzy wynajmują apartamenty na wakacje w Denia, pomysł jednodniowej wycieczki na niesamowite plaże Ibizy, Majorki czy Formentery jest zbyt kuszący, aby go nie zrealizować! 

W sezonie promy w kierunku wysp Balearów kursują nawet trzy razy dziennie (wszystkie informacje na oficjalniej stronie Balearia Ferries), a podróż na Ibizę trwa od 2 do 5 godzin, w zależności od rodzaju promu. Koszt rejsu w dwie strony zaczyna się od około 60€.