Najciekawsze miejsca i atrakcje Calpe

Calpe to nadmorskie miasteczko na północy Costa Blanca, położone pomiędzy kurortami Moraira i Altea. Dzięki ciekawej historii, którą pozostawili po sobie Iberowie, Rzymianie i Maurowie, jak również pięknym plażom, miejsce to przyciąga turystów z całego świata. Wybierz apartamenty w Calpe, a my podpowiemy Ci, co zwiedzić i jakich atrakcji nie pominąć, by Wasze wakacje na wybrzeżu Costa Blanca były niezapomniane! 

Wspinaczka na Peñón de Ifach

Calpe z Peñón de Ifach w tle

Krajobraz w Calpe, a także w wielu miejscach na Costa Blanca, jest zdominowany przez imponującą Peñón de Ifach, wapienną skałę o wysokości 332 metrów. Niepowtarzalny głaz wraz z otaczającym go terenem zostały w 1987 roku objęte ochroną. Utworzono tu najmniejszy park narodowy w Hiszpanii (zajmujący zaledwie 45 ha), szczycący się wieloma rzadkimi przedstawicielami lokalnej flory i 300 gatunkami zwierząt. Co więcej, wiele ptaków corocznie wybiera Peñón de Ifach jako swoje miejsce lęgowe. Możecie wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem lub na własną rękę pokonać jedną z kilku ścieżek prowadzących na szczyt skały. Widoki, które czekają na Was na górze, są warte każdego wysiłku! 

Relaks na plaży

Playa La Fossa

Calpe jest idealnym miejscem na urlop na plaży; miasteczko może pochwalić się pięknymi, miejskimi rodzinnymi plażami o białym piasku, ale również bardziej kameralnymi, zacisznymi zatoczkami, które kryją bogate życie morskie. Jedną z najbardziej znanych plaży w Calpe jest Playa de Levante lub La Fossa, którą polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi. Kąpielisko oferuje szeroką gamę udogodnień, doskonałe warunki do pływania i krystalicznie czystą wodę, dzięki czemu zostało wyróżnione Błękitną Flagą. Inne fantastyczne familijne plaże, na których również powiewa Błękitna Flaga, to Playa del Arenal Bol i Playa del Cantal Roig- położone blisko portu i Peñón de Ifach.

Oprócz miejskich plaży, Calpe oferuje również kilka małych zatoczek o spokojniejszej atmosferze, gdzie można podziwiać przepiękne widoki, jak również odkrywać podwodną przyrodę wybrzeża. Zatoczki takie jak Cala de Racó, Cala Gasparet, Cala del Morrelló, Cala Calalga, Cala Manzanera, Cala Les Bassetes czy Cala Del Mallorquí są warte odwiedzenia, jeśli zdecydujecie się wynająć dom wakacyjny na Costa Blanca.

Sporty wodne

stand-up paddle , SUP

Entuzjaści sportów wodnych pokochają Calpe, ponieważ oferuje im nieskończone możliwości. Jednym z najlepszych miejsc jest Cala Les Bassetes, gdzie znajdziecie małą przystań oraz Centrum Nurkowe Les Bassetes i centrum sportów wodnych Las Antipodas. W Cala Les Bassetes można pływać kajakami, żeglować, nurkować, uprawiać windsurfing czy spróbować stand-up paddle, czyli popływać na desce z wiosłem. Można także zapisać się na kurs nurkowania, wskoczyć na pokład katamaranu lub cieszyć się urokami morza podczas zorganizowanych rejsów łodzią i wycieczek ukierunkowanych na snorkelling. Innym doskonałym miejscem do poznawania podwodnego świata jest Cala El Racó. Położona w pobliżu Peñón de Ifach zatoczka jest doskonałym miejscem, jeśli chcecie pływać w towarzystwie ławic ryb. Jeśli natomiast fascynują Was skutery wodne, skierujcie kroki na plażę La Fossa, gdzie znajdziecie punkt wypożyczania.

Wycieczki Rowerowe

Ponad 300 słonecznych dni w roku, średnia roczna temperatura około 19 ° C, piękny pagórkowaty krajobraz i niepowtarzalne krajobrazy stwarzają doskonałe warunki dla rowerzystów. Drogi w Calpe przyciągają amatorów i entuzjastów z całego świata, a także profesjonalne zespoły kolarskie, które wybierają to miasto jako bazę swoich obozów treningowych. Calpe i okolice często możemy podziwiać podczas Vuelta de España, największego wyścigu kolarskiego w Hiszpanii.

Jeśli planujecie wycieczki rowerowe w Calpe, możecie zabrać ze sobą własny sprzęt albo wypożyczyć rower i niezbędne akcesoria w jednym z wielu lokalnych sklepów rowerowych, które znajdziecie w mieście.

Spacery po starym mieście

Jeśli chcecie uciec od gwarnych plaż i bardziej ruchliwej części Calpe, zawsze możecie szukać schronienia na starym mieście, które znajduje się na szczycie wzgórza. Aby dostać się na starówkę, podążajcie główną ulicą pełną sklepów, a potem skręćcie w lewo na Plaza de la Constitución. 

Stare miasto w Calpe, będące pierwotnie rybacką wioską, było otoczone murami, które miały chronić mieszkańców przed atakami piratów z Afryki Północnej. Na szczęście dziś nie musimy już obawiać się piratów i możemy swobodnie spacerować po zabytkowej starówce, podziwiać małe malownicze brukowane uliczki i zdobione schody i delektować się lokalnymi potrawami w jednej z wielu lokalnych restauracji, takich jak Casa Mola Mola i Restauracja El Posit.

Podczas zwiedzania warto zobaczyć paryski kościół Nuestra Señora de las Nieves, obronną basztę Torre de la Peça (która został przekształcona w muzeum kolekcjonerstwa, Museo del Collecionismo), Muzeum Historii i Archeologii w Calpe oraz kilka murali i mozaik autorstwa artysty Gastóna Castelló z Alicante. Najbardziej spektakularny mural zdobi fasadę biura turystycznego i jest odzwieeciedleniem miasta Calpe: przedstawia Peñón de Ifach, rybaków i innych mieszkańców. Miłośnicy zakupów i targowisk powinni skierować się w stronę starego miasta, gdzie w każdą niedzielę odbywa się bazar sztuki i rzemiosła, na którym można kupić wszystko, łącznie z książkami, przedmiotami z drugiej ręki, ekologiczną żywnością i roślinami. 

Odkryjcie saliny w Calpe 

Saliny w Calpe

Solniska w Calpe znajdują się w samym mieście, w pobliżu skały Peñon de Ifach. Miały one wielkie znaczenie w czasach rzymskich, ponieważ sól służyła do przechowywania żywności (ryb i mięsa). Eksploatacja złóż solnych trwała aż do 1988 roku, zanim miejsce to zostało uznane za strefę morską i obszar chroniony w 1993 roku. 

Obecnie możemy cieszyć się pięknem tej okolicy i wybrać się na wycieczkę szlakiem wśród solnisk. Teren salin (hiszp. las salinas) przekształcił się w obszar o niezwykle zróżnicowanej florze i faunie, gdzie co roku gromadzą się liczne ptaki migrujące, a wśród nich piękne, eleganckie różowe flamingi. 

Weźcie udział w aukcji rybnej

Aukcja rybna w Calpe jest obowiązkowym punktem podczas zwiedzania miasta. Jest to symboliczne wydarzenie, które odzwierciedla długą tradycję miejscowych rybaków. Aukcja organizowana jest na targu rybnym w porcie od poniedziałku do piątku o godzinie 17:00. 

Łodzie lokalnych rybaków przybywają do portu w kolejności ustalonej przez Stowarzyszenie Rybaków. Ryby z łodzi umieszczane są w skrzynkach i trafiają na taśmę transportową, gdzie zainteresowani kupnem mogą je oglądać, natomiast na ekranach wyświetlane są weszelkiego rodzaju informacje o oferowanych produktach. Na wyświetlaczach pojawia się nawet nazwa łodzi, które złowiła ryby. Następnie kupujący mogą wyrazić swoje zainteresowanie, naciskając przycisk na udostępnionym im pilocie. Po zakupie ryba jest pokrywana lodem i zostaje przetransportowana do odpowiedniego nabywcy. Po zakończonej giełdzie nic się nie zmarnuje, a ryby, które nie zostały sprzedane na aukcji zostaną zakupione po obniżonej cenie przez stowarzyszenie rybaków. 
Pózniej możecie udać się do jednej z wielu restauracji rybnych w porcie w Calpe i delektować się smakiem świeżo złowionych ryb.

Jak mogliście się przekonać, Calpe jest tętniącym życiem kurortem pełnym atrakcji, rozrywek i interesujących miejsc. Przyjedźcie i przekonajcie się sami, dlaczego jest to jedno z ulubionych miejsc wakacyjnych na Costa Blanca.