Muzeum Sztuki Współczesnej - Centre Pompidou w Maladze

Malaga to miasto z osobowością, która sztukę ma w genach

28 marca zainaugurowano w Maladze tak wyczekiwane Centrum Kulturalne Pompidou. Tylko kilka dni wcześniej swoje drzwi po raz pierwszy otworzyło muzeum sztuki rosyjskiej - Museo de Arte Ruso de San Petersburgo.

Dzięki tego rodzaju inicjatywom niesamowite centra artystyczne dołączyły do doskonale już znanych i cieszących się niemałą popularnością Museum Picasso czy Centrum Sztuki Współczesnej lepiej znane jako CAC. Należy też wspomnieć o innych ciekawych sukcesach jak ruch MAUS promujący sztukę ulicy w artystycznej dzielnicy SOHO.

 

W ciągu ostatniej dekady Malaga stała się "żywym" przykładem na to, jak z drugoplanowego miasta na wybrzeżu stać się tętniącym życiem kosmopolitycznym centrum miejskim o ogromnym potencjale. 

Od kilku lat zdobywa czołowe pozycje na prestiżowych listach najlepszych magazynów turystycznych stając się ważnym punktem odniesienia dla szeroko pojętego interesu turystycznego na arenie międzynarodowej.

Malaga przez ostatnich kilka lat stawia sobie za cel rozwój turystyki kulturalnej w tym mieście. Museo Picasso czy Museo Thyseen są wszystkim znane, ale nie każdy wie, że można tu znaleźć ponad 30 innych muzeów! 

Centre Pompidou w Maladze

Pompidou

Nie wszyscy wiedzą, że muzeum na taką skalę powstało w Maladze dzięki meczowi piłki nożnej. Nie to nie żart :) W 2008 na stadionie La Rosaleda odbył się towarzyski mecz pomiędzy Francją i Hiszpanią. Na trybunach znajdował się obecny burmistrz - Francisco de la Torre i ambasador Francji w Hiszpanii -Bruno Delaye i to wtedy zaczął kształtować się ten fantastyczny projekt.

Pierwsze Centre Pompidou było projektem prezydenta Francji Georges'a Pompidou, który oficjalnie otworzył gmach muzeum w 1977 roku. To centrum kulturalne szybko stało się jednym z liderów współczesnego muzealnictwa oferując odwiedzającym ponad 200 000 dzieł sztuki i będąc jednym z najbardziej wpływowych i najczęściej odwiedzanych muzeów świata.

Tak więc tak mieszkańcy Malagi jak i napływający turyści  mają niemałe szczęście mogąc korzystać z tego niesamowitego miejsca usytuowanego w samym centrum spektakularnego portu - Muelle Uno.

Z górującą nad muzeum kostką, od razu widać, że to nowoczesny obiekt. Tylko 365m2 całkowitej przestrzeni (6,300m2) przeznaczona została na wystawy tymczasowe, reszta gościła będzie wystawy stałe.

Francuskie Centre Pompidou podpisało pięcioletnią umowę pozwalającą na goszczenie Pompidou w Maladze, rokrocznie płacąc 1mln € za prawa do użycia nazwy oraz dzieł z jego ogromnej kolekcji. Szacuje się, że w ciągu pierwszego roku muzeum odwiedzi ponad 250,000 osób. 

Centre Pompidou     Centre Pompidou

Wystawy stałe w Centre Pompidou

Wnętrze - Centrum Pompidou

Ta przestrzeń pomieści 90 dzieł zapraszając gości do zwiedzania sztuki XX i XXI wieku. Ponadto, planuje się  dwie - trzy wystawy tymczasowe w ciągu roku w różnych formatach.

W ekspozycjach stałych porusza się pięć tematów:

• Metamorfozy: Od Picassa do Rineke Dijkstra 

• Ciało w kawałkach: Od Picassa do Tony'ego Ourslera 

• Ciało polityczne: Od Petera Klasena do Sigalit Landau 

• Autoportrety: Od Van Dongena po Pierricka Sorina 

• Człowiek bez twarzy: Od Chirico do Li Yong Bin

Ceny i taryfy 

Bilety ulgowe 

Dotyczą osób powyżej 65 lat, studentów do 26 roku życia, uczestników zajęć uniwersyteckich i rodzin wielodzietnych. 

CENTRE POMPIDOU MÁLAGABILET NORMALNYBILET ULGOWY
Mieszany (wystawa stała+tymczasowa)9,00 € 5,50 €
Wystawa stała 7,00 €4,00 €
Wystawa tymczasowa4,00 €2,50 €

Darmowe wejście

Dotyczy bezrobotnych, młodzieży do 18 lat, posiadaczy europejskiej karty studenta, wykładowców i studentów Wydziału Sztuk Pięknych i Historii Sztuki oraz pracowników muzeów.

W każdą niedzielę po 16:00 wstęp wolny jest dla wszystkich.

Godziny otwarcia

Centre Pompidou Málaga, Zdj. Jesus Gonzalez

Od 9:30 do 20:00, także w święta. 

Od 15 czerwca do 15 września otwarte od: 11:00 do 22:00.

Zamknięte w każdy wtorek, 1 stycznia oraz 25 grudnia.

Muzea w Maladze - mapa