Atarazanas - główny rynek w Maladze

Główny rynek Malagi - Mercado Atarazanas, to kipiący życiem targ świeżych produktów, kolorowych kramów, miejsce niezwykle ważne na mapie miasta, które zdecydowanie warto odwiedzić. Chociaż rynek położony jest w samym sercu Malagi, to z łatwością możecie go przegapić w ulicznym zgiełku, buszując po okolicznych sklepach. Atarazanas to miejsce najlepiej oddające charakter i specyfikę miasta. Tutaj poczujecie lokalne zapachy i smaki, dostaniecie świeże produkty po atrakcyjnych cenach. 

Nawet niektórzy z wiodących szefów kuchni w Maladze szukają składników do swoich kulinarnych kreacji na dokładnie wyselekcjonowanych stoiskach na targu Atarazanas.

Krótka historia Atarazanas

Atarazanas, Rynek Centralny w Maladze, wejście główne


Podobnie jak wiele budynków w Maladze także gmach rynku kryje fascynującą historię. Nazwa "Atarazanas" pochodzi z czasów arabskich i oznacza, tłumacząc dosłownie z języka arabskiego, "miejsce, gdzie naprawiane są statki".  

Chociaż trudno w to wierzyć, w czasach panowania Arabów na terenie Półwyspu Iberyjskiego, większą część dnia Malaga znajdowała się pod wodą. Dzisiejszy budynek rynku "Atarazanas" leżał nad samym brzegiem wody. Dokumenty świadczą o tym, że jeszcze do XVIII wieku ludzie łowili ryby siedząc na ogrodzeniu obecnego targu, czyli ówczesnej stoczni. Prawda, że niesamowite?

Nasrydzka stocznia 

Atarazanas został zbudowany za panowania Mohometa V (1354-1391). XIV-wieczna stocznia była jednym z najbardziej imponujących  budynków tamtych czasów Cechą charakterystyczną Atarazanas było siedem łuków w kształcie podkowy, które stanowiły fasadę budynku.

Ataranzas, zaplecze rynku, Malaga

Do dziś pozostał tylko jeden z imponujących łuków tworzących ścianę frontową. W 1978 roku został uznany za pomnik o dużej wartości historycznej i artystycznej. 

Nad łukiem możemy zobaczyć dwie małe tarcze datowane na czasy rządów Mahometa V, a także napis w języku arabskim "Tylko Bóg jest zwycięzcą, chwała Mu". 

Stoiska rynku głównego, Malaga

Stary budynek Atarazanas zaczął popadać w ruinę po zdobyciu Malagi przez wojska chrześcijańskie w 1487 roku, co oznaczało koniec panowania Arabów na Półwyspie Iberyjskim. Monumentalny gmach został przekształcony w klasztor. Następnie powstały tu koszary wojskowe, jeszcze później szpital, a pod koniec działała tu szkoła.

Stoiska na rynku głównym, Malaga

W XIX wieku struktura oryginalna obiektu niemal uległa zniszczeniu. Dzięki wysiłkom architekta Joaquin Rucoba udało się zachować oryginalny łuk Atarazanas, a cały budynek został w całości odbudowany w latach 1876 - 1879. Aby zrekonstruować obiekt użyto w dużej części żelaza.

Ataranzas, Rynek Centralny w Maladze, stoiska handlowe

Cały gmach rynku głównego został zamknięty 2008 roku, aby można było przeprowadzić jego kompleksowy remont. Targ został otwarty ponownie w kwietniu 2010 roku. I od tego czasu stanowi ważny punkt  na mapie miasta.

Rynek Atarazanas, bar z kanapeczkami tapas, Malaga

Rynek to nie tylko miejsce gdzie można kupić lokalne produkty, znaleźć regionalne rarytasy. To także ulubiony punkt spotkań miłośników hiszpańskiej gastronomii, gdzie można dostać najlepsze tapas w Maladze. W pobliżu głównego wejścia Atarazanas znajdziemy wiele barów, które serwują dania skomponowane ze świeżych produktów nabytych na targu. Jeśli chcesz spędzić trochę czasu na odkrywaniu smaków, rozkoszowaniu się kolorami lokalnej kuchni i poznawaniu kultury kulinarnej podczas wakacji w Maladze, na pewno nie powinieneś pominąć tego miejsca!

Praktyczne Informacje

Rynek jest czynny od poniedziałku do soboty, od godziny 8:00 do 14:00. Atarazanas znajduje się w centrum Malagi, prawie w połowie drogi pomiędzy El Corte Inglés a ulicą Calle Larios.

Mapa