Najważniejsze imprezy biegowe w Hiszpanii 2020

Biegi to sport, który z każdym rokiem zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie, przeżywa swój prawdziwy rozkwit. Króluje w  mediach społecznościowych i stał się ważną częścią kultury popularnej.
 
W Hiszpanii maratony, półmaratony, przełaje w ciągu ostatnich lat biją rekordy popularności. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem i coraz więcej osób decyduje się brać udział w konkurencjach biegowych. Organizowanych jest wiele tego typu imprez nie tylko na poziomie krajowy, ale też międzynarodowym. 
 
Często trasy biegów są zaplanowane tak, aby prowadziły po najbardziej atrakcyjnych terenach przyrodniczych, o szczególnych walorach widokowych. Do tego łagodny klimat, charakterystyczny dla większej części półwyspu, to powoduje, iż Hiszpania jawi się jako doskonałe miejsce do uprawiania tego typu sportu.

Chcesz sprawdzić swoje umiejętności? Zaplanuj pobyt w Hiszpanii i odkryj najlepsze, najbardziej popularne maratony oraz wyścigi w 2020 roku.

Maraton w Walencji

1. EDP Bilbao Night Marathon 2020

24 października odbędzie się dwunasta edycja EDP Bilbao Night Marathon. Uczestnicy mają możliwość przetestowania swojej formy i pokonania trasy po najbardziej charakterystycznych i urokliwych punktach miasta.  W 2019 roku bieg cieszył się ogromną popularnością, przy ogólnej liczbie biegaczy blisko 12 tysięcy, pochodzących z 54 krajów. 

Bieg Bilbao Night Marathon jest uwzględniony w oficjalnym kalendarzu Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Lekkoatletycznej - Real Federación Española de Atletismo (RFEA). To maraton odbywający się w nocy.  Z tego też powodu start jest szczególnie widowiskowy bo towarzyszą mu pokazy sztucznych ogni.

EDP Maraton w Bilbao

Nocny wyścig w Bilbao oferuje biegaczom trzy poziomy trudności: maraton, półmaraton (są skierowane do biegaczy profesjonalnych) oraz 10-kilometrowy bieg zwany "Carrera Pirata", w którym może wziąć udział każdy. To nie tylko nowe doświadczenie sportowe, ale też wyjątkowa okazja odkrycia uroczych zakątków Bilbao z nowej perspektywy.

2. Menorca Cami de Cavalls Epic 360 Trail

Trail Menorca Camí de Cavals, Bieg na Minorce

W marcu, od 13 do 15, powraca Szlak Menorca Epic 360º, 157-kilometrowa impreza drużynowa podzielona na trzy etapy. Każdy etap wyścigu (otwarty zarówno dla biegaczy, jak i kolarzy górskich) przebiega przez różne odcinki wybrzeża i wnętrza Menorki, pozwalając uczestnikom cieszyć się pięknem i różnorodnością naturalnych krajobrazów na tej wyspie.

Trail Menorca Cami de Cavals, Bieg na Minorce

Jeśli nie możesz dotrzeć na Minorkę w marcu, pamiętaj, że wyspa oferuje kolejne wyzwania biegowe od 22 do 24 maja. Compressport Menorca Camí de Cavalls Trail jest jednym z najdłuższych i najtrudniejszych wyścigów w Europie. Biegacze mogą sprawdzić swoje umiejętności i ograniczenia podczas przemierzania wybrzeża tej pięknej śródziemnomorskiej wyspy. Wzdłuż 185 km będziesz mógł podziwiać rajskie plaże, piękne panoramy i niesamowite wąwozy.

3. Canarias Infinity Xtreme 2020

14 marca w Los Realejos, miasteczku położonym zaledwie 10 km na zachód od Puerto de la Cruz na Teneryfie, odbędzie się wyścig InfinityXtreme. To wydarzenie sportowe, jedno z najtrudniejszych na Wyspach Kanaryjskich, składa się z dwóch trudnych wyścigów w stylu toru przeszkód i zarezerwowane jest tylko dla najlepszych, najbardziej zahartowanych w bojach sportowców. To prawdziwa próba siły i wytrzymałości.
 
Wyścig składa się z dwóch poziomów trudności: InfinityXtreme Sprint, który wymaga od biegaczy pokonania jednego okrążenia 4-kilometrowego toru przeszkód w niecałą godzinę oraz InfinityXtreme Radical, gdzie biegacze pokonują dwa okrążenia tego samego toru (łącznie 8 km) w ciągu dwóch godzin lub mniej.

W każdym wyścigu jest limit uczestników wynoszący maksymalnie 800 osób. Dlatego ważne jest, aby zarejestrować się jak najszybciej. Z powodu ogromnej popularności imprezy organizatorzy oferują alternatywne wydarzenia w czasie trwania Infinity.

Infinity Xtreme Tenerife, wyścig z przeszkodami na Kanarach

4. Walencja - Trinidad Alfonso EDP Maratón

Początki maratonu datuje się na rok 1981 i od tego czasu odbywa się co roku. Trasa wiedzie przez płaskie tereny, do tego grudniowe, łagodne temperatury zapewniają sprzyjające warunki maratończykom reprezentującym wszystkie szczeble umiejętności.
 

Zarówno start jak i meta wyścigu zlokalizowana jest w samym sercu Walencji - spektakularnym Miasteczku Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias). Trudno o bardziej emblematyczne miejsce. Dodatkowo meta maratonu wiedzie przez baseny z wodą otaczające Miasteczko Sztuki i Nauk co jest przyjemnym końcowym akcentem dającym ulgę zmęczonym biegaczom.

Maraton w Walencji

5. Maraton i Półmaraton na Ibizie

Dokładnie 4 kwietnia na Ibizie odbędzie się czwarta edycja maratonu. Wyścig zaczyna się wczesnym popołudniem w mieście Evissa. Trasa wyścigu prowadzi przez miejsca najbardziej charakterystyczne i najatrakcyjniejsze na wyspie. Meta przewidziana jest w miejscowości Santa Eulària des Riu.
 
Oczekuje się, że udział w maratonie weźmie 3 tysiące biegaczy różnych narodowości. Klimat wyspy, jej przyroda są najlepszą motywacją do zgłoszenia swego uczestnictwa w biegu. Aby zaspokoić potrzeby szerszej publiczności, odbędą się także targi sportowe o nazwie Touribisport oraz wyścig krótszych dystansów.
 
Biegacze mogą zdecydować się na udział w trzech różnych wyścigach: sztafeta 21K + 21K, bieg 20K lub 12K. Pierwsza to nowa koncepcja wyścigu, w której dwie osoby biegną połowę dystansu normalnego maratonu. 20K to klasyczny półmaraton, a 12k jest przeznaczony dla sportowców przyzwyczajonych do biegania na krótszych dystansach. Rejestracja jest już otwarta.

Natomiast 2 maja 2020 r. będzie miał miejsce Półmaraton Ibiza, rozpoczynając się w głębi lądu w San Jose, a kończąc na wybrzeżu. Rejestracja na półmaraton  jest już otwarta.

Biegi na Balearach

6. Ultra Run Sierra Nevada 2020

Wyścig Ultra Run Sierra Nevada odbędzie się w dniach 10 i 11 lipca. W zeszłorocznej edycji wystartowało ponad 1300 biegaczy z 35 różnych krajów. 

Miejsce startu nie mogło zostać wybrane lepiej - zabytkowe, historyczne centrum Granady, pod murami legendarnej Alhambry i wiedzie aż do ośrodka narciarskiego w górach - Pradollano. W tym roku bieg Ultra Sierra Nevada ma trzy skale trudności: Ultra, która wynosi 100 kilometrów, Trail - 62 kilometry oraz Maratón - do pokonania 40 kilometrów.

Wyścig Ultra Sierra Nevada

7. Półmaraton de Fornells na Minorce 

18 kwietnia 2020 roku półmaraton w Fornells powraca po raz ósmy. To obowiązkowa próba dla wszystkich miłośników biegów. To sprawdzian formy połączony z odkrywaniem niesamowitych widoków Minorki w nietypowy sposób.
 
Półmaraton liczy 21 kilometrów i ma swój początek w Es Mercadal, prowadzi przez el Camino de la Tramontana, aby zakończyć się w miejscowości Fornells. W ciągu całego biegu towarzyszą nam fantastyczne widoki i bryza od strony Morza Śródziemnego. Aby dotrzeć do Es Mercadal, uruchamiane są specjalne połączenia autobusowe, które kursują także do Fornells. Bilety warto rezerwować wcześniej online.
 
Organizowany jest też bieg na krótszy dystans, który liczy 10 kilometrów i wiedzie ulicami miasta. Zarówno start jak i meta znajduje się w malowniczym, rybackim miasteczku Fornells.

8. Maraton w Maladze

O godzinie 9 rano w drugą niedzielę grudnia wraca, jak co roku, maraton w Maladze, który uważany jest przez wielu jako najlepszy maraton w Hiszpanii. Trasa jest dość prosta, bez większych różnic poziomu terenu. Prowadzi najważniejszymi ulicami, obok najbardziej reprezentacyjnych punktów miasta: przez centrum historyczne, port, promenadę.
 

Maraton jest bardzo chwalony przez uczestników. Organizatorzy starają się każdego roku wprowadzać udogodnienia, biorąc wcześniej pod uwagą opinie biegaczy. Dlatego podczas wyścigu nie brakuje niczego. Znajdziemy punkty pomocy, 5 z nich z opieką medyczną. Pojawiają się częściej, im bliżej jest do mety. 

Maraton w Maladze

9. Tenerife Bluetrail

Bluetrail de Tenerife to bieg górski, którego trasa osiąga najwyższą wysokość nad poziomem morza jeśli chodzi o tego typu wyścigi w Hiszpanii. Uważany jest za jeden z najtrudniejszych w Europie. Musi cieszyć się zasłużoną sławą skoro tylko w ciągu trzech pierwszych tygodni zapisów w 2019 zgłosiło się 2 tysiące uczestników na 2700 miejsc, które przygotowali organizatorzy.

Bieg górski Tenerife Bluetrail

Może dlatego, że bieg zaczyna się na poziomie morza i wznosi się aż do 3,5 tysiąca metrów, przecina piękne krajobrazy wulkaniczne osiągając najwyższy szczyt Hiszpanii, Teide. To magiczne miejsce, które otrzymało certtyfikat Starlight za fantastyczne widoki. Podczas biegu możemy nacieszyć oczy wyjątkową panoramą sklepienia niebieskiego widzianego z Teide.

Tenerife Bluetrail, widok z Teide

Kolejna edycja przewidziana jest na 6 czerwca i odbędzie się w pięciu stopniach trudności: Ultra na 97 kilometrów, Trail na 66 kilometrów, maratón na 43 kilometry i półmaraton na 20 kilometrów. Dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej organizowane są biegi na dystansach: 1,2 km, 3,7 km oraz 8 km. Tu znajdziesz pełną informację o Tenerife Blutrail

10. EDP Rock´n Roll Madrid 2019 Maraton i Półmaraton

Już 26 kwietnia odbędzie się 42 edycja madryckiego maratonu (Maratón de Madrid), bardziej znanego jako EDP Rock ´n´ Roll Maratón Madrid i spodziewany jest historyczny rekord frekwencji z 37 tysiącami uczestników. 
 

Trasa zmieniła się od zeszłego roku i w 2020 punktem startowym Madrid Rock ‘n’ Roll Marathon będzie Paseo de la Castellana. Trasa wiedzie najatrakcyjniejszymi i najbardziej charakterystycznymi punktami miasta takimi jak Puerta del Sol czy nowy stadion Atletico Madrid, aby zakończyć bieg przy Fuente de Neptuno obok parku El Retiro. Przez cały czas trwania maratonu odbywa się wielka fiesta, nie cichnie muzyka na ulicach miasta. To powoduje, że maraton w Madrycie ma opinię najbardziej żywiołowego i tętniącego życiem. 

Maraton w Madrycie, Edp Rock´n´Roll Madrid

Bieg odbywa się w trzech stopniach trudności: maraton, który liczy 42 kilometry (maksymalna liczba uczestników to 15 tysięcy), półmaraton o długości 21 kilometrów (maksymalna liczba uczestników to 17 tysięcy) i krótszy wyścig na dystansie 10 kilometrów (maksymalnie 7000 biegaczy).

Pobierz trasę EDP Rock´n Roll Full Madrid Maratón

11. The Sherry Marathon Run, Jerez de la Frontera

Jeśli bieganie jest twoją pasją, ale jednocześnie lubisz poznawać nowe miejsca, nową kulturę, nowe smaki to ta impreza jest skierowana do ciebie. Sherry Marathon to interesująca możliwość połączenie sportu z wizytami w licznych starych, zabytkowych bodegach, które opowiadają bogatą historię miasta, pozwalają poznać tradycje winiarskie tego regionu. W 2020 roku kolejna już edycja tego wyjątkowego maratonu odbędzie się 19 kwietnia.
 
Szlak biegu tylko przez pierwsze kilometry wiedzie ulicami miasta, potem uczestnicy mają okazję poznać pejzaże wiejskie, rozległe winnice na stokach, które skąpane w andaluzyjskim słońcu rodzą słodkie owoce. Aby wtopić się w ten swojski klimat i poczuć jego smak, w czasie biegu jego uczestnicy mogą wybrać na postojach między wodą a szklanką sherry!

Oprócz pełnego maratonu uczestnicy przygotowali krótsze trasy o długości 10 km. Biegom towarzyszą imprezy pozwalające w pełni cieszyć się tym świętem sportowym i odkryć uroki Jerez. 

Uczestnicy Sherry Marathon - Jerez de la Frontera

Jak widać, w Hiszpanii odbywa się wiele imprez biegowych dostosowanych do wszystkich gustów i umiejętności; od wyścigów górskich, biegów przełajowych poprzez maratony i półmaratony. Biegacze mogą nie tylko zmierzyć się ze swoimi słabościami, sprawdzić swoją formę, ale także podziwiać przepiękne hiszpańskie miasta, wioseczki, nadmorskie widoki, górskie pejzaże.

Może Cię zainteresować: