Weekend w słonecznej Walencji

Walencja, trzecie co do wielkości miasto w Hiszpanii, cieszy się ogromną popularnością wśród podróżników i turystów, tak miejscowych jak zagranicznych. Miasto leży na wybrzeżu, pełne jest zieonych parków, ciekawych zabytków, nowoczesnych konstrukcji, miejsc rozrywki i edukacji. Żaden miłośnik Hiszpanii nie powinien pominąć wizyty w Walencji.

walencja

 
Podopowiemy Wam, jakie miejsca warto zobaczyć, jeśli wybieracie się tam na krótki wypad.

Zabytkowa Walencja

Odkrywanie tajemnic Walencji warto zacząć od starego miasta, kryjącego wiele ciekawych miejsc i budowli.

Najbardziej charakterystycznym punktem na starówce jest Katedra Najświętszej Marii Panny znajdująca się na Plaza de la Reina. Świątynia reprezentuje połączenie różnych stylów architektonicznych, z wyraźną dominacją gotyku, ale również elementami stylu renesansu, baroku czy romańskiego. Boczna kapilca katedry kryje skarb: słynny kielich Święty Graal- kamienną czarę wykonaną z agatu ze złotymi uchwytami- ten  sam którego poszkiwali rycerze króla Artura i Indiana Jones. Wejście do katedry kosztuje 5 € lub 3,5 € w przypadku biletu ulgowego. 

catedral 
Do katerdy przylega ośmioboczna dzwonnica El Miguelete (w języku walencjańskim Torre del Micalet) będąca symbolem miasta. Powstała w latach 1381-1429 w walencjańskim stylu gotyckim; mierzy 63 m przy czym taras widokowy znajduje się na wysokości 51 m. Aby się tam dostać musicie pokonać aż 207 schodów, ale widoki z góry Wam to wynagrodzą! Wieża jest dostępna dla zwiedzających każdego dnia, a bilet kosztuje 2 €.

Miguelete

 
Tuż obok katedry, na placu
Plaza de La Virgen, znajdziecie słynną fontannę Fuente del Turia. Przedstawia ona wykonaną z brązu postać mężczyzny, która ma symbolizować rzekę Turia, oraz otaczające go osiem posągów kobiet podczas pracy- reprezentujące osiem głównych kanałów nawadniających tereny uprawne Walencji. 

Fuente del Turia

 
Kolejnym przystankiem podczas zwiedzania miasa będzie La Lonja de Seda. Kilka stuleci temu było to najważniejsze na wybrzeżu miejsce handlu jedwabiem. Budynek jest bardzo bogato zdobiony, jest jednym z najpiękniejszych przykładów gotyckiego budownictwa świeckiego. Zwróćcie uwagę na wspaniałe spiralne kolumny i żebrowe sklepienia.

W niedalekim sąsiedztwie znajdziecie Mercado Central, największą w Europie halą targową oferującą świeże produkty spożywcze. 

Mercat

 
Zrzesza ponad 300 przedsiębiorców i 1219 stoisk, zajmujących powierzchnię 8160m
2Konstrukcja wykonany z żelaza i szkła, ozdobiona ceramiką i mozaikami- z zewnątrz prezentuje się całkiem ciekawie. Uwagę zwraca również piękny sufit. Kupicie tu wszystko: soczyste owoce i warzywa, świeżutkie ryby i owoce morza, ślimaki, hiszpańskie suszone szynki i oliwy, sery każdego rodzaju…

mercado central 
Przed halą znajdziecie sprzedawców oferujących paelleras, specjalne naczynia do przyrządzania najbardziej znanej potrawy Walencji: paelli. Wybór jest naprawdę duży!

paella

 
Miłośnikom sztuki polecamy odwiedzić Narodowe Muzeum Ceramiki i Sztuk Pięknych, poświęcone ceramice i płytkom azulejos, malarstwu, meblom, tkaninom i tradycyjnym strojom. 

muzeum ceramiki

 
Wstęp kosztuje 3€. Budynek muzeum prezentuje się wspaniale także z zewnątrz. 

Miasto zieleni, parków i ogrodów

Czy wiedzieliście, że Walencja jest miastem pełnym parków i zieleni? Na każdym kroku znajdziecie zielone tereny i ogrody, w których odpoczniecie w cieniu drzew. Może zajrzycie do Jardins de l'Alameda czy Jardines del Real (Jardín de Viveros), pięknego ogrodu pełnego egzotycznych roślin i klatek z papugami.

Jardines del Real  
Jednak najbardziej znanymi i największymi ogrodami są tzw. Ogrody Turii. Ogromny deptak ma długość ponad 11 km i powierzchnię 110 ha! Powstały w miejscu, gdzie dawniej płynęła rzeka Turia i w czasie powodzi powodowała duże szkody. Postanowiono więc zmienić jej bieg, a suche koryto wykorzystać, tworząc niesamowity park miejski. Ogrody Turii to ulubione miejsce mieszkańców Walencji, zawsze pełne biegaczy, jeżdzących na rolkach czy spacerowiczów; to alejki pełne palm, jeziorek, fontann i kawiarni
.

Miasteczko Sztuki i Nauki

turia

 
Podążając wzdłuż Ogrodów Turii na południe, odnajdziecie najbardziej charakterystyczne miejsce w Walencji: Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias). Kompleks nowoczesnych, wręcz futurystycznych białych budynków jest dziełem dwóch wybitnych architektów: Felixa Candeli i Santiago Calatravy. To centrum rozrywkowo- kulturalno- edukacyjne, w którym nie sposób się nudzić! Składa się z kilku części. 

L'Hemisfèric

 
L'Hemisfèric
był pierwszym budynkiem kompleksu otwartym dla odwiedzających. Z zewnątrz przypomina oko, a wewnątrz znajdziecie planetarium oraz salę kinową o powierzchni 900 m2, największą salę kinową IMAX w kraju!

El Palau de les Arts Reina Sofía czyli Muszla Koncertowa, jest pokaźnym budynkiem owalnego kształtu, w którym odbywają się koncerty, spektakle muzyczne, baletowe, operowe i teatralne, a także inne ważne wydarzenia kulturalne.

El Palau de les Arts Reina Sofía 
W skład kompleksu białego miasteczka wchodzi
L'Umbracle, który jest imponującą promenadą, punktem widokowym i małym miejskim ogrodem publicznym. To nowoczesna konstrukcja tworzona przez rząd równoległych białych łuków, które kryją wspaniały ogród z roślinnością autoktoniczną i palmami. Tutaj znajdziecie także parking dla samochodów i autobusów.

El Museu de les Ciències Príncipe Felipe- olbrzymie nowoczesne muzeum nauki, gdzie możecie podziwiać nowości z dziedziny nauki, techniki oraz środowiska, interaktywne ekspozycje, brać udział w eksperymentach i poszerzać swoją wiedzę podążając mottem muzuem: „Zabrania się: nie dotykać, nie czuć, nie myśleć”.

Ciudad de las Artes y las CienciasCiudad de las Artes y las Ciencias 
Za nim znajduje się wiszący most Puente Assut de l'Or, zwany także mostem harfy lub mostem jamonero- oczywiście ze względu na swój kształt- wykonany z białego betonu i stali. Niebieski budynek za mostem, w kształcie garbu (lub splecionych rąk- według autora), nosi nazwę Agora

Za Agorą czeka na Was nie lada atrakcja: największe w Europie oceanarium!

oceanarium walencja

 
L'Oceanogràfic,
o łącznej powierzchni 110 000 m, podzielony jest na 9 budynków prezentujących różne ekosysytemy morskie, jak np. Arktyka, mokradła czy morza tropikalne. Zobaczycie tu ogromne rekiny, płaszczki, żółwie, pingwiny, morsy czy wspaniałe białuchy, 
chętnie pozujące do zdjęć.

bialucha 
Kolejnym atutem oceanarium jest spektakularne delfinarium, które zamieszkuje 30 wspaniałych butlonosów. Możecie podziwiać inteligencję delfinów i ich umiejętności akrobatyczne podczas pokazów odbywających się dwa razy dziennie. Niezapomniana atrakcja dla gości w każdym wieku!

Jeżeli wciąż macie czas i siły...

Jeżeli wciąż macie czas i siły, wybierzcie się na plażę. Tutaj także macie w czym wybierać! Port w Walencji dzieli wybrzeże na dwie główne części. Na północy położone są plaże miejskie i bardziej uczęszczane: Malvarrosa i Cabanyal (Arenas)- możecie je odwiedzić bez opuszczania miasta. Pozostałe plaże (L`Arbre del Gos, El Saler, La Garrofera, la Devesa Recatí-Perellonet ) znajdują się  na terenie Parque Natural de la Albufera i może Wam zabraknąć na nie czasu, jeśli planujecie spędzić w Walencji tylko krótki weekend.

Wieczorem i nocą zapraszamy Was do dzielnicy El Carmen, słynnej z intensywnego życia nocnego, pełnej barów i dyskotek, imprez i radości. Każdy powinien znaleść coś dla siebie, chociaż w piątkowy wieczór przygotujmy się na tłumy młodzieży. 

Nie możecie także opuścić Walencji bez skosztowania dwóch lokalnych przysmaków: słynnej paelli walencjańskiej (paella valenciana) z kuczakiem, królikiem, fasolką szparagową i limeńską (hiszp. garrafón) oraz horchata de chufa. 

 Valencia - Horchata

Jest to słodkawy napój koloru mlecznego, podawany zawsze schłodzony, produkowany z migdałów ziemnych. Aby spróbować najlepszej horchaty zajrzyjcie koniecznie do „Horchateria de Santa Catalina”, od lat specjalizującej się w tym napoju. Lokal znajdziecie w centrum niedaleko katedry.

Horchateria de Santa Catalina

 Smacznego!

Pomocna mapa