Granada w 24 godziny

Jesień to najlepszy okres żeby odwiedzić Granadę, nie jest jeszcze bardzo zimno ale na ulicach można poczuć już przedświąteczny klimat a w oddali dostrzec ośnieżone stoki pobliskich gór Sierra Nevada.

 

Jej ulice przez okrągły rok są pełne życia, bo Granada to miasto uniwersyteckie, a do tego prawdziwa turystyczna mekka. O doskonałej lokalizacji Granady wiedzieli Arabowie wybierając to miejsce do zbudowania pałacu, który do dziś zachwyca kolejne pokolenia i oceniany jest jako jeden z najpiękniejszych zabytków nowożytności. Kto z Was mieszka w okolicy, w której aby wyskoczyć na narty potrzeba co najwyżej pół godziny, a weekend nad morzem to 90 minut drogi? 

Gotowi na 24 godziny w Granadzie?

Cafe Fútbol

Cafe Fútbol GranadaDzień rozpoczynamy śniadaniem w kawiarnii Cafe Fútbol, to jeden z tych lokali, które z upływem czasu nadal żyją atmosferą przeszłości. Jej założycielem był Antonio Suarez, który pierwszy raz otworzył kawiarnię dla publiki w 1903 roku, Antonio, obecny właściciel tojego wnuk. Ich potrawy to już klasyk, a oni sami zachowują absolutną wierność tradycji, możecie mieć pewność, że najlepsze churros w mieście  będą smakowały tak samo jak przed ponad 100 laty! Spróbujcie też typowego dla Granady napoju - mrożonego mleka - leche rizada

Adres:
Plaza de Mariana Pineda 6
Granada
Tel.: +34 958 22 66 62

La Alhambra

Alhambra Porcja churros będzie dobrym pomysłem przed wizytą w Alhambrze, bo to kilka godzin spaceru z otwartymi ustami. Ta imponująca twierdza otoczona bujnym lasem, znana również jako "La Roja" (Czerwona) została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w 1994 roku. 

Alhambra jest najstarszą na świecie mauretańską twierdzą. Wewnątrz będziecie mogli cieszyć się wciąż jeszzze żywymi kolorami przepięknych mozaik, precyzyjnie zaplanowanymi ogrodami, malutkimi fontannami umiejscowionymi praktycznie na każdym patio i nieporównywalną majestatyczną atmosferą wypełniającą to miejsce.
Alhambrę w sezonie zimowym można odwiedzać codziennie od 8.30 do 18.00. Bilety są dostępne online na oficjalnej stronie i kosztują 14,00 euro (+1,50 euro koszty operacyjne). Jeśli zależy Wam na konkretnym dniu to warto zaopatrzyć się w bilety sporo wcześniej, bo te zawsze rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Calle Reyes Católicos - Ulica Królów Katolickich

Calle Reyes CatólicosCzas na zakup pamiątek i innych kaprysów, a najlepszym do tego miejscem jest główna ulica przecinająca w zasadzie całą Granadę - Calle Reyes Católicos. Co ciekawe, jeśli zwrócicie uwagę na drogę jaką śle się ta ulica to zobaczycie, że tworzy coś w rodzaju węża. To dlatego, że stworzono ją na zasypanym w latach 1854 -1884 korycie rzeki Darro.

Poświęćcie nieco czasu na spacer po bocznych uliczkach, na pewno znajdziecie coś wartego uwagi!

Zdjęcie: RosaMari (Flickr)

Catedral de Granada - Katedra w Granadzie

Granada cathedralKażde duże miasto ma do zaoferowania mnóstwo ciekawostek architektonicznych, obrazując tym samym zmiany jakie zachodzą w społeczeństwie i kraju na przestrzeni wieków. Tak jest w przypadku granadyjskiej katedry. Ta gotycko-renesansowa świątynia dzieli się na pięć naw, przylega do niej Kaplica Królów Katolickich (Capilla Real) gdzie znajdują się groby Izabeli i Ferdynanda.

Adres:
Calle Gran Vía de Colón 5
18001 Granada
Tel.: +34 958 22 29 59

Gran Vía de Colón

Gran Via Granada
Gran Vía de Colón to kolejna najbardziej emblematyczna ulica Granady, na której z pewnością znajdziecie mnóśtwo mniejszych i większych lokali z miejscowymi specjalnościami, kawiarnie i restauracje. 

Zdjęcie: puma3023 (Flickr)

Gdzie na tapas w Granadzie?

Los Diamantes
Koniecznie zatrzymajcie się i sprawdźcie jak je się tapas w Granadzie. Do każdego napoju dostaniecie coś na zakąskę a w niektórych przypadkach będzie to zakąska bardzo hojna.W niektórych miejscach nie będziecie mogli wybrać tapas, za to za jedno i drugie nie zapłacice więcej niż 2€. Mówi się, że Granada to najlepsze miejsce żeby spróbować tapas w całej Hiszpanii! Chyba nie muszę Was przekonywać?

Wybraliśmy niektóre z lepszych i najbardziej znanych barów tapas:

  • Cafe Bar Avila - Calle Veronica (spróbujcie pieczonej szynki)
  • El Reventaero
  • La Taberna del Jam - dzielnica el Realejo
  • La Tana - Calle Rosario
  • La Antigua Bodega Castañeda (spróbujecie ich sławnych desek)
  • Los Diamantes 
  • El Sol w San Matias
  • K-ito - lokal choć niewielki to z dużym potencjałem
  • Mariano el Pescaor
  • El Guijarreño - dzielnica La Chana
  • El Tinao - dzielnica la Chana
  • La Bodeguita - dzielnica La Chana
  • El Locura del Rey 
  • El D'cuadros Deluxe

Obiad w La Gondoliere

Pizzeria GondoliereJeśli wolicie spokojny, lekki obiad to warto zajść do jednego z moich ulubionych miejsc w samym centrum Granady. Ta włoska restauracja otwarta w 1989 roku nie przestaje się rozwijać i może być dobrą alternatywą dla wszechobecnych tapas. Elegancki, minimalistyczny wystrój to kolejny plus, zaraz po kuchnii, która co raz to otrzymuje nowe nagrody i wyróżnienia.

Adres:
Calle Martínez Campos 24
18002 Granada
Tel.: +34 958 25 18 34

El Parque de las Ciencias - Park Nauki

Parque de las Ciencias Tylko 15 minut od centrum znajdziecie fantastyczne muzeum o bagatelnej powierzchni 70000 m2, które zachwyci zarówno tych małych jak i dorosłych odwiedzających. To interaktywne muzeum zapewni wspaniałą podróż przez przeróżne tamaty związane ze światem nauki, historii i technologii.

Na zewnątrz będziecie mogli uczestniczyć w wycieczkach botanicznych, zobaczyć Ogród Astronomiczny czy Obserwatorium Astronomiczne. Ponadto nie zapomnijcie wejść na 37 metrową wieżę widokową, z której będziecie mogli podziwiać miasto z nieco innej perspektywy.

Adres:
Avda. de la Ciencia 
18006 Granada
Tel.: +34 958 131 900
www.parqueciencias.com

Teterías - Herbaciarnie

Teteria GranadaArabskie dziedzictwo jest wszechobecne w tym mieście, wystarczy spojrzeć na detale, które znajdziecie praktycznie w każdym zakątku Granady. Kolorowe, aromatyczne herbaciarnie to jedno z przyczółków przypominających o islamskiej przeszłości tego miejsca. Większość herbaciarnii znajdziecie na Calle Calderería Nueva, bardziej znanej jako "ulica herbaciarnii" - “La Calle de las Teterías”. Zapomnijcie o zdrowej diecie i spróbujcie jednego z arabskich słodkości przyrządzonych z kruchego ciasta przypominającego ciasto francuskie, polanych miodem i wypełnionych chrupkimi, prażonymi bakaliami. Jeśli do tej pory ich nie próbowaliście to nie możecie przegapić tych ciasteczek, najlepiej smakuja razem z równie słodką mietową herbatą.  

Zdjecie: Abariltur (Flickr)

Zanurz się w historii, weź kąpiel w arabskiej łaźni!

Hammam Al Andalus"Wykąp się w historii", to slogan reklamujący ten hammam i rzeczywiście bardzo dobrze oddający charakter tego miejsca, w którym wydaje się, że czas stanął w miejscu.

Wystrój, aromatyczne olejki i komfortowa atmosfera sprawi, że spędzicie tam kilka naprawdę przyjemnych godzin. El Hammam Al Andaluz, jedna z pierwszych arabskich łaźni otwarta w Europie, znajduje się niedaleko Albayzín, tuż u podnóża Alhambry.


Adres:
C/ Santa Ana 16
18009 Granada 
Tel.: +34 958 229 978 
www.hammamalandalus.com

Spacer po dzielnicy Albayzín

The Alhambra palace Granada Spain To jeden ze skarbów tego miasta, jego strome uliczki prowadzą do jednego z najpiękniejszych widoków na Alhambrę, prosto z punktu widokowego znanego jako mirador de San Nicolas. Jeżeli uda Wam się, to koniecznie zajrzyjcie do muzeum Zambra de Maria La Canastera, niezwykle urokliwego miejsca, w którym dosłownie oddycha się flamenko. Zachwycicie się ścianami pełnymi osobliwych fotografii które przetrwały lata i dokumentują historię tego tańca.

Bez dwóch zdań, Albayzín to jedna z najbardziej emblematycznych i najpiękniejszych dzielnic całej Hiszpanii i jest w stanie rozkochać w sobie nawet tych najbardziej sceptycznych. Uliczki, kolory, smaki a przede wszystkim ludzie, nikogo nie pozostawią obojętnym. 

Kolacja w el Carmen del Agua

Carmen del AguaNa zakończenie tego intensywnego dnia wybierzmy się do jednej z najbardziej znanych restauracji w dzielnicy Albayzín - Carmen del Agua.  Zwróćcie uwagę na niepozorne drzwi na małym placyku - la Placeta del Aljibe de Trillo.

Oprócz świetnej kuchni, niesamowite widoki na oświetloną wieczorem Alhambrę macie zapewnione!

Adres:
Placeta del Aljibe de Trillo 7
18010 Granada
Tel.: +34 958 22 43 56

Na zakończenie tego dnia w Granadzie nie można nie zacytować słów meksykańskiego pisarza Francisco A. de Icaza:

"Kobieto, daj jałmużnę, bo nie ma nic straszniejszego, niż być ślepcem w Granadzie".

 Gdzie iść na tapas w Granadzie? - Mapa