Odkrywamy Majorkę: Piękne Plaże Alcudii

Piękne plaże i turkusowa woda są główną atrakcją przyciągającą już od dawna tłumy turystów na Majorkę. Gdzie na Wyspie Słońca należy szukać najlepszych plaży? Jednym z głównych kurortów jest Alcudia oraz sąsiedni Port d'Alcudia.

Plaże w miejscowości AlcudiaTutaj każdy znajdzie coś dla siebie, od dużych piaszczystych plaży pełnych urlopowiczów po małe ukryte zatoczki otoczone sosnowymi laskami i malowniczymi skałami. Alcudia jest też chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi, gdyż zatoka zapewnia spokojne i płytkie wody, idealne do bezpiecznych kąpieli.

Poniżej przedstawiamy Wam najbardziej atrakcyjne plaże w okolicy. 

Playa Alcudia

Plaża w Alcudii - Platja Port d'Alcudia

Playa Alcudia lub Playa del Puerto de Alcudia  jest główną plażą okolicy. Chociaż jest to bardzo popularny wśród turystów kurort, brak wysokich budynków na większości długości i obecność palm oraz morskich sosen czynią to miejsce bardzo naturalnym i pięknym. Ciągnie się na długości ponad 3 km, gwarantując dużo wolnej przestrzeni. Turystów zachwyca czysty, drobny biały piasek, turkusowy odcień wody, a także jej głębokość- jeżeli kiepsko radzicie sobie z pływaniem to miejsce jest dla Was! 

Playa de Alcudia

Playa Alcudia dzieli się na dwie części. Pierwsza rozpoczyna się w przy porcie sportowym w Port d'Alcudia, a wzdłuż niej biegnie promenada zawsze pełna spacerujących. To zdecydowanie bardziej tłoczna strefa plaży ze względu na bardzo liczne pobliskie hotele. Znajdziecie tu plażowe bary chiringuitos oraz punkty wypożyczania sprzętów wodnych. Możecie wynająć skutery wodne, przejechać się na bananie, pontonie lub spróbować paragliding, by z nieba podziwiać piękną Zatokę Alcudii.

Playa de Alcudia

Umowną granicą pomiędzy dwoma częściami Playa Alcudia jest tzw. Ciudad Blanca. Stąd aż do Playas de Muro rozciąga się drugi, dużo spokojniejszy odcinek plaży, bardziej naturalny. Oczywiście, w sezonie tutaj również pełno jest plażowiczów.  

S’Illot

S'Illot

 
Piękna plaża w formie dwóch łuków, zlokalizowana na przylądku La Victoria, zaledwie 5 km od miasta Alcudia, ma wiele do zaoferowania. Plażę pokrywa żwir i okrągłe kamienie, co nie zniechęca licznych plażowiczów. Zabierzcie ze sobą maski i płetwy do nurkowania, gdyż w krystalicznej wodzie kryje się wiele ryb, a nawet ośmiornice! Tuż przy plaży znajduje się mała wysepka, na którą odważniejsi wspinają się, by za chwilę oddać akrobatyczny skok do wody. 

S'Illot playa

 
Skała wzdłuż plaży daje cień i schronienie w upalne dni. Wody przy S’Illot są zwykle bardzo spokojne, co przyciąga również miłośników kajaków i deski z wiosłem.

Sant Joan

Playa Sant Joan Alcudia 
Oddalona zaledwie 3 km od miasta Alcudia, Platja Sant Joan jest plażą chętnie odwiedzaną przez miejscowych. By dotrzeć tu z z twojego domu do wynajęcia w Alcudii, kierujcie się w stronę urbanizacji Mal Pas i podążajcie za drogowskazem. Przy plaży znajdziecie niewielki parking, zwykle zatłoczony w sezonie.

Sant Joan est połączeniem piaszczystego i skalistego podłoża, co stanowi atrakcyjne urozmaicenie dla dzieci. Idealne miejsce na wakacyjne sesje fotograficzne. Z plaży podziwiamy Zatokę Pollensa.

Sant joan alcudia 
Ciekawe dno morskie zachęca do nurkowania i podziwiania śródziemnomorskiej fauny. Na plaży znajdziecie bar, budkę ratownika oraz parasole. 

Sant Pere

 Playa Sant Pere

 
Wynajmij dom na wakacje w Mal Pas, a na plażę Sant Pere znajdziecie w jego  najbliższych okolicach, niedaleko portu sportowego Marina de Donaire “Cocodrilo”, tuż obok wcześniej wspomnianej plaży Sant Juan. Stu-metrowy kawałek drobnego  piasku zachęca do opalania. W sezonie działa plażowy bar (chiringuito), dostępne są też parasole i leżaki. Nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

Playa Sant Pere ALcudia

 
Plaża nie jest duża, ale malowniczo położona pomiędzy skałami, chętnie odwiedzana jest przez miłośników słońca i morza. Woda jest czysta i płytka przy brzegu, idealna dla dzieci.  

Będąc w okolicy, warto odwiedzić, bar 5 Oceanos Chillout, który wieczorową porą serwuje smaczne drinki w niesamowitej atmosferze. Rozsiądźcie się wygodnie na łóżko- sofach z baldachimem, popijając kolorowe drinki. Bar był własnością hiszpańskiego piosenkarza Antonio Orozco.

Aucanada

Aucanada 
Położona tuż obok pola golfowego, Aucanada lub Alcanada oddalona jest zaledwie o 3 km od miasta Puerto de Alcudia. Bez problemu dojdziecie tu pieszo. 
Jest to niewielka żwirowa plaża o czystej i spokojnej wodzie. Otacza ją niewielki sosnowy lasek zapewniający cień i odpoczynek od słońca. Bardzo chętnie odwiedzana jest przez rodziny i lokalnych mieszkańców, którzy urządzają tu pikniki lub grille.

Tuż obok plaży, zaledwie 150 m od brzegu, znajduje się mała wysepka z latarnią morską. Głębokość wody (ok. 1,5 m) pozwala przejść lub przepłynąć z plaży na wysepkę.

Alcanada faro

 
Co zaskoczy Was na Platja de l’Alcanada ? Poza drobnym kamykami plażę pokrywają… suche algi, znane jako Posidonia. To unikatowe pokrycie plaży, którego raczej nie zobaczycie w innych miejscach niż Baleary.

Es Faralló

Mijając wyspę z latarnią morską i idąc wzdłuż pola golfowego, odnajdziecie kolejną plażę, zdecydowanie mniej uczęszczaną i często odwiedzaną przez nudystów. Również przykrywa ją algowy dywan.

Posidonia Aucanada

 
Kontynuując spacer, dotrzemy do niewielkiej Es Faralló.
Kamienie i gruby żwir są głównym podłożem tej zatoczki, charakteryzującej się wąskim i wydłużonym profilem, położonej u stóp skarpy.

Es Faralló 
Miejsce to jest dobrze ukryte, oddalone od urbanizacji, rzadko odwiedzane przez turystów, co gwarantuje Wam spokój, samotność i odpoczynek od tłumów. Skaliste dno kryje wiele skarbów, dlatego warto zaopatrzyć się w maski i płetwy do nurkowania. 

Coll Baix


coll baix 
Moim zdaniem Coll Baix to najpiękniejsza plaża w okolicy. Jej piękno jest jednak dobrze ukryte. By tu dotrzeć, możliwe są tylko dwie drogi: morzem (łódką lub skuterem) albo pieszo, na początku lasem a potem wzdłuż skalistego wybrzeża. Miejscami jest stromo i niebezpiecznie, jednak nie brakuje chętnych by dotrzeć do tego ukrytego kawałka raju. 

w drodze na Coll Baix

 
Żwirowa plaża mierzy 220 m długości i 50 m szerokości, a dookoła otaczają ją wysokie skały, które zdają się chronić ją przed intruzami. 
Częstymi gośćmi na plaży są mewy wyczekujące na kawałek chleba, a także górskie kozy, gatunek powszechny w tej części wyspy. Kozy nie boją się ludzi i często zaglądają na plażę.

Coll Baix 
Wybierając się na Coll Baix pamiętajcie o wygodnym obuwiu (klapki zdecydowanie odpadają!) oraz prowiancie i wodzie, na tej dziewiczej plaży brak jakichkolwiek udogodnień. Z Alcudii pewien etap można pokonać samochodem, później jednak trzeba zaparkować auto i pokonać kilka kilometrów spacerem. Widoki z góry zachęcają do dalszej wędrówki.

Mapa