Wakacje w Walencji z dziećmi: najlepsze atrakcje i ciekawe miejsca

Urokliwe miasto Walencja, dzięki swojej dynamice i położeniu geograficznemu, może być idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę. W Walencji każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i upodobań! Wszyscy uwielbiamy plaże, a te znajdziemy już o kilka kroków od centrum miasta. Dzieci będą też zachwycone odkrywaniem licznych parków, takich jak wspaniały ogród zoologiczny BioParc czy Ciudad de las Artes y las Ciencias (pol. Miasteczko Sztuki i Nauki), kryjące niesamowite oceanarium. Można także przenieść się w czasie do średniowiecza, odwiedzając wieże fortyfikacyjne miasta.

Jest mnóstwo miejsc, których nie można przegapić będąc w Walencji. W tym artykule przedstawiamy Wam najlepsze zajęcia i atrakcje, które mogą zainteresować rodziny podróżujące z dziećmi.

El BioParc

Ogród zoologiczny Bioparc w Walencji

Miłośnicy zwierząt mogą spędzić niezapomniany dzień w Bioparku, wspaniałym ogrodzie zoologicznym usytuowanym w starym korycie rzeki Turia. Celem parku jest edukacja społeczeństwa o ochronie środowiska, dobrostanie zwierząt i obronie ich praw. Park zajmuje powierzchnię ponad 100 tys. metrów kwadratowych, na których zwierzętom zapewniono warunki najbardziej przypominające ich naturalne środowisko życia. W Bioparku znajdziecie lwy, lemury, hieny, lamparty, goryle, strusie, żyrafy, nosorożce, hipopotamy, wydry i wiele więcej gatunków. To emocjonujące przeżycie dla wszystkich dzieci! Ze względu na wielkość parku, panujący tu spokój i nadzwyczajne piękno jego otoczenia, możemy zapomnieć, że w rzeczywistości znajdujemy się bardzo blisko od centrum trzeciego co do wielkości miasta w Hiszpanii.

 Wieże: Torres de Quart i Torres de Serranos

Wieże Torres de Serranos w Walencji

Jeśli Wasze dzieci uwielbiają zamki i zabawy w rycerzy, na pewno spodoba im się pomysł zwiedzenia wież fortyfikacyjnych w Walencji. Wieże Torres de Quart i Torres de Serranos to potężne konstrukcje, będące pozostałością po dawnych murach obronnych otaczających zamek. W przeszłości pełniły istotną funkcję obronną, a dziś stanowią ciekawy zabytek i zdobią ulice miasta.

Torres de Serranos zostały wzniesione w 1392 roku i przez długi czas były traktowane jako główna brama wjazdowa do miasta. Z tarasu można podziwiać panoramiczny widok na ogrody Turia i centrum miasta. Wieże zostały całkowicie odrestaurowane w latach 1893- 1914; wcześniej wykorzystywano je jako więzienie.

Wieże Torres de Quart w Walencji

Natomiast wieże Torres de Quart powstały między 1441 a 1460 i zostały uznane pomnikiem historii, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Hiszpanii. Z ich szczytu także mamy zagwarantowane wspaniałe widoki na starówkę miasta. Wieże były świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii kraju, przetrwały napór podczas licznych wojen, w tym Wojnę o Niepodległość podczas inwazji napoleońskiej, Wojnę o sukcesję hiszpańską czy Hiszpańską wojnę domową. Na zewnętrznych ścianach wież wciąż można zaobserwować ślady po kulach, jako namacalne ślady po dawnych konfliktach. 

Możecie znaleźć ciekawe oferty wynajmu mieszkań wakacyjnych w centrum Walencji, zaledwie o kilka kroków od najciekawszych i charakterystycznych zabytków. Dzięki temu zwiedzanie będzie prawdziwą przyjemnością!

Ogrody Turii 

Piękne Ogrody Turii w Walencji

Jedną z głównych atrakcji centrum Walencji są Jardines del Turia, Ogrody Turii, czyli jeden z największych parków miejskich w Europie. Park ten rozciąga się na długości prawie dziewięć kilometrów, aż do Miasteczka Sztuki i Nauki w pobliżu wybrzeża. Jego początki sięgają roku 1957, w którym ulewne deszcze spowodowały przepełnienie rzeki Turia, zalewając dużą część centrum Walencji.  Aby uniknąć nowej katastrofy, postanowiono odwrócić bieg rzeki, a w jej starym korycie utworzyć ogromną zieloną przestrzeń. W parku znajdziemy rozmaite gatunki drzew i kwiatów, które tworzą piękne, harmonijne ogrody. Spacerując ogrodami Turii, będziecie przechodzić pod osiemnastoma mostami łączącymi obie strony miasta. Niektóre z mostów są również zabytkowe, powstały w XV i XVI wieku.

Los jardines del Turia, Ogrody Turii w Walencji

Ten ogromny projekt miejski dzieli się na kilka części i posiada wiele infrastruktur, takich jak fontanny, ścieżki spacerowe, ścieżki rowerowe, tereny rekreacyjne i sportowe oraz duży park dla dzieci, znany jako Parque Gulliver. Nazwa parku pochodzi od pomnika reprezentującego postać śpiącego olbrzyma Gullivera, leżącego na ziemi i unieruchomionego linami. Cała konstrukcja pokryta jest zjeżdżalniami, siatkami i schodkami, dzięki czemu dzieci mogą się wspinać i bawić do woli, naśladując Liliputów z powieści Swifta. 
Ten obszerny park tematyczny położony jest bardzo blisko imponującego Miasteczka Sztuki i Nauki, i znajdziecie tu także pole do minigolfa, skatepark, dwie duże szachownice, bar i ściankę wspinaczkową... Mnóstwo możliwości, by Wasze maluchy ciekawie spędziły czas!

Wzdłuż całego parku znajdziemy kioski, w których można kupić napoje, lody, kawę i lokalne jedzenie. Co powiecie na piknik w cieniu drzew, podczas wizyty w najlepszych muzeach w Walencji

Warto również wspomnieć, że w Ogrodach Turii odbywają się niektóre z najważniejszych wydarzeń w Walencji, zwłaszcza przy Puente de las Flores i la Alameda: duże targi wina, koncerty, występy na świeżym powietrzu, pokazy sztucznych ogni... Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z oficjalnym kalendarzem wydarzeń dostępnym na stronie internetowej miasta.

Oceanarium i Muzeum Nauki Księcia Filipa

Nurkowanie z rekinami w oceanarium w Walencji

Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji (La Ciudad de las Artes y las Ciencias de Valencia) jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. To coś więcej niż muzeum! Jest to kompleks złożony z kilku budynków o futurystycznej architekturze, poświęcony kulturze i rozrywce. W jednym z nich, L’Oceanogràfic, mieści się oceanarium, największe akwarium w Europie,  z ponad 26 milionami litrów wody!

Walencja- Ciudad de las Artes y las Ciencias

Muzeum Nauki Księcia Filipa, El Museo de Ciencias Príncipe Felipe, również mieści się futurystycznym gmachu Centrum Nauki i Sztuki w Walencji. Na powierzchni 26 000 metrów kwadratowych przygotowano wystawy i prezentacje interaktywne przedstawiające nasze początki i rozwój technologiczny i naukowy. Jest to największe muzeum naukowe w Hiszpanii i na pewno warto zabrać tu wasze dzieci. 

Wizyty tematyczne dla dzieci 

Wizyty tematyczne dla dzieci

Wizyty tematyczne są doskonałym rozwiązaniem, by odkryć fascynującą historię Walencji. W zależności od wybranej aktywności, dzieci mogą na przykład stać się rycerzami lub średniowiecznymi księżniczkami, a pomogą im w tym piękne stylizowane stroje. Podczas wizyty w El Puig dzieci będą musiały podążać śladami króla Jaume I, odkrywając historię klasztoru Santa María.

Agencją organizującą te oryginalne trasy jest Turiart; wizyty można zarezerwować bezpośrednio przez telefon bądź drogą mailową. Turiart w swojej ofercie ma takżę "przygodę piratów" na plaży Malvarrosa i wiele innych oryginalnych wycieczek tematycznych dla najmłodszych podczas pobytu w Walencji.

Dni na plaży w samym centrum miasta 

Walencja- plaża Malvarrosa Las Arenas

Walencja, poza wszystkimi atrakcjami i zabytkami, cieszy się uprzywilejowaną lokalizacją na wybrzeżu. Tym samym oferuje możliwość połączenia zwiedzania starówki i ogrodów miasta do południa z rodzinnym popołudniem na plaży. Plaże położone najbliżej centrum to La Malavarosa i Las Arenas, do których można dotrzeć pieszo, rowerem, tramwajem lub autobusem. Te dwie plaże o złotym drobnym piasku są najbardziej popularne tak wśród turystów jak i mieszkańców, i znajdują się blisko siebie. 

Playa de La Malvarrosa :plac zabaw dla dzieci

Wzdłuż długiej promenady z palmami znajdziemy wiele restauracji i plażowych barów. Ponadto, obie plaże dysponują placami zabaw dla dzieci, są także zaopatrzone w prysznice, toalety, boiska do siatkówki. Miłośnicy sportów wodnych mogą tu również wypożyczyć potrzebny sprzęt.

Odkryjcie atrakcyjne domy wakacyjne w pobliżu plaży w Walencji i w pełni cieszcie się następnym urlopem!

Gorączka piłki nożnej na stadionie Mestalla: Valencia F.C

Stadion Mestalla - Valencia F.C

Fani piłki nożnej chętnie odwiedzą stadion Mestalla w Walencji, należący do jednego z najważniejszych zespołów w kraju. To bardzo przyjemna i ekscytująca wizyta, w której odkryjemy wszystkie tajemnice budynku i historię zespołu. Co ciekawe, Mestalla jest jednym z najstarszych stadionów w Hiszpanii. Tutaj pracowali trenerzy tacy jak Unai Emery, Quique Sánchez Flores, Rafa Benítez i Gary Neville, a wśród zawodników przewinęli się m.in. David Villa, David Silva czy Juan Mata.

Plan zwiedzania obejmuje m.in. salę prasową, wystawę strojów i medali, przebieralnie zawodników i podziemny tunel prowadzący na boisko.

Aquopolis: park wodny w Cullera

Aquopolis Cullera  jest parkiem wodnym znajdującym się najbliżej miasta Walencji. Zachęcamy do wizyty w tym aquaparku, gdzie z całą rodziną możecie wspaniale spędzić dzień. Zlokalizowany jest przy wjeździe do miejscowości Cullera, oddalonej o około 45 minut jazdy samochodem od centrum Walencji.

Rejs przez Park Narodowy Albufera przy zachodzie słońca 

Parque Natural de la Albufera, Walencja

Park Narodowy Albufera, położony zaledwie dziesięć kilometrów od centrum Walencji, jest jednym z największych obszarów podmokłych na Półwyspie Iberyjskim. Szczyci się bardzo bogatą fauną; zidentyfikowano tu blisko 350 gatunków zwierząt, z czego zdecydowaną większość reprezentują ptaki. Albufera stanowi środowisko życia wielu z tych gatunków, ale jest również przystankiem na drodze ptaków migrujących na południe. W całym parku znajdziemy wiele szlaków turystycznych, a nieopodal czeka na nas piaszczysta plaża El Saler. Ciekawą atrakcją, którą gorąco polecamy, jest rejs po lagunie łódką, najlepiej przy zachodzie słońca, kiedy odbijające się w wodzie słońce tworzy niesamowitą grę kolorów i atmosferę. 

Jak już z pewnością mogliście zauważyć, Walencja jest pełna niespodzianek dla całej rodziny. Dzięki swojej różnorodności, autentyczności i wielu atrakcjom, miasto to stało się jednym z najbardziej popularnych miejsc w Hiszpanii. W otoczeniu plaży i mokradeł Albufery, z bogatą historią, szeroką ofertą imprez i znanych obchodów (choćby Las Fallas), w Walencji każdy znajdzie coś dla siebie. Już dziś przejrzyjcie najlepsze dostępne oferty wynajmu wakacyjnego w regionie Walencji i przygotujcie się na niezapomniany wypoczynek.