Osiem niesamowitych rzeczy, dla których warto odwiedzić Walencję

Walencja, miasto nad Morzem Śródziemnym, zaraz po Madrycie i Barcelonie największe miasto Hiszpanii, kusi słonecznym wybrzeżem i wspaniałymi willami do wynajęcia nad morzem oraz perspektywą spędzenia niesamowitych wakacji!

Budynek Katedry Santa Maria, Walencja

Walencja to świetne połączenie kontrastów, tu przeszłość splata się z teraźniejszością; stare, zabytkowe budynki i nowoczesne obiekty. Daje to w efekcie niesamowity klimat. Miasto ma do zaproponowania imponujące średniowieczne zamki i wieże, a z drugiej strony mamy tu przykłady wspaniałej modernistycznej architektury i art deco. Znajdziecie tu małe, kolorowe sklepiki oraz potężne centra handlowe.

A już szczególnie nie będziecie czuć się zawiedzeni jeśli zechcecie spróbować lokalnej kuchni, ilość restauracji i barów gdzie możecie dobrze i różnorodnie zjeść, jest imponująca.  

Wielką zaletą wynajęcia domu wypoczynkowego zamiast drogiego hotelu jest możliwość poznania rytmu życia tej prawdziwej Hiszpanii i spędzenia czasu bliżej jej mieszkańców. Poza tym to najlepszy sposób spędzenia tanich wakacji w Walencji

Lonja, gotycki budynek w Walencji

To fantastyczne miasto jest pełne niespodzianek! Czy wiesz, na przykład, że Walencja ma największy park miejski w Europie? Słynny park Turia, który utworzono w korycie rzeki to istny rajski ogród i jeden z pięciu zielonych kompleksów w Walencji. Czy słyszałeś, że Święty Graal, legendarny kielich,  z którego Jezus pił podczas Ostatniej Wieczerzy, według wielowiekowej tradycji, znajduje się właśnie w katedrze, w samym centrum Walencji?

Prezentujemy osiem ciekawych rzeczy, które warto zobaczyć w tym fantastycznym mieście, z niektórych z nich możecie skorzystać za darmo, inne są bardzo tanie. Nie przegapcie też naszych propozycji atrakcyjnych domów do wynajęcia w Walencji!

1. Główne place miejskie

Place czyli plazas oraz skwery w Hiszpanii najczęściej są zadrzewione, otoczone zielenią tworząc oazy pozwalające schować się w cieniu przed letnim skwarem. To często wspaniałe labirynty ścieżek, deptaków tak przemyślanych, aby prowadziły na placyki i dziedzińce dające upragnione schronienie i wytchnienie od żaru.

Jednym z  najsłynniejszych i największych placów w Walencji jest Plaza de la Reina, co można przetłumaczyć na polski jako "Plac Królowej" znajdujący się na Starym Mieście.

Walencja - przejazd bryczkami

To niezwykle urokliwy zakątek, idealny na spacery z mnóstwem miejsc gdzie można zjeść, między innymi tradycyjne potrawy z regionu Walencji. Uważajcie jednak, aby nie przepłacać. To zdecydowanie miejsce niezwykle popularne wśród turystów, a to oznacza wysokie ceny. Warto zamówić tu drinka, kieliszek wina, a następnie przejść krętymi uliczkami oddalając się od placu i po drodze zahaczyć o jeden z barów. Kilka minut drogi od placu możecie zjeść wyśmienity obiad lub zamówić tradycyjne tapas i na pewno zapłacicie taniej. 

Najlepiej jeść tam gdzie jedzą Hiszpanie, oni na pewno wiedzą gdzie warto zatrzymać się na posiłek. A już zdecydowanie są specjalistami w kwestii tradycyjnej, słynnej potrawy jaką jest paella walencjańska, czyli jedno z 10 najlepszych dań hiszpańskich. Polecanym miejscem, aby spróbować paella valenciana jest plaża w Malvarrosa, a także w miasteczku El Palmar na terenie parku Albufera.

Widok na Walencję z Miguelete

Kolejnym placem, który ma szczególny urok i warto go odwiedzić jest Plaza Redonda (Plac Okrągły) znajduje się niedaleko Plaza de la Reina. Warto tam dotrzeć ze względu na swoisty charakter tego miejsca. Ten mały, okrągły placyk otoczony jest ciekawymi sklepikami z galanterią, koronkami, rękodziełem, pamiątkami. Można tu kupić też ... ptaki.  

Prace renowacyjne placyku, które prowadzone są ostatnio, doprowadziły do tego, że Plaza Redonda traci swój rustykalny, osobliwy charakter. Nadal jednak warto odwiedzić to miejsce chociażby dla przepięknej fontanny z 1850 roku, która umiejscowiona jest w samym centrum.  

Plac Okrągły znajduje się niedaleko Plaza Lope de Vega, gdzie skierujemy następne kroki, aby poszukać najmniejszego budynku w Europie!

2. Katedra w Walencji i Święty Graal 

O Świętym Graalu słyszeli chyba wszyscy. To jedna z bezcennych relikwii, która wywołuje wiele kontrowersji, sprzecznych opinii, jednocześnie przysparzająca sławy i turystów Walencji. Bo też, jak twierdzi Kościół i wiele związanych z nim autorytetów,  to w tutejszej katedrze ma być przechowywany słynny kielich, z którego Jezus pił podczas Ostatniej Wieczerzy. Chociaż, należy dodać, jest kilka innych teorii i przypowieści o losach legendarnego kielicha.

Katedra w Walencji

Katedra to trzynastowieczny zabytek łączący wiele stylów m.in. romański, gotycki, neoklasycystyczny. Warto ją odwiedzić i to nie tylko ze względu na słynną relikwię. Koniecznie trzeba wspiąć się na wieżę Miguelete skąd mamy wspaniały widok na całe miasto. 

Wszyscy odwiedzający katedrę przede wszystkim chcą zobaczyć Świętego Graala i dotyczy to nie tylko osób religijnych. 

Legenda głosi, że kielich przybył z Rzymu wieki temu. Gdy muzułmanie przejęli panowanie na Półwyspie Iberyjskim puchar został dobrze ukryty na setki lat. Powrócił do miasta w 1427 roku za sprawą króla Alfonsa V Aragońskiego, zwanego też "Wspaniałomyślnym".

Święty Graal

Była prezydent miasta, Rita Barberá, sugerowała, aby Walencję nazwać "Miastem Świętego Graala" i dzięki temu przyciągnąć więcej turystów. To miało oznaczać przeniesienie kielicha z bocznej kaplicy do nawy głównej. 

Dla miłośników sztuki obowiązkowe do zobaczenia są dwa obrazy Goi w katedralnej kaplicy San Francisco de Borja. 

3. Targ miejski w Walencji 

Prawdopodobnie odwiedzanie rynku z produktami spożywczymi to nie jest rzecz, o której w pierwszej kolejności myślą turyści. Jednak będąc w Walencji musicie znaleźć czas, aby wpaść na Mercado Central. To historyczny, jeden z najstarszych rynków w Europie. 

Rynek miejski w Walencji

Zachwyca już sam olbrzymi, modernistyczny budynek gdzie znajduje się hala targowa. Dzięki wizycie na rynku poczujecie nie tylko smaki i zobaczycie kolory miasta, ale przede wszystkim jego klimat, zanurzycie się w sercu lokalnej kultury i tradycji. 

Mercado Central podzielony jest na działy w zależności od typu sprzedawanych produktów; jest sekcja gdzie dostaniecie świeże ryby i owoce morza, w innym wybór owoców oraz warzyw przyprawi was o zawrót głowy, jest sektor mięsny, z herbatami, przyprawami ... To prawdziwa uczta dla zmysłów, eksplozja kolorów. Wiele egzotycznych owoców czy gatunków ryb zobaczycie pierwszy raz w życiu, będziecie mieli okazję spróbować nowych smaków.

Jeśli znudzicie się spacerem między stoiskami, wokół rynku jest multum sklepików z tradycyjnymi wyrobami, barów, kawiarni. To naprawdę bardzo fajne miejsce, aby poznać miasto od podszewki i zrelaksować się.

4. Plaże w Walencji

Wiele osób jest zdania, że do pełni szczęścia podczas wakacji niezbędna jest wizyta na plaży. Na szczęście Walencja ma w tym względzie do zaproponowania bogatą ofertę. Wzdłuż wybrzeża rozsianych jest wiele plaż, zarówno dziewiczych zatoczek jak rodzinnych kąpielisk, na pewno znajdziecie wymarzony zakątek dla siebie, aby się zrelaksować i zanurzyć w błękitnych wodach Morza Śródziemnego. 

Plaża w Walencji

Miasto ma doskonałą lokalizację nad samym brzegiem morza. Plaże są długie i szerokie, z czystym, miękkim piaskiem.

Warto na przykład wybrać się na plażę La Malvarrosa, która rozpoczyna się niedaleko portu i podzielona jest na odcinki, mniejsze plażyczki: Playa las Arenas, Playa Cabanyal, rozciągając się aż do Playa de Patacona.

Plaża w Walencji

Nieco dalej znajdują się inne miejskie plaże takie jak Playa de Pinedo czy Playa el Saler, w pobliżu nich zlokalizowane jest pole golfowe. Na północ od miasta leży plaża Playa Port Saplaya, a nieco dalej Playa Sagundo i resztki wykopalisk z czasów rzymskich.

Jeśli kuszą was wspaniałe okoliczne plaże przejrzyjcie nasze oferty wynajmu domu wakacyjnego w pobliżu wybrzeża Walencji.

5. Wybrać się na zakupy w Walencji

Jak większość dużych miast, Walencja to idealne miejsce, aby wybrać się na zakupy i pobiegać po centrach handlowych. Znajdziecie tu sklepy najbardziej luksusowych i najbardziej znanych marek na świecie.

Zakupy w Walencji

Ponadto, każda dzielnica (barrio) ma swój własny, lokalny rynek uliczny raz w tygodniu. Centrum Walencji to szerokie aleje, wzdłuż których rosną szpalery drzew, otoczone są wieżowcami o pięknej architekturze. 

Poza ścisłym centrum i deptakami ze sklepami najlepszych marek, możecie znaleźć wiele porozrzucanych sklepików mających swój niepowtarzalny koloryt i urok, dostaniecie tam przeróżne rzeczy z różnych stron świata.

Ratusz miejski w Walencji, Plaza del Ayuntamiento

W Walencji oczywiście nie może zabraknąć wielkich centrów handlowych Centros Comerciales, takich jak: Nuevo Centro, El Saler, BonAire, Parque Ademuz, Aqua, lub bardziej ekskluzywnych jak Galería Don Juan de Austria, w pobliżu miejskiego ratusza przy Plaza del Ayuntamiento. Na obrzeżach miasta znajdują się centra takie jak El Osito w La Eliana i kilka mniejszych rozrzuconych po peryferiach Walencji.

6. Szaleństwo festiwalu Fallas 

Las Fallas w Walencji to jedna z najbardziej osobliwych i dziwacznych fest w Hiszpanii, aby w niej uczestniczyć zjeżdżają się turyści z różnych stron Europy. Całe miasto bierze udział w barwnej, głośnej imprezie, największym festiwalu fajerwerków na świecie. 

Walencja - fiesta Las Fallas

Trudno opisać emocje towarzyszące Las Fallas, jeśli nigdy w nich nie uczestniczyliście. To wielki spektakl pełen ognia i kolorów. Przez cały rok konstruowane są ogromne posągi, figury z kartonu i drewna. To karykatury znanych postaci ze świata polityki, biznesu. Następnie dzieła te są umieszczane na ulicach miasta i puszczane z dymem. Paleniu ogromnych, liczących często ponad dwadzieścia metrów, konstrukcji towarzyszy wielka fiesta pełna sztucznych ogni, fajerwerków. Odgłosy imprezy nie cichną przez 24 godziny na dobę. Uczestniczą w niej dorośli jak i dzieci. Wielu osób jest poprzebieranych w fantazyjne stroje. 

Całemu miastu udziela się gorączka Las Fallas, w tym dniu niemal wszystkie biura i instytucje są pozamykane. To element starej tradycji, pieczołowicie pielęgnowanej. Panie często wkładają na siebie wyszukane, bardzo drogie starodawne suknie, z tiulami, wielowarstwowe, które - jak da się zauważyć - muszą być bardzo niewygodne(!).

Walencja  - Las Fallas, tradycyjne sukienki

Pod koniec fiesty wszyscy gromadzą się w centrum miasta uczestnicząc w różnych kolorowych paradach. Jedną z najbardziej znanych i spektakularnych jest ofiarowanie kwiatów Marii Dziewicy Virgen Maria. Wszystkie kobiety i dziewczyny uczestniczące w Fallas podążają do ogromnej, drewnianej figury ustawionej w centrum, aby złożyć tam kwiaty.

Każdego dnia o godzinie 14 wszyscy gromadzą się przed miejskim ratuszem, aby zobaczyć pokaz sztucznych ogni i ta część fiesty znana jest pod nazwą mascletà.

Fallas, Valencia

Wielkim finałem fiesty jest spalenie posągów, których budowa trwała wiele miesięcy, a koszt przekraczał nawet 100,000 Euro. Z wielkim zaangażowaniem tworzone dzieła idą z dymem, a ich twórcy zabierają się za budowę nowych posągów na przyszły rok!

Jeśli nigdy nie mieliście okazji uczestniczenia w Fallas, to warto zaplanować swoje wakacje w marcu kiedy impreza ma miejsce. To trzeba przeżyć, aby zobaczyć jak cała Walencja płonie! To tylko jedna z cieszących się tak wielką sławą znanych fiest w Hiszpanii. Pamiętajcie, że podczas Fallas musicie liczyć na transport publiczny, nie ma szans na przemieszczanie się w tym czasie własnym samochodem.

7. Stare koryto rzeki Turia

W pewnym momencie historii Walencji, płynąca przez nią rzeka przecinała miasto i odseparowała je, dokładnie w taki sam sposób jak Tamiza oddziela dwie części Londynu.

Rzeka Turia, która bierze swój początek w okolicznych górach, biegła przez sam środek miasta i dalej w stronę morza. W połowie lat 50. z powodu ulewnych deszczów rzeka znacznie podniosła poziom, wystąpiła z brzegów i zalała centrum Walencji powodując poważne zniszczenia.  Jej poziom wzrósł aż o dwa metry. 

Podczas sprzątania po powodzi, zaczęto mówić o konieczności zmiany biegu rzeki. Rozpoczęto tworzenie projeku skierowania Turii do innego koryta, aby zapobiec kolejnym powodziom. Tak powstały, w osuszonym, starym korycie, wspaniałe Ogrody Turii obejmujące 110 hektarów w samym centrum miasta. 

Walencja - Ogrody Turii

Ten ogromny teren zielony można przebyć pieszo lub rowerem. Są miejsca gdzie można wypożyczyć rower, a na drugim końcu parku zostawić go. Chociaż miesiące letnie (lipiec i sierpień) są zbyt gorące, aby uprawiać ten rodzaj sportu w ciągu dnia. 

Krajobraz parku został zaprojektowany tak, aby powstały różne sekcje umożliwiające wiele rodzajów aktywności. Są tu obiekty sportowe, w tym jedyny w regionie klub krykietowy, zwany Levante Cricket Club. Są też tu boiska do gry w piłkę nożną, beisbol i softbol, rugby, znajdziecie tu także skatepark.

Spacerując wzdłuż starego koryta rzeki zobaczycie pomiędzy ścieżkami bogactwo zieleni: krzewy, drzewa, kwiaty. Jest tu także Ogród Botaniczny, a obok przystanku Alameda znajdują się słynne Ogrody Królewskie. Podczas spaceru lub przejażdżki rowerowej będziecie mijać wiele mostów, które zbudowano, aby łączyły niegdyś dwie części miasta. Niektóre z mostów to prawdziwe zabytki liczące setki lat.

Plac zabaw Guliwer, Walencja

Oczywiście, po drodze natraficie na wiele restauracji i barów z przekąskami. Jest tu sporo małej architektury i rzeźb. Niektóre budowle i konstrukcje mają dziwaczne formy. Do takich charakterystycznych punktów zalicza się gigantyczny Guliwer ze słynnej powieści pomyślany jako miejsce zabaw dla dzieci. Można go zobaczyć z Google Earth!

Jeśli skierujecie swoje kroki w kierunku wschodnim, w stronę morza zobaczycie futurystyczne budowle Miasta Sztuki i Nauki, ostatniego miejsca na naszej liście, w które was zabierzemy!

8. Miasto Sztuki i Nauki 

Słynne Miasto Sztuki i Nauki w Walencji to punkt obowiązkowy dla każdego, kto pierwszy raz odwiedza miasto, ale z pewnością warto tu też wrócić.

Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de Las Artes y las Ciencias) w Walencji

To kompleks budynków i futurystycznych instalacji zaprojektowanych przez lokalnych architektów. Santiago Calatrava i Félix Candela wznosili ten niesamowity obiekt etapami, począwszy od 1998 roku. Umiejscawiając go na końcu koryta dawnej rzeki Turii.

Miasto Sztuki zawiera 6 różnych stref i budynków:

- Zbudowany jako pierwszy, L'Hemisferic, miał wyglądać jak olbrzymie oko ludzkie. Znajduje się tu między innymi panoramiczne kino 3D, które jest bardzo popularnym miejscem, zarówno wśród turystów jak i mieszkańców. 

L'Hemisferic - Miasto Sztuki i Nauki, Walencja

Po wejściu do kina dostajesz okulary 3D z wbudowanym głośnikiem i możesz wybrać z ogromnej oferty filmów, oglądając je w najlepszej dostępnej jakości. 

- Następnie znajdziecie El Museu de les Ciències Príncipe Felipe, Muzeum Nauki Księcia Filipa. Jeśli jesteś fanem nauki, robienia doświadczeń i nowości technologicznych, to jest miejsce dla ciebie. Jednak nie musisz być miłośnikiem przedmiotów ścisłych i tak będziesz się tu dobrze bawił! To także miejsce edukacyjne dla dzieci, które mogą poznać świat nauki przez zabawy interaktywne. 

- Kolejna część kompleksu to L'Umbracle, która jest całkowicie bezpłatna. To miejsce gdzie możesz pospacerować pomiędzy zielenią i modernistycznymi rzeźbami.

- Następnie mamy  L'Oceanogràfic, czyli Oceanarium, gdzie zobaczycie cały świat podwodny. Wejściówki nie są tanie, ale warto. Jest tu też delfinarium i największy tunel szklany w Europie pokazujący życie w oceanie. Tuż przed twoją twarzą przepływają przepiękne, kolorowe, egzotyczne gatunki ryb!

- El Palau de les Arts Reina Sofía to kolejna imponująca część kompleksu gdzie znajduje się teatr i opera. 

- ostatnią i najmłodszą częścią obiektu jest L'Àgora, to zakryta przestrzeń wystawiennicza i arena sportowa w formie elipsy. Miasto Sztuki i Nauki z jej imponującą architekturą. To miejsce idealne na organizowanie dużych wydarzeń, dlatego Walencja jest co roku gospodarzem wielkich spektakli i wydarzeń sportowych.

Niezależnie od tego, która dziedzina cię najbardziej interesuje i którą opcję wybierzesz, cały kompleks Miasta Sztuki i Nauki warty jest odwiedzenia. A zwiedzając go możesz bez problemu komunikować się w języku angielskim, większość ulotek i informacji turystycznych jest w tym języku.

Praktyczne informacje

Jeśli przyjedziesz samochodem warto wiedzieć, że Miasto Sztuki i Nauki posiada parkingi. Chociaż wiele osób decyduje się na zostawienie auta w pobliskim centrum handlowym - który znajduje się po drugiej stronie - myśląc, że to tańsza opcja. Jeśli jednak zaprezentuje się kupioną wejściówkę na którąkolwiek z atrakcji jaką oferuje kompleks, parking w Mieście Sztuki i Nauki będziecie mieli w cenie promocyjnej.  

Praktyczne informacje o tym jak poruszać się po kompleksie, z możliwością kupienia biletów online znajdziecie na oficjalnej stronie Miasta Sztuki i Nauki