Przewodnik po muzeach, których nie możesz przegapić w Walencji

Walencja oferuje wiele atrakcji turystycznych, w tym związanych z bogatym dziedzictwem kulturowym. Trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii pozostawia do wyboru odwiedzającym je gościom 35 muzeów poświęconych różnym obszarom tematycznym, różnym dziedzinom życia.

Przedstawiamy ofertę kulturalną 800-tysięcznej stolicy prowincji prezentując najciekawsze muzea, które możecie odwiedzić podczas waszego pobytu w Walencji. Obrazy wielkich mistrzów, rzemiosło, wystawy sztuki współczesnej, efemeryczne rzeźby o charakterze satyrycznym, a także wizyta w największym muzeum nauki w Europie - to wszystko czeka na was w tym przepięknym hiszpańskim mieście. Propozycja obliczona na różne gusta i oczekiwania. 

Zanurz się w samym centrum sztuki, dziedzictwa, kultury, historii i tradycji! 

IVAM - Instytut Sztuki Nowoczesnej w Walencji

IVAM - Instytut Sztuki Nowoczesnej w Walencji

Instytut Sztuki Nowoczesnej w Walencji (znany jako IVAM) ma zgromadzonych ponad 11.000 dzieł sztuki w ekspozycji stałej; w tym obrazy, rysunki, rzeźby i fotografie. Zobaczymy tu prace Joaquin Sorolla, malarza mającego walenckie korzenie, a także możemy trafić na wystawy czasowe takich znanych nazwisk jak Pablo Picasso czy Julio Gonzalez. Jeśli po godzinach przemierzania sal ekspozycyjnych poczujecie potrzebę zregenerowania sił, dlaczego nie zrobić sobie przerwy w tutejszej muzealnej kawiarni?

Ponadto, każdego miesiąca organizowane są w muzeum wieczory poetyckie, prezentacje książek, projekcje filmowe, pokazy i wystawy lokalnych prac oraz inicjatyw artystycznych.

W podziemiach muzeum można kontemplować dobrze zachowane spore fragmenty starych, zabytkowych murów średniowiecznego miasta. Zostały odkryte przez przypadek podczas prac budowlanych. Miłośnicy sztuki i kultury, studenci na pewno nie opuszczą gmachu muzeum bez starannego obejrzenia zawartości tutejszej biblioteki, która  składa się z 47.000 dokumentów w pełni dostępnych dla zwiedzających. 

Adres: IVAM, ulica Calle Guillem de Castro, 118, Walencja. 

Strona internetowa: https://www.ivam.es/

Muzeum Katedralne w Walencji 

Katedra w Walencji i mieszczące się w środku muzeum. Sierpień 2017.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Walencji to duża atrakcja turystyczna. Muzeum powstało w 1761 roku w samym sercu kaplicy "Santo Cáliz" ("Świętego Kielicha"). Znajdują się tu, między innymi dwa słynne obrazy znanego malarza hiszpańskiego Francisco de Goya, namalowane w 1799 roku. Koniecznie trzeba zwiedzić katedrę, która wzniesiona została na miejsce meczetu, ten z kolei powstał na ruinach dawnej katedry gotyckiej. Świątynia poświęcona była w 1238 roku. Obecnie dumnie góruje nad miastem a przede wszystkim nad Plaza de la Reina.

Warto wejść na dzwonnicę " El Miguelete", aby cieszyć się niesamowitym widokiem na miasto.  Aby jednak tam dotrzeć trzeba pokonać 207 stopni schodów prowadzących na wieżę!

Adres: Plaza de la Reina,  46003 Walencja.

Príncipe Felipe - Miasto Sztuki i Nauki

L´Umbracle - Miasto Sztuki i Nauki, Walencja

Miasto Sztuki i Nauki w Walencji to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta; to coś więcej niż typowe muzeum, to kompleks futurystycznej architektury składający się z wielu budynków. Museo de Las Ciencias Príncipe Felipe to jedna z części tego gigantycznego miasteczka, pokazuje postęp i wynalazki technologiczne oraz naukowe od ich początków aż po czasy współczesne. Osiągnięcia nauki przedstawione są w formie zabawy, interaktywnych działań, a cała powierzchnia muzeum zajmuje aż 26.000 powierzchni wystawienniczej.  To daje Museo de La Ciencias Príncipe Felipe pierwsze miejsce w Hiszpanii wśród muzeów naukowych.
 
W kompleksie mieści się też oceanarium z potężnym akwarium, delfinarium, gmach opery oraz spektakli teatralno-muzycznych, kino IMAX, planetarium, restauracje. Warto wynająć dom na wakacje nad morzem w pobliżu Walencji i spędzić cały dzień z rodziną w Mieście Sztuki i Nauki. Bo to miejsce rozrywki zarówno dla dorosłych jak i dzieci oraz wspaniała okazja do wspólnej zabawy.
 
Strona internetowa : http://www.cac.es/es/home.html
Adres: Avenida Autopista del Saler 1-7 46013, Walencja.

Muzeum Las Fallas

Muzeum Fallero, sala wystawowa. Sierpień 2017.

To oryginalne i jedyne w swoim rodzaju muzeum w całości poświęcone jest najbardziej niezwykłemu festiwalowi nie tylko w Walencji, ale też w całej Europie. Las Fallas de Valencia, która odbywa się co roku w marcu, to jedna z najdziwniejszych i najbardziej spektakularnych fiest Hiszpanii. Przez cały rok budowane są z papieru, wosku i drewna, z dużą pieczołowitością ogromne posągi/kukły satyryczne. Gigantyczne konstrukcje-rzeźby rozstawia się na ulicach miasta, a w nocy z 19 na 20 marca zostają podpalone. Wydarzeniu towarzyszy fiesta trwająca dzień i noc, miasto ogarnia istne szaleństwo.  
 
Od 1934 roku część kukieł (tak zwane "fallas infantiles" lub "ninots"), wybierane w drodze głosowania, unika spalenia i trafia do Muzeum Las Fallas. Przez te wszystkie lata stworzyła się imponującą kolekcja. Muzeum Las Fallas mieści się w budynku byłego klasztoru, który był używany także jako koszary i szpital wojskowy. Znajduje się bardzo blisko Miasta Sztuki i Nauki. 
 
Adres : Museo Fallero, ulica Calle Monteolivete, 4, Walencja. 

Centre Del Carme: Kultura Współczesna

Centre Del Carme : Kultura Współczesna, Walencja

Położony w historycznym centrum miasta, średniowieczny klasztor założony w 1281 roku, został przekształcony w Centre del Carme, Centrum Kultury i Wystaw Sztuki Współczesnej. Program wystawienniczy i obszerny kalendarz działań jest szczegółowo planowany przez Konsorcjum Muzeów Walencji (CMCV). Zwiedzanie Centre del Carme to wielka przyjemność i relaks. Spacer po tym pięknym budynku, składającym się z obszernych pokoi, z widokiem na tonący w zieleni dziedziniec, pozwala zrelaksować się i kontemplować sztukę w jej najlepszym wydaniu.
 
Adres: Calle Museo, 2, 46003 Walencja / Hiszpania
 

Casa de las Rocas: Muzeum Bożego Ciała

Muzeum Bożego Ciała w Walencji

Muzeum jest w całości poświęcone obchodom święta Bożego Ciała (Corpus Christi), które w kulturze hiszpańskiej zajmuje bardzo ważne miejsce i jest głęboko zakorzenione w tradycji miasta. Pierwsze obrzędy miały miejsce w 1434 roku. W muzeum znajdziecie wiele elementów i przedmiotów wykorzystywanych podczas obchodów święta. W czerwcu w samym sercu miasta odbywają się procesje, w których uczestniczą przedstawiciele różnych bractw. Uczestnicy procesji niosą postumenty, na których znajdują się imponujące figury religijne.  

W muzeum możecie zobaczyć wiele z nich, poznać historię obchodów Bożego Ciała oraz poczuć tę szczególną atmosfrę uniesienia i wzruszenia, która towarzyszy procesjom.

Wizyta obowiązkowa dla całej rodziny!

Adres : Calle Roteros, 8 - 46003 - Walencja.

Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji

Wystawa malarstwa w Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji. Sierpień 2017 rok.

Siedziba Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji mieści się w eleganckim pałacu św. Piusa V zbudowanym na przełomie XVII i XVIII wieku. To największa w mieście kolekcja sztuki, jedna z bardziej znaczących w Hiszpanii. Możliwość kontemplacji dzieł takich mistrzów takich jak Diego Velazquez, El Greco, Goya, Joaquin Sorolla i Ribera. Kolekcja rozpoczęła się w 1768 roku i stopniowo, na przestrzeni ostatnich 200 lat, była wzbogacona nowymi dziełami malarstwa, grafiki i rzeźby.

W sąsiedztwie muzeum znajduje się restauracja. Warto tam wstąpić na pyszne tapas i napoje orzeźwiające jeśli poczujecie się głodni w trakcie zwiedzania.

Adres: Muzeum Sztuk Pięknych, Calle San Pio V, 9, Walencja.

Adres internetowy: http://www.museobellasartesvalencia.gva.es/

Muzeum Nauk Przyrodniczych w Walencji

Szkielety i skamieliny wyeksponowane w Muzeum Nauk Przyrodniczych w Walencji. Sierpień 2017 rok.

To muzeum znajduje się w samym centrum bardzo urokliwej części miasta "Jardines de Viveros", który z pewnością zachwyci całą rodzinę. Muzeum oferuje swoistą podróż po różnych etapach historii. Zobaczycie tu wiele skamieniałości i szkieletów wymarłych gatunków takich, na przykład jak dinozaury. Muzeum jest przede wszystkim zorientowane na badania regionu i lokalnego ekosystemu. Wspaniała przygoda dla całej rodziny!

Adres: Muzeum Nauk Przyrodniczych, Jardines de Viveros, Walencja.

Strona internetowa: http://www.mncn.csic.es/

MuVIM : Muzeum Ilustracji i Modernizmu

Jedna z ekspozycji w MuVim. Sierpień 2017.

Muzeum Ilustracji i Modernizmu w Walencji zostało zbudowane na pozostałościach po starym, zabytkowym budynku, pośród obiektów już odrestaurowanych. Kontrast pomiędzy modernistyczną architekturą siedziby muzeum, a sąsiadującymi budynkami daje niesamowity efekt. Przez cały rok odbywa się tu wiele wystaw czasowych dotyczących takich dziedzin jak fotografia, projektowanie, rysunek czy reklama. Muzeum prezentuje wspólną zależność i wpływa sztuki współczesnej z rozwijającymi się nowymi koncepcjami i ideami.

Warto dodać, że obiekt znajduje się niedaleko imponującego Mercado Central, historycznego targu, najstarszego rynku w Europie gdzie możesz skosztować pysznych lokalnych potraw, a przede wszystkim świeżych produktów, w przerwie między zwiedzaniem muzeów. 

Adres: Gillem de Castro, 8 / Quevedo 4, Walencja.

Adres internetowy: http://www.muvim.es/

Narodowe Muzeum Ceramiki w Walencji 

Narodowe Muzeum Ceramiki w Walencji
 
Hiszpania słynie z ceramiki i tradycyjnej mozaiki. Jeśli fascynuje cię ta dziedzina sztuki i chcesz poznać początki rzemiosła, którym parali się przodkowie musisz koniecznie wstąpić do Narodowego Muzeum Ceramiki w Walencji (Museo Nacional de Ceramica). Na ekspozycji znajdziesz elementy dekoracyjne, meble, a nawet tradycyjne stroje. 
 
Muzeum mieści się w pięknym pałacu Marques de Dos Aquas pochodzącym z XVIII wieku. Dzięki temu miłośnicy zabytkowej architektury mogą podziwiać ściany ozdobione sztukaterią i obrazami. Oryginalne dzieła sztuki, które pokazują elegancki, wyrafinowany, pieczołowicie pielęgnowany styl dawnej arystokracji w Walencji. Pałac jest uznawany za architektoniczny klejnot miasta będący przykładem stylu rokoko. Nurtu w sztuce, który stał się niezwykle popularny w Europie pod koniec baroku.  Muzeum warte odwiedzenia.
 
Adres: Calle Poeta Querol, 2, Walencja
 

Muzeum Prehistorii

Muzeum Prehistorii w Walencji, sala wystawowa. Sierpień 2017.

Muzeum powstało w 1927 roku w celu zbadania i zachowania dziedzictwa archeologicznego regionu. Wystawiona jest duża kolekcja przedmiotów z wykopalisk archeologicznych: kości, narzędzia, naczynia ceramiczne, monety. Każde z pomieszczeń muzealnych prezentuje inną epokę. Na pierwszym piętrze znajduje się stała ekspozycja poświęcona czasom paleolitu, neolitu i epoce brązu. Druga część wystawy pokazuje ewolucję zwyczajów i życia na Półwyspie Iberyjskim i wpływ Imperium Rzymskiego. 

Adres: Corona, 36 (Centrum Kultury La Beneficència)

Strona internetowa: http://www.museuprehistoriavalencia.es/web_mupreva/?q=en 

 

Warto zaopatrzyć się w karnet turystyczny Walencji (Velencia Tourist Card) aby zaoszczędzić płacąc mniej za korzystanie z publicznych środków transportu, a także uzyskując ulgę przy wejściach do niektórych muzeów i atrakcji turystycznych. Warto pamiętać, że niektóre muzea mają wstęp bezpłatny w niedzielę i dni świąteczne.
 
To nie wszystkie muzea w Walencji, które możesz odwiedzić. Miasto ma dużo bogatszą ofertę kulturalną, aby urozmaicić turystom pobyt na plaży i kąpiele w Morzu Śródziemnym. Nie zastanawiaj się długo, aby zarezerwować dom na wakacje w Walencji, niektóre z apartamentów znajdują się tuż przy najciekawszych muzeach w mieście.

Mapa