Tossa de Mar, idealne miejsce na rodzinne wakacje

Tossa de Mar jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek na Costa Brava. Zabytkowa średniowieczna starówka otoczona imponującymi murami, które wznoszą się na skałach nad morzem, czynią Tossę de Mar jedną z najbardziej uroczych miejscowości na Dzikim Wybrzeżu
 
Fortyfikacje obronne w Tossa de Mar
 
Dziś chcemy przedstawić Wam kilka pomysłów na rodzinne wakacje w Tossa de Mar:

Pamiątka po odległych czasach: Vila Vella

Poza wspaniałymi plażami, największą atrakcją Tossy de Mar jest średniowieczna Vila Vella. Mowa o niezwykłym średniowiecznym zespołem miejskim otoczonym murami obronnymi, które chronią niezliczoną ilość brukowanych uliczek i ślicznych domków w typowym śródziemnomorskim stylu. Spacer wśród uliczek Vila Vella jest prawdziwą podróżą do przeszłości; wydawać się może, że czas zatrzymał się w tym miejscu w XII wieku. 
 
Vila Vella jest jedyną taką ufortyfikowaną zabytkową miejscowością na katalońskim wybrzeżu, która dodatkowo pełna jest sklepów rzemieślniczych i restauracji wyspecjalizowanych w lokalnej kuchni. Gotyckie okna wielu budynków przypominają o chlubnej przeszłości tego miejsca, a dodatkowo nadają niezaprzeczalnego uroku i klimatu.  
 
Vila Vella w Tossa de Mar
 
W samym sercu Vila Vella znajdziecie Museo Municipal de Tossa, miejskie muzeum zlokalizowane w XIV-wiecznym budynku, znanym jako Casa Falguera lub Cal Governador, w którym w czasach średniowiecznych zbierano dziesięcinę. Museo Municipal de Tossa de Mar było pierwszym w Hiszpanii muzeum sztuki współczesnej, a obecnie gromadzi prace inspirowane krajobrazami i dziedzictwem kulturowym miejscowości, w tym dzieła artystów takich jak Marc Chagall czy André Massón. Również wyróżnia się sekcja archeologiczna, prezentująca najważniejsze wykopaliska i pozostałości po rzymskiej osadzie Els Ametllers.
 
Aby dobrze poznać wszystkie atrakcje, jakie oferuje to urocze miasteczko, najlepiej zarezerwować rodzinny dom wakacyjny w Tossa de Mar, a potem cieszyć się wakacyjnym czasem spędzonym z najbliższymi.

Zachwycające widoki 

Kiedy słońce powoli zaczyna się zniżać, a Wy spędziliście już wystarczająco czasu na plaży, przyszedł moment na podziwianie panoramy. Poczujcie lekką morską bryzę na twarzy i cieszcie oko wspaniałymi widokami na morze i okolice. Długie na 300 metrów mury Vila Vella oferują nam kilka niezwykłych punktów widokowych, przygotujcie więc aparaty! Wzdłuż trasy czekają na Was również trzy doskonale zachowane wieże widokowe, będące częścią obwarowania, a także pozostałości po dawnym kościele św. Wincentego (Sant Vicenç), położone na imponującym urwisku o wysokości 50 metrów!
 
pozostałości po kościele Sant Vicenç, Tossa de Mar
 
Warto również przespacerować się do latarni Tossa de Mar, wybudowanej w najwyższym punkcie miasta, zastępując tym samym stary zamek. Latarnia ta zasługuje na wyróżnienie ze względu na znajdujące się wewnątrz niej muzeum, Centro de Interpretación de los Faros del Mediterráneo, gdzie możemy znaleźć wszelkie informacje i ciekawostki na temat latarni morskich na wybrzeżach Morza Śródziemnego.

Podróż do starożytnej rzymskiej Turissy

Inną ciekawą wizytą, którą możecie odbyć z całą rodziną, są ruiny rzymskiej wioski Els Ametllers. Położone są na obrzeżach Tossy de Mar, na zboczu naprzeciw morza i są o tyle istotne, bo wyznaczają początki miasta Tossa. Pomimo niewielkich rozmiarów, miejsce warte jest odwiedzenia. Przespacerujcie się wśród dawnych uliczek, odkrywając pozostałości po łaźniach termalnych, mozaikach i innych budynkach, których wiek szacuje się na ponad dwa tysiące lat. Na jednej z odnalezionych mozaik wyryte zostało imię Turissa, które dało nazwę miastu Tossa de Mar.

mury w  Tossa de Mar

Rodzinna rozrywka w parku atrakcji 

W okolicach Tossa de Mar odnajdziemy liczne parki rozrywki, doskonałe miejsce, by wesoło i ciekawie spędzić dzień w rodzinnym gronie. Jednym z naszych faworytów jest Gnomo Park, który odtwarza świat tych karłowatych postaci. Znajduje się on w pobliskiej miejscowości Lloret de Mar, zaledwie 20 minut jazdy od Tossy.

Na 40.000 m² czekają na Was wszelkiego rodzaju atrakcje, w tym oczywiście specjalne strefy dla najmłodszych, tor przeszkód i park linowy, liczne gry typu bilard, kręgle, mini-gokarty, pole golfowe, a także zajęcia i rozrywki dla rodziców. Nie zapominajmy przy tym o gnomach, które ożywią Waszą wizytę swoimi psotami i figlami.

Aquabrava, Costa Brava

W Lloret de Mar znajduje się również park wodny Waterworld, doskonałe miejsce dla dzieci i dorosłych, które poza świetną zabawą, pozwoli Wam odpocząć od wysokich temperatur. Znajdziecie tu baseny ze sztuczną falą, różnego typu zjeżdżalnie i ślizgawki, jacuzzi, rampy do zjazdu na pontonach, kamikadze, a także wydzieloną strefę dla dzieci. Ogromna różnorodność atrakcji nie pozwoli Wam się nudzić! 

Sprawdźcie stronę internetową Waterworld gdzie znaleźć można interesujące oferty dla rodzin czy wskazówki dojazdu pociągiem z Tossy lub innej miejscowości, w której się zatrzymacie. Co więcej, kupując bilety do Waterwold, otrzymacie darmowe wejściówki do drugiego niesamowitego parku wodnego, Aquabrava!

Aquabrava, Costa Brava

Paintball Can Garriga

Chcielibyście zaskoczyć dzieci i zaserwować im zupełnie odmienną rozrywkę? Co powiecie na szaloną bitwę na kolorowe kulki? W obiekcie Paintball Can Garriga w Tossa de Mar, dzieci od 7 do 13 lat mają szansę poczuć prawdziwą adrenalinę i emocje gry w paintball. Nie grozi im oczywiście żadne niebezpieczeństwo, gdyż używane przez dzieci kulki są mniejsze i delikatniejsze niż te tradycyjne przeznaczone dla dorosłych.

Wszyscy członkowie rodziny będą mogli wziąć udział w tym wyjątkowym starciu, gdzie nie zabraknie emocji. To dobra rozrywka, która zapewnia dużo ruchu, wymaga zwinności i logicznego myślenia; trzeba przecież ukrywać się, zaplanować strategię, poruszać się bardzo ostrożnie, tak by nie zostać odkrytym, a jednocześnie eliminować przeciwnika... Po co grać na komputerze, jeśli można na żywo! To będzie doświadczenie, którego Wasze pociechy nie zapomną! 

Panorama na Tossa de Mar

Trasa wzdłuż wybrzeża

Odcinek wybrzeża łączący Tossa de Mar z Lloret de Mar pełen jest urwisk, klifów przyprawiających o zawrót głowy i ukrytych plaży. Wzdłuż całej linii brzegowej przebiega jeden ze szlaków Cami de Ronda, który daje nam niesamowitą panoramę i zachęca do poznawania jego tajemnic. Od Was zależy, czy wolicie pokonać go pieszo czy na rowerze.
 
Początkowo szlaki Cami de Ronda były wykorzystywane do patrolowania wybrzeża w obawie przed ewentualnym atakiem piratów; używali go również rybacy, by dotrzeć do zatoczek, w których cumowały ich łódki. Dlatego szlaki Cami de Ronda znaleźć można wzdłuż całego wybrzeża Costa Brava. Obecnie, wiele z nich zostało przystosowanych do ruchu turystycznego,  ofiarując nam wspaniałe szlaki wędrówek czy trasy rowerowe, biegnące równolegle do wybrzeża, w cieniu sosen. 
 
Rower na plaży
 
W Tossa de Mar sugerujemy pokonać szlak Cami de Ronda w kierunku południowym, ponieważ nie jest trudny, a widoki są wspaniałe. Poza tym, zawsze można zrobić sobie przerwę i urządzić ochładzającą kąpiel na jednej z plaży i zatoczek, które spotkacie na trasie. Możecie wypożyczyć rowery w jednej z lokalnych firm, takich jak np. Jimbo Bikes (http://www.jimbobikes.com), gdzie przy okazji uzyskacie informacje na temat najlepszych tras rowerowych w Tossa de Mar.
 
Jeżeli zdecydujecie się odkrywać północne zatoczki, natkniecie się na liczne punkty widokowe, takie jak Sant Jaume, zlokalizowany w odległości zaledwie kilometra od centrum miasta. Już z tego miejsca możecie podziwiać zachwycającą panoramę na miasteczko i strome klify Dzikiego Wybrzeża. 

El Parc de Sa Riera: zielone płuca Tossa de Mar

Najważniejszą zieloną strefą w okolicy jest park Sa Riera, rozciągający się na ponad 5 hektarach ziemi, bardzo blisko miasta Tossa. W parku przygotowano specjalną strefę odpoczynku, ze stołami i ławkami dla miłośników pikników na świeżym powietrzu, a także kilka placów zabaw dla najmłodszych. Z tych względów, park Sa Riera jest doskonałym miejscem na spacer i odpoczynek dla rodzin z dziećmi.  

Największą zaletą tego miejsca jest jednak piękne otoczenie, obfitość i zróżnicowanie roślinności tu występującej. Poza typowymi dla tej strefy klimatycznej sosnami i dębami, podczas spaceru napotkacie okazy bardzo starych drzew, takich  jak uwielbiany przez lokalnych mieszkańców dąb Buen Retiro

Park de Sa Riera

Niebieski raj na plażach Tossa de Mar

Plaże w Tossa de Mar są tak niesamowicie piękne, że francuski pisarz Marc Chagall opisał to miasto jako "niebieski raj". W samym centrum uwagę przyciąga Playa Grande, główna plaża Tossy de Mar, ciesząca się krystaliczną i spokojną wodą, złotym piaskiem i wszystkimi potrzebnymi udogodnieniami i usługami. 
 
Wybrzeże Tossa de Mar
 
Jak już wspomnieliśmy, naprawdę warto podążyć szlakiem Cami de Ronda w kierunku południowym, by odkryć wspaniałe plaże takie jak Santa María de Llorell oraz urocze zatoczki, w tym Figuerola i Llevado. Na północy również czekają wspaniałe zatoczki, dużo bardziej dzikie i autentyczne, gdzie możemy cieszyć się spokojem i pięknem przyrody. Calas Salionç, Givarola czy Futadera serwują nam prawdziwie rajskie widoki i krystaliczne wody otoczone klifami oraz bujną roślinnością.
 
Jeżeli podróżujecie z małymi dziećmi, najbardziej komfortową opcją poznawania tych uroczych zatoczek jest rejs jednym ze statków, które odpływają z Playa Grande i zatrzymują się przy większości z uroczych plaży. Wiele ze statków ma szklaną podłogę, a podczas rejsu przepływa przez różne jaskinie i groty, przez co przygoda staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.
 
Tossa de Mar
 
Nie zapomnijcie zabrać ze sobą rurek i masek do nurkowania i spróbować snorkellingu, gdyż dno morskie na Costa Brava jest wspaniałe i pełne życia! Pamiętajcie, że wiele z tych zatoczek nie oferuje żadnych usług, dlatego koniecznie zaopatrzcie się wcześniej w wodę i coś do jedzenia, jeżeli planujecie całodzienny pobyt na plaży z rodziną. 
 
Playa Gran w Tossa de Mar
 
Tossa de Mar jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych rodzin z dziećmi. Miejscowość jest dużo spokojniejsza niż np. pobliskie Lloret de Mar, oferuje jednak różne zajęcia i miejsca rozrywek dla całej familii. Wspaniała starówka i mury Vila Vella, a także pobliskie plaże i piękne zatoczki są bardzo atrakcyjne i bez wątpienia umilą nam wakacyjne dni.  
 
Poza wakacyjnym kurortem gwarantującym słońce i plaże, Tossa de Mar to także bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe, w którym wyróżnia się średniowieczna Vila Vella, otoczona potężną i świetnie zachowaną fortyfikacją, idealne tło dla pięknych zdjęć. Zarezerwujcie piękny wakacyjny dom w Tossa de Mar i przygotujcie się na niezapomniany rodzinny urlop.